Namuose susiduriame su pavojingais chemikalais to net nežinodami

Aplinka, Namai, SveikatingumasDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Kenksmingos medžiagos
Garai ir dujos skleidžia pavojingas medžiagas. Davide Baraldi/ Pexels nuotrauka

Tonos toksiškų garų nuolat kyla į orą, tai nutinka net mūsų namuose

Lakieji organiniai junginiai (LOJ) tai grupė cheminių medžiagų, kurios į orą patenka iš įvairių šaltinių. Šių junginių galima rasti kasdien naudojamuose produktuose, pavyzdžiui, dažuose, valymo priemonėse ir net balduose. Kai kurie LOJ yra palyginti nekenksmingi, tačiau kiti gali būti gana pavojingi ir yra susiję su įvairiomis sveikatos problemomis.

Lakieji organiniai junginiai tai anglies turinčios cheminės medžiagos[1], kurios gali lengvai išgaruoti į orą. Kai kurie įprasti lakiųjų organinių junginių šaltiniai yra šie:

  • statybinės medžiagos, pavyzdžiui, kilimai, klijai ir izoliacija;
  • valymo priemonės, pavyzdžiui, dezinfekcinės priemonės ir oro gaivikliai;
  • asmens higienos priemonės, pavyzdžiui, kvepalai ir plaukų lakai;
  • dažai ir dangos;
  • degalai, pvz., benzinas.

Kai kurie LOJ yra natūralūs ir palyginti nekenksmingi, tačiau kiti yra sintetiniai chemikalai, kuriuos įkvėpus ar prarijus, galima sukelti įvairių sveikatos sutrikimų. Vieni pavojingiausių LOJ yra benzenas[2], formaldehidas ir toluenas.

Benzenas yra bespalvis skystis, dažniausiai naudojamas kaip tirpiklis pramoniniuose procesuose. Jo galima rasti benzine, cigarečių dūmuose ir kai kuriuose plastikuose. Benzeno poveikis yra susijęs su įvairiomis sveikatos problemomis, įskaitant anemiją, leukemiją ir limfomą.

Pavojus ore
Formaldehidas ir kitos pavojingos medžiagos sklinda ore. Markus Distelrath/ Pexels nuotrauka

Vienas iš pavojingiausių LOJ sukelia net ir ilgalaikes problemas

Formaldehidas yra bespalvės dujos, dažniausiai naudojamos statybinėse medžiagose ir buitiniuose gaminiuose. Jo galima rasti izoliacijoje, presuotos medienos gaminiuose ir kai kuriuose audiniuose. Formaldehido poveikis siejamas su akių, nosies ir gerklės dirginimu, galvos skausmais ir astma[3].

Šios medžiagos dažnai paveikia sveikatą ilgam ir sukelia kitų ligų. Net naujų automobilių malonus ir vartotojus traukiantis kvapas, pasirodo yra kenksmingas. Juose naudojamas būdas kvapui išgauti, įrodymais pagrįstas kaip skleidžiantis formaldehidą. Tai kenksminga medžiaga, su kuria susiduriant nuolat, galima turėti daug bėdų.

Toluenas yra dar vienas siaubingai žalingas LOJ. Tai yra bespalvis skystis, dažniausiai naudojamas kaip tirpiklis dažų ir dangų gamyboje. Jo galima rasti benzine ir kai kuriose valymo priemonėse. Tolueno poveikis yra susijęs su centrinės nervų sistemos pažeidimais, taip pat inkstų ir kepenų pažeidimais.

Pavojingų lakiųjų organinių junginių poveikis sveikatai gali turėti įvairių padarinių: nuo nedidelio dirginimo iki rimtų ilgalaikių sveikatos sutrikimų. Kai kurie iš dažniausiai pasitaikančių pavojingų LOJ poveikio sveikatai padarinių yra šie:

  • galvos skausmas,
  • akių, nosies ir gerklės dirginimas,
  • galvos svaigimas ir pykinimas,
  • astma ir kiti kvėpavimo takų sutrikimai,
  • centrinės nervų sistemos pažeidimai,
  • inkstų ir kepenų pažeidimai,
  • vėžys.

Kai kuriais atvejais pavojingų lakiųjų organinių junginių poveikis sveikatai gali pasireikšti ne iš karto. Pavyzdžiui, dėl benzeno poveikio vėžys gali išsivystyti praėjus keleriems metams ar net dešimtmečiams po pirminio poveikio. Jei nerimaujate dėl pavojingų lakiųjų organinių junginių poveikio, galite imtis tam tikrų veiksmų, kad apsaugotumėte save ir savo artimuosius. Keletas veiksmingiausių būdų, kaip sumažinti LOJ poveikį.

Tyrėjai išskiria konkrečius pavojingus junginius, kurie pasiekiami namuose

Kalifornijos universiteto Berklyje mokslininkų atlikto tyrimo duomenimis buvo įrodyta, kad daugelis įprastų buitinių produktų išskiria toksiškus lakiuosius organinius junginius (LOJ), kurie gali kauptis patalpų ore ir potencialiai kenkti žmonių sveikatai.

Poveikis žmonėms yra siaubingas, ypač susiduriant su medžiaga ilgą laiką, įskaitant vėžio, apsigimimų ar reprodukcinės funkcijos sutrikimų sukėlimą. Ataskaitoje nustatyta, kad daugiau kaip 100 rūšių gaminių sudėtyje yra LOJ, kurie kelia pavojų sveikatai, o 2020 m. vien Kalifornijoje iš plataus vartojimo gaminių išsiskyrė daugiau kaip 5 000 tonų LOJ[4].

Tyrėjai nustatė 30 kategorijų produktų, kuriuose dažnai būna kenksmingų cheminių medžiagų ir kurie gali kelti didžiausią pavojų sveikatai, įskaitant asmens higienos produktus, tokius kaip nagų lakas, šampūnas ir makiažo priemonės, taip pat valiklius, dailės reikmenis, skalbimo priemones, kandiklius ir klijus. Formaldehidas, žinomas kancerogenas, buvo dažniausiai šiuose gaminiuose aptinkamas kenksmingas lakusis organinis junginys.

Tyrimo autoriai surinko duomenis iš Kalifornijos oro išteklių valdybos (angl. California Air Resources Board, CARB), kuri jau daugiau nei tris dešimtmečius stebi LOJ kiekį plataus vartojimo produktuose. Tyrėjai daugiausia dėmesio skyrė 33 LOJ, įtrauktiems į Kalifornijos teisės žinoti įstatymą, nes jie yra labiausiai potencialiai kenksmingi žmonių sveikatai.

Jie nustatė, kad darbuotojai, kurie darbe naudoja daug įvairių rūšių produktų, pavyzdžiui, nagų ir plaukų salonų darbuotojai, valytojai, gali būti veikiami daugybės skirtingų toksinų, atsirandančių tik iš vienos rūšies produkto. Vien tik klijuose gali būti daugiau nei tuzinas skirtingų LOJ, todėl darbuotojai gali būti veikiami daugelio skirtingų toksinų.

Klijai ir dažai
Klijai ir dažai, kiti chemikalai skleidžia pavojingas medžiagas ore. Ksenia Chernaya/ Pexels nuotrauka

Produktų sudedamųjų dalių ir jų gamybos procesų keitimas darytų pavojingą poveikį

Tyrėjai paragino gamintojus pakeisti savo gaminių sudėtį nuodingas LOJ pakeičiant saugesniais produktais. Jie taip pat paragino JAV aplinkos apsaugos agentūrą įtraukti daugiau LOJ išmetančių cheminių medžiagų į Cheminių medžiagų kontrolės įstatymu reguliuojamų medžiagų sąrašą. Aplinkos apsaugos agentūra rekomenduoja žmonėms, naudojant LOJ išsiskiriančius produktus, padidinti vėdinimą ir atidžiai skaityti etiketes.

Tyrime pabrėžiama, kad būtina geriau informuoti apie galimą LOJ, esančių kasdien naudojamuose produktuose, keliamą pavojų sveikatai ir kad gamintojai turi naudoti saugesnes sudedamąsias dalis. Jame taip pat pabrėžiama reguliavimo priežiūros svarba siekiant apsaugoti darbuotojus ir plačiąją visuomenę nuo kenksmingų LOJ poveikio. Imdamiesi veiksmų, kad sumažintų LOJ poveikį, asmenys gali padėti apsaugoti savo ir aplinkinių sveikatą.

Tyrime taip pat pabrėžiama, kad svarbu pasisakyti už griežtesnius LOJ reglamentus. Nors kai kuriose valstijose, pavyzdžiui, Kalifornijoje, galioja LOJ kiekio vartojimo produktuose stebėsenos taisyklės, tyrime nurodoma, kad federaliniu lygmeniu reikia daugiau nuveikti. Siekiant apsaugoti visuomenės sveikatą, EPA turėtų būti skatinama užimti griežtesnę poziciją LOJ atžvilgiu ir pagal Toksinių medžiagų kontrolės įstatymą reguliuoti daugiau LOJ išmetančių cheminių medžiagų.

Kaip apsisaugoti nuo LOJ pavojaus namuose?

Sumažinti LOJ poveikį galima paprastomis priemonėmis, pavyzdžiui, gerinant namų vėdinimą, naudojant natūralias valymo priemones, renkantis mažai LOJ turinčius produktus, vengiant rūkyti ir pasyviai rūkyti. LOJ koncentracijos tyrimai namuose taip pat gali padėti nustatyti LOJ šaltinius ir padėti žmonėms imtis veiksmų, kad sumažintų jų poveikį.

Asmenys, dirbantys pramonės šakose, kuriose dažnai naudojami kenksmingų LOJ turintys produktai, pavyzdžiui, nagų ir plaukų salonuose, valytojų tarnybose, statybų ir automobilių pramonėje, yra ypač pažeidžiami[5]. Todėl labai svarbu, kad darbuotojai būtų informuoti apie cheminių medžiagų rūšis, su kuriomis jie susiduria, ir imtųsi reikiamų priemonių savo sveikatai apsaugoti. Ką turėtumėte daryti, kad apsisaugotumėte nuo LOJ?

  • Vėdinkite namus: atidarykite langus ir naudokite ventiliatorius, kad geriau vėdintumėte namus. Tai padės sumažinti LOJ koncentraciją ore.
  • Naudokite natūralias valymo priemones: daugelyje buitinių valymo priemonių yra LOJ. Perėjimas prie natūralių, netoksiškų alternatyvų gali padėti sumažinti jų poveikį.
  • Rinkitės mažai LOJ turinčius produktus: pirkdami dažus, dangas ir kitus buitinius gaminius, ieškokite tokių, ant kurių užrašyta, kad juose yra mažai LOJ.
  • Venkite rūkymo: cigarečių dūmuose yra įvairių pavojingų cheminių medžiagų, įskaitant benzeną. Metimas rūkyti arba vengimas pasyvaus rūkymo gali padėti sumažinti lakiųjų organinių junginių poveikį.
  • Patikrinkite savo namus: jei nerimaujate dėl lakiųjų organinių junginių kiekio savo namuose, galite užsakyti, kad jūsų namus patikrintų specialistas. Tai padės nustatyti visus LOJ šaltinius ir leis imtis saugos priemonių.

Ši grupė cheminių medžiagų, kurios dažnai aptinkamos kasdieniuose produktuose, gali būti ypač pavojingos ir gali sukelti sveikatos problemų, tokių kaip vėžys, apsigimimai ir reprodukcinė žala. Sumažinti LOJ poveikį galima paprastomis priemonėmis. Ypač kai pramonės šakose pokyčiai pristatomi labai lėtai.

Žmonės gali naudotis tokiomis priemonėmis kaip vėdinimo didinimas, natūralių valymo priemonių naudojimas ir mažai LOJ turinčių produktų pasirinkimas. Tačiau reikia daugiau nuveikti reguliavimo lygmeniu, siekiant užtikrinti, kad gamintojai naudotų saugesnes sudedamąsias įvairių produktų dalis, o darbuotojai ir visuomenė būtų apsaugoti nuo kenksmingų medžiagų.