Laboratorijai, iš kurios galimai nutekėjo COVID-19, buvo skiriami dvigubi mokėjimai iš JAV
JAV vyriausybė per Nacionalinį sveikatos institutą (NIH) ir JAV Tarptautinės plėtros agentūrą (USAID) galimai atlikinėjo net dvigubus mokėjimus, finansiškai remdama Kinijos Vuhano laboratorijose vykdomus projektus ir mokslinius tyrimus, kurių metu galimai buvo sukurtas ir nutekintas pandemiją pradėjęs koronavirusas.
Tokią informaciją atkapstė Diana Cutler, buvusi federalinė tyrėja, turinti kelis dešimtmečius patirties kovojant su sukčiavimu sveikatos priežiūros srityje.
Patyrusi pareigūnė rado įrodymų, patvirtinančių dvigubų sąskaitų išrašymo faktą ir net galimai signalizuojančių valstybinių lėšų grobstymą.
Manoma, kad JAV vyriausybė galėjo pakartotinai dvigubai sumokėti už dotacijas Vuhano laboratorijų tinklui. Tokia finansavimo suma siekia milijonus ir patvirtina faktą, kad NIH ir USAID prisidėjo prie kinų tyrimų programų: JAV lėšomis turėjo būti apmokėtos medicininės priemonės, įranga, kelionės išlaidos ir atlyginimai Vuhano laboratorijose dirbusiems tyrėjams[1].
Tokia žinia pasirodė kaip tik tuo metu, kai dalis JAV politikų aktyviai siekia išsiaiškinti koronaviruso kilmę, o vis daugiau aukšto rango pareigūnų ir institucijų ima sutikti su teorija, kad virusas iš tiesų nutekėjo iš Vuhano laboratojų.
Neseniai Kongrese vykusiame posėdyje dėl COVID-19 kilmės, Atstovų Rūmai vienbalsiai balsavo už įstatymo projektą, kuriuo nurodoma išslaptinti žvalgybos duomenis apie pandemijos kilmę.
Tame pačiame posėdyje buvęs JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) direktorius Robertas Redfildas paliudijo, kad NIH, Valstybės departamento, USAID ir Gynybos departamento lėšomis iš tiesų buvo finansuojami didelės rizikos viruso tyrimai Vuhane.
Ginamasi, kad mokėjimai buvo skaidrūs, o tyrimai – nieko neužkrėtė
Žinia apie tai, kad JAV dvigubai mokėjo Vuhano tyrimų institutui greitai pasiekė ir daugelį šalies įstatymų leidėjų. Kaip teigia respublikonų Atstovų Rūmų narė Debbie Lesko, naujiena, kad federalinė vyriausybė galėjo atlikti dvigubus mokėjimus Vuhano laboratorijoms, kelia didelį nerimą.
„Mums reikia skaidrumo naudojant šiuos mokesčių mokėtojų pinigus, ypač todėl, kad šios lėšos buvo skirtos rizikingiems tyrimams“, – sakė ji[2].
Tačiau po žinios apie JAV mokėjimus į žiniasklaidą kreipėsi ir „EcoHealth Alliance“ prezidentas ir generalinis direktorius Peteris Daszakas, kuris viešai pareiškė, kad D. Cutler parengtoje ataskaitoje aptiko netikslumų, susijusių su jo organizacijos lėšų priėmimu tyrimams Kinijoje.
„USAID ir NIH rėmė du skirtingus projektus, kurie vienas kitą papildo, tačiau yra skirtingi ir nesidubliuoja“, – sakė jis ir pridūrė, kad būsima JAV Vyriausybės atskaitomybės tarnybos (GAO) ataskaita atskleis, kad dvigubos sąskaitos nebuvo išrašytos neteisėtai, o bendras finansavimas sudarė mažiau nei 1,3 mln. JAV dolerių[3].
P. Daszakas nors ir pripažino, kad JAV finansavimas padėjo kinams vykdyti mokslinių tyrimų projektus, susijusius su SARS koronavirusais, o USAID finansavimas neva padėjo užkirsti kelią pandemijoms, finansinių dotacijų įrašai buvo neteisingai interpretuoti.
„EcoHealth Alliance“ prezidento ir generalinio direktoriaus teigimu, JAV finansavimus visiškai neskatino pavojingų mokslinių tyrimų, o bandymų metu, nebuvo užkrėstas nė vienas žmogus:
„Abiejų agentūrų finansuotas darbas nebuvo rizikingas, o leido įgyvendinti visuomenės sveikatos priemones, įskaitant geresnių priežiūros programų kūrimą, padėjo išbandyti nuo COVID-19 apsaugančius vaistus ir vakcinas, nustatyti gyvulių gaišimo priežastis, galinčias padėti JAV galvijų pramonei ir atnešė daug kitos naudos.“
Tuo tarpu respublikonas senatorius Rogeris Marshalas, pasamdęs ekspertę D. Cutler ištirti JAV finansavimo Vuhane mastus, surinktus duomenis jau perdavė USAID vidaus priežiūros tarnybai, kuri pradėjo savo tyrimą. Politikas taip pat paneigė visus P. Daszako teiginius, sakydamas, kad yra įsitikinęs įrodymais, kuriuos surinko.
„EcoHealth Alliance“ jau seniai pateikia faktais nepagrįstas pozicijas apie savo tyrimus ir veiksmus, ypač NIH. „EcoHealth“ turės pakankamai galimybių pasiaiškinti USAID tyrėjams. Tikrai kviečiame „EcoHealth“ paaiškinti savo finansus ir nedelsiant pateikti visuomenei visus dotacijų apskaitos žurnalus“, – teigia respublikonas R. Marshalas.
Respublikonai siekia išslaptinti dokumentus, susijusius su COVID-19 kilme
Pastarosiomis savaitėmis JAV respublikonai vis aktyviau siekia išslaptinti informaciją bei dokumentus, kurie slepia tikrąją COVID-19 kilmę.
Atstovų Rūmai penktadienį vienbalsiai nubalsavo už informacijos apie galimas Vuhano virusologijos instituto sąsajas su Kovid-19 pandemija išslaptinimą ir nusiuntė įstatymo projektą prezidentui Joe Bidenui.
Anksčiau šį mėnesį Senatas taip pat vienbalsiai balsavo už tai, kad Nacionalinės žvalgybos direktorė Avril Haines išslaptintų tokią informaciją[4].
Viskonsino respublikonas ir vienas iš informacijos paviešinimo projekto autorių Mike’as Gallagheris teigia, kad yra neteisinga, jog net praėjus trejiems metams po to, kai COVID-19 pakeitė mūsų gyvenimus, mes vis dar keliame pagrindinius klausimus apie šio viruso kilmę.
„Neturėtume toliau gaišti brangaus laiko laukdami, kol Kinijos komunistų partija staiga pradės bendradarbiauti su JAV pareigūnais ir atvers prieigą prie Vuhano virusologijos instituto. Atėjo laikas Kongresui imtis veiksmų ir priversti administraciją išslaptinti su pandemija susijusią žvalgybinę informaciją“, – teigia jis[5].
Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karine Jean Pierre, paklausta apie Senato įstatymo projekto priėmimą, sakė, kad jai reikia susisiekti su Nacionalinio saugumo taryba, kad galėtų plačiau apie tai pakomentuoti.
Kongreso pastangos išslaptinti žvalgybos duomenis apie virsuo kilmę buvo dedamos po to, kai Energetikos departamentas padarė „menko patikimumo“ išvadą, kad virusas greičiausiai nutekėjo iš mokslinės laboratorijos Vuhane.
J. Bidenas dar 2021 m. nurodė žvalgybos institucijoms pateikti atnaujintą analizę kaip kilo pandemija, tačiau jų nuomonės dėl to išsiskiria ir šiandien.