Suprasti akimirksniu
  • Ukrainos medicinos komisijos vadovė sučiupta su milijonais dolerių
  • Valdininkė susijusi su prezidento V. Zelenskio partija
  • Aukščiausiuose valdžios sluoksniuose toliau fiksuojami korupcijos atvejai
Šaltiniai
Pinigai
T. Krupos namuose rasti pinigai. Socialinių tinklų nuotrauka

Ukrainos medicinos komisijos vadovė sučiupta su milijonais dolerių

Ukrainos žiniasklaida skelbia apie plataus masto korupcijos skandalą. Skelbiama, kad Ukrainos pareigūnai atliko kratas Chmelnickio srities, esančios link sienos su Rumunija ir Moldova, medicinos komisijos vadovės Tetjanos Krupos namuose[1].

Jos namuose buvo aptikta daugiau nei 5 mln. grynaisiais, o darbo kabinete – dar 100 tūkst. Pinigų rasta ir kitose, šiai valdininkei priklausančiose patalpose. Pareigūnai teigia, kad bendrai, vien grynaisiais bendrai aptikta beveik 6 mln. įvairia valiuta[2].

Teisėsauga išsiaiškino, kad T. Krupai ir jos šeimai priklauso net 30 nekilnojamo turto objektų Chmelnicke, Lvive ir Kijeve, taip 9 prabangūs automobiliai, beveik 3 tūkst. kv. m. restoranų kompleksas viename iš Chemlnickio parkų.

Užsienyje šeima turi nekilnojamo turto Austrijoje, Ispanijoje ir Turkijoje, o užsienio bankuose šeima taip pat turi beveik 2,3 mln. dolerių. Visas šis turtas nebuvo įtrauktas į jų metines deklaracijas.

Skelbiama, kad šios lėšos buvo pripažintos daiktiniais įrodymais ir perduotos saugoti bankui. Prokuroras pateikė teismui prašymą jas areštuoti.

Jei to būtų negana, valdininkės darbo kabinete aptikti ir padirbti medicininiai blankai, vengiančiųjų tarnauti kariuomenėje sąrašai su pavardėmis ir fiktyviomis diagnozėmis. 

Dabar Valstybinis tyrimų biuras nagrinėja nuo kariuomenės pabėgti norinčiųjų sąrašus, lygina su tais, kurie buvo rasti T. Krupos namuose ir darbo kabinete. Jei paaiškės, kad šie asmenys turi fiktyvias diagnozes, jie taip pat bus patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Skelbiama, kad sulaikyta valdininė priklausė V. Zelenskio partijai. ELTA nuotrauka
Skelbiama, kad sulaikyta valdininė priklausė V. Zelenskio partijai. ELTA nuotrauka

Valdininkė susijusi su prezidento V. Zelenskio partija

T. Krupa šiuo metu yra sulaikyta, jai yra paskelbtas 500 mln grivinų užstatas. Jei ji bus paleista už užstatą, ji į policijos nuovadą turės atvykti pagal prokuroro arba teismo šaukimą, turės pasižadėti neišvykti iš miesto, susilaikyti nuo bendravimo su galimais kitais įtariamaisiais, taip pat atiduoti savo pasą.

Teigiama, kad ji areštinėje bus laikoma mažiausiai iki 2024 m. gruodžio 3 d. Moteriai pareikšti kaltinimai neteisėtu praturtėjimu, pagal Ukrainos baudžiamojo kodekso 368-5 straipsnį. Jei byloje bus įrodyta jos kaltė, jai gresia laisvės atėmimas iki 10 metų su viso turto konfiskavimu. 

Kaip skelbia „RBC-Ukraina“, T. Krupa yra ne tik Chmelnickio regioninės medicinos ir socialinės ekspertizės centro vadovė ir garbės gydytoja, bet ir Chmelnickio srities deputatų frakcijos narė su partija „Liaudies tarnas“, kuriai priklauso ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Tiesa, kai kurių šaltinių teigimu, iš partijos ji pasitraukė jau anksčiau, netrukus po rinkimų.

T. Krupos vyras Volodymyras Krupa buvo Chmelnyckio srities valstybinės audito tarnybos vadovas. Pagrindinis šios struktūros uždavinys yra atlikti auditą ir patikrinimus, kad būtų užtikrintas efektyvus biudžeto lėšų ir valstybės turto naudojimas. Jų sūnus Oleksandras vadovauja Chmelnyčios regioniniam pensijų fondui[3].

Ukraina toliau kovoja ne tik su Rusija, bet ir su korupcija. Gleb Albovsky/Unsplash nuotrauka
Ukraina toliau kovoja ne tik su Rusija, bet ir su korupcija. Gleb Albovsky/Unsplash nuotrauka

Aukščiausiuose valdžios sluoksniuose toliau fiksuojami korupcijos atvejai

O diskusija dėl korupcijos Ukrainoje ir toliau išlieka aktuali. Ukrainos gynybos ministras Rustemas Umerovas neseniai atleido tris savo pavaduotojus ir valstybės sekretorių, paskelbęs apie esminę karo meto gynybos valdymo sektoriaus reformą[4].

„Tai reiškia, kad visi viduje vykstantys procesai turi būti aiškūs ir kontroliuojami. Bet kokie bandymai daryti jiems įtaką, nesvarbu, ar jie būtų išoriniai, ar vidiniai, yra nepriimtini. Atsižvelgiant į tai, vyksta personalo pokyčiai. Pasirašiau teikimą Ukrainos ministrų kabinetui dėl ministrų pavaduotojų Stanislavo Haiderio, Oleksandro Serhijaus, Jurijaus Džiyro ir valstybės sekretorės Liudmilos Darahan atleidimo iš pareig“, - sakė V. Umerovas.

Pernai Ukrainos nacionalinis kovos su korupcija biuras skelbė, kad buvę „Spetstechnoexport“ vadovai įtariami 2014-2015 m., pirmaisiais Rusijos invazijos į Ukrainą metais, išplovę daugiau kaip 2 mln. dolerių. 

Metų pradžioje krainos žiniasklaidą apskriejo žinia, kad per kratas pas buvusį Černigovo srities karinės medicinos komisijos vadovą, buvo rasta beveik milijonas JAV dolerių kyšio. Buvęs Černigovo karinės medicinos komisijos vadovas buvo sulaikytas jau imantis naują kyšį. Per kratas jo namuose iš viso rasta beveik 1 mln. dolerių ir daugiau kaip 22 tūkst. eurų.

Tuo pat metu buvo pasirodžiusi ir kita žinia apie korupcijos mastus šalyje. Ukrainos teisėsaugos pareigūnai skelbė sulaikę ir pateikę pranešimus apie įtarimus dviem Karinės teisėsaugos tarnybos Chersono zoninio skyriaus pareigūnams. Skelbta, kad šie pareigūnai išviliojo pinigus iš kariškių, sulaikytų už administracinius nusižengimus.

Už kyšius jie siūlė užtikrinti, kad teismas nutrauktų jų bylų nagrinėjimą arba skirtų minimalią baudą. Atsisakymo atveju darbuotojai grasino surašyti dokumentus taip, kad nusižengimus padarę kariškiai gautų maksimalią bausmę.

Be to, buvo teigiama, kad sulaikyti ir karinės medicinos ekspertizės centro gydytoją, kuris iš kario reikalavo 5 tūkst. JAV dolerių už tai, kad pripažintų jį netinkamu tarnybai. Tyrimo duomenimis, 2024 m. sausį įtariamasis iš kario išviliojo 5 000 JAV dolerių ir teigė, kad parašys tokią medicininę pažymą, jog karinė medicinos komisija iš karto pripažins karį netinkamu tarnybai ir pašalins iš karinės registracijos.

Teisėsaugos pareigūnai sulaikė gydytoją, o prokuratūra pateikė teismui prašymą įtariamajam skirti kardomąją priemonę. Tokios schemos aptiktos Kijevo, Užkarpatės ir Ternopolio srityse.

Tarp trijų schemų organizatorių yra buvusio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus administracijos vadovo patarėjas ir karinės medicinos komisijos pareigūnas.

Tyrimo duomenimis, iš kiekvieno vengiančio atlikti karinę tarnybą vyro, jie imdavo iki 10 000 JAV dolerių kyšį. Už šiuos pinigus kaltinamieji padėdavo vyrams pabėgti į užsienį apeinant patikros punktus arba remiantis suklastotais dokumentais.

2023 m. Ukrainoje USAID atliko nacionalinę apklausą, kurioje 94 proc. respondentų teigė, kad, jų manymu, korupcija šalyje iš tiesų yra paplitusi vienokiu ar kitokiu mastu.