JAV COVID-19 nepaprastoji padėtis baigsis pavasarį
Baltieji rūmai paskelbė, kad prezidentas Joe Bidenas nuo gegužės 11 d. ketina nutraukti visuomenės sveikatos ir nacionalinės nepaprastosios padėties, kuri buvo paskelbta reaguojant į COVID-19, galiojimą.
Nepaprastąją padėtį dar 2020 m. pradžioje paskelbė buvęs prezidentas Donaldas Trumpas. Nuo 2020 m. sausio mėnesio visuomenės sveikatos nepaprastoji padėtis yra pratęsiama kas 90 dienų: dar šį mėnesį Sveikatos apsaugos departamentas vėl pratęsė nepaprastąją padėtį.
Paskutinysis Baltųjų rūmų pareiškimas paskelbtas reaguojant į dvi rezoliucijas, kurias respublikonai pateikė Atstovų Rūmams ir kuriose raginama nedelsiant nutraukti nepaprastųjų padėčių tęsimą. Baltųjų rūmų vadybos ir biudžeto biuras teigia, kad staigus nepaprastosios padėties nutraukimas sukeltų didžiulį chaosą[1].
Tačiau respublikonai teigia, kad tęsiant nepaprastąją padėtį, o nutraukus ją tik pavasarį, J. Bideno administracija siekia iki to laiko panaikinti 42-ąjį skirsnį, kuris gali lemti migrantų antplūdį pasienyje su Meksika.
Tuo tarpu Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesus teigia, kad COVID-19 tebėra nepaprastoji pasaulinės sveikatos apsaugos padėtis, tačiau tikimasi, kad ši fazė baigsis jau šiais metais.
Virusas būtų laikomas endemine grėsme visuomenės sveikatai
J. Bidenas pirmadienį informavo Kongresą, kad gegužės 11 d. nutrauks dvigubą nacionalinę nepaprastąją padėtį, skirtą COVID-19 krizei spręsti.
Nutraukus nacionalinės nepaprastosios padėties ir visuomenės sveikatos ekstremaliosios situacijos įgaliojimus, federalinės kovos su koronavirusu priemonės bus oficialiai pertvarkytos taip, kad virusas būtų laikomas endemine grėsme visuomenės sveikatai[2].
Baltieji rūmai apie nepaprastosios padėties nutraukimą pareiškė netrukus po to, kai Atstovų Rūmų respublikonai pateikė kelias rezoliucijas, kuriomis siekiama nedelsiant nutraukti nepaprastąją padėtį. Įstatymų leidėjai savo poziciją grindžia tuo, kad COVID-19 pandemija baigėsi, o tęsti ekstremalios kontrolės nebėra pagrindo.
Bendrai JAV Nuo 2020 m. pradžios nuo COVID-19 mirė daugiau nei 1 mln. žmonių, tačiau po pandemijos piko 2021 m. žiemą mirčių skaičius smarkiai sumažėjo.
Prezidento administracija siekia panaikinti 42-ąjį skirsnį
Respublikonai akcentuoja ir tai, kad J. Bideno administracija siekia specialiai vilkinti nepaprastosios padėties nutraukimą ir iki pavasario viliasi pajėgti panaikinti 42-ąjį skirsnį. Respublikonų teigimu, skirsnio panaikinimas sukeltų tikrą chaosą dėl migrantų antplūdžio pasienyje su Meksika.
J. Bideno administracija iš tiesų jau kuris laikas siekia nutraukti 42-ąjį skirsnį. Jis galioja nuo D. Trumpo valdymo laikotarpio. Pernai Aukščiausiasis Teismas laikinai sustabdė siekius nutraukti skirsnio galiojimą, taip leisdamas šiai politikai galioti, kol teismas išnagrinės respublikonų skundus.
42-asis skirsnis buvo sukurtas siekiant spręsti visuomenės sveikatos ir socialinius klausimus. Skirsnis galioja ne vienerius metus, tačiau D. Trumpas jį pritaikė migrantų krizei sprendžiant, taip siekiant reguliuoti sienos kirtimą ir vadovaujantis prielaida, jog yra imamasi COVID-19 atsargumo priemonių[3].
D. Trumpo valdymo metu migrantams iš esmės buvo panaikinta galimybė prašyti prieglobsčio neteisėtai patekus į šalį, argumentuojant, kad migrantų sulaikymas federalinėse įstaigose sukeltų didesnį pavojų visuomenės sveikatai ir potencialius viruso protrūkius. Kai 2020 m. prasidėjus pandemijai Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) pasinaudojo 42-uoju skirsniu, pasienio patruliams buvo suteikta teisė išsiųsti migrantus į jų gimtąją šalį arba į šalį, kurioje jie buvo paskutinį kartą.
PSO skelbia, jog pandemijos pabaiga jau netoli
O kol JAV paskelbė apie COVID-19 nepaprastosios padėties nutraukimą pavasarį, pirmadienį PSO paskelbė, kad pandemija vis dar tebėra pasaulinei sveikatos apsaugai ekstremali situacija. Kita vertus, PSO generalinis direktorius T. A. Ghebreyesusas pabrėžė, kad pasaulis jau „šiais metais išeis iš nepaprastosios pandemijos fazės“[4].
„Mes ir toliau tikimės, kad ateinančiais metais pasaulis pereis į naują etapą, kuriame sumažinsime susirgimų ir mirčių skaičių iki mažiausio įmanomo lygio, o sveikatos sistemos sugebės integruotai ir tvariai valdyti COVID-19“, – teigia T. A. Ghebreyesusas.
PSO duomenimis, nuo praėjusių metų vasario mėnesio, savaitinių mirčių nuo koronaviruso skaičius sumažėjo net 70 proc., praėjusį mėnesį PSO vadovas kalbėjo apie tai, kad nepaprastosios padėties laikotarpis eina į pabaigą ir kad pandemijos pabaiga jau yra arti.