Suprasti akimirksniu
  • Seimo narių atlyginimai padidės beveik dvigubai
  • Politikai užsitikrino, kad ir be Seimo turėtų kur šiltai sėdėti
  • Opozicija kritikavo, o galiausiai balsavo už
  • Premjerė net prikišo „neskaidrias schemas“
  • Kada, kieno ir kiek atlyginimai išaugs?
Šaltiniai
linksmi
Valdantiesiems liūdėti nėra ko – atlyginimus pasididino kaip reikiant. raf vit/ Unsplash.com nuotrauka

Seimo narių atlyginimai padidės beveik dvigubai

„Čekučių“ skandalo fone Seimas ne tik prastūmė Civilinės sąjungos projektą, bet ir ką tik pritarė valstybės tarnybos reformai, kuri keičia viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų skaičiavimo tvarką. Seimūnams atlyginimai kils nei daug, nei mažai – kone dvigubai. Tuo tarpu prezidentui bus atriekta tik 300 eurų kas mėnesį daugiau. Visai neseniai virkavę, kad nežino, kaip čia išgyventi iš vargano Seimo nario atlyginimo, politikai dabar jau gali trinti rankomis. Ir nors įstatymo pataisos įsigalios tik nuo naujos Seimo kadencijos, jei konservatoriai bent kartą ištesės, ką žadėjo, atlyginimų šuolio galime sulaukti jau netrukus – išart po pirmalaikių Seimo rinkimų. O greičiausiai padidėjusiais atlyginimais galės džiaugtis merai ir teisėjai. Jiems atlyginimai kils jau netrukus – nuo liepos 1 dienos.

Projekte numatoma, kad seimūnams alga į rankas didės nuo 2,1 tūkst. iki 3,8 tūkst. eurų.

Už savo gyvenimo pasigerinimą balsavo 86 parlamentarai, prieš buvo vos 4, dar keturiolika susilaikė. Faktas, kaip blynas – didelė dalis tų 86-ių politikų labai norėtų Seime pasilikti ir po rinkimų, taip sakant, pasidžiaugti savo darbo vaisiais. 

Galų gale, Lietuvos Seimas ar šiaip, ar taip, paprastai keičiasi nelabai reikšmingai – jame dirba dauguma tų pačių veidų, tik kartkartėmis pakeisdami savo pozicijas. 

Prieš šį sprendimo projektą balsavo vos keturi parlamentarai: Ligita Girskienė, Virgilijus Jukna, Agnė Širinskienė ir Antanas Vinkus.

Susilaikė Stasys Tumėnas, Rita Tamašunienė, Algirdas Stončaitis, Zenonas Streikus, Artūras Skardžius, Jurgis Razma, Česlav Olševski, Dainius Kepenis, Ieva Kačinskaitė-Urbonienė, Petras Gražulis, Vaida Giraitytė-Juškevičienė, Viktoras Fiodorovas, Tomas Bičiūnas, Zigmantas Balčytis[1]

Balsavimo rezultatų lentelė. lrs.lt ekrano nuotrauka
Balsavimo rezultatų lentelė. lrs.lt ekrano nuotrauka

Politikai užsitikrino, kad ir be Seimo turėtų kur šiltai sėdėti

Klausimas – ar daug atsirastų verslininkų, norinčių įdarbinti, sakykime, dabartinius valdančiuosius, jei kartais dalis jų nepatektų į Seimą? Klausimas, žinoma, geras, o atsakymų gali būti visokių, nors paprastai verslas noriau įdarbina tuos, kurie dirba, o ne tuos, kurie sėdi ir kelia destrukciją. Dar verslas įdarbina tuos, kurie tariasi, nėra arogantiški, ieško kompromisų. Dabartinė šalies grietinėlė tuo, deja, nepasižymi.

„Klanas nežino, kaip uždirbami pinigai, nemoka jų uždirbti, todėl nevertina dirbančiųjų ir kuriančių darbo vietas. Todėl tikėtis, kad jie kažką sukurs naudingo Lietuvai irgi neverta. Juos gelbėja tik buvimas šalia klano. Aš esu verslininkas ir galiu drąsiai pasakyti, kad joks verslas nepriimtų tokių asmenų, kurie šiandien yra Vyriausybėje, į jokias atsakingas pareigas. Niekas nenori veltėdžių ir tokios nekompetencijos, kuri neša vien nuostolius“, – sako Ramūnas Karbauskis[2].

Viena iš keturių, balsavusių prieš, Agnė Širinskienė sako, kad politikai dabar pasirūpino, kad ir netekę darbo Seime turėtų kur šiltai pasėdėti iki kol audros nurims. 

„Norinti papustyti padus valdžia dar spėjo priimti valstybės tarnybos įstatymą, kuriuo susikūrė šiltas vieteles atsitraukimui: atrankos tapo pažeidžiamos nepotizmui, nes vėl decentralizavosi, valstybės tarnautojų atlyginimai taps labai priklausomi nuo vadovo – už tas pačias funkcijas ir kokybę bus galima mokėti skirtingai.

Ir, žinoma, Seimo nariai sau pasididino algas, nes neišgyvena, kaip sakė Matas Maldeikis, vos keturiems balsuojant prieš pasididinimą“, – rašo politikė[3].

Opozicija kritikavo, o galiausiai balsavo už

Jau veikiausiai nieko nestebina opozicijos išverstaskūriškumas. Dar pernai kritikavę šį įstatymą dabar socdemai ėmė, ir beveik vieningai pabalsavo už.

„Pamąstymų gali būti visokiausių, bet mes turime atsižvelgti į visą viešąjį sektorių: į tuos pačius mokytojus, teko man kalbėti ne su vienu mokytoju dėl jų atlyginimų, turime atsižvelgti į tuos pačius medikus, į socialinius darbuotojus, į ugniagesius, į bibliotekininkus, į visą viešąjį sektorių. Jų atlyginimai iš tikrųjų yra per maži ir per mažai buvo indeksuoti, infliacija yra kur kas didesnė“, – dar pernai kalbėjo V. Blinkevičiūtė[4].

Darbo partija taip pat purkštavo, kad siūlymas yra ne laiku, ir ne vietoje. Andrius Mazuronis, kaltinęs valdančiuosius nedovanotinu noru pasididnti atlyginimus, balsavime net nedalyvavo. 

Du Darbo partijos nariai balsavo už, vienas prieš, trys susilaikė.

„Esmė, kad laikas parinktas šio klausimo iškėlimui į viešumą diskusijai yra labiau nei netinkamas. Ir neetiška dabar, šiuo momentu, kai matome tokias elektros kainas, energetikos kainas, besisukančią infliacijos spiralę vis dar. Reikėtų su šiais klausimais svarstyti ir susitvarkyti“, – pernai kalbėjo A. Mazuronis[5].

Feisbuko įrašo komentarai
Feisbuko įrašo komentarai

Premjerė net prikišo „neskaidrias schemas“

Aiškindama, kodėl gi reikia tokių įstatymo pataisų, premjerė Ingrida Šimonytė net prikišo neskaidrias schemas, na, matyt, tas pačias, kuriomis sėkmingai naudojosi trys jos paskirti ministrai, dirbdami rajono tarybose. 

Esą štai dėl to ir reikia tuos atlyginimus kelti, nes privatus sektorius moka geriau, ten ir nueina visi protingi ir gabūs. O kas liko, na, tie eina į valdžią.

„Mes konkuruojam su privačiu sektoriumi ir privatus sektorius dairosi į žmones, kurie dirba viešajame administravime, kurie yra kompetentingi, kurie turi patirtį, ir gana nesunkiai tuos žmones perperka.

Aš manau, kad tos schemos yra iš bėdos, nes kažkaip turime žmonėms už darbą atlyginti, bet jos yra neskaidrios. Žymiai geriau, kai žmogui mokamas normalus atlyginimas už darbą“, – sakė I. Šimonytė.

Kada, kieno ir kiek atlyginimai išaugs?

Algos pagal naująjį įstatymą palaipsniui ims didėti jau nuo liepos. Kai kuriems atlyginimas didės net 4 tūkstančiais eurų per mėnesį! Premjerai ir ministrai yra gausiausiai apdovanoti atlyginimo didėjimu. Klausimas, tiesa, už kokius nuopelnus…

Pirmiausiai didės teisėjų ir merų atlyginimai, su nauju baziniu dydžiu bus susieti ir perskaičiuoti Specialiųjų tyrimų tarnybos ir žvalgybos pareigūnų koeficientai.

Visi kiti pakeitimai įsigalios nuo kitų metų sausio 1 dienos, o Seimo narių, premjero ir ministrų atlyginimai padidės nuo naujos kadencijos.

Pagal naujus skaičiavimus, prezidento pareiginė alga iki mokesčių nuo maždaug 10 tūkst. eurų po kitų rinkimų kiltų iki maždaug 10,3 tūkst. eurų.

Seimo pirmininko atlyginimas nuo dabartinių 4,6 tūkst. eurų iki mokesčių didėtų iki 8,7 tūkst. eurų, eilinio Seimo nario – nuo 3,5 tūkst. eurų iki 6,2 tūkst. eurų, premjero – nuo 4,6 tūkst. eurų iki 8,7 tūkst. eurų, ministro – nuo 4,3 tūkst. iki 7,7 tūkst. eurų[6].
avatar
done
Rosita Kvietkevičienė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Lietuvos respublikos Seimas. Seimo narių balsavimo rezultatai lrs.lt
2.arrow_upward
Ramūnas Karbauskis. Feisbuko įrašas facebook.com
3.arrow_upward
Agnė Širinskienė. Feisbuko įrašas facebook.com