Suprasti akimirksniu
  • Kaltinimai SBF paviešinti po to, kai Bahamuose jis buvo suimtas už įvairias sukčiavimo kampanijas
  • Po verslo griūties SBF pateikti rimti aštuoni kaltinimai
  • Galima bausmė: 115 metų kalėjime
  • SBF vis dar kratosi atsakomybės, sako, kad buvo „apžaistas“
Šaltiniai
Kriptovaliutų keitykla
Kriptovaliutos sėkmė ir griūtis. Alesia Kozik/ Pexels nuotrauka

Kaltinimai SBF paviešinti po to, kai Bahamuose jis buvo suimtas už įvairias sukčiavimo kampanijas

Samas Bankmanas-Friedas, šiemet milžinišką griūtį patyrusios kriptovaliutų biržos „FTX“ įkūrėjas, pirmadienį buvo suimtas Bahamų salose. Pasak Bahamų pareigūnų, dabar jam Jungtinėse Valstijose pateikti baudžiamieji kaltinimai ir laukiama ekstradicijos reikalavimo.

S. Bankmanas-Friedas, paprastai žinomas kaip SBF, gyveno Bahamuose, kur buvo įsikūrusi ir jo kriptovaliutų birža. JAV oficialiai pateikė kaltinimus buvusiam milijardieriui ir bendradarbiaudama su Bahamų valdžia, suėmė technologijų genijumi vadintą vyrą. Iki pat suėmimo jam pareikšti kaltinimai buvo įslaptinti, bet šiandien jie tapo viešais ir prieinamais[1].

SBF suėmimas įvykdytas gavus oficialų pranešimą iš Jungtinių Valstijų, kad jos pateikė SBF baudžiamuosius kaltinimus ir tikriausiai prašys jį išduoti.

Pirmiausia apie įvykį pranešė Bahamų šaltiniai. Vėliau Niujorko pietinės apygardos JAV prokuroras tviteryje pranešė, kad jo biuras pateikė užantspauduotą kaltinamąjį aktą, dėl kurio SBF ir buvo suimtas savo namuose Bahamuose[2].

Iš pat pradžių buvo tikėtasi skubaus ekstradicijos prašymo iš JAV, bet jo kol kas nėra. Nepaisant to, teismas atmetė svarstymą SBF paleisti už užstatą.

Po verslo griūties SBF pateikti rimti aštuoni kaltinimai

JAV vertybinių popierių ir biržų komisija bei Teisingumo departamentas atlieka tyrimą dėl bendrovės, o žiniasklaida dar praėjusią savaitę pranešė, kad Manhatane įsikūrę federaliniai prokurorai tiria, ar S. Bankmanas-Friedas turėjo įtakos kriptovaliutų kainoms, siekdamas naudos „FTX“ ir savo Alamedos rizikos draudimo fondui.

Viena didžiausių kriptovaliutų biržų pasaulyje, lapkričio mėnesį pateikė prašymą dėl apsaugos nuo bankroto, o S. Bankmanas-Friedas atsistatydino iš generalinio direktoriaus pareigų.

SBF antradienį nuotoliniu būdu turėjo duoti parodymus Atstovų Rūmų finansinių paslaugų komiteto komisijai. Jis buvo pakviestas atvykti prieš paskelbiant baudžiamuosius kaltinimus. Įstatymų leidėjai išreiškė tam tikrą nusivylimą, kad dabar pirmenybė bus teikiama baudžiamiesiems kaltinimams[3].

Nors S. Bankmanas-Friedas turi būti patrauktas atsakomybėn, Amerikos visuomenė nusipelno, kad jis tiesiogiai papasakotų apie savo veiksmus, dėl kurių nukentėjo daugiau nei milijonas žmonių ir kurie neteko sunkiai uždirbtų santaupų.

JAV prokurorai antradienį apkaltino kriptovaliutų biržos įkūrėją S. Bankmaną-Friedą sukčiavimu ir rinkimų kampanijų finansavimo įstatymų pažeidimu pasisavinant klientų lėšas, o Bahamų teisėjas, kaip jau minėta, atmetė jo prašymą paleisti už užstatą.

Galima bausmė: 115 metų kalėjime

SBF buvo suimtas pirmadienį. Vėliau Bahamų vyriausioji teisėja JoyAnn Ferguson-Pratt atmetė prašymą paleisti jį už užstatą, motyvuodama tai didele pabėgimo rizika. Ji nurodė buvusį „FTX“ generalinį direktorių išsiųsti į šalies pataisos departamentą, kur jis turės būti iki vasario 8 d.

Bylą analizavę šaltiniai skelbia, kad S. Bankmanui-Friedui pareikšti kaltinimai sukčiavimu elektroninėmis priemonėmis, sąmokslu dėl sukčiavimo elektroninėmis priemonėmis, sukčiavimu vertybiniais popieriais, sąmokslu dėl sukčiavimo vertybiniais popieriais ir pinigų plovimu.

Prokurorai teigė, kad jei S. Bankmanas-Friedas bus pripažintas kaltu pagal visus aštuonis kaltinimus, jam gresia maksimali 115 metų laisvės atėmimo bausmė, tačiau kokia bausmė jam bus paskirta, priklausys nuo daugelio veiksnių[4].

Atvesdintas į teismą Bahamuose, 30-metis atrodė atsipalaidavęs. Tai buvo pirmasis jo asmeninis viešas pasirodymas nuo kriptovaliutų biržos žlugimo. Teismui jis sakė, kad bandys kovoti su ekstradicija į Jungtines Valstijas.

Kolkas negalima pasakyti, ar prokurorai pateiks kokius nors kaltinimus kitiems „FTX“ vadovams ir ar kas nors iš kompanijos vidinių darbuotojų bendradarbiauja atliekant tyrimą.

SBF areštuotas praėjus mėnesiui po kompanijos žlugimo. Kindel media/ Pexels nuotrauka
SBF areštuotas praėjus mėnesiui po kompanijos žlugimo. Kindel media/ Pexels nuotrauka

SBF vis dar kratosi atsakomybės, sako, kad buvo „apžaistas“

Planuojama, kad SBF, kartu su dabartiniu įmonės generaliniu direktoriumi Johnu Ray III duos parodymus Atstovų Rūmų Finansinių paslaugų komitetui. Tikimasi, kad jis pasirodys nuotoliniu būdu iš Bahamų salų, jei nebus sugrąžintas į JAV. Nuo tada, kai jo įmonė žlugo, S. Bankmanas-Friedas davė keletą interviu žiniasklaidai, nevengė skelbti įrašų socialiniuose tinkluose, tačiau viešai apie tai, kas įvyko, parodymų nedavė.

Viename iš didelio atgarsio sulaukusių interviu jis sakė, kad visa kompanijos griūtis įvyko dėl konkuruojančio kriptovaliutos investuotojo Changpeng Zhao, dar žinomo kaip CZ, inžinerijos. Lapkričio 6 dieną CZ dar tviteryje rašė, kad dėl naujausių atskleidimų likviduos FTX žetonus. Po trijų dienų, pasisiūlęs ateiti gelbėti „FTX“, tokį savo pagalbos pasiūlymą atsiėmė.

Spėju, kad jis žaidė manimi, jis žaidė gerai. Nemanau, kad jis manė, jog toks bus rezultatas. Manau, kad jis manė, jog tai bus žalinga, bet ne taip žalinga.

„FTX“ bankrutavo 2022 m. lapkričio 11 d., kai įmonei pritrūko pinigų po kriptovaliutos banko bankroto. Antros pagal dydį kriptovaliutų biržos žlugimas sulaukė pasaulinio dėmesio, o JAV ir Bahamų valdžios institucijos pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl S. Bankmano-Friedo veiksmų ir susijusių veiklų.

Įmonės žlugimą, atrodo, lėmė absoliuti kontrolės koncentracija labai nedidelės grupės ir labai nepatyrusių bei neišprususių asmenų rankose. Jie nesugebėjo įdiegti beveik jokių sistemų ar kontrolės priemonių, kurios yra būtinos, kad būtų užtikrintas tinkamas procesas kriptovaliutos biržoje. Neatmetama, kad ir kiti įmonės vadovai bei investuotojai gali būti pašaukti į teismą.

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
FTX Founder Denied Bail in the Bahamas Newsmax. News and trends
2.arrow_upward
David Yaffe-Bellany, William K. Rashbaum and Matthew Goldstein. FTX’s Sam Bankman-Fried Is Arrested in the Bahamas NYtimes. Trending news
3.arrow_upward
Mitchell Epner. Why the Feds Chose Right Now to Bust Crypto’s Golden Boy Thedailybeast. Breaking news reports
4.arrow_upward