Visuomenė ruošiama pandemijai: PSO pristato pasaulinį vakcinų sertifikatą

Korona linija, Medicina, PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
PSO
Pasaulinė sveikatos organizacija ruošiasi naujai pandemijai. Markus Winkler/ Unsplash nuotrauka

PSO ir EK pristatė naujo skaitmeninio vakcinacijos paso platformą

Galimybių pasai, vakcinacijos sertifikatai ar skaitmeniniai skiepų dokumentai – kad ir kaip tai būtų pavadinta, visais atvejais yra kalbama apie skiepą įrodančią pažymą, leidžiančią vakciną gavusiam asmeniui laisvai keliauti, judėti ar net lankytis tokiose visiems prieinamose viešose vietose kaip prekybos centras, restoranas ar biblioteka. Dabar tokios pažymos sistemą drauge valdys Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) bei Europos Komisija (EK)[1].

COVID-19 pandemijos metu vakcinacijos pasai tapo gasdinančia norma, o aibė žmonių, pasirinkusių nesiskiepyti, susidūrė ne tik su išaugusia neapykanta jų atžvilgiu, tačiau ir su akivaizdžiais žmogaus teisių pažeidimais bei laisvių apribojimais.

Tačiau dabar, koronavirusui keliant jau vis mažesnę grėsmę, pasaulis, regis, taip ir neišmoko svarbiausių pandemijos pamokų: toliau yra tęsiama politika, kuria dalį visuomenės siekiama atskirti bei suvaržyti.

O dabar tokia politika yra išplečiama globaliu mastu. PSO ir EK birželio 5 d. paskelbė apie naują skaitmeninę sveikatos partnerystę.

Šiuo žingsniu yra patvirtinama, kad PSO perims Europos Sąjungos (ES) skaitmeninio COVID-19 sertifikato idėją ir sukurs pasaulinę sistemą, kuri, neva, padės palengvinti žmonių judėjimą ir gebės apsaugoti žmones nuo esamų ir būsimų grėsmių sveikatai.

„Remdamasi itin sėkmingu ES skaitmeninio sertifikavimo tinklu, PSO siekia pasiūlyti valstybėms narėms prieigą prie atviro kodo skaitmeninės sveikatos priemonės, kuri būtų pagrįsta teisingumo, inovacijų, skaidrumo ir duomenų apsaugos bei privatumo principais. Kuriamais naujais skaitmeniniais sveikatos produktais siekiama padėti žmonėms visame pasaulyje greitai ir veiksmingiau gauti kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas“, – žiniasklaidai sakė PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas[2].

Tuo tarpu už Europos vidaus rinką atsakingas EK narys Thierry Bretonas sakė, kad šiuo metu jau 80 šalių ir teritorijų yra prisijungusios prie ES skaitmeninio COVID-19 sertifikato.

ES politikas taip pat teigė, kad šis sertifikatas „ne tik tapo svarbia kovos su pandemija priemone, bet ir palengvino tarptautines keliones ir turizmą“.

„Džiaugiuosi, kad PSO remsis privatumo išsaugojimo principais ir pažangiausiomis ES sertifikato technologijomis ir sukurs pasaulinę kovos su būsimomis pandemijomis priemonę“, – kalbėjo EK narys T. Bretonas.

Naujasis sertifikatas gali tapti mirties nuosprendžiu milijonams

Kaip ir buvo tikėtasi, PSO ir EK pranešimas apie naują, skaitmeninę vakcinacijos sertifikatų sistemą viešojoje erdvėje ir socialiniuose tinkluose sukėlė aktyvias diskusijas. Tiek dalis medikų, tiek ir politikų suskubo kritikuoti šią iniciatyvą.

„Ar jau matote tai? … Dar viena „sąmokslo teorija“ tampa realybe! Jei nedarysite to, kas jums liepta (nepasirinksite mRNA injekcijų, neatliksite „rekomenduojamų“ patikrinimų, procedūrų, bet ko, ką jie laikys naudingu „visuomenės sveikatai“ (apibrėžimas gali keistis bet kuriuo metu), ir negalėsite pateikti įrodymų, eID ir CBDC dėka būsite pavadintas „grėsme visuomenei“ ir nuo visko atjungtas vienu kompiuterio paspaudimu“, – tviteryje rašė Vokietijos europarlamentarė Christine Anderson[3].

Tuo tarpu technologijų ekspertas, mokslų daktaras Michaelas Rektenvaldas akcentuoja tai, kad šis pasaulinis skaitmeninis sveikatos pasas bus skirtas tikrai ne žmogaus teisių ir laisvių apsaugai.

Eksperto teigimu, tokia pasų sistema galėtų reikšti tik judėjimo ir gyvenimo suvaržymus neskiepytiems asmenims ir priverstinį skiepijimą visiems kitiems vien tam, kad jie galėtų dalyvauti normaliame gyvenime.

„Tai yra toks visuotinis požiūris yra mirties nuosprendis milijonams. Nepaisant tyrimų, įrodančių, kad pandemijai pažaboti skirtos vakcinos buvo mirtinos ir nenaudingos, PSO dvigubai didina skiepų privalomumą“, – pažymi mokslininkas.
Vakcinų sertifikatai
Vakcinų sertifikatai riboja dalies asmenų gyvenimą ir laisvę rinktis. Claudio Schwarzo/Unsplash nuotrauka

Pasinaudodama pandemijos sukeltu chaosu, PSO toliau aktyviai plečia savo galias ir pasaulį ragina ruoštis naujai pandemijai

Pastarasis PSO ir EK susitarimas dėl skaitmeninių vakcinacijos sertifikatų yra tik tęsinys ankstesnio susitarimo, sudaryto 2022 m. gruodį. Tuomet ES ir PSO įsipareigojo stiprinti strateginį bendradarbiavimą pasaulinės sveikatos klausimais.

Be to, ES ir PSO kartu dirba ir prie kito projekto – Pandemijų sutarties, kuri yra pasaulinė privalomų sveikatos priežiūros taisyklių sistema, kurią ketinama priimti kitais metais.
Pagal šią sistemą, visos 194 PSO valstybės-narės turės laikytis PSO rekomendacijų pandemijų metu: tai apims ir karantino priemones, ir valstybės sienų uždarymą, ir skiepų reikalavimus. 

Tokiems planams užkirsti kelią siekia dalis Europos Parlamento narių. Pavyzdžiui, Kroatijos europarlamentaras Mislavas Kolakušičius griežtai pasisako prieš šią idėją, teigdamas, kad PSO turėtų būti paskelbta teroristine organizacija ir tikrai negali gauti precedento neturinčių globalių įgaliojimų.

Mislav Kolakusic
Mislav Kolakusic. Socialinių tinklų nuotrauka

Kritikai pabrėžia, kad jei Pandemijos sutartis būtų priimta kitais metais vyksiančioje 77-ojoje PSO asamblėjoje, PSO pandemijos metu galėtų įpareigoti šalis-nares veikti pagal organizacijos nurodymus, o tai reikštų, kad ši už visuomenės sveikatą atsakinga organizacija taptų vienu įtakingiausių pasaulio valdžios organų – bent laikinai, jos nurodymai turėtų didesnį svorį nei individualių šalių vyriausybių sprendimai.

O didelei daliai pasaulinės populiacijos vakcinacijos pažymos ar analogiški sertifikatai kelia didelę baimę. Juk pandemijos metu pritaikius šią politiką žmonės buvo apriboti ne tik lankytis pramogų vietose, tačiau vakcinacijos arba persirgimo COVID-19 įrodymą turėjo pateikti ir įeinant į maisto prekių parduotuvę, gydymo įstaigą ar net savo darbo vietoje.

Be to, net ir pasiskiepijus ramus gyvenimas ilgai netruko – tam, kad išlaikyti galimybių pasą, prireikė vakcinos dozes kartoti – pasiskiepyti pirmąja, o vėliau ir antrąja bei kitomis sustiprinančiomis dozėmis.

Tokia kontrolė privertė asmenis ne juokais susirūpinti savo laisvėmis ir žmogaus teisėmis. Lietuvoje liūdnai pagarsėjęs galimybių pasas ir jo pritaikymo (ne) teisėtumas net buvo nukeliavęs iki Konstitucinio Teismo (KT). Tiesa, pernai KT atsisakė nagrinėti bylą dėl galimybių paso pritaikymo. Tuomet dalis visuomenės šį sprendimą vadino politiniu.

Tuo tarpu pati PSO bando pripratinti globalią visuomenę prie idėjos, kad anksčiau ar vėliau, tačiau nauja pandemija vėl surakins pasaulį.

Gegužės mėnesį Šveicarijoje vykusiame Pasaulio sveikatos asamblėjos posėdyje PSO generalinis direktorius T. A. Ghebreyesusasdaktaras perspėjo, kad dabar, kai pasaulis jau yra suvaldęs COVID-19 plitimą, atsipalaiduoti negalima ir bendradarbiaudami esą privalome aktyviai rengtis kitai pandemijai.

„Išlieka grėsmė, kad gali atsirasti dar vienas ligos variantas, kuris sukels naujus ligų ir mirčių antplūdžius, taip pat išlieka grėsmė, kad gali atsirasti dar vienas, dar mirtinesnis patogenas“, – perspėjo PSO vadovas.

Jungtinė Karalystė neatsilieka: už milijardus svarų kuria biologinių grėsmių radarą

Atsižvelgdama į PSO perspėjimus bei bendradarbiavimą su ES, Jungtinė Karalystė taip pat kuria panašų, sveikatos sertifikatų planą, kurį vadina ankstyvojo aptikimo sistemą.

Tokia sistema kainuos milijardus svarų sterlingų, o Jungtinės Karalystės premjero Riši Sunako pavaduotojas Oliveris Dowdenas neseniai atskleidė, kad toks biologinių grėsmių radaras įspės apie besivystančių ligų ir biologinio ginklo keliamą pavojų[4].

Teigiama, kad naujoji sistema apjungs duomenis iš „įvairių vyriausybių ir patikimų šaltinių“ tam, kad mokslininkai ir politiniai lyderiai galėtų susidaryti išsamų vaizdą apie biologines grėsmes ar kylančias krizes.

„Šis planas ir 1,5 mlrd. svarų sterlingų metinės investicijos suteikia mums tvirtas pozicijas įveikti rytojaus biologines grėsmes – nuo ligų iki biologinio ginklo ir atsparumo antimikrobinėms medžiagoms. Tai tvirtas ir ambicingas požiūris – toks, kuris pasitelkia didžiulį Jungtinės Karalystės tyrėjų ir mokslininkų išradingumą ir panaudoja mūsų pasaulinio lygio krizių valdymo pajėgumus, kad apsaugotų Jungtinės Karalystės gyventojus“, – sako O. Dowdenas.

Jungtinės Karalystės vyriausybės vyriausioji patarėja mokslo klausimais profesorė Angela McLean teigia, kad COVID-19 pandemija parodė, kaip svarbu turėti nuoseklų planą, kaip apsaugoti šalį nuo vis sudėtingesnių biologinių pavojų.

Britų ekspertai jau kuris laikas kalba apie tai, kad gyvūnų karalystėje kyla vis daugiau ligų protrūkių, o virusai vis paprasčiau gali būti perduodami žmonėms. Taip pat vis didesnį nerimą kelia kai kurių valstybių bandymai kurti ir gaminti biologinius ginklus, kurie galėtų būti panaudoti tiek mūšio lauke, tiek ir civilių populiacijoje.