Ukrainos kariuomenės vyr. psichiatras karo metu staiga tapo milijonieriumi
Ukraina vis dar kovoja su plačiai šalyje paplitusia korupcija, kuri yra viena iš didžiausių jos problemų, besitęsiančių jau ne vienerius metus. Naujausio korupcijos skandalo epicentre atsidūrė Ukrainos kariuomenės vyriausiasis psichiatras, kuris buvo sulaikytas dėl įtarimų neteisėtu praturtėjimu. Pasirodo, jog vyr. psichiatras mįslingai praturtėjo daugiau nei 1 mln. dolerių suma[1]. Šis atvejis yra tik viena iš daugelio istorijų, atskleidžiančių gilią korupcijos problemą Ukrainoje.
Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) paskelbė, kad vyriausiasis kariuomenės psichiatras buvo sulaikytas dėl įtarimų „neteisėtu praturtėjimu“. Pranešama, kad nuo 2022 metų vasario mėnesio, kai Rusija pradėjo aktyvią invaziją į Ukrainą, įtariamasis mįslingai sukaupė daugiau nei 1 mln. JAV dolerių turtą. SBU teigia, kad šis asmuo dalyvavo komisijoje, kuri sprendė, ar asmenys yra tinkami karinei tarnybai.
Pasak SBU, įtariamajam priklauso trys butai Kyjive ar netoli jo, vienas butas Odesoje, taip pat du žemės sklypai ir net keletas prabangių BMW automobilių. Be to, per kratą jo namuose buvo rasta 152 tūkst. JAV dolerių bei 34 tūkst. eurų grynųjų pinigų.
Šis turtas, pasak SBU, nebuvo deklaruotas ir buvo registruotas jo žmonos, dukters, sūnų bei kitų trečiųjų asmenų vardu.
Jau kartą patekusiam į korupcijos skandalą O. Druzui gali grėsti 10 metų laisvės atėmimas
Įtariamasis dabar susiduria su grėsme, jog bus nuteistas 10 metų laisvės atėmimo bausme dėl kaltinimų neteisėtu praturtėjimu ir melagingų deklaracijų teikimu.
Nors SBU neatskleidė korupcija kaltinamo asmens vardo, tačiau jau anksčiau spaudoje Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis psichiatras buvo identifikuotas Oleho Druzo vadu .
Šis atvejis nėra pirmas kartas, kai O. Druzas patenka į korupcijos skandalą. Dar 2017 metais jis buvo įtariamas nesugebėjęs deklaruoti dviejų visureigių ir kelių nekilnojamojo turto objektų. Tiesa, tą kartą jis išvengė rimtos bausmės ir tiesiog buvo laikinai nušalintas nuo pareigų. Tai, kad O. Druzas pagaunamas ne pirmą kartą, dar labiau kelia klausimų dėl jo veiklos skaidrumo ir valstybės mechanizmų efektyvumo, kurie skirti užkirsti kelią korupcijai.
Ukraina vis dar neišsikapsto iš korupcijos liūno
Korupcija Ukrainoje yra sisteminė problema, kurią dar labiau sustiprina karinės padėties laikotarpis. Šalyje jau daugelį metų pastebima endeminė korupcija, apimanti įvairias valstybės valdymo sritis. Tad šis atvejis yra tik vienas iš daugelio, kurie rodo, kad netgi kritiniuose sektoriuose, tokiuose kaip gynyba ir sveikata, yra piktnaudžiaujama valdžia.
Vienas iš ryškesnių atvejų įvyko praėjusių metų gegužę, kai Ukrainos parlamentaras buvo apkaltintas pasisavinęs 220 tūkst. svarų sterlingų sumą. O 2023 metais Ukrainoje daugiau nei 30 šauktinių pareigūnų buvo atleisti iš pareigų dėl įtarimų kyšių ėmimu ir neteisėtu žmonių gabenimu iš šalies. Be to, praėjusiais metais Ukrainos parlamentas nusprendė panaikinti karines medicinos komisijas po to, kai keli aukšto rango pareigūnai buvo apkaltinti ėmę kyšius už atleidimus nuo karo tarnybos.
O 2024 metų spalį Ukrainos valdininkės namuose buvo rasti milijonai dolerių. Medicinos komisijos vadovės Tetjanos Krupos namuose, darbo kabinete ir kitose jai priklausančiose patalpose vien grynaisiais pinigais buvo rasta beveik 6 mln. įvairia valiuta. Be to, jai priklausė daugybė nekilnojamojo turto objektų, 9 prabangūs automobiliai ir beveik 3 tūkst. kv. m. restoranų kompleksas viename iš Chemlnickio parkų. Jos nekilnojamasis turtas neapsiribojo tik Ukraina: šeimos vardu ji turėjo turto Austrijoje, Ispanijoje ir Turkijoje.
Ukrainos policija pradėjo kovoti su šalyje klestinčia nelegalia ginklų prekyba
Dabar pranešama, kad Ukrainos teisėsaugos institucijos ketvirtadienį surengė apie 1 000 reidų visoje šalyje. Taip buvo siekiama sustabdyti nelegalią prekybą ginklais ir šaudmenimis[2]. Tad akivaizdu, jog Ukrainoje lobstama įvairiais frontais: nuo išgabenimo iš šalies ar atleidimo nuo karo tarnybos iki gautų ginklų pardavinėjimo.
„Pagrindinis tikslas – uždaryti pardavimo ir sandėliavimo kanalus, taip pat konfiskuoti trofėjinius ginklus, šaudmenis ir sprogmenis iš neteisėtos prekybos“, – teigiama nacionalinės policijos pajėgų pranešime socialiniuose tinkluose.
Nelegalios ginklų prekybos organizatoriams gresia iki 7 metų laisvės atėmimo bausmė.
Tai anaiptol nėra pirmas kartas, kai Ukrainoje bandome sulaikyti ginklų prekeivius. Pavyzdžiui, praėjusių metų rugsėjį policija Kyjivo regione konfiskavo ginklų ir šaudmenų už maždaug 40 tūkst. eurų. O dar prieš mėnesį Lvivo srityje buvo konfiskuota 70 pistoletų, dešimtis tūkstančių šaudmenų ir dešimtis granatų.
Šie niekaip nesibaigiantys korupcijos ir įtartinų biznių atvejai Ukrainoje rodo, kad kovos su korupcija ir kita nelegalia veikla pastangos nėra pakankamos, jog sustabdytų įsišaknijusią problemą.