Suprasti akimirksniu
  • Prokurorai siekia užkirsti kelią Samui Bankmanui-Friedui susisiekti su galimais liudininkais
  • SBF bendravimas per „Signal“ prisidėjo prie „FTX“ griūties
  • Kaltinamasis tikėjosi „Pabėgimo iš Šoušenko“ patirties kalėjime, o dabar tupi namie
Šaltiniai
Teismo tyrimas
Tyrimui įtaką galintis daryti SBF blokuojamas nuo ryšių palaikymo su liudytojais. Sora Shimazaki/ Pexels nuotrauka

Prokurorai siekia užkirsti kelią Samui Bankmanui-Friedui susisiekti su galimais liudininkais

Samo Bankmano-Friedo (SBF) aferų tyrimas prasideda ir imamasi priemonių siekiant išvengti jo kišimosi į tyrimą. Federaliniai prokurorai siekia uždrausti „FTX“ įkūrėjui S. Bankmanui-Friedui susisiekti su visais dabartiniais ir buvusiais žlugusios kriptovaliutų biržos darbuotojais nedalyvaujant advokatui arba negavus Teisingumo departamento (DOJ) leidimo, nes nerimaujama dėl galimo liudytojų parodymų klastojimo sukčiavimo byloje[1].

Kaip teigiama federalinių prokurorų laiške teisėjui, prokurorai iš Teisingumo departamento prašymą JAV apygardos teisėjui Lewisui Kaplanui pateikė aptikę SBF žinutę „FTX“ generaliniam patarėjui žinučių siuntimo programėlėje „Signal“[2]. Sausio 15 d. S. Bankmanas-Friedas žinutėje rašė, kad nori atkurti ryšį ir pažiūrėti, ar yra būdas užmegzti konstruktyvius santykius, pasinaudoti vienas kitu kaip ištekliais.

Prokurorai šį susirašinėjimą interpretavo kaip ženklą, kad SBF gali bandyti paveikti būsimo teismo proceso liudytojus, kurie turi jį kaltinančių įrodymų. Jie paprašė, kad teisėjas peržiūrėtų jo paleidimo už užstatą sąlygas ir uždraustų bendrauti su esamais ar buvusiais „FTX“ arba kitų įmonių darbuotojais. Tai leidžiama nebent Teisingumo departamentas atsisakytų šio apribojimo arba bendraujant dalyvautų advokatas.

Teisėjas išleido įsakymą, kad S. Bankmanas-Friedas iki pirmadienio pateiktų visas savo elektroninių pranešimų kopijas. Kai kuriais atvejais tai gali būti sudėtinga, nes „Signal“ programėlėje yra automatinio ištrynimo parinktis, dėl kurios žinutės greitai išnyksta, taip pat šifravimo technologija, kuria siekiama užkirsti kelią pašalinių asmenų prieigai prie žinučių turinio[3].

Susirašinėjimui naudojamos žinutes trinančios aplikacijos. Alok Sharma/ Pexels nuotrauka
Susirašinėjimui naudojamos žinutes trinančios aplikacijos. Alok Sharma/ Pexels nuotrauka

SBF bendravimas per „Signal“ prisidėjo prie „FTX“ griūties

Remiantis „FTX“ bankroto dokumentais, SBF reguliariai naudojosi programėlėmis, kuriose buvo nustatyta automatinio ištrynimo funkcija, ir skatino bendrovės darbuotojus daryti tą patį – dabartinis generalinis direktorius John J. Ray III šią praktiką pavadino viena iš labiausiai paplitusių buvusios vadovybės nesėkmių, nes dėl jos neliko ilgalaikių sprendimų priėmimo įrašų.

Prokurorai taip pat paprašė teisėjo uždrausti SBF bendrauti naudojant šią programėlę. Jie teigia, kad naudojant „Signal“ ryšiams su potencialiais liudytojais palaikyti, didėja tikimybė, kad bus trukdoma atskleisti bet kokį bandymą trukdyti teisingumui darant poveikį liudytojams.

O negana to, tokių programėlių kaip ši technologija leidžia naikinti tokio bendravimo įrodymus. Tačiau teisėjas pažymėjo, kad S. Bankmano-Friedo žinutė įmonės dabartiniam generaliniam patarėjui šio mėnesio pradžioje nebuvo automatiškai ištrinta.

Mark Cohen, kuris yra SBF advokatas, pasmerkė prokurorų spaudimą ir „FTX“ įkūrėjo kreipimąsi į bendrovės generalinį patarėją apibūdino kaip nekaltą bandymą pasiūlyti pagalbą įmonės bankroto procese. Advokatas taip pat informavo teisėją, kad SBF išjungė automatinio ištrynimo funkciją savo paskyroje. Jis teigia, kad vyriausybė negali pateisinti užstato sąlygos, grindžiamos susirūpinimu dėl to, ką gali daryti SBF, kai nėra jokių įrodymų, kad jis iš tikrųjų tai daro.

Kaltinamasis tikėjosi „Pabėgimo iš Šoušenko“ patirties kalėjime, o dabar tupi namie

Kaltinamojo advokatas teigė, kad abi šalys siekė kompromiso dėl SBF bendravimo su esamais ar buvusiais „FTX“ darbuotojais, kol prokurorai blokuoja šias pastangas, bandydami visiškai užblokuoti jo bendravimą su kitais. Jis teigia, kad kai kurie iš maždaug 350 dabartinių ir buvusių įmonių darbuotojų gali turėti informacijos, kuri yra gyvybiškai svarbi S. Bankmano-Friedo gynybai būsimame teismo procese.

Buvusiam milijardieriui pateikti aštuoni kaltinimai, įskaitant sukčiavimą su klientais ir kaltinimą dėl sąmokslo; sukčiavimą su skolintojais; sukčiavimo vertybiniais popieriais, pinigų plovimo ir rinkimų kampanijų finansavimo įstatymų pažeidimo[4].

Pagal federalines bausmių skyrimo gaires už šiuos nusikaltimus SBF iš viso gali būti skirta iki 115 metų laisvės atėmimo bausmė, nors, jei jis bus pripažintas kaltu, jam gali būti skirta ne maksimali bausmė pagal visus jam pateiktus kaltinimus. 

SBF sakė, kad, jo manymu, kalėjime Bahamuose jam teks praleisti laiką kaip 1994 m. klasikiniame filme su Leonardu DiCaprio „The Shawshank redemption“. Buvęs milijardierius pasakojo, kad jam buvo paskirtas kambarys su dar penkiais nuteistaisiais įstaigoje ir jis buvo laikomas atokiau nuo visų gyventojų. 

Jis pasakojo, kad kalėjime nebuvo smagu dėl neįprastų sąlygų. Kalėdamas SBF prausėsi duše su sodo žarna, nusišluostė rankšluosčiu, kurio matmenys buvo 3x5 coliai, o miegojo blogiausioje lovoje, kokią jam teko įsivaizduoti. Ši buvo pagaminta iš kartono ir pusiau minkšto plastiko gabalo, pastatyta ant kuolų.

Kadaise vadovavęs antrai pagal dydį pasaulyje kriptovaliutų biržai, jis sakė, kad kalėjime kaip pagalvę naudojo savo kostiumo švarką, kurį vilkėjo pasirodydamas teisme. 

Po ekstradicijos jis buvo pargabentas į JAV ir bausmės bei tyrimo pabaigos šiuo metu laukia Kalifornijoje gyvenančių tėvų namuose. SBF teismo procesas preliminariai numatytas spalio mėnesį.

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
2.arrow_upward
4.arrow_upward
Ava Benny - Morrison and Chris Dolmetsch. Bankman-Fried Pleads Not Guilty, Faces Trial in October Bloomberg. News, trends, reports