- D. Trumpas paskyrė Susie Wiles Baltųjų rūmų personalo vadove
- Tomas Homanas – už šalies sienas atsakingas imigracijos pareigūnas
- JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose – Kongreso narė Elisė Stefanik
- Televizijos įžymybė „Dr. Ozas“ eis svarbias pareigas JAV sveikatos apsaugos srityje
- Švietimo sekretore taps viena iš WWE įkūrėjų – L. McMahon
- Federalinės komunikacijos komisijos pirmininku pasirinktas B. Carras
- Marco Rubio – būsimasis valstybės sekretorius, smarkiai palaikantis Izraelį
- Elonas Muskas – efektyvumo komisijos vadovas
- Robertas F. Kennedy Jaunesnysis formuos sveikatos politiką
- Gynybos sekretorius – patirties neturintis, tačiau didelius pasikeitimus žadantis P. Hegsethas
- Generalinio prokuroro pareigas turėtų eiti skandalingasis Mattas Gaezas
- Vidaus reikalų departamentui vadovaus Dougas Burgumas, o prekybai – Howardas Lutnickas
- Veteranų reikalais rūpinsis Dougas Collinsas, o tėvynės saugumu – Kristi Noem
- Transporto sekretoriumi dirbs Seanas Duffy
- Energetikos vadovas – klimato krize netikintis Chrisas Wrightas
- Aplinkos apsaugos agentūros vadovas – prieš aplinkosaugos stiprinimą pasisakantis L. Zeldinas
- CŽV direktoriumi turėtų tapti J. Ratcliffe'as, o nacionalinės žvalgybos direktore – T. Gabbard
- Nacionalinio saugumo patarėjo pareigas užims M. Waltzas
- JAV ambasadorius Izraelyje – M. Huckabee
- Richardas Grenellas ir Stephenas Milleris – griežtos politikos formuotojai
- Kiti galimi D. Trumpo komandos nariai
D. Trumpas paskyrė Susie Wiles Baltųjų rūmų personalo vadove
Po istorinės pergalės JAV prezidento rinkimuose respublikonas Donaldas Trumpas dėkojo milijardieriui Elonui Muskui. Daugybę lėšų D. Trumpo kampanijai skyręs ir nuolat jį aktyviai palaikęs E. Muskas iš politiko sulaukė krūvos komplimentų, įskaitant tikinimo, kad E. Muskas yra supergenijus, o tokius žmones Amerika privalo saugoti. Tačiau D. Trumpo komandoje atsidūrė ne viena kita svarbi asmenybė.
D. Trumpas 2025 m. sausio 20 d. grįš į Baltuosius rūmus su stipria komanda, kurią sudarys ne tik senieji lojalūs bendražygiai, bet ir nauji, kai kuriais atvejais netgi prieštaringai vertinami veidai. Dalis jų pasižymi griežtomis pažiūromis bei išskirtiniais asmeniniais įsitikinimais, o tai gali nulemti smarkiai pasikeisiančią JAV politikos kryptį ateinančiais metais.
Susie Wiles yra viena svarbiausių Donaldo Trumpo politinių sąjungininkių. Ji vadovavo politiko 2024 metų rinkimų kampanijai ir yra laikoma pergalingai pasibaigusios kovos „smegenimis“. Už sėkmingą darbą S. Wiles buvo pirmoji, kurią oficialiai paskyrė į naujosios administracijos pareigas. Ji taip pat taps pirmoji moteris JAV istorijoje, kuri užims šį postą. Baltųjų rūmų personalo vadovo postas yra itin svarbus, nes administracijos vadovas kasdien prižiūri Baltųjų rūmų operacijas, valdo darbuotojų veiklą ir koordinuoja prezidento darbotvarkę[1].
S. Wiles yra ilgametė Respublikonų partijos narė. Ji pradėjo savo politinę karjerą, kai prisidėjo prie Ronaldo Reagano rinkimų kampanijos 1980 metais. Nuo to laiko ji dirbo su žymiais partijos veikėjais, tokiais kaip Rickas Scottas ir Ronas DeSantisas.
S. Wiles yra žinoma kaip „geležinė ledi“ dėl savo šalto proto ir gebėjimo suvaldyti aplink D. Trumpą besisukiojančias galingas asmenybes. Jos ramybė ir neišsemiamas pasiryžimas gali įnešti stabilumo, kurio neretai trūko D. Trumpo ankstesnėje administracijoje.
Tomas Homanas – už šalies sienas atsakingas imigracijos pareigūnas
Praėjus vos porai dienų po laimėtų rinkimų, D. Trumpas taip pat pareiškė, jog į būsimą administraciją sugrąžins griežtos pozicijos besilaikantį imigracijos pareigūną Tomą Homaną[2]. Jis bus atsakingas už šalies sienų kontrolę.
62 metų T. Homanas palaikė migrantų vaikų atskyrimą nuo jų tėvų kaip priemonę atgrasyti nuo nelegalios imigracijos. Jis taip pat buvo pareiškęs, kad politikai, kurie palaiko migrantų prieglaudų politiką, turėtų atsidurti teisiamųjų suole.
„Džiaugiuosi galėdamas pranešti, kad buvęs ICE (Imigracijos ir muitinės tarnybos – red.) direktorius ir tvirtas pasienio kontrolės šalininkas Tomas Homanas prisijungs prie D. Trumpo administracijos ir bus atsakingas už mūsų šalies sienas („pasienio karalius“)“, – D. Trumpas paskelbė savo socialiniame tinkle „Truth Social“.
„Pažįstu Tomą jau seniai, ir niekas geriau nesaugotų ir nekontroliuotų mūsų sienų“, – rašė jis.
D. Trumpas tikino, jog T. Homanas bus atsakingas už nelegalių užsieniečių deportavimą atgal į jų kilmės šalį. Panašu, kad naujai išrinktas JAV prezidentas iš tikrųjų ruošiasi vykdyti rinkiminės kampanijos metu pažadėtus planus – didžiausią JAV istorijoje nelegalių imigrantų deportavimo operaciją.
JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose – Kongreso narė Elisė Stefanik
Iškart po rinkimų D. Trumpas žiniasklaidai minėjo, jog JAV ambasadoriaus Jungtinėse Tautose (JT) pareigas jau spėjo pasiūlyti Respublikonų partijai atstovaujančiai Kongreso narei Elisei Stefanik. „The New York Post“ dienraščiui D. Trumpas aiškino:
„Man yra garbė paskirti pirmininkę Elisę Stefanik mano kabinete eiti JAV ambasadorės Jungtinėse Tautose pareigas. Elisė yra neįtikėtinai stipri, tvirta ir sumani kovotoja, kuri pirmiausiai vadovaujasi Amerikos interesais.“
Pati E. Stefanik žurnalistams taip pat patvirtino, jog jau sutiko eiti šias pareigas. Anot politikės, tapti JAV ambasadore JT yra tikra garbė.
„Kalbėdama su prezidentu Trumpu sakiau, su kokiu nuolankumu priimu šį skyrimą ir tikiuosi sulauksianti savo kolegų iš Jungtinių Valstijų Senato palaikymo“, – kalbėjo ji.
Televizijos įžymybė „Dr. Ozas“ eis svarbias pareigas JAV sveikatos apsaugos srityje
D. Trumpas lapkričio 20 dieną pareiškė, kad skiria Mehmetą Ozą vadovauti Jungtinių Valstijų valstybinio sveikatos draudimo programai. M. Ozas yra buvęs chirurgas ir televizijos įžymybė, daugiau žinomas kaip „Daktaras Ozas“. Per televiziją jį reklamavo net ir pati Oprah Winfrey, tačiau paskutiniu metu M. Ozas buvo pasukęs politiko keliu. Tiesa, 2022 metų bandymas patekti į Senatą jam baigėsi nesėkmingai.
„Amerika išgyvena sveikatos priežiūros krizę ir gali būti, kad nėra gydytojo, kuris būtų labiau kvalifikuotas ir pajėgesnis už Dr. Ozą, kad Amerika vėl būtų sveika“, – „Truth Social“ platformoje rašė D. Trumpas.
M. Ozas vadovaus Jungtinių Valstijų „Medicare“ ir „Medicaid“ paslaugų centrams (CMS). Jis bus atsakingas už federalinę agentūrą, kuri suteikia sveikatos draudimą beveik pusei amerikiečių, t. y. daugiau nei 160 mln. gyventojų. Šioje agentūroje dirba maždaug 6700 žmonių. Ji laikoma viena didžiausių sveikatos priežiūros paslaugų pirkėjų pasaulyje, mat vos per vienerius metus agentūros išlaidos siekė 1,48 trilijono JAV dolerių.
Tiesa, skeptikai nesidžiaugia M. Ozo atėjimu į svarbias pareigas, mat jis kritikavo COVID-19 reikalus, taip pat buvo išjuoktas dalies medikų dėl svorio metimo rekomendacijų. Be to, jis niekada nėjo jokių valstybinių pareigų, tačiau buvo tvirtas D. Trumpo sąjungininkas, kurio kelią į politinę areną viešai palaikė ir pats D. Trumpas.
Švietimo sekretore taps viena iš WWE įkūrėjų – L. McMahon
Linda McMahon, buvusi Smulkiojo verslo administracijos vadovė D. Trumpo pirmosios kadencijos metu, taip pat yra svarbi D. Trumpo bendražygė, kuri paaukojo milijonus dolerių jo rinkimų kampanijai. L. McMahon ir jos vyras Vince'as McMahonas įkūrė „World Wrestling Entertainment“ (WWE) – imtynių organizaciją, kurioje D. Trumpas dalyvavo įvairiuose renginiuose. O šiuo metu L. McMahon yra viena iš D. Trumpo komandos, besiruošiančios sausio mėnesį vyksiančiai respublikono inauguracijai, pirmininkų.
Kadangi L. McMahon turi ilgametę patirtį smulkiojo verslo srityje, iš pradžių buvo kalbama, kad ji galėtų puikiai atstovauti JAV verslus ir kurti darbo vietas administracijoje, užimdama komercijos sekretorės postą. Tačiau galiausiai buvo pranešta, kad L. McMahon užims JAV švietimo sekretorės pareigas.
Pasak D. Trumpo, L. McMahon „nenuilstamai kovos“, kad tėvai galėtų priimti geriausius sprendimus savo šeimoms, kai šie bus susiję su švietimu.
„Linda pasinaudos sukaupta kelių dešimtmečių vadovavimo patirtimi ir dideliu švietimo bei verslo išmanymu, kad įgalintų kitą Amerikos studentų ir darbininkų kartą, o Amerika švietimo srityje pirmautų pasaulyje“, – teigė D. Trumpas.
Federalinės komunikacijos komisijos pirmininku pasirinktas B. Carras
Po to, kai D. Trumpas oficialiai atsisės į JAV prezidento kėdę, Federalinės komunikacijos komisijos (FCC) pirmininku taps Brendanas Carras. Apie tai pranešęs išrinktasis prezidentas paminėjo, jog reguliavimo agentūra turėtų kovoti su socialinių tinklų kompanijomis ir televizijos transliuotojais, kuriuos respublikonai laiko pernelyg liberaliais.
45 metų B. Carras, vyresnysis respublikonas tarp penkių FCC komisarų, pastarosiomis dienomis pažadėjo imtis vadinamojo „cenzūros kartelio“, įskaitant „Facebook“, „Google“, „Apple“ ir „Microsoft“. Anksčiau šiais metais jis išdėstė itin drąsią ir agresyvią FCC darbotvarkę „Projekte 2025“ – tai konservatyvus pasiūlymas antrajai D. Trumpo kadencijai, kurį parengė JAV konservatyvus viešosios politikos tyrimų centras „Heritage Foundation“.
„Komisaras Carras yra kovotojas už žodžio laisvę ir kovojo su reguliuojamuoju įstatymu, kuris slopino amerikiečių laisves ir stabdė mūsų ekonomiką. Jis sustabdys šio reguliavimo puolimą, kuris kliudė Amerikos darbo vietų kūrėjams bei inovatoriams, ir užtikrins, kad FCC pasitarnautų Amerikos kaimo vietovėms“, – sakoma D. Trumpo paskelbtame įraše[3].
Pats B. Carras po tokios naujienos pareiškė, jog jam yra garbė užimti šias pareigas. Jis taip pat tikino, jog sieks „išardyti cenzūros kartelį ir atkurti žodžio laisvę visiems amerikiečiams“. Tą įrodančių žingsnių politikas ėmėsi dar prieš oficialų paskyrimą vadovauti naujajai D. Trumpo administracijai. Pavyzdžiui, prieš kelias dienas jis išsiuntė laišką „Apple“, „Meta“, „Microsoft“, „Alphabet“ vadovams, perspėdamas, jog, jo manymu, jie netinkamai cenzūruoja kai kuriuos žmonių požiūrius.
„Amerikiečiai išgyveno precedento neturintį cenzūros antplūdį“, – rašė jis. „Jūsų įmonės atliko svarbų vaidmenį vykdant šį netinkamą elgesį.“
FCC reguliuoja televizijos ir radijo transliacijas, telefono ir interneto paslaugų teikėjus, taip pat palydovus. Ši komisija yra laikoma nepriklausoma agentūra, tačiau J. Bideno valdymo laikotarpiu FCC laikėsi akivaizdžiai demokratams būdingos darbotvarkės, o jai vadovavo demokratė Jessica Rosenworcel.
Verta paminėti, jog B. Carras taip pat yra Elono Musko rėmėjas ir griežtesnių apribojimų Kinijai šalininkas. Tikėtina, kad jo valdoma FCC gali leisti E. Musko „Starlink“ palydovams skrieti orbitoje arčiau Žemės. Tokiu atveju „Starlink“ internetas būtų kur kas greitesnis ir taptų dar aršesniu konkurentu tradiciniams plačiajuosčio ryšio tiekėjams. Be to, B. Carro pažadai atidžiai nagrinėti kitus socialinius tinklus bei interneto gigantus irgi gali atnešti naudos E. Musko socialiniam tinklui „X“.
Marco Rubio – būsimasis valstybės sekretorius, smarkiai palaikantis Izraelį
Marco Rubio, Floridos senatorius, užims valstybės sekretoriaus postą. Valstybės sekretorius yra pagrindinis prezidento patarėjas užsienio politikos klausimais, tad šio posto užėmimas turės didelę įtaką JAV diplomatijai. M. Rubio žinomas dėl griežtos pozicijos Kinijos atžvilgiu, o tai gali atspindėti būsimą D. Trumpo užsienio politikos kryptį.
M. Rubio praeityje nesutarė su D. Trumpu, ypač Respublikonų partijos pirminiuose rinkimuose 2016 metais, tačiau ilgainiui jų santykiai pagerėjo. M. Rubio yra Senato užsienio reikalų komiteto vyresnysis narys bei žvalgybos komisijos vicepirmininkas, tad jo patirtis yra vertinga siekiant efektyvios diplomatijos.
Jei Senatas patvirtins M. Rubio kandidatūrą, jis bus įpareigotas spręsti aktualiausias pasaulines problemas – nuo Izraelio ir Gazos ruožo karo iki Rusijos invazijos į Ukrainą ir kitų klausimų.
Jis ne kartą išreiškė paramą Izraeliui ir netgi apkaltino J. Bideno administraciją nepakankamai remiant savo sąjungininką. Po to, kai Izraelis pradėjo karą Gazos ruože, M. Rubio tai vadino teisingumu, kuriuo siekiama „sunaikinti teroristinę organizaciją, kad ji niekada nebekeltų grėsmės Izraelio žmonėms“. Jis taip pat aiškino, jog neragins nutraukti ugnies[4]:
„Priešingai... noriu, kad jie sunaikintų kiekvieną „Hamas“ elementą, kuris tik pateks į jų rankas. Šie žmonės yra žiaurūs gyvuliai, kurie padarė siaubingus nusikaltimus.“
M. Rubio taip pat pasmerkė kai kurių Vakarų sąjungininkų sprendimus sustabdyti arba apriboti ginklų eksportą į Izraelį, nors pastarieji taip pasielgė dėl susirūpinimo, jog Izraelis galimai pažeidžia tarptautinę humanitarinę teisę. 77.lt primena, kad dėl Izraelio veiksmų daugybė vaikų, moterų ir kitų civilių palestiniečių žuvo, buvo sužeisti arba turėjo kęsti baisias gyvenimo sąlygas.
Tačiau M. Rubio turi visiškai priešingą nuomonę apie karą Ukrainoje. Jis teigia, kad tai yra brangiai kainuojanti aklavietė, kurią Vašingtonas yra suinteresuotas greitai išspręsti. Nors jis neįvardijo tikslių būdų, kaip siektų paliaubas, tačiau panašu, kad M. Rubio laikosi panašios pozicijos kaip ir D. Trumpas – Ukraina turėtų atiduoti dalį teritorijos, o pati JAV turėtų nustoti skirti tokią didelę paramą Rusijos puolamai šaliai.
O kol D. Trumpas grasina išplėsti ekonomines atakas prieš Pekiną ir svarsto įvairias priemones, kurios kai kurių ekspertų nuomone gali sukelti pasaulinį prekybos karą, M. Rubio, taip pat rodo griežtą poziciją Kinijos atžvilgiu. Tiesą sakant, M. Rubio Kinijos žiniasklaidoje dažnai vadinamas „anti-Kinijos pradininku“.
Į valstybės sekretoriaus poziciją buvo svarstomi ir kiti asmenys, pavyzdžiui, Robertas O'Brienas, buvęs Trumpo nacionalinio saugumo patarėjas, ir Vivekas Ramaswamy, biotechnologijų verslininkas bei Respublikonų kandidatas į prezidentus 2024 metais. Taip pat buvo kalbama, kad šias pareigas galėtų užimti Tenesio senatorius Billas Hagerty, kuris anksčiau buvo D. Trumpo ambasadorius Japonijoje ir Brianas Hukas, kuris praėjusios D. Trumpo kadencijos metu dirbo specialiuoju pasiuntiniu Irane. Tačiau galiausiai naujai išrinktas prezidentas pasirinko M. Rubio.
Elonas Muskas – efektyvumo komisijos vadovas
Elonas Muskas, milijardierius ir „Tesla“ bei „SpaceX“ vadovas, yra dar vienas prieštaringas D. Trumpo rėmėjas, kuris įgys svarbų vaidmenį administracijoje. Jis investavo rekordines sumas į D. Trumpo rinkimų kampaniją ir už paramą turi užimti efektyvumo departamento vadovo pareigas. Šios pareigos skirtos biurokratijos mažinimui ir federalinės valdžios optimizavimui, smarkiai sumažinant išlaidas.
E. Muskas taip pat gali atlikti svarbias diplomatines funkcijas. Jis netgi dalyvavo pirmajame D. Trumpo pokalbyje su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu. D. Trumpo simpatijos E. Muskui pastebimai stiprėja, ypač dėl jo „X“ socialinėje platformoje išsakytų dešiniųjų pažiūrų ir paramos konservatyvioms vertybėms.
Robertas F. Kennedy Jaunesnysis formuos sveikatos politiką
Robertas F. Kennedy Jaunesnysis, puikiai žinomas dėl savo neigiamos nuomonės apie vakcinas, taip pat taps svarbia figūra D. Trumpo administracijoje. Nors R. F. Kennedy neturi medicininio išsilavinimo, jis garsiai kritikuoja vakcinų saugumą ir siekia daryti įtaką sveikatos politikai.
D. Trumpas viešai paskyrė R. F. Kennedy vadovauti Sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų departamentui.
Jei Senatas pritars R. F. Kennedy kandidatūrai, jis galėtų įgyvendinti kontroversiškas idėjas, tokias kaip fluorido pašalinimas iš geriamojo vandens. Tiesa, baiminamasi, kad jo idėjos gali sukelti nemenką pasipiktinimą visuomenėje, o kai kurie sumanymai esą gali pabloginti sveikatos sektoriaus būklę. Tačiau dalis jo idėjų sulaukia nemažo palaikymo, nes R. F. Kennedy Jaunesnysis planuoja atidžiai tikrinti maisto perdirbimą bei rimčiau žvelgti į maisto priedų naudojimą maisto pramonėje.
Gynybos sekretorius – patirties neturintis, tačiau didelius pasikeitimus žadantis P. Hegsethas
Pete'as Hegsethas, karo veteranas ir „Fox News“ laidų vedėjas, kuris niekada neužėmė jokių politinių pareigų, bus paskirtas gynybos sekretoriumi. Šį vaidmenį paprastai atlieka aukšti valstybės tarnautojai, patyrę politikai ir aukšto lygio vadovai. Tačiau nepaisant to, jog P. Hegsethas neturi patirties ir būtų antras jauniausias tokias svarbias pareigas einantis asmuo, manoma, kad jis sieks pertvarkyti Gynybos departamentą[5].
P. Hegsethas yra teigęs, kad atleistų jungtinio štabo vadų pirmininką – aukščiausią JAV kariuomenės vadovą – kartu su bet kuriuo generolu, admirolu ar kitu asmeniu, susijusiu su DEI (įvairovė, teisingumas ir įtrauktis) ir „woke“ kultūra.
Jis taip pat yra sakęs, kad moterys neturėtų tarnauti kariuomenėje užimdamos kovinius vaidmenis, nes tai nepadarė JAV kariuomenės nei veiksmingesnės, nei mirtinesnės. P. Hegsethas teigė:
„Žvelgiant į žmonijos istoriją, vyrai, užimantys šias pareigas, yra pajėgesni.“
Pranešama, kad jis taip pat paragino Gynybos departamentą pervadinti į Karo departamentą ir 10 metų uždrausti generolams dirbti gynybos rangovais, kai jie palieka kariuomenę. Dėl šių pažiūrų P. Hegsethas jau spėjo pelnyti daug konservatorių gerbėjų, tačiau skeptikai abejoja, ar jis yra pajėgus vadovauti agentūrai, kuri laiko viena didžiausių pasaulyje biurokratinių įstaigų. Jos biudžetas siekia beveik 900 mlrd. JAV dolerių.
Po P. Hegsetho paskyrimo į viešumą išėjo istorija, jog 2017 metais jis buvo tirtas dėl įtariamo seksualinio prievartavimo. Tiesa, jis niekada nebuvo suimtas ar oficialiai apkaltintas, o pats P. Hegsethas neigia kaltinimus. Jo advokatas taip pat patvirtino, kad tais pačiais metais jis sumokėjo vienai moteriai, kad tylėtų apie užpuolimo pareiškimą, nes buvo baiminamasi, kad P. Hegsethas gali netekti darbo „Fox News“[6].
Generalinio prokuroro pareigas turėtų eiti skandalingasis Mattas Gaezas
D. Trumpui grįžtant į prezidento postą, generalinio prokuroro pozicija tampa ypač svarbi, nes šis postas galėtų jam padėti užsitikrinti savo teisinės sistemos politiką. D. Trumpo prezidentavimo metu generalinio prokuroro postą užėmė keli skirtingi asmenys, tačiau dabar jis akivaizdžiai ieškojo itin ištikimo žmogaus, kuris padėtų jam įgyvendinti griežtus planus.
Tarp kandidatų buvo svarstoma Aileen Cannon, federalinė teisėja, kuri buvo paskirta jau praėjusioje D. Trumpo kadencijoje. Taip pat buvo minimas Jeffrey Clarkas, buvęs teisingumo departamento teisininkas, bei Mike'as Davisas, dešinysis aktyvistas ir buvęs aukščiausiojo teismo teisėjo Neilo Gorsucho asistentas. J. Clarkas jau yra pagarsėjęs dėl pagalbos D. Trumpui bandant pakeisti 2020 m. rinkimų rezultatus, o M. Davisas žinomas dėl griežtų pasisakymų prieš D. Trumpo kritikus bei žurnalistus. Be to, buvo minimi tokie asmenys kaip Teksaso generalinis prokuroras Kenas Paxtonas, trims mėnesiams generalinio prokuroro pareigas ėjęs Matthew Whitakeris ir Markas Paoletta.
Galiausiai D. Trumpas pranešė, jog generaliniu prokuroru bus Floridos kongresmenas Mattas Gaezas. Tiesa, jo patvirtinimas Senate gali būti išties sunkus, nes abiejų JAV partijų nariai nėra M. Gaezo gerbėjai[7].
Floridos įstatymų leidėjas yra vienas agresyviausių išrinktojo prezidento gynėjų, kuris nepailstamai gynė D. Trumpą tiek Kongreso posėdžiuose, tiek spaudos konferencijose ar pasirodydamas televizijoje. Pats D. Trumpas aiškino, jog ketina pasitelkt M. Gaezą radikaliai keičiant JAV teisingumo departamentą, kurį D. Trumpas nuolat kaltina dėl daugybės teisinių problemų.
„Matas išnaikins sisteminę korupciją teisingumo departamente ir grąžins departamentui tikrąją misiją – kovoti su nusikalstamumu ir palaikyti mūsų demokratiją bei konstituciją“, – rašė jis.
Tačiau kol D. Trumpas giria savo bendražygį, Kongreso etikos komisija ilgą laiką nagrinėjo M. Gaezą dėl įvairių kaltinimų, susijusių su narkotikais, kyšiais ir seksu. Pavyzdžiui, 2017 metais su M. Gaezu tame pačiame vakarėlyje dalyvavusi moteris teigia, jog jis turėjo lytinių santykiu su nepilnamete. Nors visus šiuos kaltinimus politikas neigia, o atsistatydinus iš pareigų buvo nutrauktas pradėtas tyrimas, tačiau tai vis tiek gali tapti kliūtimi, iš tikrųjų gaunant generalinio prokuroro kėdę.
Vidaus reikalų departamentui vadovaus Dougas Burgumas, o prekybai – Howardas Lutnickas
D. Trumpas yra paskelbęs, jog prašys Šiaurės Dakotos gubernatoriaus Dougo Burgumo, kad šis vadovautų Vidaus reikalų departamentui.
D. Burgumas yra programinės įrangos verslininkas, kuris 2001 metais pardavė savo nedidelę įmonę „Microsoft“. D. Burgumas trumpai dalyvavo 2024 metų Respublikonų partijos pirminiuose rinkimuose, tačiau vėliau iškrito ir atvirtai palaikė D. Trumpą. Pastarasis greitai įvertino D. Burgumą tiek dėl jo nekonfliktiškos, dideliais skandalais nepasižyminčios asmenybės, tiek ir dėl didelio turto.
Jei Senatas patvirtins D. Burgumą, jis prižiūrės departamentą, kuris yra atsakingas už federalinių žemių bei gamtos išteklių valdymą ir išsaugojimą.
Tuo tarpu JAV prekybos departamentui vadovaus Howardas Lutnickas – vienas iš D. Trumpo pereinamojo laikotarpio komandos pirmininkų ir finansų įmonės „Cantor Fitzgerald“ vadovas. Tiesa, šis asmuo kandidatavo ir į iždo sekretoriaus postą, tačiau galiausiai D. Trumpas jam pasiūlė ne tokias svarbias pareigas.
Veteranų reikalais rūpinsis Dougas Collinsas, o tėvynės saugumu – Kristi Noem
Buvęs Džordžijos Kongreso narys Dougas Collinsas buvo išrinktas vadovauti JAV veteranų reikalų departamentui.
Kolinsas buvo ištikimas D. Trumpui, kai 2013–2021 m. dirbo Kongrese. Jis buvo atviras išrinktojo prezidento gynėjas per abu apkaltos posėdžius, taip užsitarnaudamas D. Trumpo norą ir toliau su juo palaikyti glaudžius ryšius.
D. Collinsas yra Irako karo veteranas, dabar einantis kapeliono pareigas JAV oro pajėgų rezerve. Jam teko palikti Kongresą po nesėkmingo bandymo kandidatuoti į Senatą savo gimtojoje Džordžijos valstijoje.
O Pietų Dakotos gubernatorė Kristi Noem buvo įvardinta kaip asmuo, kuris bus atsakingas už pagrindinį JAV saugumo, įskaitant jos sienas, kibernetines grėsmes, terorizmą ir reagavimą į ekstremalias situacijas, priežiūrą.
Agentūros biudžetas siekia 62 mlrd. JAV dolerių, o joje dirba tūkstančiai žmonių. K. Noem vadovaus įvairioms sritims, nuo muitinės ir sienų apsaugos iki Federalinės ekstremalių situacijų valdymo agentūros.
Transporto sekretoriumi dirbs Seanas Duffy
Buvęs kongresmenas ir „Fox Business“ vedėjas Seanas Duffy buvo pasirinktas vadovauti Transporto departamentui. Tai jau antrasis „Fox“ komentatorius, išrinktas į būsimąjį ministrų kabinetą.
„Seanas buvo nuostabus ir mėgstamas valstybės tarnautojas“, – rašė D. Trumpas. Jis taip pat sakė, kad S. Duffy panaudos savo patirtį Kongrese, „kad išlaikytų ir atstatytų mūsų tautos infrastruktūrą ir įvykdytų mūsų misiją įvesti kelionių aukso amžių, daugiausia dėmesio skiriant saugai, efektyvumui ir naujovėms“[8].
Jei politiką patvirtins senatoriai, jis vadovaus aviacijos, automobilių, geležinkelių, tranzito ir kitai transporto departamento politikai. Transporto departamento metinis biudžetas siekia maždaug 110 mlrd. JAV dolerių. Eidamas pareigas, naujasis sekretorius gali susidurti su daugybe aviacijos bėdų, įskaitant nuolatines „Boeing“ saugumo problemas.
Energetikos vadovas – klimato krize netikintis Chrisas Wrightas
D. Trumpas nusprendė, kad Energetikos departamentui turėtų vadovauti naftos ir dujų pramonės vadovas Chrisas Wrightas. Toks pasirinkimas gali reikšti, jog D. Trumpas sėkmingai tesės savo pažadą maksimaliai didinti JAV energijos gamybą.
Ch. Wrigtas, „Liberty Energy“ įkūrėjas ir generalinis direktorius, klimato aktyvistus laiko besaikį nerimą keliančiais asmenimis, o demokratų pastangas naudoti kuo daugiau atsinaujinančios energijos šaltinių yra sulyginęs su sovietinio stiliaus komunizmu.
Praėjusiais metais savo „LinkedIn“ profilyje paskelbtame vaizdo įraše Ch. Wrigtas sakė: „Klimato krizės nėra ir mes taip pat nesame pačiame energijos perėjimo įkarštyje“.
Aplinkos apsaugos agentūros vadovas – prieš aplinkosaugos stiprinimą pasisakantis L. Zeldinas
Lee Zeldinas, buvęs Niujorko kongresmenas, sutiko vadovauti Aplinkos apsaugos agentūrai (EPA). Šią naujieną jau spėjo patvirtinti tiek D. Trumpas, tiek pats L. Zeldinas.
Užėmęs šį postą, L. Zeldinas bus atsakingas už Amerikos klimato politikos įgyvendinimą. Kai 2015–2023 metais L. Zeldinas dirbo Kongrese, jis ne sykį balsavo prieš daugelio aplinkosaugos politikos sričių išplėtimą.
Jis pabrėžė, kad užėmęs naująsias pareigas, pasistengs jau nuo pirmosios dienos atšaukti senąsias taisykles.
CŽV direktoriumi turėtų tapti J. Ratcliffe'as, o nacionalinės žvalgybos direktore – T. Gabbard
D. Trumpas Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) direktoriumi pasirinko savo buvusį nacionalinės žvalgybos direktorių, buvusį Teksaso kongresmeną Johną Ratcliffe'ą.
Be to, vis dar yra kitų svarbių laisvų, su žvalgyba susijusių pareigų, kurių būsimi vadovai kol kas nėra įvardinti. Pavyzdžiui, vis dar nėra žinomas būsimas Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktorius, tačiau D. Trumpas yra sakęs, kad atleistų FTB direktorių Chrisą Wray'ų.
Yra žinoma, jog nacionalinės žvalgybos direktore D. Trumpas paskyrė buvusią demokratų kongresmenę iš Havajų Tulsi Gabbard.
Buvusi JAV armijos rezervo karininkė kadaise dalyvavo kampanijoje su senatoriumi Bernie Sandersu ir 2020 m. kandidatavo į prezidentus kaip demokratė, tačiau pastaraisiais metais perėjo į respublikonų pusę. 2024 m. ji dalyvavo kampanijoje kartu su D. Trumpu ir dirbo jo pereinamojoje komandoje.
Nacionalinio saugumo patarėjo pareigas užims M. Waltzas
Floridos kongresmenas Michaelas Waltzas buvo pasirinktas patarėju nacionalinio saugumo klausimais.
Antradienį paskelbtame pranešime apie M. Waltzo paskyrimą D. Trumpas pažymėjo, kad M. Waltzas yra pirmoji žalia beretė arba JAV armijos specialiųjų pajėgų narys, išrinktas į Kongresą.
M. Waltzas turės padėti formuojant JAV poziciją dėl karų Artimuosiuose Rytuose ir Ukrainoje.
Kalbant apie Artimuosius Rytus, būtina paminėti ir tai, jog Specialiuoju pasiuntiniu Artimuosiuose rytuose D. Trumpas pasirinko Steve'ą Witkoffą.
S. Witkoffas yra nekilnojamojo turto investuotojas, filantropas ir artimas D. Trumpo draugas. D. Trumpas jį apibūdino kaip „labai gerbiamą verslo ir filantropijos lyderį, kuris kiekvieną projektą ir bendruomenę, su kuriais buvo susijęs, padarė stipresniais ir klestinčiais“.
JAV ambasadorius Izraelyje – M. Huckabee
Buvęs Arkanzaso gubernatorius Mike'as Huckabee bus JAV ambasadorius Izraelyje. Išrinktasis prezidentas aiškino:
„Maikas daug metų buvo puikus valstybės tarnautojas, gubernatorius ir pasitikėjimo vertas lyderis.“
M. Huckabee atkakliai palaiko Izraelį, tad puikiai tiks šalia kitų jau įvardytų D. Trumpo komandos narių. Jis taip pat anksčiau yra atmetęs idėją, jog Izraelio ir Palestinos konfliktą galima užbaigti sukuriant dvi valstybes.
Richardas Grenellas ir Stephenas Milleris – griežtos politikos formuotojai
Richardas Grenell, buvęs ambasadorius Vokietijoje ir laikinas nacionalinės žvalgybos vadas, yra dar vienas svarbus D. Trumpo sąjungininkas. Jis galėtų užimti valstybės sekretoriaus poziciją.
R. Grenellas pasižymi kieta pozicija užsienio politikos klausimais ir išsiskiria karingu tonu, ypač kai kalbama apie JAV santykius su Europa ir Vidurio Rytų regionais.
Kitas griežtas D. Trumpo rėmėjas, kuris galėtų tapti naujosios komandos nariu – Stephenas Milleris, buvęs vyresnysis Trumpo patarėjas. Jis žinomas dėl savo kontroversiškų sprendimų imigracijos srityje, kai 2018 metais buvo pradėtas imigrantų šeimų atskyrimas. S. Milleris padės D. Trumpo administracijai ruoštis masinei deportacijai ir griežtesnei imigracijos politikai.
Kiti galimi D. Trumpo komandos nariai
Tarp kitų svarbių D. Trumpo komandos figūrų yra ir keletas ilgamečių bendražygių, tokių kaip Lara Trump[9], D. Trumpo sūnaus Eriko žmona, kuri yra aktyvi Respublikonų nacionalinio komiteto bendra-pirmininkė. Lara Trump padeda pritraukti paramą rinkimų kampanijai, taip pat vykdo rinkėjų informavimo ir „rinkimų skaidrumo“ iniciatyvas.
Tarp artimų Trumpo sąjungininkų taip pat yra ir Dana White, UFC prezidentas ir ilgametis D. Trumpo draugas, kuris dalyvavo kampanijos renginiuose ir padėjo pritraukti jaunų vyrų auditoriją.
D. Trumpo naujoji administracija neabejotinai atspindės prezidento asmeninę viziją ir politikos kryptį. Jis renka griežtų, lojalių asmenų grupę, kurie būtų pasirengę įgyvendinti konservatyvią darbotvarkę tiek šalies viduje, tiek užsienyje. Surinkta komanda per kelerius D. Trumpo kadencijos metus gali ženkliai pakeisti JAV ir pasaulio politiką.
Atnaujinta 2024 11 20
Pirmą kartą publikuota: 2024-11-11 11:55