Suprasti akimirksniu
  • Vokietijoje atskleisti COVID-19 elektroniniai laiškai, įrodantys valdžios spaudimą
  • RKI protokolai jau anksčiau atskleidė ne vieną valdžios melagieną
  • Vidutinė vokiečių gyvenimo trukmė grįžo į įprastas vėžias
Šaltiniai
COVID-19
Vokietijoje atskleista sensacinga informacija apie COVID-19 laikotarpį. Engin Akyurt/Unsplash nuotrauka

Vokietijoje atskleisti COVID-19 elektroniniai laiškai, įrodantys valdžios spaudimą

Vokietijos valdžios kanceliarija neseniai turėjo paviešinti dokumentus, kurie atskleidžia, kaip COVID-19 pandemijos politika buvo sprendžiama vidinio elito užkulisiuose ir kaip dalis informacijos buvo redaguojama.

Po to, kai laikraščio WELT redakcijai kelis kartus teko grasinti imtis teisinių veiksmų dėl valdžios neveikimo ir prašymo suteikti informaciją, pagaliau buvo paviešinta apie 500 puslapių elektroninių laiškų ir susirašinėjimo tarp šalies kanceliarijos ir koronaviruso ekspertų tarybos[1].

Mokslininkai ir žiniasklaida jau anksčiau atvirame laiške darė spaudimą Vokietijos vyriausybei atskleisti su COVID-19 susijusią informaciją. Tuomet buvo teigiama, kad kovai su pandemija reikėtų suteikti „tvirtesnį faktinį pagrindą“.

Anksčiau ekspertų tarybos ir Roberto Kocho instituto (RKI) krizių grupės posėdžių protokolai atskleidė, kad politikai aktyviai dalyvauja su visuomenės sveikata susijusių organizacijų patariamųjų organų veikloje.

O naujieji dokumentai taip pat yra daug pasakantys. Iš jų matyti, kad keli ministrai rekomendavo savo ekspertams, kokias pandemines temas jie turėtų aptarti, taip pat sėdėjo prie stalo per tarybos posėdžius. Be to, ekspertų pareiškimai prieš juos paskelbiant kanceliarijoje buvo dar kartą pataisyti, akivaizdžiai susiejant juos su tam tikra darbotvarke.

Pavyzdžiui, 2022 m. gegužės 15 d. devyniolikos narių COVID-19 taryba, kuriai priklausė ir virusologai Christianas Drostenas bei Hendrickas Streekas, paskelbė pareiškimą dėl ilgojo koronaviruso.

Pirminė versija buvo suformuluota taip: „Iki šiol turimi duomenys leidžia manyti, kad ME/CFS (mialginis encefalomielitas, neuroimunologinė liga) paplitimas, kuris iki pandemijos buvo 0,1-0,8 %, dėl pandemijos gerokai padidės“.

Šis teiginys kanceliarijai nebuvo priimtinas. Tikriausiai manyta, kad jis pernelyg nepavojingas ir visuomenėje nesukeliantis panikos. Todėl ir nuspręsta faktus perrašyti. Ekspertų taryba, atsižvelgdama į prašymą, išbraukė sakinį ir tuomet galutiniame variante teiginys skambėjo taip: „Prieš pandemiją buvo apskaičiuota, kad Vokietijoje ME ir (arba) ŠKL serga apie 250 000 žmonių, įskaitant apie 40 000 vaikų ir paauglių. Dėl SARS-CoV-2 pandemijos sergančiųjų skaičius gerokai padidės“.

Vėliau paaiškėjo, kad tokia retorika ir kalbos apie užsitęsusį koronavirusą buvo politiškai pageidautinos.
2022 m. rugpjūčio 29 d. sveikatos apsaugos ministras Karlas Lauterbachas paaiškino COVID-19 tarybai savo planą, kaip įtikinti paauglius ir jaunuolius skiepytis dažniau. Juos buvo siekiama išgąsdinti ir apeliuoti į jų baimės sirgti ilgai.

Vokietijoje buvo paviešinta apie 500 puslapių elektroninių laiškų ir susirašinėjimo tarp valdžios kanceliarijos ir COVID-19 ekspertų tarybos. Tai's Captures/Unsplash nuotrauka
Vokietijoje buvo paviešinta apie 500 puslapių elektroninių laiškų ir susirašinėjimo tarp valdžios kanceliarijos ir COVID-19 ekspertų tarybos. Tai's Captures/Unsplash nuotrauka

RKI protokolai jau anksčiau atskleidė ne vieną valdžios melagieną

O ši informacija ne vienintelė skandalinga, kuri pastaruoju metu yra siejama su COVID-19 pandemijos valdymu. Vokietijoje neseniai viešai paskelbti įtakingojo Roberto Kocho instituto (RKI) koronaviruso pandemijos valdymo protokolai.

Juos paskelbė nepriklausoma žurnalistė Aya Velazquez. Ji ir jos komanda keletą savaičių intensyviai tyrė šiuos dokumentus ir aptiko aibę informacijos, signalizuojančios apie melagingą valdžios institucijų visuomenei pateiktą informaciją dar pačiame pandemijos pike.

Anksčiau RKI buvo paskelbę tik redaguotas šių protokolų versijas, o žurnalistas Paulas Schreyeris kreipėsi į teismą dėl duomenų paviešinimo. P. Schreyeris ir žurnalas „Multipolar“ ilgą laiką siekė gauti šiuos duomenis. Galiausiai duomenys buvo paskelbti, tačiau iš maždaug 1000 puslapių, kuriuose buvo tik duomenys nuo pandemijos pradžios iki 2021 m. vidurio, daugybė puslapių buvo redeguota arba paslėpta.

2024 m. kovo mėnesį, Vokietijos sveikatos apsaugos ministras Karlas Lauterbachas tikino visuomenę, kad duomenys buvo redaguoti ne jo nurodymu, kad tai buvo padaryta tik siekiant apsaugoti susijusius asmenis.

Paviešintuose dokumentuose yra daugybė iškalbingų detalių iš koronaviruso pandemijos laikotarpio, o iš jų aiškiai matyti, kad RKI į koronavirusų politiką žvelgė labai skirtingai, mokslininkų nuomonės skyrėsi, o tai buvo priešinga situacija, nei politiniai ir kiti atsakingi asmenys bei didžioji dalis žiniasklaidos leido visuomenei manyti.

Pavyzdžiui, remiantis RKI protokolų informacija, vakcinos gamintoja „Pfizer“ taip pat esą su EMA (Europos vaistų agentūra) svarstė, ar nereikėtų „galbūt praleisti III fazės tyrimų ir iš karto pradėti plačiai taikyti“ vakciną“. III fazės tyrimai yra klinikiniai tyrimai, kurių metu vaistas ar vakcina išbandomas su didesne pacientų grupe. III fazės tyrimai skirti patikrinti, ar galima patvirtinti veiksmingumą ir saugumą daugeliui skirtingų pacientų.

Protokolus atskleidusi žurnalistė A. Velazquez prieš vykusią spaudos konferenciją teigė, kad net jei RKI per pastaruosius ketverius metus suvaidino gana nešlovingą vaidmenį, nusileisdama perteklinei kontrolės politikai, kuri pažeidinėjo pagrindines teises, buvo ir žmonių, kurie tikrai buvo piliečių pusėje ir nesutiko su savo institucijos veiksmais, prieštaringomis rekomendacijomis politikams ir savavališkų politinių sprendimų tvirtinimu.

Kiek anksčiau Roberto Kocho instituto (RKI) dokumentus atskleisti privertė ne kas kitas, bet teisinė kova su „Multipolar“, nedideliu Vokietijos internetiniu žurnalu. Tai padėjo pagrindą žurnalistės A. Velazquez darbams ir bendradarbiavimui su buvusiu instituto darbuotoju.

„Multipolar“ siekė išsiaiškinti, kokiu moksliniu pagrindu buvo apribotos pagrindinės žmonių laisvės, uždarytos mokyklos, įvestas karantinas ir pradėta beveik priverstinė vakcinacijos kampanija. Tokiam žurnalo smalsumui nepritarė kiti žiniasklaidos atstovai, didžioji Vokietijos žiniasklaida, kuri „Multipolar“ laikė priklausantį „marginalinei žiniasklaidai“, vadino „sąmokslininkų leidiniu“ ir pan.

Koronavirusas 2020 m. sukrėtė pasaulį. Glen Carrie/Unsplash nuotrauka
Koronavirusas 2020 m. sukrėtė pasaulį. Glen Carrie/Unsplash nuotrauka
Nepaisant to, „Multipolar“ pavyko bent iš dalies įgyvendinti savo tikslus. Praėjusių metų pavasarį žurnalas iš RKI gavo 2 500 puslapių COVID-19 protokolų, datuojamų nuo 2020 m. pradžios iki 2021 m. balandžio mėnesio. Netrukus „Multipolar“ pateikė antrą teisinį ieškinį, siekdamas išsireikalauti, kad būtų atskleistos suredaguotos dalys, kurios sudaro maždaug trečdalį dokumentų.

Šių metų pavasarį RKI pats atskleidė nemalonią tiesą ir patvirtino milijonų pasaulio gyventojų skepticizmą dėl COVID-19 pandemijos valdymo.Pats institutas paskelbė kai kuriuos protokolus, kuriuose kalbama apie skiepų nuo koronaviruso veiksmingumą, galimas ilgalaikes pasekmes nuolat dėvint veidą dengiančias, apsaugines kaukes, problemas registruojant vakcinos padarytą žalą ir kitas situacijas.

Pavyzdžiui, 2020 m. gegužės 2 d. RKI protokole teigiama:

„Šalutinis poveikis: seni ir labai seni žmonės, gyvenantys globos namuose ar panašiose įstaigose, teigia, kad šalutinį poveikį, susijusį su socialine ir fizine atskirtimi, jie mato kaip didesnę baimę, nei nerimą dėl galimos mirties nuo COVID-19.“

2021 m. sausio 8 d., kai buvo prasidėjusi pirma didelė skiepijimo nuo koronaviruso kampanija, buvo rašoma, kad dar net nėra žinomas skiepo poveikis:

„Vakcinos poveikis dar nežinomas“, taip pat pridėta, kad „apsaugos trukmė taip pat nežinoma“.
Vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė Vokietijoje po koronaviruso pandemijos atsigavo. Joshua Hoehne/Unsplash nuotrauka
Vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė Vokietijoje po koronaviruso pandemijos atsigavo. Joshua Hoehne/Unsplash nuotrauka

Vidutinė vokiečių gyvenimo trukmė grįžo į įprastas vėžias

O pandemijai jau grimztant į užmarštį, vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė Vokietijoje po koronaviruso pandemijos metu patirtų nuostolių atsigauna.

2023 m. moterų vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė buvo 83,3 metų, o vyrų siekė 78,6 metų[2]. Tai reiškia, kad, palyginti su ankstesniais metais, kiekvienu atveju ji pailgėjo 0,4 metų.

Pandemijos metu labai skyrėsi gyvenimo trukmė Rytų ir Vakarų Vokietijoje. Ypač ryškus skirtumas Rytų ir Vakarų Vokietijoje pastebimas tarp lyčių. Vakaruose vyrai gyvena vidutiniškai 1,4 metų ilgiau nei jų bendraamžiai rytuose.

Tačiau yra ir gerų naujienų: vyrų ir moterų gyvenimo trukmė vis labiau vienodėja. Ateities prognozės rodo, kad gyvenimo trukmė gali ir toliau ilgėti. Prognozuojama, kad 2023 m. gimusių berniukų gyvenimo trukmė bus apie 81-90 metų, o mergaičių sieks apie 85-93 metus.


avatar
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Elke Bodderas, Benjamin Stibi. Korrekturen aus dem Kanzleramt welt.de