Suprasti akimirksniu
  • A. Fauci kaltinamas dėl griežtų pandemijos ribojimų – ir ne tik
  • A. Fauci nuslėpė didžiausią istorijoje mokslinį nelaimingą atsitikimą?
  • Filmas užkirs kelią kitai pandemija, kuri bus sukurta laboratorijoje?
Šaltiniai
Filmas „Ačiū Tau, daktare Fauci“
A. Fauci kaltinamas dėl griežtų pandemijos ribojimų – ir ne tik. letterboxd.com/ekrano nuotrauka

A. Fauci kaltinamas dėl griežtų pandemijos ribojimų – ir ne tik

Peržiūrėjus filmą ir įsiklausius į filmo autorių teiginius, kad iš pandemijos uždirbo tūkstantis žmonių, tuo tarpu nukentėjo – per 20 milijonų, kyla klausimas: kodėl tam tikri asmenys, tarp jų ir Anthony Fauci, ne kalėjime? Gydytojas, tapęs Amerikos veidu kovojant su Covid-19, pasakoja apie grasinimus mirtimi, nutekėjimą laboratorijoje ir apie tai, su kokiu pavojumi susidūrė Baltuosiuose rūmuose[1]. Stebėtis nederėtų, kadangi pastarasis inicijavo pandemijos draudimus, tildė tuos, kurie nepritarė vakcinoms ir kūrė planus, kaip su skeptikais susidoroti – pradedant konkrečiais veiksmais, baigiant etikečių klijavimais.

Filmo epicentre – Amerikoje gyvenantis vyras. Daugelis mano, kad jis turi nepaprastų galių. Dėl to į jį kreipiasi ne tik atsitiktiniai žmonės, bet ir buvę JAV prezidentai, tokie kaip Barakas Obama bei Billas Clintonas. Tuo tarpu šis žmogus glaudžiasi mažame, niūriai atrodančiame name Vašingtono priemiestyje. Atsidaro durys ir štai jis: tvarkingi žili plaukai, mėlynos akys, mėsingos ausys, ryškus tamsus kostiumas, raudonas kaklaraištis. Tai daktaras A. Fauci, pasižymėjęs Covid instruktažų Amerikoje metu. Daugelis pamena iš pažiūros romų veidą, kurį tuomet išvydo milijonai.

Nepaisant to, kad filmas „Ačiū Tau, daktare Fauci“ (angl. „Thank You, Dr. Fauci“) yra kūrinys, istorija jame – nesuvaidinta, tuo tarpu įžūliai segregavęs pasauliečius gydytojas Fauci – tebėra laisvėje.

Dr. A. Fauci yra JAV imunologas ir buvęs Nacionalinio alergijos ir infekcinių ligų instituto direktorius, kuris tapo viena iš pagrindinių figūrų JAV atsako į Covid-19 pandemiją metu. Kadangi pastarasis buvo viena pagrindinių asmenybių, diktavusių tvarką, netruko tapti politiškai ir ideologiškai prieštaringa figūra. Palaikantys jį, vertina vyrą kaip mokslininką, kuris stengėsi vadovautis mokslu, tačiau likusieji teigia, esą jo politika (pavyzdžiui, kaukių rekomendacijos, vakcinacija, laboratorijų tyrimai) buvo melaginga ir neefektyvi. Atsiranda teigiančių, jog Fauci taipogi dalyvavo finansuojant Wuhano virusologijos institutą, kuris galėjo būti susijęs su Covid-19 atsiradimu. Turbūt ne veltui šis sulaukė grasinimų mirtimi.
A. Fauci kaltinamas dėl griežtų pandemijos ribojimų – ir ne tik. letterboxd.com/ekrano nuotrauka
A. Fauci kaltinamas dėl griežtų pandemijos ribojimų – ir ne tik. letterboxd.com/ekrano nuotrauka

A. Fauci nuslėpė didžiausią istorijoje mokslinį nelaimingą atsitikimą?

Filmas „Ačiū Tau, daktare Fauci“ – tai 2024 m. dokumentinis trileris, išleistas 2024 m. spalio mėnesį[2]. Jį režisavo begalę apdovanojimų pelnęs režisierius Jenner Furst. Filmo tikslas – atskleisti pandemijos kilmę, galimas biologinių ginklų kūrimo varžybas su Kinija bei didžiausią šiuolaikinės istorijos nuslėpimą. Laukiant daktaro Fauci atsakymų, Furst analizuoja šimtus tūkstančių dokumentų kartu su žymiais mokslininkais, žvalgybos analitikais, buvusiais vyriausybės pareigūnais ir informatoriais. 

A. Fauci nuslėpė didžiausią istorijoje mokslinį nelaimingą atsitikimą? Michal Turkiewicz/Unsplash nuotrauka
A. Fauci nuslėpė didžiausią istorijoje mokslinį nelaimingą atsitikimą? Michal Turkiewicz/Unsplash nuotrauka
Režisierius prikausto žiūrovus prie kėdžių, pateikdamas naują tyrimą apie Covid-19 kilmę ir tai, ar Fauci iš tikrųjų nuslėpė didžiausią istorijoje mokslinį nelaimingą atsitikimą. J. Furst daugiau nei dešimtmetį yra vienas iš pagrindinių aukščiausios kokybės dokumentinių filmų kūrėjų. Nors pandemijos istorija buvo kupina sąmokslo teorijų, kurias lėmė politiniai nesutarimai JAV, naujajame filme siekiama paneigti didžiausią sąmokslą – neva virusas kilo iš gamtos.

„Buvo tik vienas būdas pateikti informaciją, kurią gavau per pastaruosius metus“, – sakė Furst. Jis tvirtino, jog Fauci galimai padarė nusikaltimą. Tačiau režisierius skatina žmones, peržiūrėjusius šį filmą, patiems susidaryti nuomonę, atsakant į klausimus: ar milijonus žmonių pražudžiusi ir trilijonus kainavusi pandemija buvo mokslininkų arogancijos pasekmė? Ar žmogus, kuris stojo prieš kameras vadovauti nesėkmingam Amerikos atsakui, buvo įsitraukęs į apgaulę, kad nuslėptų savo kaltę? Filme tiesiogiai nagrinėjami ir Fauci bei JAV vyriausybės cenzūra, įskaitant mokslinių diskusijų slopinimą socialinės žiniasklaidos platformose.

Filmas užkirs kelią kitai pandemija, kuri bus sukurta laboratorijoje?

Kadangi tema – labai klampi, filmas saugomas nuo išorinių jėgų cenzūros. Furst – demokratas, save laikantis „kraštutiniu kairiuoju“, sako matęs, kaip Fauci kolegos demokratai atsisakė pripažinti bet kokį jo nusižengimą.

„Žmonės klausia, kodėl mes tai darome. Manau, kad svarbesnis klausimas – kodėl mes to nedarėme taip ilgai?“, – sakė filmo prodiuseris. Jo manymu, šiai istorijai atėjo galas, kadangi žmonės prarado per daug, tęsiantis melui.
„Jei manęs prašo pasirinkti, ar atskleisti tiesą, ar apsaugoti politinę partiją prieš rinkimus – aš renkuosi tiesą“, – sakė J. Furst, kurio manymu, reikia skubių abiejų partijų pastangų, jog apsaugoti visuomenę nuo kitos laboratorijoje sukeltos pandemijos.

Daktaras A. Fauci tapo žinomu asmeniu per aštuntojo ir devintojo dešimtmečių AIDS krizę. 2020 m. jis vėl atsidūrė dėmesio centre, kai pasaulį nusiaubė Covid-19 pandemija[3]. Pasaulinė filmo premjera įvyko vasario 10 d. Santa Barbaros tarptautiniame kino festivalyje, kuris buvo įtrauktas į festivalio dokumentinių filmų konkursinę programą. Filmas atvėrė akis apie tai, kas verda už uždarų durų, galiausiai – kiek žmonių gali nukentėti dėl suteptų rankų, kurios iki šiol laisvai manevruoja šviesoje.