
Skiepai sukelia sveikatos sutrikimus?
Nors ilgą laiką teigta, kad Covid-19 vakcinos sukurtos siekiant apsaugoti nuo sunkios ligos eigos ir mirties dėl koronaviruso infekcijos, yla pamažu taikosi lįsti iš maišo. Pradžioje Lietuvoje kalbėta tik apie galimą šalutinį skiepų poveikį. Tačiau dokumentinis filmas „Ačiū Tau, daktare Fauci“ apie gydytoją Anthony Fauci leido suvokti, kad cenzūruojami „sąmokslo teoretikai“ galimai buvo teisūs dėl to, kad skiepai gali pridaryti žalos. JAV Jeilio universiteto ekspertai visai neseniai atrado nerimą keliantį sindromą, susijusį su mRNA Covid vakcinomis[1]. Paaiškėjo, kad vakcina, ilgą laiką laikyta „geros sveikatos nešėja“, gali sukelti eilę simptomų: nervų sistemos problemas, limfmazgių patinimą, apdujimą ir kt.
Ilgą laiką rodyta pirštu į tuos, kurie atsisakė skiepytis. Dėl skirtingų nuomonių pykosi šeimos ir nustojo sveikintis kaimynai. Laikui bėgant, pradėta kalbėti ir apie nesiskiepijančiųjų nušalinimą nuo darbo[2]. Apie tai užsiminė buvusi Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė. Tuometiniu jos teigimu, darbdaviai turėjo turėti galimybę nušalinti, o, galiausiai, netgi atleisti darbuotoją, jeigu šis ne dėl medicininių priežasčių nenori skiepytis. Tuo galiausiai įtikėjo ir dalis tautiečių, manančių, kad asmenys, pasisakantys prieš skiepus, kelia grėsmę kitiems. Kita vertus, spaudimas padarė meškos paslaugą, dėl kurios pasiskiepijo net ir tie, kurie ilgą laiką tam prieštaravo.
I. Šimonytė savo laiku siūlė Seimui teikti įstatymo pakeitimo projektą, kuris numatytų galimybę darbdaviui nušalinti darbuotoją nuo darbo, jei šis nesutinka skiepytis ne dėl medicininių priežasčių. Visgi pasiūlymas sulaukė kritikos iš darbuotojų atstovų, teigiančių, kad tokia priemonė būtų priverstinė ir galėtų padidinti įtampą darbo vietose[3]. Dėl to įstatymo projektas nebuvo priimtas.
Pirmasis Covid-19 atvejis Lietuvoje buvo užfiksuotas 2020 m. vasario 28 d. 2020 m. kovo 16 d. Lietuvoje įvestas pirmasis visuotinis karantinas, tais pačiais metais gruodžio 27 d. – pradėta vakcinacija. Ekstremaliosios situacijos režimas atšauktas 2022 m. gegužės 1 d.
Po Covid-19 skiepo – gripo simptomai, limfmazgių patinimas ir nervų sistemos problemos?
Apie cirkuliuojantį virusą galimai prabyla vis mažiau žmonių. Tačiau stovyklos šiuo klausimu – vis dar painios.
Vis dar eskaluojami ir koronaviruso sergamumo rodikliai[4]. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) duomenimis, 1-ąją šių metų savaitę (2024 m. gruodžio 30 d. – 2025 m. sausio 5 d.) bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ir koronaviruso infekcija rodiklis buvo 1136,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Paskutiniąją praėjusių metų savaitę (gruodžio 23–29 d.) jis neva buvo mažesnis – 825,4atvejo 100 tūkst. gyventojų. Praėjusį sezoną tokiu pat metu bendras sergamumo rodiklis buvo panašus.
Tačiau, apžvelgiant bendrą vaizdą, būtina kalkuliuoti ir kitoje barikadų pusėje esančius ligonius. Jie gi pranešė apie rimtesnius sveikatos sutrikimus būtent po vakcinacijos – nuo neurologinių sutrikimų iki autoimuninės reakcijos. Apie šiuos atvejus pirmą karta prabilta seniai, vis tik, tik dabar pėdos „metamos“ į paviršių.
Anot naujesnių tyrimų, anksčiau nežinoma būklė, pavadinta „povakcininiu sindromu“ (PVS), kuri pasireiškia smegenų rūku (migla), galvos svaigimu, spengimu ausyse ir fizinio krūvio netoleravimu gali būti susijusi su skiepu nuo koronaviruso. Dėl skiepų, kai kuriems pacientams pastebėti ir biologiniai pokyčiai, aptinkami imuninėse ląstelėse, o taip pat – koronaviruso baltymų buvimas kraujyje net ir po kelerių metų nuo skiepo gavimo. Gali būti, jog šie organizme tūnantys baltymai palaiko organizmą nuolatinėje uždegimo būsenoje. Nesuprantantiems gali skambėti nepavojingai. Tačiau ši būklė gali suaktyvinti organizme esantį latentinį Epstein-Barr virusą, kuris savo ruožtu sukelia gripo simptomus, limfmazgių patinimą bei nervų sistemos problemas.
Kai kurios šalys kelia rankas, pasisakydamos prieš vakcinavimą
Deja, kol kas sunku atsekti ribą tarp vakcinacijos šalutinio poveikio ir kitų turimų konkretaus asmens ligų. Tačiau tyrimo autorė, Jeilio universiteto imunologė dr. Akiko Iwasaki nepraranda vilties ir tikina šiuo tyrimu tikinti:
„Šis darbas vis dar yra ankstyvoje stadijoje, ir mums reikia patvirtinti šias išvadas. Tačiau tai suteikia vilties, kad ateityje galėsime rasti diagnostikos ir gydymo būdus.“
Žinoma, kad Slovakija praeitų metų lapkritį užsimojo uždrausti vakcinas dėl mRNA vakcinų pavojaus[5]. Laisvės partijos Australijoje lyderis Herbertas Kicklas Covid-19 vakcinas taip pat vadina „genų inžinerijos eksperimentu“. JAV prezidentas Donaldas Trumpas, kaip žinoma, ėmėsi kardinalių veiksmų šiuo klausimu, išstodamas iš Pasaulinės sveikatos orgazacijos.
2022 m. gegužės mėn. Lietuvoje užregistruota 8 000 skundų dėl pašalinio skiepų poveikio
Nuo 2021 m., pradėjus skiepijimą nuo Covid-19 Lietuvoje, Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) registravo pranešimus apie galimus šalutinius vakcinų poveikius[6]. 2022 m. gegužės mėn. duomenimis, buvo užregistruota apie 8 000 tokių pranešimų. Tais pačiais metais Europoje buvo užregistruota daugiau nei vienas milijonas šalutinių reakcijų.
JAV Covid vakcinos sukeltų sužalojimų kompensavimo programos duomenys rodo, kad iki 2024 m. gruodžio mėn. iš 270 mln. amerikiečių, gavusių bent vieną šios vakcinos dozę, 14 000 žmonių pateikė ieškinius dėl sužalojimų ar mirties, kuriuos, jų teigimu, sukėlė Covid-19 vakcina.
Žalos sveikatai atlyginimo mechanizmas Lietuvoje tuo tarpu apima 2020 m. sausio mėnesį įsigaliojusį naująjį Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymą. Tai žalos atlyginimo be kaltės modelio įgyvendinimas, kai pacientų sveikatai padaryta žala atlyginama nevertinant ją padariusio asmens (sveikatos priežiūros specialisto) veikos neteisėtumo ir kaltės. Tai grindžiama Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu, kai šalutinis Covid-19 vakcinos poveikis, įtrauktas į vaisto charakteristikų santrauką, nėra įtrauktas į šį kompensavimo modelį. Trumpai tariant, žalos atlyginimui be kaltės modelio dėl vakcinavimo tąsyk buvo uždegta žalia šviesa – dėl to, galima sakyti, nebereikia pasiteisinimų[7].