Suprasti akimirksniu
  • D. Trumpas – oficialus respublikonų kandidatas prezidento rinkimuose
  • D. Trumpas pasirinko savo viceprezidentą: juo tapo žinomas respublikonas
  • Rinkimų maratonas baigtas? Esama situacija žada pergalę D. Trumpui
Šaltiniai
J.D. Vance'as ir D. Trumpas
J. D. Vance'as ir D. Trumpas. Stop kadras

D. Trumpas – oficialus respublikonų kandidatas prezidento rinkimuose

Respublikonų partija pirmadienį oficialiai nominavo buvusį prezidentą Donaldą Trumpą savo 2024 m. kandidatu. Tai įvyko prabėgus vos 48 valandoms po to, kai jis išgyveno pasikėsinimą nužudyti[1].

Keturias dienas trukti turinčiame respublikonų nacionaliniame suvažiavime D. Trumpas per procedūrinį delegatų balsų skaičiavimą peržengė reikalingą ribą ir galutinai įtvirtino galimybę atstovauti respublikonų partijai lapkritį vyksiančiuose JAV prezidento rinkimuose.

D. Trumpo paskyrimas nebuvo staigmena. Didžioji dauguma suvažiavimo delegatų jau buvo pasižadėję palaikyti D. Trumpą po to, kai jis dominavo pirminiuose rinkimuose.

Respublikonų nacionalinis suvažiavimas Milvokyje. Stop kadras
Respublikonų nacionalinis suvažiavimas Milvokyje. Stop kadras

Buvusi Pietų Karolinos gubernatorė Nikki Haley, pati siekusi nominacijos, anksčiau šį mėnesį paleido savo delegatus ir paragino juos paremti D. Trumpą.

O pastarasis turėjo ir daugiau konkurentų. Respublikonų nominacijos prezidento rinkimuose siekė ne tik N. Haley, bet ir Ronas DeSantisas, Mike'as Pence'as, Vivekas Ramaswamy bei kiti kandidatai.

Tačiau D. Trumpas per pirminius rinkimus nesunkiai įveikė visus savo varžovus, o faktas, kad šeštadienio vakarą išgyveno bandymą jį nužudyti, tik įtvirtino jo, kaip respublikonų favorito, statusą.

Per šeštadienio šaudymą mitinge Butleryje, Pensilvanijos valstijoje, žuvo vienas mitingo dalyvis ir dar du buvo sužeisti, o kulka pervėrė D. Trumpo dešinę ausį. Slaptosios tarnybos nukovė 20-metį šaulį Thomasą Matthew Crooksą.

Netrukus po įvykių D. Trumpą užgriuvo parama. Tiek demokratai, tiek respublikonai pasmerkė išpuolį kaip politinio smurto aktą. Demokratai iš pagarbos susilaiko nuo kritikos D. Trumpui, o respublikonai dar energingiau nei anksčiau telkiasi aplink savo kandidatą.

Šeštadienį buvo pasikėsinta į D. Trumpo gyvybę. Stop kadras
Šeštadienį buvo pasikėsinta į D. Trumpo gyvybę. Stop kadras
Tokį palaikymą galėjo pajusti ir pats D. Trumpas, kai pirmadienį triumfuodamas žengė į pirmąjį respublikonų nacionalinio suvažiavimo vakarą ir sulaukė audringų ovacijų: vaizdo įrašuose net užfiksuota, kad politikas atrodo susigraudinęs dėl tokio palaikymo[2].

Jis į „Fiserv Forum“ salę Milvokio centre įžengė su storu tvarsčiu ant ausies, minia garsiai skandavo „Kovokite“. D. Trumpas padėkojo visiems ir įsitaisė ložėje su keliais savo vaikais ir JAV senatoriumi J. D. Vance'u, kurį pasirinko kaip savo viceprezidentą.

https://x.com/VigilantFox/status/1813054002923262381

D. Trumpas pasirinko savo viceprezidentą: juo tapo žinomas respublikonas

Tik ketvirtadienį D. Trumpas oficialiai priims partijos nominaciją, sakydamas pagrindinę respublikonų suvažiavimo kalbą. Tačiau jau pirmadienį jis paskelbė, kas gi taps jo viceprezidentu. D. Trumpas pasirinko 39-erių metų JAV senatorių iš Ohajo, J.D. Vance'ą.

„Po ilgų svarstymų ir apmąstymų, apsvarstęs daugybės kitų žmonių didžiulius talentus, nusprendžiau, kad tinkamiausias asmuo užimti Jungtinių Valstijų viceprezidento postą yra senatorius J. D. Vance'as iš didžiosios Ohajo valstijos“, – pareiškė D. Trumpas[3].

D. Trumpo įrašas „Truth Social“. Ekrano nuotrauka
D. Trumpo įrašas „Truth Social“. Ekrano nuotrauka

J.D. Vance'as dar 2016 m. buvo aktyvus D. Trumpo kritikas, bet vėliau tapo vienu iš ištikimiausių buvusio prezidento šalininkų. Jis yra aktyvus, matomas, jaunas politikas, kuris yra labai populiarus tarp pagrindinių D. Trumpo šalininkų.

J. D. Vance'as gimė ir užaugo Midltaune, Ohajo valstijoje. Jis įstojo į jūrų pėstininkų gretas ir tarnavo Irake, vėliau įgijo Ohajo valstijos universiteto ir Jeilio teisės mokyklos diplomus[4]. Jis taip pat dirbo rizikos kapitalo investuotoju Silicio slėnyje.

2016 m. J. D. Vance'as išgarsėjo savo memuarais, bestseleriu tapusia knyga „Hillbilly Elegy“. Teigiama, kad Donaldui Trumpui jaunesniajam taip patiko ši knyga, kad vėliau jie net susibičiuliavo ir liko draugais.

J. D. Vance'as pasirinktas kaip D. Trumpo viceprezidentas. Stop kadras
J. D. Vance'as pasirinktas kaip D. Trumpo viceprezidentas. Stop kadras

Kai 2016 m. D. Trumpas laimėjo prezidento rinkimus, J. D. Vance'as Ohajuje įsteigė kelias labdaros organizacijas kovai su opioidais. Jis taip pat pradėjo skaityti paskaitas ir buvo mėgstamas svečias respublikonų renginiuose.

Tiesa, tuo metu nors ir jau aktyviai įsitraukęs į respublikonų politikos veiklą, jis kritikavo D. Trumpą, jį vadino netinkamu ir pavojingu.
Jo sutuoktinė, teisininkė Usha Chilukuri Vance, indų kilmės amerikietė, jų trijų vaikų motina, taip pat kritikavo D. Trumpo rasistinę retoriką.
Tačiau vėliau J. D. Vance'o nuomonė pasikeitė, jis vis dažniau ėmė atkreipti dėmesį į D. Trumpo pasiekimus prezidento poste.

Demokratai jį vadina ekstremistu, nurodydami dažnai provokuojančias ir griežtai konservatyvias jo pozicijas. Savo ruožtu respublikonai jį vertina puikiai.

Kevinas Robertsas, konservatyvaus fondo „Heritage Foundation“ prezidentas, pavadino J. D. Vance'ą pagrindiniu konservatyvaus judėjimo atstovu, pasisakančiu svarbiausiais klausimais ir Amerikos kultūrą.

Žurnalistas Tuckeris Carlsonas teigia, kad „kiekvienas blogas žmogus, kurį teko sutikti per visą savo gyvenimą Vašingtone, buvo nusiteikęs prieš J. D. Vance'ą, o tai kažką sako“[5].

T. Carlsono teigimu, J. D. Vance'as ypatingas tuo, kad jis yra tarsi vienas iš nedaugelio Senato narių, turinčių laimingą santuoką, o valdžios ištroškęs elitas niekina jį ne dėl asmeninių priežasčių, o todėl, kad jiems atrodo, jog juo sunkiau manipuliuoti.

Iš prezidento rinkimų pasitraukęs respublikonų kandidatas V. Ramaswamy taip pat sureagavo į D. Trumpo pasirinkimą.

„Esu linkęs sakyti, kad tai gali būti pats grėsmingiausias politinis bilietas per visą mano gyvenimą. Manau, kad jis bus ne tik geras viceprezidentas, bet ir puikus viceprezidentas. Manau, kad prezidentui D. Trumpui ir mūsų šaliai pasiseks. Manau, kad Amerikos politikoje mums reikia daugiau tokių žmonių kaip JD“, – teigė V. Ramaswamy[6].

J. D. Vance'as remia vidutinio lygio biurokratų atleidimą ir jų pakeitimą lojaliais darbuotojais, jis teigė, kad 2020 m. prezidento rinkimų rezultatai buvo suklastoti, rėmė sausio 6 d. Kapitolijaus riaušininkus, yra aktyvus Vengrijos premjero Viktoro Orbano bei autoritarinės demokratijos gerbėjas[7].

Šiuo metu jau yra žinoma, kad JAV kanalas „CBS News“ artimiausiu metu surenks J. D. Vance'o bei demokratų kandidato Joe Bideno viceprezidentės Kamalos Harris debatus. Debatai turėtų įvykti liepos 23 d. arba rugpjūčio 13 d[8].

Rinkimų maratonas baigtas? Esama situacija žada pergalę D. Trumpui

Dar prieš šeštadienį įvykusį pasikėsinimą į D. Trumpą jis pirmavo daugumoje reitingų bei apklausų, keliais procentiniais punktais lenkdamas savo konkurentą, demokratą J. Bideną. Vis dėlto, pastarųjų dienų įvykiai D. Trumpo populiarumą gali iškelti į dar nematytas aukštumas. Tai diktuoja istorija.

D. Trumpas nėra pirmas JAV prezidentas, kuriam vos pavyko išvengti mirties. O tokia sėkmė ar tiesiog laimingas atsitiktinumas dažnai vaidina svarbų vaidmenį ir politikoje.

1933 m. vasarį Franklinas D. Ruzveltas, sakydamas kalbą prieš inauguraciją, išgyveno pasikėsinimą į jo gyvybę. Šūviai buvo netikslūs, vietoj jo žuvo Čikagos meras Antonas Čermakas. 1975 m. Džeraldas Fordas išvengė pasikėsinimo, nes Mansono kulto narė Lynette Fromme, norėdama nušauti vos už kelių žingsnių buvusį prezidentą, pamiršo užtaisyti šovinius[9].
D. Trumpas išgyveno pasikėsinimą nužudyti. ELTA nuotrauka
D. Trumpas išgyveno pasikėsinimą nužudyti. ELTA nuotrauka

O kaip šeštadienio įvykis atsilieps lapkričio mėnesio prezidento rinkimams? D. Trumpo šalininkai mano, kad tai gali jam tik padėti. Respublikonų kongresmenas Derrickas Van Ordenas iš Viskonsino užtikrintai sako, kad šis šaudymas užtvirtina D. Trumpo pergalę. Kiti prognozuoja taip pat ir teigia, kad respublikonų rinkėjai bus dar labiau užsidegę ir todėl labiau linkę eiti balsuoti.

Iš tiesų, Ronaldas Reiganas, išgyvenęs 1981 m. Džono Hinklio pasikėsinimą nužudyti, kuris įvyko praėjus vos 70 dienų po jo pirmosios kadencijos, iš pradžių sulaukė aštuonių procentinių punktų nuomonių apklausų šuolio. Šis pakilimas neišsilaikė, jo reitingai praėjus porai mėnesių svyravo.

Nepaisant to, R. Reiganas buvo perrinktas, o kai kurie to meto politikos apžvalgininkai svarbiu veiksniu laikė nepavykusį pasikėsinimą į jį, tvirtindami, kad tarp R. Reigano ir šalies būtent tada užsimezgė ypatingas ryšys.

avatar
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
2.arrow_upward
The Vigilant Fox . X vaizdo įrašas x.com
3.arrow_upward
5.arrow_upward
7.arrow_upward
8.arrow_upward
Eugene Daniels. Kamala Harris has called J.D. Vance Politico
9.arrow_upward
Like with several other US leaders, luck saved Trump. Jamie Dettmer Politico