Suprasti akimirksniu
  • Skirtumai tarp lyčių yra būtini žmogiškajam pradui palaikyti
  • Pontifikas ragina nustoti diskriminuoti moteris
  • Popiežius padėjo moterims iškovoti dar daugiau teisių Vatikane
  • Popiežius pasaulį nuolat ragina stabdyti karą Ukrainoje
Šaltiniai
Popiežius
Popiežius Pranciškus pasisakė lyčių lygybės klausimais. Kaio Pilgerio/Unsplash nuotrauka

Skirtumai tarp lyčių yra būtini žmogiškajam pradui palaikyti

Popiežius Pranciškus, nepratęs tylėti itin svarbiais visuomenei klausimais, šį kartą pasisakė ir apie dabar itin populiarią lyčių ideologiją (angl. „Gender ideology“), kuri, anot jo, ištrina skirtumus tarp vyrų ir moterų bei naikina tikrąjį žmogiškąjį pradą.

Pontifiko nuomone, žmonija tobulėja būtent dėl lyčių skirtumų, o vienodos lyčių galimybės esą paverčia pasaulį nuobodžiu, kas iš esmės prieštarauja žmogaus pašaukimui. Tuo tarpu pontifikas neabejingas lygioms moterų galimybėms visuomenėje ir dailiosios lyties atstovėms atvėręs jau ne vienas duris Vatikane užimant vadovaujančias pozicijas.

Nors pontifikas dažnai pastaruoju metu pasisako vienalytės partnerystės ir panašiais klausimais, kalbėdamas apie dabar trinamas ribas tarp vyrų ir moterų bei translytiškumą, jis išlieka konservatyvus – kovo 10-ąją duotame interviu Argentinos laikraščiui „La Nación“ jis teigė, kad lygybės ženklas tarp vyriškos ir moteriškos lyties yra pavojingas[1].

Popiežius pažymėjo, kad visuotinis lyčių subjektyvumo siekis yra būdingas žmonėms, kurie, pasak jo, neskiria pagarbos seksualinei įvairovei ar įvairioms seksualinėms preferencijoms nuo lyčių antropologijos, kuri yra „nepagrįstai pavojinga“, mat panaikina skirtumus, kurie esą ištrina žmogiškumą, žmogiškumo turtingumą, tiek asmeninį, tiek kultūrinį, tiek socialinius skirtumus.

Būtent lyčių ideologiją jis pavadino „viena iš pavojingiausių ideologinių kolonizacijų“ šiuolaikinėje visuomenėje.

Šių metų sausio mėnesį popiežius taip pat prakalbo apie homoseksualumą ir teigė, kad teisine prasme tai nėra nusikaltimas, bet Bažnyčia vienalytę partnerystę traktuojanti kaip nuodėmę.

Žinoma, pontifikas „nesipurtė“ LGBTQ+ bendruomenei priklausančių asmenų ir pritarė, kad jie turėtų būti priimti į Bažnyčią.
Lyčių ideologija pavojinga visuomenei. Jordano McDonaldo/Unsplash nuotrauka
Lyčių ideologija pavojinga visuomenei. Jordano McDonaldo/Unsplash nuotrauka

Pontifikas ragina nustoti diskriminuoti moteris

Tuo tarpu minint Tarptautinę moters dieną, popiežius Pranciškus paragino nutraukti smurtą ir diskriminaciją prieš moteris ir pabrėžė, kad kuriant taikesnį pasaulį svarbu suteikti moterims vienodą darbo užmokestį ir lygias galimybes[3].

Atlikta apklausa, kurioje dalyvavo daugiau kaip 17 000 katalikių moterų, parodė, kad dauguma respondenčių mano, jog dailiosios lyties atstovės turėtų būti įtrauktos į visų lygių Bažnyčios vadovybę ir kad moterys turėtų turėti teisę į kunigystės įšventimus.

Šiuo metu Katalikų Bažnyčia leidžia kunigais tapti tik vyrams. Nepaisant to, Pranciškus paskyrė daugiau moterų į vadovaujančias pareigas ir Vatikano komitetus bei paragino, kad moterims už vienodą darbą būtų mokamas vienodas atlyginimas kaip ir vyrams. Jis taip pat pasmerkė smurtą prieš moteris kaip patriarchalinės ir mačistinės priespaudos kultūros rezultatą.

Vis daugiau Vatikano moterų užima vadovaujančias pozicijas. Simone'o Savoldi'o/Unsplash nuotrauka
Vis daugiau Vatikano moterų užima vadovaujančias pozicijas. Simone'o Savoldi'o/Unsplash nuotrauka

Popiežius padėjo moterims iškovoti dar daugiau teisių Vatikane

Tačiau kad ir kaip konservatyviai ir „senoviškai“ skambėtų toks pontifiko požiūris apie lyčių ideologiją, moterų jis toli gražu nenuvertina, veikiau priešingai – popiežius Pranciškus savo valdymo metu rodo vis didesnį entuziazmą dėl moterų dalyvavimo sprendimų priėmimo ir vadovavimo Bažnyčios administracijai[2].

Nors anksčiau jis reiškė nenorą skirti moteris į tokias pareigas, dabar jis atnaujino Vatikano konstituciją, kad pirmenybė būtų teikiama „kanoninei misijai“, o ne lyčiai ar rangui hierarchijoje. Moterys dabar Vatikane užima daugiau vadovaujančių pareigų nei bet kada anksčiau, o Pranciškaus pareiškimai dėl moterų teisių visame pasaulyje tapo drąsesni.

Pranciškus atliko kanoninius pakeitimus, kad Bažnyčia geriau atitiktų pastoracinę tikrovę visame pasaulyje. Jis taip pat sušaukė dvi popiežiškasias komisijas moterų diakonių klausimui svarstyti, nors ir toliau laikėsi Jono Pauliaus II nustatyto kurso dėl moterų įšventinimo į kunigus.

Nepaisant Pranciškaus pažangos skiriant moteris į vadovaujančius postus, daugelis žmonių vis dar kritikuoja jo neveiklumą moterų įšventimų klausimu. Apskritai kalbant, Pranciškaus valdymas apibrėžia judėjimą link sinodiškumo ir kelionę link didesnio moterų įtraukimo ir atstovavimo Bažnyčioje.

Popiežius pasaulį nuolat ragina stabdyti karą Ukrainoje

Vatikano vadovas taip pat reguliariai pasisako esantis prieš Ukrainoje vykstantį karą ir pasaulį ragina imtis priemonių jam tuojau pat sustabdyti. Prieš keletą dienų Popiežius Pranciškus išreiškė susirūpinimą, kad Ukrainoje vykstantį konfliktą skatina ne tik Rusijos imperiniai interesai, bet ir kitos pasaulio galybės[4].

Jis kritikavo ginklų pramonės vaidmenį tokiuose konfliktuose ir pabrėžė taikos derybų poreikį siekiant nutraukti smurtą. Popiežius sakė, kad jis net kreipėsi į Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, norėdamas pasiūlyti derybas, tačiau teigiamo atsakymo taip ir nesulaukė.

Savo valdymo dešimtmečio proga popiežius paragino pasaulį dėti daugiau pastangų, kad būtų sustabdytas karas, ir padėti Ukrainos žmonėms, kurie ir toliau kenčia dėl nesiliaujančių karinių veiksmų.

Spalio mėnesį pontifikas taip pat kreipėsi į V. Putiną prašydamas nutraukti karo veiksmus, o Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį jis paragino būti atviram rimtoms taikos deryboms[5]. Tąkart viešai išspausdintu savo laišku jis išreiškė susirūpinimą dėl branduolinio karo grėsmės ir tolimesnių karinių veiksmų Ukrainoje eskalavimo.

Tuo tarpu pernai metų pavasarį, kada ir prasidėjo karas Ukrainoje, Pranciškus teigė įžvelgiantis ir šio karo priežastis, o viena iš jų – NATO, kuri ir galėjo pakurstyti karinį konfliktą tarp Rusijos ir Ukrainos. Žinoma, tąkart popiežius garsiai neįvardino prasidėjusio karo priežasčių, tačiau leido suprasti, kad Ukraina galimai buvo „pakišta“ kaip masalas Maskvai bei išreiškė kritiką karo kurstymui nuolat tiekiant jai karinę ginkluotę.