- Pranciškus pasisako už tai, kad Bažnyčia priimtų LGBTQ+ bendruomenės narius
- Anglikonų bažnyčia pranešė pirmą kartą palaiminsianti tos pačios lyties partnerystes
- Popiežius pasisakė už leidimą tos pačios lyties asmenims sudaryti santuokas
Pranciškus pasisako už tai, kad Bažnyčia priimtų LGBTQ+ bendruomenės narius
Itin didelį autoritetą katalikų bendruomenei turintis popiežius Pranciškus pagaliau pasisakė apie LGBTQ+ bendruomenę. Tiesa, asmeninės savo nuomonės pastaruoju metu jis pernelyg nereiškė, tačiau dabar pareikalavo atskirti nuodėmę nuo nusikaltimo ir pareiškė, kad homoseksualūs santykiai iš esmės nėra nusikaltimas. Visuomenei vis labiau įsileidžiant liberalias vertybes, liberalesnė darosi ir Bažnyčia, todėl netradicinės orientacijos asmenis taip pat ketinama vis labiau įtraukti į bendruomenę, o Anglikonų bažnyčia net pripažino tos pačios lyties civilines partnerystes.
Antradienį duodamas interviu Romos popiežius pareiškė, kad turėti santykius su tos pačios lyties asmeniu „nėra nusikaltimas“, o įstatymai, baudžiantys už homoseksualumą, pasak jo, yra neteisingi[1].
Pontifikas teigė, kad Dievas myli visus žmones nepriklausomai nuo to, kokie jie yra ir paragino katalikų bendruomenę labiau atsižvelgti į LGBTQ+ bendruomenei priklausančius asmenis ir priimti juos į Bažnyčią.
Anot Pranciškaus, būtina atskirti teisinį nusikaltimą nuo religinės nuodėmės homoseksualių praktikų atžvilgiu. Pasak jo, nors ir homoseksualūs santykiai teisine prasme nėra nusikaltimas, tačiau Bažnyčia tai traktuoja kaip nuodėmę.
Tačiau, Pranciškaus tvirtinimu, nuodėmė yra ne tik mylėti tos pačios lyties asmenis, bet ir stokoti meilės vienas kitam.
Pasak pontifiko, kai kurie katalikų vyskupai kai kuriose pasaulio dalyse remia įstatymus, kriminalizuojančius homoseksualumą.
„Associated Press“ duomenimis, 67 pasaulio valstybėse ir jurisdikcijose galioja įstatymai, kriminalizuojantys savanorišką tos pačios lyties asmenų lytinį gyvenimą. Iš šių šalių vienuolika už tai gali netgi pritaikyti mirties bausmę[1].
Anglikonų bažnyčia pranešė pirmą kartą palaiminsianti tos pačios lyties partnerystes
Tuo tarpu Anglikonų bažnyčia sausio mėnesį paskelbė pirmą kartą palaiminsianti tos pačios lyties asmenų santuokas. Visgi, ji taip pat pareiškė nekeisianti savo pozicijos dėl tos pačios lyties asmenų santuokų ir tokios poros esą vis dar negalės tuoktis Anglikonų bažnyčiose[2].
Anot vieno unitų dvasininko, Anglikonų bažnyčia vis dar konservatyviai žvelgia į tos pačios lyties poras ir neva yra „pasiryžusi ir toliau laikytis pasenusios homofobiškos teologijos ir praktikos“ nepaisant to, kad daugelis kitų bažnyčių jau esą pasistūmėjusios į priekį ir kur kas palankiau vertinančios LGBTQ+ poras.
Nepaisant to, kad tos pačios lyties asmenų santuokos Anglijoje ir Velse buvo įteisintos dar 2013 metais, vis dėlto Bažnyčia iki šiol nėra pakeitusi savo mokymo net ir pasikeitus įstatymams.
Velso anglikonų bažnyčia nuo 2021 m. rugsėjo mėnesio leidžia savo dvasininkams laiminti tos pačios lyties asmenų santuokas ir civilines partnerystes, todėl nuo to laiko padaryti tą patį buvo spaudžiama ir Anglikonų bažnyčia.
Popiežius pasisakė už leidimą tos pačios lyties asmenims sudaryti santuokas
Nors dabar savo aiškios pozicijos pontifikas ir neišreiškė, dar 2020 metais, pasirodžius Jevgenijaus Afinejevskio režisuotam dokumentiniam filmui apie Romos popiežių, jame iš dvasininko lūpų nuskambėjo aiški parama homoseksualiems santykiams [3].
Netrukus paaiškėjo, kad tokie skandalingi popiežiaus žodžiai buvo ne tik ištraukti iš pokalbio konteksto, bet ir blogai išversti.
Nepaisant to, popiežiaus pozicija nustebino viso pasaulio katalikus, nors jis apie tai prakalbo dar būdamas Buenos Airių arkivyskupu[4].
Be to, tai yra išsakyta asmeninė popiežiaus nuomonė, o ne visos Bažnyčios požiūris (Bažnyčią sudaro daug dvasininkų, tarp kurių vyrauja įvairiausi požiūriai šiuo klausimu), bet tokia išreikšta parama gali daryti didelę įtaką katalikams ir pamažu keisti jiems įprastą ir nusistovėjusią tvarką.
Minėtame dokumentiniame filme Pranciškus taip pat sakė, kad homoseksualūs asmenys taip pat yra Dievo vaikai, kurių nereiktų išmesti iš bendruomenės ir jų gyvenimo paversti nelaimingu.
Kadangi pontifikas yra vienas iš įtakingiausių pasaulio religinių lyderių, jo pasisakymai gali pakreipti visuomenę viena ar kita linkme.