SBF naujienos: teismas prasideda, o nuteisus gali gauti net ir 100 metų kalėjime

Kripto, Pasaulis, ŠiandienDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Samas Bankmanas-Friedas
SBF likimas teisiniuose ginčuose bus nulemtas jau laba greitai. Socialinių tinklų nuotrauka

Teisėjas sako, kad nuteistas už visus jam pateiktus kaltinimus S. Bankman-Friedas gali ir supūti kalėjime

Mažiau nei prieš metus kriptovaliutų pramonė stebėjo Samą Bankmaną-Friedą, dažnai vadinamą SBF, besimaudantį saulės nutviekstuose Bahamų salynuose ir įsitvirtinantį kaip išskirtinę kriptovaliutų aplinkos figūrą. Su savo garsenybių palaikomu startuoliu FTX tuomet 31 metų amžiaus jaunasis verslininkas atrodė pasirengęs palikti neišdildomą pėdsaką skaitmeninio turto kraštovaizdyje.

S. Bankmanas-Friedas, MIT absolventas, turintis puikius matematikos pasiekimus, buvo ne tik dar vienas nuostabus talentas; jis buvo laikomas filantropiškai nusiteikusiu vizionieriumi, dažnai išreiškiančiu ketinimus paaukoti visą savo turtą. Ne vienas jį palaikė ir vadino genijumi, superberniuku. Tačiau jo planai ir visos iliuzijos griuvo su trenksmu.

Šiandien šis pasakojimas netikėtai pasisuko dramatiška linkme, nes S. Bankmanas-Friedas ruošiasi teisme gintis nuo rimtų kaltinimų sukčiavimu ir sąmokslu, kurie, federalinių prokurorų teigimu, yra vienas didžiausių sukčiavimų Jungtinių Valstijų teisės istorijoje. Nepripažindamas savo kaltės dėl visų septynių kaltinimų, SBF atsidūrė įsipainiojęs į teisminius procesus, susijusius su kadaise klestėjusios kriptografinės prekybos platformos, kuriai jis vadovavo, žlugimu.

Apkaltinamasis nuosprendis dėl šių kaltinimų buvusiam kriptografijos magnatui gali reikšti įkalinimą visam gyvenimui. Bylos eigoje, norint suprasti kaltinimų pasekmes ir galimus rezultatus, reikėtų atkreipti dėmesį į keletą svarbių aspektų. Kaltinamojo akto pagrindą sudaro septyni punktai, kuriuose pateikti tokie sunkūs kaltinimai kaip sukčiavimas elektroninėmis priemonėmis ir sukčiavimas vertybiniais popieriais.

Kaltinimas teigia, kad S. Bankmanas-Friedas organizavo apgaulingą schemą, pagal kurią jis tariamai pasisavino milijardus dolerių iš FTX klientų lėšų. Teigiama, kad šis pasisavintas turtas buvo panaudotas asmeniniam praturtėjimui ir didžiulių nuostolių, kuriuos patyrė kita SBF kontroliuojama įmonė, veikianti kaip kriptovaliutų rizikos draudimo fondas, kompensavimui.

SBF suėmimas
Po ekstradicijos SBF laukė teismo gana prabangiai. Socialinių tinklų nuotrauka

Kuo daugiau detalių paaiškėja, tuo daugiau metų prisideda prie galimos bausmės

Prokurorai tvirtina, kad S. Bankman-Friedas dalyvavo klaidinant kriptovaliutų investuotojus, nuslėpdamas savo neteisėtą veiklą, taip įtvirtindamas savo sukčiavimo schemą. Teisminis procesas yra sudėtingas, o papildomi penki kaltinimai išskirti į atskirą bylą, kurią planuojama nagrinėti atskirai kitų metų kovą, po jo ekstradicijos iš Bahamų.

FTX buvo ne tik dar vienas kriptovaliutų arenos dalyvis; tai buvo platforma, kuri save projektavo kaip saugius ir patogius vartus į nepastovų kriptovaliutų prekybos pasaulį. Platforma uždirbo pajamas iš mokesčių, imamų už klientų sandorius, atspindėdama įprastą maklerio modelį. 2021 m. buvo stebimas eksponentinis skaitmeninio turto vertės augimas, katapultavęs FTX į naujas aukštumas[1].

FTX, kurios privatus vertinimas zenite viršijo 30 mlrd. dolerių, buvo daugiau nei tik sėkmingas startuolis. Tai buvo atpažįstamas prekės ženklas, užsitikrinęs Majamio krepšinio arenos pavadinimo teises ir sulaukęs tokių garsenybių kaip Tomas Brady ir Larry Davidas palaikymo. Tačiau 2022 m. pavasarį klestinčioje kriptovaliutų rinkoje ėmė ryškėti nestabilumo požymiai, pradėję smukimo spiralę, dėl kurios bendra šios pramonės šakos vertė smuko nuo 3 trln. dolerių iki vos 1 trln. dolerių.

Būtent tokioje nesaugioje aplinkoje ėmė ryškėti įmonės struktūriniai pažeidžiamumai. Kriptovaliutų ekspertų ataskaitoje buvo suabejota FTX ir Alameda Research, kurias abi įkūrė S. Bankmanas-Friedas, finansiniais ryšiais. Tyrimas atskleidė, kad didelė dalis Alameda turto buvo susieta su FTX pagimdytu skaitmeniniu žetonu FTT. FTT vertei laisvai krentant, iškilo rimta grėsmė Alameda finansiniam stabilumui, dėl to kilo panika tarp investuotojų ir klientų, kurie paskubėjo atsiimti savo lėšas, taip atskleisdami 8 mlrd. dolerių deficitą FTX sąskaitose.

Po suėmimo auksinis berniukas nenutilo, pats kasdamas sau duobę

Ši finansinė sumaištis baigėsi tuo, kad lapkričio 11 d. FTX pateikė bankroto paraišką, o Bankman-Friedas netrukus pasitraukė iš generalinio direktoriaus pareigų. Gruodžio mėn. buvusi kriptovaliutų superžvaigždė buvo suimta Bahamų salose, jam buvo pateikti kaltinimai sukčiavimu ir sąmokslu, todėl sausio mėn. jis galiausiai buvo išduotas Jungtinėms Valstijoms. Taigi, artimiausiomis savaitėmis vykstant teisminiam procesui, bylos dėmesys bus sutelktas į šią bylą, atskleidžiant kadaise daug žadėjusios karjeros, dabar paskendusios teisinėje ir finansinėje sumaištyje, trajektoriją[2].

Nuo Semo Bankmano-Friedo (SBF) suėmimo jis gana garsiai ir aktyviai reiškė savo požiūrį į bylą tiek žodžiu, tiek raštu. Pasak jo, jis buvo tik naujokas verslo srityje, neturintis patirties ir įžvalgumo, reikalingų plaukti klastingais vandenimis. Jis teigė, kad tiesiog susimovė, o ne planavo sukčiavimo schemas. SBF atkakliai tvirtino, kad, nors jis galėjo būti pervargęs, niekada sąmoningai nesiėmė nesąžiningos veiklos.

Iš jo gynybos komandos parengtų teisinių dokumentų matyti, kad buvo pasirinkta specifinė gynybos strategija. Ši gynybos pozicija reiškia, kad SBF nesuvokė savo veiksmų neteisėtumo ir veikė vadovaudamasis FTX, jo buvusios kriptovaliutų prekybos platformos, teisininkų komandos patarimais. Atrodo, kad S. Bankmanas-Friedas manė, jog veikia laikydamasis įstatymų, o savo veiksmus grindė gautomis teisinėmis konsultacijomis iš kitų.

Asmeniniuose SBF raštuose kaltė dėl bendrovės Alameda Research patirtų finansinių nuostolių perkeliama jos generalinei direktorei Caroline Ellison. Reikėtų pažymėti, kad C. Ellison, kurią su S. Bankman-Fried taip pat sieja asmeninė istorija, nes ji yra buvusi jo širdies draugė, bendradarbiaudama su prokuratūra padarė kaltės pripažinimo pareiškimą. Be to, dar trys asmenys, kurie kadaise buvo aukšto rango bendrovės bendradarbiai, taip pat pripažino savo kaltę ir bendradarbiauja su baudžiamąjį persekiojimą vykdančiomis institucijomis.

Auksinis berniukas SBF
S. Bankman-Fried gali už grotų praleisti ir iki 115 metų. Socialinių tinklų nuotrauka

7 kaltinimai nagrinėjami dabar, o pavasarį bus aiškinamasi dėl dar 5

Manheteno federaliniame teisme antradienį, spalio 3 d., prasidės prisiekusiųjų atranka, kuri turėtų trukti iki šešių savaičių. Teismo proceso metu S. Bankmanas-Friedas bus apgyvendintas Metropoliteno sulaikymo centre Brukline, kur jis gyvena nuo rugpjūčio 11 d., kai teisėjas Lewisas Kaplanas panaikino jo paleidimą už užstatą dėl SBF pareikštų įtarimų dėl liudytojų bauginimo.

Jei prisiekusieji pripažins Bankmaną-Friedą kaltu dėl visų septynių kaltinimų ir jam bus skirta maksimali bausmė už kiekvieną iš jų, jam teks iš viso 110 metų įkalinimo. Artimiausios savaitės neabejotinai bus labai svarbios SBF, nes jis bandys įveikti šią sudėtingą ir daug rizikų keliančią teisinę kovą, kurios baigtis turės toli siekiančių pasekmių jo ateičiai[3].

Šioje byloje pateikti septyni kaltinimai: sukčiavimas FTX klientų atžvilgiu, sąmokslas sukčiauti FTX klientų atžvilgiu, sukčiavimas Alameda Research skolintojų atžvilgiu, sąmokslas sukčiauti Alameda Research skolintojų atžvilgiu, sąmokslas sukčiauti FTX investuotojų atžvilgiu, sąmokslas sukčiauti vertybinių popierių atžvilgiu, sąmokslas sukčiauti FTX klientų atžvilgiu, susijęs su kriptovaliutų ir apsikeitimo sandorių pirkimu ir pardavimu, ir sąmokslas plauti pinigus.

Pagal penkis kaltinimus, susijusius su sukčiavimu ir pinigų plovimu, maksimalios bausmės yra po 20 metų, o pagal du kaltinimus sukčiavimu vertybiniais popieriais ir biržos prekėmis – po penkerius metus. Jei prisiekusieji pripažins SBF kaltu, faktinę bausmę nustatys teisėjas Kaplanas. Gali būti, kad SBF bus pripažintas kaltu, nuteistas, o kitais metais jam bus pridėta dar daugiau metų. Taip yra todėl, kad dabartinis teismo procesas neapima visų 12 jam pateiktų kaltinimų. Kai kurie kaltinimai buvo atskirti ir numatyti atskiram teismo procesui, kuris turėtų prasidėti 2024 m. kovo mėn.

Penki papildomi kaltinimai 2024 m. kovo mėn. vyksiančiame procese yra susiję su FTX klientų apgaudinėjimu perkant ir parduodant išvestines finansines priemones, FTX investuotojų apgaudinėjimu vertybiniais popieriais, sąmokslu sukčiauti banke, sąmokslu vykdyti nelicencijuotą pinigų pervedimo veiklą ir sąmokslu pažeisti Užsienio korupcinės praktikos įstatymo nuostatas dėl kovos su kyšininkavimu.

Kaltinimai dėl sąmokslo prisidėti prie rinkimų kampanijos ir jo planų papirkti patį D. Trump detalės

Samas Bankmanas-Friedas (SBF), kuris kadaise buvo pasiekęs sėkmės viršūnę su savo kriptovaliutų platforma FTX, sumanė grandiozinį planą, kaip finansiškai paveikti Donaldą Trumpą, kad šis atsisakytų savo ketinimų iš naujo siekti prezidento posto. SBF, svarbus kriptovaliutų srities veikėjas, atsidūrė skandalingo nuopuolio spąstuose, o kaltinimai jį įvardija kaip vienos didžiausių finansinių apgavysčių Amerikos istorijoje sumanytoją.

Belaukiant teisminio proceso, tuo pat metu atskleidžiamas kitas pasakojimas – išleidžiama Michaelo Lewiso knyga Going Infinite. Knygoje, kuri pasirodys pirmąją teismo proceso dieną, žadama pateikti išsamią SBF spartaus iškilimo ir vėlesnio žlugimo kroniką. M. Lewisas, garsus autorius, žinomas dėl savo įžvalgaus finansinių nuotykių ir nesėkmių tyrinėjimo, iš pradžių neplanavo rašyti knygos apie SBF. Projektas buvo pradėtas įgyvendinti po to, kai jaunąjį milijardierių su juo supažindino draugas, ketinantis investuoti į FTX.

Šioje istorijoje M. Lewisas atskleidžia, kaip SBF, kurio grynasis turtas siekia 22,5 mlrd. dolerių ir kuris yra turtingiausias asmuo iki 30 metų, puoselėjo didingas vizijas, kaip panaudoti savo turtą, kad išgelbėtų žmoniją nuo išnykimo[4]. Viename reikšmingame epizode SBF vienu metu dalyvauja televizijos laidoje ir žaidžia vaizdo žaidimą – tai liudija jo netradicinį požiūrį į verslą ir gyvenimą.

SBF įtaka neapsiribojo vien finansų sektoriumi; ji apėmė sporto, mados ir ypač politikos sritis. Tačiau labiausiai išsiskiria jo įsitraukimas į politinį finansavimą, ypač jo tariamas planas siūlyti finansines paskatas Donaldui Trumpui, kad šis išvengtų pakartotinio prezidento rinkimų. Pasak Lewiso, šis planas apėmė spekuliacinę sumą, kuri, kaip kalbama, siekė apie 5 mlrd. dolerių, nors lieka neaišku, ar apie šią sumą kada nors tiesiogiai pranešė Trumpas ir ar įvyko koks nors sandoris.

Nepaisant šių atskleidimų, labai svarbu pažymėti, kad SBF taip pat buvo pasirengęs remti viso politinio spektro kandidatus, apsidrausdamas nuo statymų sudėtingame politinės įtakos žaidime. Tačiau šis veiklos ir įtakos sūkurys staiga nutrūko žlugus FTX kriptovaliutų vertei, dėl to SBF atsidūrė dabartinėje teisinėje keblioje padėtyje. Kritikai teigia, kad patirties stoka ir prastas valdymas ne tik sužlugdė jo imperiją, bet ir pakišo koją visai kriptovaliutų rinkai.