- D. Trumpas priėmė respublikonų nominaciją prezidento rinkimams
- D. Trumpas už išgelbėtą gyvybę dėkojo Dievui
- D. Trumpas jau išsirinko ir savo viceprezidentą
- Pasikėsinimas galėjo baigtis tragiškai, slaptosios tarnybos dirbo netinkamai
D. Trumpas priėmė respublikonų nominaciją prezidento rinkimams
Buvęs JAV prezidentas, antros kadencijos Baltuosiuose rūmuose siekiantis Donaldas Trumpas ketvirtadienio vakarą priėmė respublikonų kandidato nominaciją lapkritį vyksiantiems prezidento rinkimams[1].
Tai įvyko praėjus vos penkioms dienoms po jo rinkimų kampanijos mitingo Butlerio mieste Pensilvanijoje, kur politikas vos išvengė žudiko kulkos.
Šeštadienį įvykusio incidento metu, 20 m. Thomas Matthew Crooksas kliudė D. Trumpo ausį, sunkiai sužeidė du renginio dalyvius ir nušovė vieną.
Slaptosios tarnybos netrukus nukovė šaulį, o D. Trumpą užgriuvo parama ir palaikymas, signalizuojantis, kad būtent jis gali užtikrintai laimėti po keturių mėnesių įvyksiančius JAV prezidento rinkimus.
O jiems dar tik ruošiantis, nacionalinio respublikonų suvažiavimo paskutinę dieną D. Trumpas sakė kalbą Milvokio „Fiserv Forum“ scenoje.
Ją politikas pradėjo nuo praėjusio savaitgalio tragiško įvykio apžvalgos, tęsė padėkomis Dievui už išsaugotą gyvybę ir užbaigė pažadais prikelti Ameriką naujam gyvenimui.
D. Trumpas už išgelbėtą gyvybę dėkojo Dievui
D. Trumpas savo kalboje užsiminė apie šalį skaldančią nesantaiką bei įtampą, su kuriomis kovoti esą gali tik jis.
„Šį vakarą stoviu prieš jus su pasitikėjimo, stiprybės ir vilties žinia. Po keturių mėnesių pasieksime neįtikėtiną pergalę ir pradėsime ketverius didžiausius metus mūsų šalies istorijoje. Nesantaika ir susiskaldymas mūsų visuomenėje turi būti išgydyti ir turi būti išgydyti greitai. Mus, amerikiečius, sieja vienas likimas ir bendras likimas. Arba kilsime kartu, arba žlugsime. Kandidatuoju į prezidentus už visą Ameriką, o ne už pusę Amerikos, nes nėra pergalės laimėti už pusę Amerikos“, – sakė jis įžanginėje kalboje.
Netrukus politikas prisiminė ir vos prieš kelias dienas pasaulį ir JAV sukrėtusį bandymą jį nužudyti. Jis detaliai atsiminė šios dienos įvykius bei pabrėžė, kad daugiau šios istorijos pasakoti neketina.
Galiausiai, buvęs JAV prezidentas už apsaugą bei išgelbėtą gyvybę dėkojo Dievui, o už parodytą milžinišką palaikymą – JAV žmonėms.
„Tam tikra prasme jaučiausi labai saugus, nes Dievas buvo mano pusėje. Tikrai tai jaučiau. Šį vakarą manęs čia neturėtų būti. Bet aš stoviu čia, šioje arenoje, visagalio Dievo malonės dėka“, – akcentavo D. Trumpas[2].
Nors iš pradžių jis susilaikė nuo prezidento Joe Bideno ir kitų demokratų oponentų kritikos bei kalbėjo gana santūriai, netrukus D. Trumpas grįžo prie gerai žinomos retorikos bei ėmė vardinti dabartinės administracijos padarytas klaidas, dėl kurių dabar kenčia nemaža dalis Amerikos piliečių.
„Šie rinkimai turėtų būti apie problemas, su kuriomis susiduria mūsų šalis, ir apie tai, kaip padaryti Ameriką sėkmingą, saugią, laisvą ir vėl didžią“, – sakė jis.
Respublikonų kandidatas į prezidentus taip pat kritikavo transseksualų jaunimą, juokėsi tvarumo problemas ir „naujosios žaliosios apgavystės“, juodaodžiams rinkėjams aiškino, kad ispanakalbiai atima darbo vietas iš jų. Bene aršiausiai jis kritikavo J. Bideno administracijos poziciją dėl migrantų krizės JAV pietiniame pasienyje.
„Visas pasaulis plūsta į mūsų šalį dėl šios labai kvailos administracijos. Didžiausia invazija istorijoje vyksta čia, mūsų šalyje. Jie plūsta iš visų žemės kampelių, ne tik iš Pietų Amerikos, bet ir iš Afrikos, Azijos, Artimųjų Rytų.Jie atvyksta iš visur. Jie ateina tokiu lygiu, kokio dar niekada nematėme. Tai iš tiesų yra invazija ir ši administracija nedaro visiškai nieko, kad juos sustabdytų. Jie atvyksta iš kalėjimų. Jie atvyksta iš psichiatrijos įstaigų“, – dabartinę migracijos politiką kritikavo D. Trumpas.
D. Trumpas jau išsirinko ir savo viceprezidentą
Respublikonų partija pirmadienį oficialiai nominavo buvusį prezidentą D. Trumpą savo 2024 m. kandidatu. Tą pačią dieną jis paskelbė, kad kaip savo būsimą viceprezidentą jis renkasi 39-erių metų JAV senatorių iš Ohajo, J.D. Vance'ą.
J.D. Vance'as dar 2016 m. buvo aktyvus D. Trumpo kritikas, bet vėliau tapo vienu iš ištikimiausių buvusio prezidento rėmėjų. Šis senatorius yra aktyvus, matomas, politikas, labai populiarus tarp pagrindinių D. Trumpo šalininkų.
Kevinas Robertsas, konservatyvaus fondo „Heritage Foundation“ prezidentas, pavadino J. D. Vance'ą pagrindiniu konservatyvaus judėjimo atstovu, pasisakančiu svarbiausiais klausimais ir Amerikos kultūrą. Žurnalistas Tuckeris Carlsonas teigia, kad „kiekvienas blogas žmogus, kurį teko sutikti per visą savo gyvenimą Vašingtone, buvo nusiteikęs prieš J. D. Vance'ą, o tai kažką sako“.
J. D. Vance'as remia vidutinio lygio biurokratų atleidimą ir jų pakeitimą lojaliais darbuotojais, jis teigė, kad 2020 m. prezidento rinkimų rezultatai buvo suklastoti, rėmė sausio 6 d. Kapitolijaus riaušininkus, yra aktyvus Vengrijos premjero Viktoro Orbano bei autoritarinės demokratijos gerbėjas.
Pasikėsinimas galėjo baigtis tragiškai, slaptosios tarnybos dirbo netinkamai
Tačiau net ir žinia apie D. Trumpo nominaciją ar jo pasirinktą viceprezidentą Amerikoje vis dar nenustelbia praėjusio šeštadienio įvykių. Suplanuotas pasikėsinimas į buvusį prezidentą neabejotinai įeis į Amerikos istoriją ir net dabar, prabėgus beveik savaitei po nelaimės, JAV toliau tęsiasi debatai dėl to.
Vis daugiau kritikos strėlių ima sulaukti slaptoji tarnyba ir jos pareigūnai, kurie galimai nebuvo tinkamai pasirengę buvusio JAV prezidento apsaugai. Nors įprasta manyti, kad JAV slaptoji tarnyba atlieka svarbų vaidmenį saugant prezidentą ir jo šeimą, D. Trumpo užpuolimo atveju, buvo padaryta daug klaidų.
Liudininkų teigimu, šaulys buvo užėmęs poziciją ant stogo, iš kur tiesiogiai buvo matoma mitingo scena, tačiau pareigūnai nesureagavo. Agentai nežinojo, ar žudikas turėjo bendrininkų, o kai D. Trumpas buvo palydėtas nuo pakylos, jis liko iš dalies neapsaugotas. Kai kurie asmens sargybiniai, pavyzdžiui, moterys, nebuvo pakankamai aukštos, kad pridengtų jį nuo šaulio. Prie D. Trumpo automobilio kilo dar didesnis chaosas, agentai blaškėsi aplink, aiškiai nežinodami, ką daryti, o viena iš pareigūnių ilgai stengėsi įsidėti ginklą į dėklą, tačiau tai jai niekaip nepavyko.
Dalis kritikų teigia, kad dėl įvykusio incidento atsakomybę prisiimti turi būtent slaptoji tarnyba, kuri pastaraisiais metais į tarnybą dėl įvairovės ir įtraukties politikos priima vis daugiau moterų arba tam pilnai nepasirengusių asmenų.
Vis dėlto, toliau tęsiantis diskusijoms dėl praėjusio šeštadienio įvykių, JAV slaptosios tarnybos direktorė Kimberly Cheatle, savo pirmajame interviu televizijai po pasikėsinimo į buvusį prezidentą D. Trumpą sakė, kad šaudymas buvo „nepriimtinas“, tačiau ji trauktis iš pareigų nežada. Pirmadienį, liepos 22 d., ji duos parodymus Atstovų Rūmų GOP vadovaujamame Priežiūros komitete.