Suprasti akimirksniu
  • Po pasikėsinimo į D. Trumpą – aštri kritika JAV slaptajai tarnybai
  • Slaptoji tarnyba turėtų garantuoti išskirtines apsaugos paslaugas
  • Pasikėsinimas į D. Trumpo gyvybę – slaptųjų tarnybų nesėkmė
  • Slaptosios tarnybos direktorė trauktis neketina
  • Šaulys apie savo planą užsiminė internete
Šaltiniai
Slaptoji tarnyba
JAV slaptoji tarnyba. Stop kadras

Po pasikėsinimo į D. Trumpą – aštri kritika JAV slaptajai tarnybai

Praėjęs šeštadienis, liepos 13-oji, neabejotinai įeis į Amerikos istoriją. Politinio mitingo metu, buvo pasikėsinta į buvusį JAV prezidentą Donaldą Trumpą.

Tai buvo pirmas kartas nuo 1981 m., kai per bandymą nužudyti buvo sužeistas dabartinis ar buvęs Amerikos prezidentas.

Šaulys kliudė D. Trumpo ausį, du žmonės buvo sunkiai sužeisti, vienas – žuvo. Slaptosios tarnybos pareigūnai nukovė šaulį, dvidešimtmetį Thomasą Matthew Crooksą.

Prabėgus beveik savaitei po įvykio, JAV toliau tęsiasi debatai dėl šio siaubingo įvykio ir vis daugiau kritikos ima sulaukti slaptoji tarnyba ir jos pareigūnai, kurie galėjo būti tinkamai nepasirengę buvusio JAV prezidento apsaugai.

Praėjusį šeštadienį buvo pasikėsinta į D. Trumpą. Stop kadras
Praėjusį šeštadienį buvo pasikėsinta į D. Trumpą. Stop kadras

Slaptoji tarnyba turėtų garantuoti išskirtines apsaugos paslaugas

JAV slaptoji tarnyba atlieka svarbų vaidmenį saugant prezidentą ir jo šeimą. Šią federalinę agentūrą įsteigė prezidentas Abraomas Linkolnas 1865 m. balandžio 14 d., tą pačią dieną, kai jis buvo nužudytas[1].

Iš pradžių tarnyba buvo sukurta kovai su pinigų padirbinėjimu. Apsaugos pareigas ji pradėjo vykdyti tik 1901 m., po prezidento Viljamo Makinlio nužudymo.

Slaptojoje tarnyboje dirba virš 6 500 darbuotojų, įskaitant specialiuosius agentus, skyrių agentus, techninį, profesinį ir administracinį personalą. Tarnyba net turi atskirą apmokytojų šunų padalinį.

Tačiau tik Prezidento apsaugos skyriaus (PPD) agentai yra vieninteliai, kuriems pavesta saugoti esamą ar buvusį valstybės vadovą.

Nepriklausomai nuo savo pareigų, visi agentai 11 savaičių Federaliniame teisėsaugos mokymo centre mokosi teisės, šaunamųjų ginklų, gynybos taktikos ir ataskaitų rašymo.

Jiems atvykus į Vašingtoną, skiriami dar 16 savaičių mokymai, kurie apima pažangius vairavimo metodus, fizinę apsaugą ir padirbtų pinigų bei kreditinių kortelių sukčiavimo aptikimą.

Prezidentas ir viceprezidentas negali atsisakyti apsaugos, kol eina savo pareigas, tačiau baigę kadenciją, prezidentas ir jo šeima gali atsisakyti visą gyvenimą trunkančios apsaugos ir (arba) samdyti savo apsaugos darbuotojus.

Pagal slaptosios tarnybos taisykles, keliaudamas prezidentas niekada nebūna toliau kaip per 10 minučių nuo ligoninės, o agentai vežasi prezidento kraujo maišelius, jei prireiktų perpilti kraują.

Slaptosios tarnybos agentai tiria visus prezidentui grasinusius asmenis, siekdami nustatyti, ar grasinimas yra realus ir net visas prezidento valgomas maistas ruošiamas prižiūrint slaptosioms tarnyboms.

Slaptoji tarnyba šiuo metu sulaukia daug kritikos. Stop kadras
Slaptoji tarnyba šiuo metu sulaukia daug kritikos. Stop kadras

Pasikėsinimas į D. Trumpo gyvybę – slaptųjų tarnybų nesėkmė

Vis dėlto, slaptųjų tarnybų pareigūnų teorinės pareigos, skiriasi nuo realių praktinių veiksmų. D. Trumpo užpuolimo atveju, šaulys, liudininkų teigimu, buvo užėmęs poziciją ant stogo, iš kur tiesiogiai buvo matoma mitingo scena.

Būtent todėl tiek visuomenei, tiek ekspertams kilo klausimų, kokių saugumo priemonių buvo imtasi prieš renginį, taip pat suabejota ir agentų darbu, gebėjimu tinkamai reaguoti į pavojingą situaciją.

Nors pareigūnai ir rizikavo savo pačių gyvybe, kad apsaugotų D. Trumpą, buvo padaryta daugybė klaidų. Agentai nežinojo, ar žudikas turėjo bendrininkų, o kai D. Trumpas buvo palydėtas nuo pakylos, liko iš dalies neapsaugotas: kai kurie asmens sargybiniai, pavyzdžiui, moterys, nebuvo pakankamai aukštos, kad pridengtų jį nuo šaulio[2].

Be to, prie D. Trumpo automobilio kilo dar didesnis chaosas. Ilgai užtruko jo įsodinimas į automobilį. Agentai blaškėsi aplink, aiškiai nežinodami, ką daryti, nervingai žvalgėsi ir atrodė sumišę. Net užfiksuota, kad viena iš pareigūnių stengėsi įsidėti ginklą į dėklą, tačiau tai jai niekaip nepavyksta.

https://www.facebook.com/reel/863054289044456

Sutapimas ar ne, tačiau pirmadienį, kai D. Trumpas atvyko į respublikonų nacionalinį suvažiavimą Milvokyje, jį supo jau kiti pareigūnai: būrys aukštų, tvirto stoto vyrų.

Dalis kritikų teigia, kad dėl įvykusio incidento atsakomybę prisiimti turi būtent slaptoji tarnyba, kuri pastaraisiais metais į tarnybą dėl įvairovės ir įtraukties politikos priima vis daugiau moterų arba tam pilnai nepasirengusių asmenų.

Kritikai pastebi prastą slaptosios tarnybos pareigūnų pasiruošimą. Stop kadras
Kritikai pastebi prastą slaptosios tarnybos pareigūnų pasiruošimą. Stop kadras

Slaptosios tarnybos direktorė trauktis neketina

Toliau tęsiantis diskusijoms dėl praėjusio šeštadienio įvykių, JAV slaptosios tarnybos direktorė Kimberly Cheatle, savo pirmajame interviu televizijai po pasikėsinimo į buvusį prezidentą D. Trumpą sakė, kad šaudymas buvo „nepriimtinas“, tačiau ji trauktis iš pareigų nežada[3].

Kaip agentūros vadovė, K. Cheatle sakė, kad jos pareiga ištirti, kas nutiko ne taip, ir užtikrinti, kad nieko panašaus nepasikartotų.

„Atsakomybė tenka man. Aš esu slaptosios tarnybos direktorė ir turiu įsitikinti, kad atliekame patikrinimą ir kad savo darbuotojams skiriame reikiamus išteklius“, – sakė ji.

Į pranešimus, kad įtariamasis buvo pastebėtas ir identifikuotas kaip galimai įtartinas asmuo dar prieš tai, kai jis pradėjo šaudyti, K. Cheatle atsakė, kad nuo to laiko, iki pačio šaudymo praėjo „labai trumpas laiko tarpas“.

„Dar neturiu visų detalių, bet tai buvo labai trumpas laiko tarpas. To asmens paieška, jo suradimas, identifikavimas ir galiausiai neutralizavimas vyko per labai trumpą laiką, ir tai labai apsunkina“, – sakė ji.

K. Cheatle taip pat sakė, kad vietos valdžios institucijoms buvo pavesta apsaugoti pastatą, kuriame įtariamas šaulys paleido šūvius prieš tai, kai jį nukovė slaptosios tarnybos snaiperis, ir patvirtino, kad vietos policija buvo pastato viduje, kol šaulys buvo ant stogo.

Dienomis po išpuolio, slaptoji tarnyba susidūrė su didėjančia kritika dėl nesugebėjimo užkirsti kelio incidentui, o kai kurie net ragino K. Cheatle atsistatydinti, bet ji sako, kad iš savo pareigų nesitrauks. Dabar manoma, kad pirmadienį, liepos 22 d., ji duos parodymus Atstovų Rūmų GOP vadovaujamame Priežiūros komitete.
Slaptosios tarnybos vadovė K. Cheatle. Stop kadras
Slaptosios tarnybos vadovė K. Cheatle. Stop kadras

O nepriklausoma Jungtinių Valstijų vyriausybės paskirta priežiūros institucija taip pat pradėjo tyrimą dėl slaptosios tarnybos veiksmų užtikrinant D. Trumpo saugumą[4].

JAV Krašto saugumo departamento generalinio inspektoriaus biuro interneto svetainėje teigiama, kad tyrimo tikslas yra „įvertinti slaptosios tarnybos procesą užtikrinant kampanijos renginio, vykusio liepos 13 d., saugumą“. Prezidentas Joe Bidenas taip pat nurodė nepriklausomai peržiūrėti saugumo protokolus, taikytus per mitingą.

Tačiau respublikonų įstatymų leidėjai reikalauja dar daugiau ir prašo, kad svarbiausių vyriausybinių agentūrų vadovai, įskaitant nacionalinio saugumo sekretorių Alejandro Mayorkasą, FTB direktorių Christopherį Wray ir slaptosios tarnybos direktorę K. Cheatle, nedelsdami pateiktų atsakymus.

Šios savaitės pradžioje JAV Atstovų rūmų nacionalinio saugumo komiteto respublikonai šiems trims vadovams išsiuntė laiškus, prašydami jų duoti parodymus komisijai liepos 23 d.

Šaulys apie savo planą užsiminė internete

JAV senatoriai trečiadienio popietę jau buvo informuoti slaptosios tarnybos, FTB ir Teisingumo departamento pareigūnų. Kaip skelbia JAV žiniasklaidos priemonė „Fox News“, per visų narių pasitarimą JAV senatoriams buvo pasakyta, kad šaulys, 20-metis T. M. Crooksas, prieš šaudymą vienoje žaidimų platformoje parašė grasinančią žinutę[5].

„Steam“, populiarioje platformoje, kurioje žaidėjai transliuoja įvairius žaidimus ir bendrauja, T. M. Crooksas parašė:

„Liepos 13 d. įvyks mano premjera, stebėkite, kaip ji vyks“.

Kai tyrėjai peržiūrėjo šaulio nešiojamąjį kompiuterį, jie rado kelias internetines paieškas, tokias kaip: „Trumpas“, „Bidenas“, „kada DNC suvažiavimas“ ir „liepos 13 d. Trumpo mitingas“.

Be to, paaiškėjo, kad įtariamasis turėjo du mobiliuosius telefonus. Pagrindinis telefonas buvo rastas įvykio vietoje kartu su nuotoliniu siųstuvu. Antrasis mobilusis telefonas buvo rastas namuose, jame buvo 27 kontaktai. FTB šiuo metu ieško ir apklausia tuos žmones.

O JAV respublikonų senatorius iš Oklahomos Markvėjus Mullinas vakar pareiškė, kad jam ir kitiems senatoriams buvo pranešta, jog teisėsauga nustatė, kad būtent T. M. Crooksas yra įtariamasis, likus daugiau nei valandai iki šūvių.

Teigiama, kad šaulys buvo identifikuotas kaip pareigūnus dominantis asmuo apie 5:07 arba 5:08 vietos laiku, nes turėjo kuprinę ir taikiklį. Šūviai pasigirdo daugiau nei po valandos, apie 6.11 val., o likus maždaug 19 minučių iki šaudymo, slaptosios tarnybos agentai aktyviai ieškojo vyro, tačiau jo nerado.

avatar
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
wrightusa.com. 12 Fast Facts About the Secret Service wrightusa.com
3.arrow_upward
Julia Reinstein, Luke Barr, Quinn Owen, Alexander Mallin, Jack Date. ABC Exclusive: Trump rally shooting 'unacceptable,' Secret Service director says ABC News
5.arrow_upward
Chris Pandolfo, Greg Norman, Rebecca Rosenberg, Benjamin Weinthal, Bailee Hill, Michael Dorgan, Greg Wehner, Bradford Betz, Stepheny Price, Louis Casiano, Lawrence Richard, Scott McDonald. Secret Service continues to face questions as FBI investigates Trump shooter Thomas Matthew Crooks Fox News