Suprasti akimirksniu
  • Vakarai baigia nuprotėti ir atsisako pamatinių sąvokų „mama“ ir „tėtis“
  • Dokumentu nusitaikyta ir į daugiau žodžių: netinkamais vadina žodžius „ pirmininkas“ , „atstovas spaudai“, „vyro valdžia“
  • Škotai nuo JAV neatsilieka – pats E. Blinkenas ragina vartoti lyčiai neutralius įvardžius
Šaltiniai
Šeima
Škotai žodžius „tėtis“ ir „mama“ vadina netinkamais. Unsplash nuotrauka

Vakarai baigia nuprotėti ir atsisako pamatinių sąvokų „mama“ ir „tėtis“

Neseniai Škotijos Vyriausybės finansuojama užsienio pagalbos organizacija parengė „įtraukiantį kalbos vadovą“, kuriame sakoma, kad prigimtiniai, žmonių per amžius vartoti terminai „mama“ ir „tėtis“ yra „slegiantys“.[1]

Škotijos tarptautinė plėtros asociacija (SIDA) patarė žmonėms nustoti vartoti „probleminius“ terminus ir pakeisti juos tokiais žodžiais kaip „tėvai“ arba „globėjai“.

Taip pat jie siūlo vietoje vėlgi šimtmečiais naudotų ir jokių problemų nesudariusių žodžių „mergaitės“ ir „berniukai“ vartoti terminus „kolegos“ arba „visi“.

Jų nuomone, tai padeda „išvengti išankstinių nusistatymų, nestiprina esamų „blogų“ galios struktūrų ir perteikia pagarbą“. Tikėtina, tiems, kurie negali apsispręsti, kas jie šiandien yra – mergaitės, berniukai ar rožiniai drambliukai. Beje, pastebėtina, kad dažniau „mergaitėmis“ nori apsimesti nieko gyvenime ar sporte nepasiekę „berniukai“, kadangi toks atsivertimas jiems suteikia galimybes konkuruoti su silpnesnėmis už save biologinėmis moterimis. Laimei, dar retai, bet sveikas protas nugali.

Dokumentu nusitaikyta ir į daugiau žodžių: netinkamais vadina žodžius „ pirmininkas“ , „atstovas spaudai“, „vyro valdžia“

Švelniai tariant keistokame dokumente rašoma:

„Su šiuo kalbos vadovu tikimės, kad mūsų kalba prisidės prie esminių pokyčių, kurių norime pasiekti pasaulyje lygybės, įtraukties, sąžiningumo, dekolonizacijos ir pasaulinio teisingumo“.

Sąvokos „ pirmininkas“ , „atstovas spaudai“ ir „ vyro valdžia“ taip pat yra uždraustos, nes jos susijusios su lytimi ir aiškiai ją įvardina.

Labdaros organizacija teigia, kad terminai „trečiasis pasaulis“ ir „užsienio pagalba“ taip pat nepriimtini. Nes.. nepriimtini ir tiek. Nes... kažkas, gausiai finansuojamas, tikėtina, transatlantinių korporacijų, nusprendė sukurti pasaulį be sienų, valstybių, tautų, lyčių...

Pasak dokumento , „paternalistinė kalba suponuoja nelygios galios santykį , kuriam būdingas altruizmas, neigiantis nelygų išteklių paskirstymą“.

Dokumento autoriai siūlo „pasaulinį perskirstymą“ vartoti vietoje „pagalbos užsieniui“ ir „daugumos pasaulį“ vietoje visiems įprasto „trečiojo pasaulio“.

SIDA taip pat nepritaria terminams „globalinis atšilimas“ ir „klimato kaita“, nes jie nėra pakankamai nerimą keliantys. Vietoj to jie rekomenduoja kaip alternatyvą „klimato krizę“ arba „klimato ekstremalią situaciją“. Įdomu, ar galvodami šiuos naujadarus, visuomenininkai pasitarė su kita „didžia revoliucioniere“ Greta Thunberg, kuri, kaip ir tokie naujieji chunveibinai, pradeda žmonėms nusibosti?

Škotai nuo JAV neatsilieka – pats E. Blinkenas ragina vartoti lyčiai neutralius įvardžius

Beje, škotai – toli gražu ne pirmieji, kuriems, arba nuo per didelio kiekio škotiško salyklinio gėrimo, arba dėl per dažno vaikščiojimo vilkinti tik kiltus, „šlapimas smogė į smegenis“.

Ne taip seniai panašias pasakas apie įtrauktį ir lyčiai neutralią kalbą savo pavaldiniams sekė JAV valstybės sekretorius Entonis Blinkenas.[2]

Jis nurodė Valstybės departamento darbuotojams nevartoti tokių lyčių terminų kaip „motina“, „tėvas“, „darbo jėga“ („manpower” aut. past.), teigiama pranešime.

Apie antrą kadenciją svajojančio, bet vis rečiau su realybe draugaujančio dabartinio JAV vadovo Džo Baideno administracijos pareigūnas teigė, kad lytis yra socialinis konstruktas ir kad asmens lytinė tapatybė „gali atitikti arba neatitikti lyties, kuri jam priskirta gimstant“. Kitaip sakant, Amerikos valdininkai, kaip kadaise – TSRS biurokratai, nusprendė, kad jie yra aukščiau už gamtą ir gali jai nurodinėti... Sodomos bei Gomoros gyventojai manė taip pat...

E. Blinkenas ragino savo kolegas vartoti „lyties atžvilgiu neutralią kalbą, kai tik įmanoma“, kad „parodytų pagarbą [neapsisprendusiems] ir išvengtų nesusipratimų“. Jis taip pat siūlė darbuotojams elektroniniuose laiškuose ir prisistatant susitikimuose nurodyti pageidaujamus įvardžius.[3]

Asmens lytinės tapatybės numanymas vien pagal jo išvaizdą ar vardą gali būti problemiškas ir perduoti žalingą, atskirties žinutę, teigiama E. Blinkeno atmintinėje.

„Įprastai vartojami įvardžiai gali būti ji/jos, jis/jo, jie/jų ir jos/jų“, – aiškino valstybės sekretorius, pažymėdamas, kad kai kuriais atvejais žmonės vartoja įvairius įvardžius arba sutinka su visais įvardžiais.

„Tai asmeninis sprendimas, kurį reikėtų gerbti“, – rašė E. Blinkenas. Turimomis žiniomis, JAV mokyklose jau net vaikams leidžiama, liaudiškai sakant, dergtis – jeigu kažkas jaučiasi arkliu, jis gali vaikščioti keturiomis ir pamokų metu rupšnoti žolę. Deja, negalime pasakyti, kur tokie „arkliai“ atlieka gamtinius reikalus – vietoje, lauke ar specialiai įrengtame aptvare, nes į žmonių, ir ypač – į savo lyties tualetą, juk eiti negali...

Valstybės departamento vadovo teigimu, reikėtų vengti įprastų terminų, tokių kaip, „jūs, vaikinai“, „ponios ir ponai“, „motina / tėvas“, „sūnus / dukra“ ir „vyras / žmona“ ir juos keisti frazėmis „darbo jėga“, „visi“, „žmonės“, „jūs visi“, „tėvai“, „vaikas“, „sutuoktinis“ ar „partneris“.

„Kalbėdami venkite tokių frazių kaip „drąsūs vyrai ir moterys priešakinėse linijose“, - siūloma vartoti konkretesnes frazes, tokias kaip „drąsūs pirmieji reaguotojai“, „drąsūs kareiviai” arba “drąsūs agentai“.

Praėjusiais metais Veteranų dienos pranešime pats E. Blinkenas, regis, suklydo dėl savo rekomendacijų, rašydamas: „Mes vieningai pagerbiame drąsius vyrus ir moteris, kurie tarnavo mūsų šaliai“.

Nesu didelis Donaldo Trampo gerbėjas, bet jau noriu, kad artėjančius JAV prezidento rinkimus laimėtų būtent jis. Nes tuomet tokie blinkenai tikrai lėks iš Baltųjų rūmų kaip butelis iš fermentuoto vynuogių gėrimo, o kartu su jais lėks ir visas tas debilizmas, kurį šiandien tolerantiškai reikia vadinti „įtrauktimi“.