Valstybių valdžių atstovai jau atvirai pripažįsta, kad ribojimai COVID-19 metu buvo pertekliniai
Nors koronaviruso pandemijos metu taikytos priemonės buvo pražūtingos, jos gali pasikartoti dėl tam tikrų aspektų. Ar vakcinų gamintojai gali atsisakyti greito ir milžiniško juos užgriuvusio pelno? Ar galima taip greitai apskritai atsisakyti prievartos suskiepyti visus gyventojus ir taip dar labiau išpūsti farmacininkų kišenes? Dėl šių retorinių klausimų ir prastos žmonių atminties, svarstoma, kad antihumaniški pandeminiai ribojimai išnyko ne su visam ir dar tikrai gali mums smogti dar kartą. Ir, veikiausiai, ne kartą.
Vakarų valstybių politikai jau atvirai pripažįsta, kad pandemijos metu taikytos priemonės nebuvo nei geros, nei naudingos, o tą dar kartą įrodo ir žvilgsnis į kai kurias Skandinavijos šalis – pavyzdžiui, tą pačią Švediją. Štai 2023 metais penki Stanfordo ir kitų universitetų mokslininkai, tarp jų ir Johnas Ioannidis nustatė, kad COVID-19 virusas yra panašus į sezoninį gripą ir pavojingiausias vyresnio amžiaus (nuo 70 metų) žmonėms, o jaunesniems jis gerokai mažiau pavojingesnis.
„Tyrėjai pagal antikūnų matavimus nustatė užsikrėtusių žmonių skaičių ir palygino jį su mirusių nuo koronaviruso arba juo susirgusių žmonių skaičiumi. Kadangi dėl duomenų trūkumo buvo įtraukti ir tie, kurie mirė tik nuo COVID-19, tokiu būdu apskaičiuoti mirtingumo nuo ligos atvejai pervertina tikrovę. Kartu su gerai žinomu faktu, kad gripas išnyko COVID periodo pradžioje, ir PSO duomenimis visame pasaulyje, koronaviruso ir gripo palyginimas leidžia daryti įžvalgą: daug triukšmo dėl nieko“, – viename straipsnyje taip komentuojamas atliktas tyrimas[2].
Kalbant konkrečiai apie Vokietiją, net ir jos valdžios atstovai neseniai pripažino, jog COVID-19 pandemijos metu taikytos priemonės buvo perteklinės. Pavyzdžiui, Vokietijos Roberto Kocho instituto vadovas Lotharas Wieleris atvirai pripažino, kad realiai pražūtingi darželių ir mokyklų uždarymai apskritai buvo nereikalingi, o net pats Vokietijos sveikatos apsaugos ministras Karlas Lauterbachas pandemijos ribojimus, taikytus lauke, pavadino nesąmonėmis.
Yra ženklų, kad vėl gali būti pasikėsinta į žmonių laisves ateityje
Visame šiame paveiksle, anot Vokietijos dienraštyje „Die Weltwoche“ išspausdinto straipsnio, ypatingai svarbi yra naujausia garsiojo Cochrane’o instituto publikacija, teigianti, kad nėra jokių įrodymų, jog kaukių dėvėjimas stabdo viruso plitimą. Todėl kaukių dėvėjimas, kuris buvo privalomas net tris metus, buvo susietas ne su viruso stabdymu, bet buvo labiau psichologinio ir politinio pobūdžio.
Tačiau nors visi ribojimai truko beveik tris metus ir pagaliau pasibaigė, džiūgauti dar ne laikas – straipsnio autorius įspėja, jog yra ženklų, rodančių, kad ribojimai gali sugrįžti su trenksmu.
Pirma, sunku būtų paneigti, jog vakcinos nuo COVID-19 nebuvo pelningiausias verslas istorijoje – juk valstybės buvo įpareigotos apsirūpinti šiomis vakcinomis ir „gelbėti“ savo piliečius nuo mirtino viruso, o kiek vėliau įvesti reikalavimai socialinėms veikloms, kelionėms ir net apsilankymams pas odontologus pateikti COVID-19 sertifikatus neabejotinai privertė kai kuriuos gyventojus sparčiau priimti sprendimą vakcinuotis, nors įprastomis aplinkybėmis galbūt jie to nė nebūtų darę.
Antras veiksnys, lemsiantis, kad laisvių suvaržymai gali sugrįžti, yra itin trumpa žmonių atmintis[2].
JAV nuo gegužės nutrauks nepaprastąją padėtį dėl COVID-19
Tuo tarpu J. Bideno administracija planuoja jau nuo gegužės mėnesio atšaukti nepaprastosios padėties, paskelbtos visuomenės sveikatos srityje dėl koronaviruso, galiojimą. Anot federalinių pareigūnų, tai reiškia, jog pandemija perėjo į kitą etapą[3].
Administracija nori, kad nepaprastoji padėtis galiotų dar kelis mėnesius, kad ligoninės, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai ir sveikatos priežiūros pareigūnai galėtų pasirengti daugybei pokyčių, kurie įvyks jai pasibaigus. Milijonai amerikiečių pandemijos metu gavo nemokamus COVID-19 tyrimus, gydymą ir vakcinas, tačiau ne visa tai ir išliks nemokama pasibaigus nepaprastajai padėčiai.
Pirmą kartą D. Trumpo administracija nepaprastąją padėtį visuomenės sveikatos srityje paskelbė 2020 m. sausio mėn. ir nuo to laiko ji buvo atnaujinama kas 90 dienų.
Pasibaigus nepaprastajai padėčiai, kai kurie amerikiečiai už tyrimus ir gydymą nuo koronaviruso mokės iš savo kišenės, o ligoninės už tokių pacientų gydymą nebegaus didesnių apmokėjimo tarifų.
Visgi, suabejoti tuo, kad ateityje gali supurtyti nauja pandemija (ir nebūtinai COVID-19), neleidžia ir Nacionalinių alergijų ir infekcinių ligų instituto direktorius, gydytojas Anthony Fauci, pasiūlęs jau dabar pradėti kurti vakciną, kuri padėtų kovoje su ateityje užklupsiančiomis pandemijomis. Žinoma, kaipgi be pinigų – kad būtų sukurta tokia vakcina, reiktų nemenko finansavimo.
Pirmųjų nerimą keliančių ženklų ilgai laukti neteko ir jau šių metų vasarį Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pasėjo nerimą keliančių ženklų dėl Pusiaujo Gvinėjoje pasireiškusio naujo Marburgo viruso protrūkio.