Deuteris: kuo jis kenkia ir kodėl toks svarbus lengvasis vanduo (DDW)?

Mityba, SveikatingumasRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Deuteris
Deuteris yra vandenyje, maiste ir gyvuose organizmuose. Steve'o Johnsono/Unsplash nuotrauka

Deuterio perteklius gali kenkti sveikatai: siejamas su nuovargiu ar net vėžiu

Deuteris (ang. deuterium) yra natūraliai susidarantis stabilus vandenilio izotopas, kurio nedideli kiekiai randami vandenyje, ore ir visuose gyvuose organizmuose. Jis turi šiek tiek didesnę atominę masę nei vandenilio ir kitaip elgiasi cheminėse reakcijose. Nors deuteris yra būtinas daugeliui biologinių procesų, per didelis deuterio kiekis organizme gali turėti neigiamą poveikį sveikatai. Tad jei niekada negirdėjote apie deuterį, siūlome susipažinti su esminiais faktais ir galbūt permąstyti savo mitybos įpročius.

Didelis deuterio kiekis kūne gali sutrikdyti natūralius organizmo medžiagų apykaitos procesus, todėl gali padidėti oksidacinis stresas, uždegimai ir ląstelių pažeidimai. O atlikti moksliniai tyrimai sieja didelį deuterio kiekį su įvairiomis rimtomis sveikatos problemomis, įskaitant vėžį, diabetą ir nutukimą.

Daug žmonių, kurie jau spėjo susipažinti su galimu neigiamu deuterio poveikiu, nusprendė sumažinti deuterio kiekį. Iš tiesų, deuterio išeikvojimas iš organizmo gali padėti ženkliai pagerinti bendrą savijautą ir sumažinti įvairių sveikatos problemų riziką. Tam, kad kūne liktų kuo mažiau deuterio, net nereikia pernelyg stengtis: užtenka pasikliauti tinkama mityba ir rinktis vandenį su mažesniu deuterio kiekiu.

DDW – lengvasis vanduo su sumažintu deuterio kiekiu, galintis padėti pasijusti geriau

Norėdami kuo greičiau sumažinti deuterio kiekį organizme, žmonės dažniausiai nusprendžia tam pasitelkti ne tik mitybą, bet ir specialų vandenį, kuris gan veiksmingai atlieka savo funkciją. Vanduo su sumažintu deuterio kiekiu (ang. deuterium depleted water arba tiesiog DDW) yra tokia vandens rūšis, kurioje deuterio koncentracija yra mažesnė nei įprastame vandenyje.

Jis dar vadinamas lengvuoju vandeniu, mat įprastame vandenyje deuterio koncentracija yra maždaug 155–156 m. d. (miljoninės dalys), o DDW deuterio koncentracija yra mažesnė nei 125 m. d.. Kuo mažiau šios medžiagos yra lengvajame vandenyje, tuo jis vertingesnis. DDW gaminamas elektrolizės būdu, kuris atskiria vandenilio ir deuterio izotopus vandenyje.

DDW
Lengvajame vandenyje yra mažiau deuterio nei įprastame. Noppadono Manadee’o/Unsplash nuotrauka

DDW gėrimas per gan trumpą laiką pradeda rodyti teigiamus rezultatus, dėl kurių organizmas ima veikti efektyviau nei prieš tai. Žinoma, tai nėra kažkoks stebuklingas gėrimas, kuris pašalins visas problemas ar pilnai atsikratys deuterio pertekliumi kūne. Tačiau jis gali akivaizdžiai prisidėti prie greitesnio organizmo išvalymo. Be to, buvo pastebėta, kad DDW gėrimas padeda daugybėje skirtingų sričių.

Lengvojo vandens su sumažintu deuterio kiekiu (DDW) privalumai[1]:

  • Pagerina energijos lygį. Buvo pastebėta, jog DDW gali padėti sumažinti nuovargį. Geriant lengvąjį vandenį gali pagerėti fiziniai rezultatai, padidėti produktyvumas, atsirasti daugiau jėgų užsiimti kokia nors veikla.
  • Pagerina kognityvines funkcijas. Vanduo su sumažintu deuterio kiekiu gali padėti pagerinti atmintį, labiau išlaikyti dėmesį ir padidinti reakciją. Taip veikiausiai nutinka dėl to, kad deuteris gali trukdyti smegenų medžiagų apykaitos procesams, o tuomet susilpnėja kognityvinės funkcijos.
  • Sumažina oksidacinį stresą. Didelis deuterio kiekis gali sukelti padidėjusį oksidacinį stresą, kuris gali pažeisti ląsteles ir prisidėti prie įvairių sveikatos problemų. Tuo tarpu DDW mažina oksidacinį stresą ir pagerina bendrą ląstelių būklę.
  • Sumažina sveikatos problemų riziką. Didelis deuterio kiekis siejamas su įvairiomis sveikatos problemomis, įskaitant vėžį, diabetą ir nutukimą. DDW gėrimas gali padėti sumažinti šių sveikatos problemų riziką, nes sumenkina deuterio kiekį organizme.
  • Padeda numesti svorio. DDW gali padėti numesti svorio gerindamas medžiagų apykaitos funkciją ir sumažindamas uždegimą organizme. Jis gali būti puikia papildoma priemone, tiek norint sumažinti riebalų procentą kūne, tiek siekiant numesti svorio.
  • Stabdo senėjimą. Vanduo, kuriame yra mažai deuterio, gali padėti pristabdyti senėjimą, nes sumažina oksidacinį stresą ir pagerina ląstelių funkciją. Jis taip pat gali padėti pagerinti odos būklę ir sumažinti smulkių linijų bei raukšlių atsiradimo tikimybę.
  • Sumažina uždegimą. Didelis deuterio kiekis organizme gali ženkliai prisidėti prie uždegimo vystymosi, kuris sukelia įvairių sveikatos problemų. Tačiau DDW mažina uždegimą ir pagerina imunitetą.
  • Padeda sergant lėtinio nuovargio sindromu. DDW kartais naudojamas medicininiais tikslais, gydant lėtinį nuovargio sindromą (CFS). Jis pasitelkiamas todėl, jog gali padidinti energijos lygį ir sumažinti nuovargį.
  • Gali prisidėti prie vėžio gydymo. Moksliniai tyrimai parodė, jog deuterio sumažinimas gali padidinti vėžio gydymo veiksmingumą, kadangi gerinama ląstelių funkcija ir sumažinamas vėžio ląstelių atsparumas gydymui.

Sumažinti deuterio kiekį organizme padės paleo dieta, keto dieta ar net protarpinis badavimas

Deuterio mažinimas
Sumažinus deuterio kiekį organizme, galima džiaugtis pagerėjusia savijauta. Bruce’o Marso/Unsplash nuotrauka

Mityba yra pagrindinis veiksnys, lemiantis deuterio kiekį organizme. Mažai angliavandenių turinti visavertė dieta, kurioje yra daug riebalų, žalių daržovių ir gyvūninės kilmės produktų, gali sumažinti deuterio kiekį. Kita vertus, dieta, kurioje yra daug cukraus, krakmolo ar perdirbto maisto, gali padidinti šios medžiagos kiekį organizme. Tad norint išvalyti kūną nuo per didelio deuterio kiekio, reikėtų laikytis paprasto principo: valgyti mažai deuterio turintį maistą ir venkti daug deuterio turinčių maisto produktų.

Kaip galbūt pastebėjote, paminėti mažai deuterio turintys maisto produktai sutampa su tokiomis dietomis kaip keto dieta ar paleo dieta. Tikriausiai neatsitiktinai šios dietos pristatomos kaip galinčios padėti gydyti arba užkirsti kelią tokioms ligoms kaip nutukimas, diabetas, vėžys, epilepsija ir širdies ligos. Juk su šiomis problemomis yra siejamas ir deuteris.

Verta įsidėmėti, jog protarpinis badavimas taip pat gali padėti išeikvoti deuterio kiekį kūne, nes organizmo medžiagų apykaita nukreipiama į riebalų deginimą. Nors daugeliui badavimas gali skambėti keistai, tačiau iš tiesų jis gali padėti gydyti nutukimą ir net vėžį ar 2 tipo diabetą.

Kalbant apie mitybą, iš pradžių gali atrodyti, jog nežinote, kokius maisto produktus galima drąsiai dėti į pirkinių krepšį, o kuriuos reikėtų palikti lentynose. Nors internete galima rasti deuterio kiekio maiste lentelių, tačiau tikrai nebūtina jų išmokti mintinai ar visur nešiotis su savimi. Tiesiog renkantis maisto produktus reikėtų apsvarstyti kokie įeina ingridientai, kaip maistas buvo paruoštas ar perdirbtas, kur pagamintas.

Daugumoje produktų, kuriuose daug angliavandenių, cukrų ir krakmolo deuterio kiekis natūraliai yra didesnis. Tuo tarpu žole maitinamų gyvulių produktai, riebalai ir žalumynai priešingai, turi mažai deuterio.

Perdirbimas ir paruošimas taip pat turi įtakos deuterio kiekiui. Rafinuoti miltai, cukrus ar kiti augaliniai produktai turi daugiau deuterio, nes gamybos procese pašalinamos mažai deuterio turinčios augalinės medžiagos. Be to, daugelis maisto ruošimo būdų apima tam tikrą kaitinimą (pvz., virinimą ar dehidrataciją), dėl kurio įvyksta garavimas, o tai koncentruoja deuterį maiste. Namuose galite sumažinti deuterio kiekį maisto produktuose, nes gaminant ar verdant sulaikomi garai ir drėgmė.

DDW gėrimas padeda greitai išvalyti organizmą, o vėliau darbas tęsiamas su sveika mityba

Drauge su tinkama mityba reikėtų nepamiršti ir lengvojo vandens. Palyginti su dieta, komercinis DDW trumpuoju laikotarpiu yra veiksmingesnis mažinant deuterio kiekį organizme. Maistas ir vanduo yra pagrindiniai deuterio šaltiniai kūne, tačiau deuterio kiekis lengvajame vandenyje yra daug mažesnis nei natūraliuose maisto produktuose su mažiau deuterio, todėl tai yra greitesnis būdas pasiekti norimų rezultatų.

Trokšdami kūną kuo labiau išvalyti nuo deuterio ir pajusti teigiamą poveikį, daugelis žmonių 4-16 savaičių naudoja 25–105 m. d. deuterio turintį vandenį kaip vienintelį gėrimą. Tai gali atsieiti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų. Labiausiai paplitęs būdas yra naudoti DDW, kad būtų pasiektas tikslinis deuterio lygis kūne, o tada palaikyti sumažintą deuterio lygį laikantis mažai deuterio turinčios dietos ir kitų žinomų metodų. Kitaip tariant, tikrai nebūtina DDW gerti nuolatos.

Taigi, nors deuteris yra esminis elementas, būtinas daugeliui biologinių procesų, tačiau per didelis deuterio kiekis organizme gali sukelti įvairių sveikatos problemų. Jei norite jaustis žvalesni, sveikesni, lėčiau senėti ir sumažinti įvairių ligų riziką, turėtumėte apsvarstyti galimybę apvalyti organizmą nuo šios medžiagos pertekliaus. O tam itin pasitarnaus DDW ir sveiki mitybos įpročiai.