Viruso nutekėjimo teoriją slopinti bandė patys JAV pareigūnai
Buvęs JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro vadovas atvirai prabilo apie tai, kad JAV mokslininkai vengė diskusijų apie COVID-19. Ekspertas tuo įsitikino savo kailiu, kai norėdamas atvirai prabilti apie pandemiją paskatinusius veiksmus, buvo ignoruojamas ir išstumiamas iš mokslininkų tarpo[1].
Profesorius Robertas Redfildas, kuris yra vienas iš pagrindinių liudytojų pirmajame koronaviruso kilmę išsiaiškinti siekiančio JAV Kongreso komiteto posėdyje, teigė, kad buvo pašalintas iš pirminių diskusijų apie tai, iš kur atsirado virusas, nes pats įtarė ir viešai prabilo apie galimybę, kad virusas nutekėjo iš laboratorijos.
Tuo metu Anthony Fauci atmetė tokius teiginius, nors pats buvo tiesiogiai susijęs su JAV investicija į tyrimus Vuhano laboratorijoje. A. Fauci tokius ryšius atmetė ir savuosiuose parodymuose, tačiau jeigu paaiškėtų, jog ekspertas melavo, jam grėstų nemenka teisinė atsakomybė.
A. Fauci nesiklausė įrodymų dėl Vuhano laboratorijos, siekė nuslėpti JAV investicijas
Pastarosiomis savaitėmis diskusijos apie tikrąją COVID-19 kilmę įgauna pagreitį. Negano to, staiga ėmė kisti ir mokslinės bendruomenės bei kitų ekspertinių grupių nuomonė šiuo klausimu. Jeigu anksčiau viruso nutekėjimo iš Kinijos Vuhano tyrimų centro laboratorijos teorija buvo laikoma tik gandais, šiandien jai bent jau iš dalies, ima pritarti vis daugiau savo srities profesionalų.
Tačiau iki šios dienos buvo nueitas nemenkas kelias, o mokslų daktaras R. Redfildas, kuris 2020 m. vadovavo JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrui, buvo vienas iš pirmųjų viešai prabilusių, kad galimybė, jog virusas nutekėjo iš laboratorijos yra reali.
Liudydamas Atstovų Rūmų komitetui, kurį sudarė 9 respublikonai ir 7 demokratai, jis pabrėžė, kad moksliniu požiūriu, neįtikėtina, kad virusas yra tik natūralios kilmės[2].
R. Redfildas savo parodymus pradėjo teigdamas, kad mokslo bendruomenėje egzistuoja dvi konkuruojančios nuomonės dėl COVID-19 kilmės. Pirmoji yra ta, kad virusas iš gyvūnų populiacijos persikėlė į žmonių populiaciją. Antroji hipotezė apie viruso kilmę siejama su tuo, kad virusas buvo sukurtas mokslinių tyrimų laboratorijoje.
Dalindamasis savo patirtimi formuojant atsaką į COVID-19 pandemiją, R. Redfildas teigė, kad kolegoms jis buvo išreiškęs abejones dėl to, ar virusas tikrai paplito natūraliu būdu, tačiau tuomet buvo nustumtas į šalį ir net nebuvo kviečiamas į susitikimus – viskas dėl to, kad jo nuomonė kirtosi su kitų svarbių mokslininkų, ypač, buvusio JAV prezidento vyriausiojo medicinos patarėjo, daktaro A. Fauci, kuris grojo pirmuoju smuiku vadovaujant JAV atsakui į pandemiją.
„Man buvo pasakyta, kad jie norėjo vieno naratyvo, o aš turėjau kitokį požiūrį. Moksle nuolat vyksta diskusijos, o jie užgniaužė bet kokias diskusijas“, – sako R. Redfildas.
R. Redfildo teigimu, dar pandemijos pradžioje kolegos mokslininkai įspėjo A. Fauci, kad COVID-19 turi neįprastų savybių, kurios gali būti sukurtos laboratorijoje. Tačiau A. Fauci ėmėsi dezinformacijos: slapta užsakė ir pats redagavo mokslinį straipsnį, kuriame buvo paneigta viruso nutekėjimo iš laboratorijos teorija. R. Redfildas apkaltino A. Fauci bandymu „suklaidinti visuomenę ir nukreipti diskusiją kita linkme“.
Ekspertas teigia, jog pats nepritarė vadinamiesiems funkcijų stiprinimo tyrimams, kurių metu virusai manipuliuojami taip, kad laboratorijoje taptų labiau užkrečiami. Tačiau nepaisant jo įsitikinimu, JAV agentūros greičiausiai finansavo tokius tyrimus Vuhane:
„Nėra abejonių, kad NIH finansavo Kinijos laboratorijos tyrimus, susijusius su funkcijos padidėjimu.“
A. Fauci tokius teiginius jau yra atmetęs. Jeigu jie vis dėlto pasirodytų esantys tikri, jam grėstų didžiuliai nemalonumai. Tyčinis melavimas prisiekus Kongresui yra nusikalstamas melagingų parodymų davimas.
Sąmoningai melagingų ir klaidinančių pareiškimų pateikimas duodant parodymus irgi yra nusikaltimas. Už abu nusikaltimus laukia tokia pati bausmė: iki penkerių metų kalėjimo.
Iki tikrosios COVID-19 kilmės įrodymo – dar daug darbo
Nors diskusijos apie koronaviruso kilmę tampa vis atviresnės, Atstovų Rūmų komitete liudiję ekspertai pažymi, kad visiškai tikėtina, jog mokslininkų bendruomenė galimai niekada neturės pakankamai įrodymų, kad galėtų visiškai sutarti dėl COVID-19 kilmės.
„Kol kas nėra vieningos nuomonės apie viruso kilmę. Energetikos departamentas nustatė, kad virusas, nors ir menkai tikėtina, tačiau galėjo pabėgti iš laboratorijos Kinijoje. FTB padarė vidutinio patikimumo išvadą. Kita vertus, daugelis virusologų mano, kad įtikinami įrodymai rodo natūralią kilmę. Jie daro išvadą, kad koronavirusas greičiausiai peršoko iš narve laikomo laukinio gyvūno į žmones jūros gėrybių turguje“, – sako infekcinių ligų skyriaus klinikinis direktorius ir Johnso Hopkinso medicinos mokyklos profesorius Paulas Auwaerteris[3].
Vis dėlto P. Auwaerteris teigia, kad tikėtina, jog niekada galutinai nesužinosime kilmės, o dabartiniai teiginiai, kurių negalima pakankamai pagrįsti turimais duomenimis, tik didina sumaištį ir nepasitikėjimą.
Tuo tarpu Džeimis Metzlas, Atlanto tarybos analitinio centro vyresnysis mokslinis bendradarbis, teigia, kad visos pusės turėtų būti atviros abiem hipotezėms. Vis tik, politikos eksperto teigimu, pagal dabartinę informaciją labiau tikėtina nutekėjimo iš laboratorijos teorija.
„Žinome, kad Kinijos vyriausybė iš tikrųjų labai agresyviai bandė rasti tokį gyvūną šeimininką. Jie ištyrė apie 100 000 gyvūnų sekų ir jos nieko nerado. Visi, ypač Kinijos vyriausybė, turi priežasčių norėti jį surasti. Manau, kad labai iškalbinga, jog praėjus trejiems metams, mes vis dar jo neradome“, – sako jis.
Dalis demokratų ir respublikonų vienija jėgas ir COVID-19 kilmę atskleisti siekia be politizavimo
COVID-19 kilmę tiriančio mišraus Atstovų Rūmų komiteto nariai demokratai Raul Ruiz, Jamie Raskin, Debbie Dingell, Kweisi Mfume, Deborah Ross, Robert Garcia, Ami Bera ir Jill Tokuda pažymi ir tai, kad būtina užtikrinti, jog viruso paplitimo ir kilmės klausimas netaptų politizuotu.
„Supratimas, kaip atsirado šis virusas, padės mums greitai nustatyti ir suvaldyti sparčiai plintančius būsimus virusus, kol jie nepasiekė pasaulinės pandemijos stadijos“, – sako politikai[4].
Įstatymų leidėjai pažymi, kad šiuo metu būtina plėtoti patvirtintos ir tikslios informacijos sklaidą ir akcentuoja, jog dezinformacijos plitimas per visą pandemijos laikotarpį jau sumažino visuomenės pasitikėjimą ekspertais ir pačiu mokslu.
Tai nėra pramanas. Praėjusiais metais atlikta „Pew“ apklausa atskleidė, kad tik 29 proc. suaugusių amerikiečių teigia, jog pasikliauja medicinos srities mokslininkais.