JAV Senato respublikonai teigia, kad koronavirusas nutekėjo iš Vuhano laboratorijos
Pastaraisiais mėnesiais daugėja įrodymų, kad COVID-19 pasaulyje išplito ne natūralu būdu, tačiau į visuomenę pateko iš laboratorijos Kinijoje. Prie tokių įrodymų prisideda ir JAV Senato respublikonų įstatymų leidėjų inicijuoto tyrimo ataskaita.
Joje išsamiai kalbama apie koronaviruso kilmę, kuri yra siejama su aukščiausio lygio laboratorijose atliktais moksliniais tyrimais ir „incidentu, kuris greičiausiai netyčia įvyko Vuhano laboratorijoje“ ir padėjo pamatus 2020 m. pasaulį visiškai sustabdžiusiai pandemijai.
Senato paviešintoje ataskaitoje teigiama, kad pagrindinėms laikomoms teorijoms, jog virusas atsirado Vuhano gyvūnų turguje arba, jog virusas visuomenėje paplito dėl nuotėkio iš laboratorijos, vis dar trūksta svarbiausių įrodymų, tačiau pažymima, kad teorija, jog virusas yra dirbtinės kilmės, turi daugiau įrodymų ir šiuo metu yra labiau tikėtina[1].
Paskutinėje COVID-19 kilmę nagrinėjančioje ataskaitoje taip pat teigiama, kad iki šiol nepriklausomiems tyrėjams taip ir nepavyko rasti jokių natūralių virusų, kurių kilmė būtų tokia pati kaip koronaviruso.
Be to, akcentuojami įrodymai, kad virusas cirkuliavo Vuhane dar gerokai prieš pranešant apie pirmuosius žinomus užsikrėtimo atvejus, susijusius su gyvūnų turgumi.
„COVID-19 pandemija greičiausiai kilo dėl su moksliniais tyrimais susijusio incidento. Nauja viešai prieinama ir nepriklausomai patikrinama informacija gali pakeisti šį vertinimą, tačiau šiuo metu surinktų įrodymų kiekis patvirtina su tyrimais susijusio incidento, kuris greičiausiai buvo netyčinis ir įvyko dėl biologinės saugos izoliavimo trūkumų atliekant su vakcina susijusius tyrimus, tikėtinumą“, – teigiama Senato ataskaitoje[2].
Viruso nutekėjimo teoriją patvirtina tai, kad Kinija COVID-19 vakcinas kūrė dar 2019 m.
Vienas iš pagrindinių prie ataskaitos išvadų prisidėjusių ekspertų yra buvęs JAV sveikatos apsaugos departamento sekretorius, daktaras Robertas Kadlecas. Jis teigia, kad ši išvada yra „istoriškai“ svarbi, ypač atsižvelgiant į tai, kokį milžinišką poveikį visuomenei turėjo pandemija ir COVID-19.
Eksperto manymu, ši visuomenei pristatyta ataskaita yra aukšto patikimumo lygio, o vienas iš aktualiausių jos išvadų įrodymas yra atskleistas faktas, kad Kinija su koronaviruso vakcinomis dirbo dar gerokai anksčiau nei pasaulis susidūrė su realia viruso grėsme ar pačios vakcinacijos poreikiu.
Iš tiesų, JAV Senato ataskaitoje teigiama, kad Kinijos mokslininkai galėjo pradėti kurti net dviejų skirtingų rūšių COVID-19 vakcinas jau 2019 m. lapkritį, likus dar keliems mėnesiams iki globalios pandemijos COVID-19 pradžios[3].
„Šios vakcinos reiškia, kad SARS-CoV-2 galėjo būti Vuhano virusologijos institute dar gerokai prieš žinomą pandemijos protrūkį“, – pažymima ataskaitos išvadose.
Negana to, atskleidžiama, kad dar 2019 m. lapkritį Kinijoje buvo fiksuota visa serija sunkiai paaiškinamų mirčių, įskaitant net 11-os Irano sportininkų žūtį. Tačiau apie tai viešai pirmą kartą pranešta tebuvo jau 2020 m., kai diskusijos apie virusą jau buvo girdimos pasauliniu mastu.
O sutapimas ar ne, tačiau kai kurie iš mirusių Irano sportininkų 2019 m. spalio mėnesį dalyvavo Kinijoje vykusiose olimpinio stiliaus pasaulinėse karinėse žaidynėse: tiksli jų vieta buvo būtent Vuhanas.
Tikroji koronaviruso kilmė vis dar kelia daugybę klausimų, Kinija atsakomybės ir toliau kratosi
Šią Senato ataskaitą visuomenei pristatė respublikonų senatorius iš Kanzaso Rogeris Marshalas. Jis teigia, kad surinkti įrodymai įtikino tiek jį, tiek ir daugelį jo kolegų, kad viruso kilmė iš tiesų yra susijusi su Vuhano laboratorija.
Kita vertus, pats senatorius pripažįsta, kad gali būti ir alternatyvių koronaviruso protrūkio paaiškinimų. Jis taip pat pažymi, kad ir kolegos demokratai vis aktyviau pritaria pandemijos kilmės tyrimui, tačiau šiuo metu daugiausia klausimų kelia tai, kaip į gausėjančius įrodymus reaguos Baltieji rūmai.
Dar kovo 20 d. JAV prezidentas Joe Bidenas pasirašė dviejų partijų parengtą ir vieningo pritarimo sulaukusį įstatymo projektą, kuriuo įpareigojama išslaptinti dokumentus apie pandemijos kilmę. Vis gi, iki šiol nėra aišku, kokia medžiaga bus paviešinta ir kada tai bus padaryta.
Iš tiesų, koronaviruso kilmė nuo pat pradžių suskaldė mokslininkų ir tyrėjų bendruomenes bei tapo pačių aktyviausių politinių diskusijų objektu[ref 4]. Bet kokius tyrimus bei detalesnes paieškas apsunkina ir tai, kad Kinija nededa jokių pastangų bendradarbiaujant ir teigia, kad šalies pareigūnai jau anksčiau pasidalino visais aktualiais tyrimų rezultatais apie virusų atsekamumą[4].
Praėjusiais metais Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertų grupė teigė, kad mokslininkams vis dar trūksta svarbiausių duomenų, paaiškinančių, kaip prasidėjo pandemija. O į dienos šviesą vis dažniau iškylantys įrodymai ir įtarimą kelianti Kinijos valdžios reakcija įtikėti viruso nutekėjimo iš laboratorijos teorija verčia net didžiausius skeptikus.
Dar šių metų vasario mėnesį FTB direktorius Christopheris Wray netikėtai pareiškė, kad pandemija „greičiausiai kilo dėl galimo nutekėjimo iš Vuhano laboratorijos“.
JAV energetikos departamentas, prižiūrintis net 17-os JAV laboratorijų, kuriose atliekami pažangiosios biologijos tyrimai, tinklą, taip pat neseniai padarė išvadą, kad labiausiai tikėtina pandemijos priežastis – nuotėkis iš laboratorijos. Tiesa, ši galimybė buvo pažymėta „mažo patikimumo“ ženklu[5].
Kitų JAV žvalgybos agentūrų nuomonės dėl pandemijos priežasties vis dar išsiskiria, o JAV patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake’as Sullivanas praėjusį mėnesį sakė, kad galutinio atsakymo dar nėra.
„Kai kurie mūsų žvalgybos bendruomenės padaliniai padarė išvadas dėl vienos galimybės, kai kurie – dėl kitos, o kai kurie sako, kad tiesiog neturi pakankamai informacijos, kad būtų tikri“, – teigė J. Sullivanas.