Suprasti akimirksniu
  • D. Trumpas jau peržengė būtinąją laimėti rinkimus ribą ir pirmauja prieš demokratus
  • D. Trumpas jau išplėšė pergalę Pensilvanijoje
  • Respublikonai kontroliuos ne tik Prezidento postą, bet ir Senatą bei Atstovų rūmus
  • K. Harris politika: atviros sienos pabėgėliams ir LGBTQ+ teisės
  • D. Trumpą palaiko juodaodžiai, o K. Harris išlaiko populiarumą tarp emigrantų
Šaltiniai
D. Trumpas
Pasaulis sveikina D. Trumpą su istorine pergale. EPA/ELTA nuotrauka

D. Trumpas jau peržengė būtinąją laimėti rinkimus ribą ir pirmauja prieš demokratus

Kandidatas tapti JAV prezidentu respublikonas Donaldas Trumpas kaip niekada arti istorinės pergalės prieš demokratę Kamalą Harris. Po antradienio balsavimo paaiškėjo, kad nors balsai – apylygiai, šiuo metu naujuoju prezidentu realiau tapti D. Trumpui, kurį jau sveikina visas pasaulis.

Remiantis trečiadienio ryto rezultatais, D. Trumpas šiuo metu pirmauja su 277 balsavimo rezultatu (daugiau nei 67 mln. balsų) prieš K. Harris su 226 rezultatu (daugiau nei 62 mln. balsų)[1]. Norint laimėti 2024 m. JAV prezidento rinkimus, kandidatui privalu surinkti 270 rinkikų balsų.

Respublikonų kandidatas šiuo metu pirmauja net 30-tyje valstijų: Alabamos, Arkanzaso, Floridos, Džordžijos, Ajovos, Aidaho, Indianos, Kentukio, Kanzaso, Luizianos, Meino antrojoje apygardoje, Misūrio, Misisipės, Montanos, Šiaurės Karolinos, Šiaurės Dakotos, Nebraskos daugumoje, Nebraskos pirmojoje bei trečiojoje apygardose, Ohajo, Oklahomos, Pensilvanijos, Pietų Karolinos, Tenesio, Teksaso, Jutos, Viskonsino, Vajomingo, Vakarų Virdžinijos.

Tuo tarpu K. Harris šiuo metu pergalę užsitikrina Kalifornijos, Kolorado, Konektikuto, Kolumbijos apygardos, Delavero, Havajų, Ilinojaus, Masačiusetso, Merilando, Meino daugumoje, Meino pirmojoje apygardoje, Minesotoje, Nebraskos antrojoje apygardoje, Naujojo Hamšyro, Niujorko, Naujojo Džersio, Oregono, Rod Ailando, Virdžinijos, Vermonto bei Vašingtono valstijose.

Iš septynių kovojančių valstijų labiausiai išsiskiria Pensilvanija, kurioje gyvena daugiausiai gyventojų ir kuri gali nulemti, ar demokratė Kamala Harris, ar respublikonas Donaldas Trumpas taps būsimuoju prezidentu.

Pensilvanija taip pat yra ta vieta, kur D. Trumpas tapo pasikėsinimo auka per rinkiminį mitingą. Pensilvanija taip pat yra valstija, kurioje pirmą kartą prie D. Trumpo prisijungė ir už jį agitavo „Tesla“ ir „SpaceX“ savininkas Elonas Muskas[2].

D. Trumpas jau užsitikrino reikiamą balsų skaičių pergalei. EPA/ELTA nuotrauka
D. Trumpas jau užsitikrino reikiamą balsų skaičių pergalei. EPA/ELTA nuotrauka

D. Trumpas jau išplėšė pergalę Pensilvanijoje

D. Trumpas užsitikrino pergalę Pensilvanijoje – labiausiai trokštamoje 2024 m. rinkimų svyruojančioje valstijoje, ir grįžo į Baltuosius rūmus[4].

Respublikonas lemiamoje Keistono valstijoje pirmauja prieš savo varžovę viceprezidentę demokratę Kamalą Harris atitinkamai 51 prieš 48 proc., suskaičiavus 94 proc. balsų, praneša „Associated Press“.

Pensilvanija gauna 19 rinkikų balsų – daugiausiai iš visų septynių svyruojančių valstijų.

„NBC News“ trečiadienio rytą prognozavo, kad D. Trumpas laimės dar vienoje itin svarbioje – Pensilvanijos valstijoje, kurioje 2020 m. laimėjo J. Bidenas[3].

D. Trumpą parėmė kelios pagrindinės grupės, įskaitant lotynų amerikiečius, kurie dviženkliu skaičiumi pasuko D. Trumpo pusėn, rodo „NBC News Exit Poll“ atlikta apklausa.

2020 m. už D. Trumpą Pensilvanijoje balsavo 27 proc. lotynų amerikiečių rinkėjų, o šiemet šis skaičius pasiekė 42 proc. lotynų amerikiečių rinkėjų. Žiniasklaidoje jau dabar apibūdinamas D. Trumpo rinkėjas kaip jauni ir nepriklausomi bei „asmenys, neturintys aukštojo išsilavinimo“.

D. Trumpas jau spėjo padėkoti ir savo rėmėjams: „Noriu padėkoti Amerikos žmonėms už nepaprastą garbę būti išrinktam 47-uoju ir 45-uoju prezidentu.“

Savo prezidentinėje kalboje rinkėjams D. Trumpas pažadėjo „padėti Amerikai pasveikti“.

„Turime šalį, kuriai reikia pagalbos ir kuriai jos labai reikia“, – sakė jis ir pridūrė, kad per antrąją kadenciją „sutvarkys Amerikos sienas“.

Remiantis naujausiomis „NBC News“ prognozėmis, K. Harris laimėjo vieną iš penkių rinkikų kolegijos balsų Nebraskoje. Kadangi ten ji surinko vieną balsą, lygiosios Rinkikų kolegijoje neįmanomos.

Taip pat prognozuojama, kad demokratų kandidatė laimės Naujojo Džersio prezidento rinkimus, aplenkdama D. Trumpą ir užsitikrindama 14 valstijos rinkėjų balsų.

Respublikonai kontroliuos ne tik Prezidento postą, bet ir Senatą bei Atstovų rūmus

D. Trumpas, kalbėdamas apie savo pergalę šiuose rinkimuose, teigė, jog amerikiečiai suteikė jam „precedento neturintį mandatą“.

„Amerika suteikė mums precedento neturintį ir galingą mandatą. Mes susigrąžinome Senato kontrolę. Oho, tai puiku“, – sakė jis.

Istorinė respublikonų pergalė reiškia, jog jie vienu metu greičiausia kontroliuos viską, įskaitant Prezidento postą, Senatą ir Atstovų rūmus.

Respublikonai jau laimėjo Džordžijoje ir Šiaurės Karolinoje, taip pat, rodos, užims ir Pensilvaniją, kur suskaičiuota beveik 93 proc. balsų.

Tokie rinkimų rezultatai – neabejotinai didelė šventė respublikonų šalininkams, besitikintiems, kad su D. Trumpo sugrįžimu prie Valstijų valdymo vairo, į pasaulį kartu sugrįš ir taika – bus sustabdyti globalistų karai ir genderistinės ideologijos sklaida. Pavyzdžiui, D. Trumpo pergalė gali pagaliau užbaigti karą Ukrainoje, mat jis yra užsiminęs, kad galėtų nutraukti JAV paramą, kuri yra gyvybiškai svarbi gynybai nuo Rusijos invazijos. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis taip pat jau pasveikino D. Trumpą su „įspūdinga pergale rinkimuose“.

Viceprezidentė Kamala Harris užima Kaliforniją, Niujorką ir kitas tradiciškai demokratines valstijas, tačiau bet koks kelias į pergalę dabar, kai D. Trumpas pralaužė demokratų „mėlynąją sieną“, siaurėja.

Daug klausimų dabar reikia išspręsti gubernatorių rinkimuose, kur dabar keliami itin svarbūs vertybiniai klausimai dėl abortų ir marihuanos.

K. Harris politika: atviros sienos pabėgėliams ir LGBTQ+ teisės

Tuo tarpu Demokratų kandidatė rinkimuose K. Harris garsėja visiškai skirtinga politika nei D. Trumpas. Viceprezidentė nuolat pabrėžė būtinybę teikti pirmenybę žmogaus reprodukcinėms teisėms ir laisvėms ir akcentavo, kad LGBTQ+ bendruomenei turi būti suteiktos visos teisės ir laisvės, o vyriausybė esą neturėtų kištis į žmogaus asmeninį gyvenimą.

Kiek anksčiau K. Harris taip pat pasisakė už neteisėto atvykimo į šalį dekriminalizavimą, tačiau dabar akcentavo esą to daryti nenorinti, tik į sienų saugumo proceso stiprinimą pabrėžė būtinybę įtraukti daugiau pasienio agentų, naujesnes technologijas, neva tam, kad kovoti su fentanilio kontrabanda.

Ir nors dabar neteisėto sienų peržengimo viceprezidentė teigė neremianti, migrantų atvykimui „teisėtais keliais“ ji teigė neprieštaraujanti.

Taip pat, K. Harris tapus JAV prezidente, karas Ukrainoje, panašu, nesibaigtų dar ilgai ir galimai įstumtų likusią pasaulio dalį į Trečiojo pasaulinio karo gniaužtus. Viceprezidentė ne kartą pabrėžė ir toliau laikysianti J. Bideno santykių su Ukrainą liniją teikiant Ukrainai karinę ir finansinę paramą „tiek, kiek reikės“.

D. Trumpą palaiko juodaodžiai, o K. Harris išlaiko populiarumą tarp emigrantų

Vertėtų paminėti ir tai, kad pagal balsų kiekį D. Trumpas pirmauja daugumoje valstijų, kuriose didžiąją dalį populiacijos sudaro būtent juodaodžiai, kaip antai Misisipėje, Luizianoje, Džordžijoje, Pietų Karolinoje. Būtent šiose valstijose juodaodžių bendruomenės sudaro apie 30-37 proc. visos gyventojų populiacijos.

Tuo tarpu už K. Harris daugiausiai balsavo Kalifornijos, Niujorko valstijų gyventojai, kur didelę dalį populiacijos užima imigrantai, pagrinde iš Lotynų Amerikos ir Azijos.

Vertėtų paminėti, kad D. Trumpo administracija prisidėjo prie kriminalinės justicijos reformos, kuri padėjo sumažinti bausmes kai kuriems kaliniams, tarp jų ir daugeliui juodaodžių. D. Trumpo kadencijos metu taip pat žymiai sumažėjo nedarbo lygis tarp juodaodžių asmenų.

Tuo tarpu natūralu ir tai, kad už K. Harris balsuoja valstijos, kuriose gyvena didelė koncentracija emigrantų, mat būtent jos politika yra akcentuota į legalių imigracijos būdų prieinamumą bei pabėgėlių priėmimą suteikiant šiems prieglobstį ir taip Valstijoms tapti prieglobstį teikiančia šalimi, nepaisant to, kad ir taip nusikalstamumas čia išlieka aukštame lygyje.

Amerikiečiai parodė, kad jiems nėra tokia aktuali K. Harris atvirų durų politika. EPA/ELTA nuotrauka
Amerikiečiai parodė, kad jiems nėra tokia aktuali K. Harris atvirų durų politika. EPA/ELTA nuotrauka