Įrodyta, kad dirbtinai sukeliamas kvapas naujose mašinose skleidžia kenksmingas medžiagas
Mėgstate naujo automobilio kvapą? Pagalvokite dar kartą: tyrimas parodė, kad jūsų automobilyje slypi vėžį sukeliančios cheminės medžiagos. Ventiliatoriai automobilyje paskleidžia chemikalus, kurie gali ilgainiui turėti itin neigiamų pasekmių.
Daugeliui žmonių nėra nieko geriau už jausmą, kai sėda prie visiškai naujo automobilio vairo. Sklandus važiavimas, blizganti išorė ir nepakartojamas naujo automobilio kvapas yra šio pojūčio dalis. Tačiau neseniai Pekino technologijos instituto ir Harvardo T. H. Čano visuomenės sveikatos mokyklos atliktas tyrimas parodė[1], kad cheminės medžiagos, sukeliančios naujo automobilio kvapą, gali būti pavojingos jūsų sveikatai.
Tyrėjai nustatė, kad naujos transporto priemonės salone yra 20 įprastų lakiųjų organinių junginių (LOJ), kuriuose gali būti vėžį sukeliančių medžiagų.
Aplinkos apsaugos agentūra lakiuosius organinius junginius apibrėžia kaip junginius, pasižyminčius dideliu garų slėgiu ir mažu tirpumu vandenyje, kurių yra dažuose, vaistuose ir naftos degaluose.
Tyrimo metu nustatyta, kad naujo automobilio viduje yra didelis formaldehido (34,9 %) ir acetaldehido (60,5 %) kiekis. Žinoma, kad šios dvi cheminės medžiagos yra pavojingos žmonių sveikatai ir yra susijusios su padidėjusia vėžio rizika.
Aukštoje temperatūroje cheminių medžiagų kiekis dar pavojingesnis
Tyrimui atlikti mokslininkai naudojo jutiklius, kad ištirtų cheminių medžiagų kiekį naujo automobilio, kuris buvo hermetiškas (visi langai ir durys uždaryti) ir 12 dienų stovėjo lauke, viduje. Bandymai buvo atliekami esant skirtingai temperatūrai ir drėgmės lygiui[2].
Tyrėjus nustebino tai, kad tiesioginiuose saulės spinduliuose automobilio prietaisų skydelio paviršiaus temperatūra galėjo siekti iki 196 laipsnių pagal Farenheitą. Cheminių medžiagų emisija automobilio salone priklausė nuo medžiagos paviršiaus temperatūros, o ne nuo plačiai naudojamos oro temperatūros, aiškino tyrimo autorius. Tačiau Pekino technologijos instituto tyrėjai nustatė, kad aukštesnė temperatūra yra susijusi su didesniu cheminių medžiagų kiekiu.
Tyrimo autorius teigė, kad mokslininkai naudojo naują vidutinio dydžio visureigį (hibridinį elektrinį automobilį), kuris buvo pagamintas 2022 m. Tačiau ar šios automobilyje esančios cheminės medžiagos kelia pavojų sveikatai?
Dr. Kelly Johnson-Arbor, medicinos toksikologė ir viena iš Nacionalinio sostinės apsinuodijimų centro Vašingtone direktorių, paaiškino, kad LOJ yra dujos, kurios išsiskiria į orą iš tokių produktų kaip baldai, audiniai ir chemikalai. Jos taip pat yra atsakingos už naujo automobilio kvapą, sklindantį gamykloje pagamintose transporto priemonėse. Kai kurie LOJ, įskaitant formaldehidą, siejami su neigiamu poveikiu žmonių sveikatai, teigė ji.
Vėžio rizika didėja neužtikrinant tinkamos ventiliacijos
Nustatyta, kad naujame automobilyje kai kurių cheminių medžiagų, ypač formaldehido ir acetaldehido koncentracija kelis kartus viršijo standartinę ribą. Rizikos vertinimas parodė, kad vairuotojams, kuriems kai kurių cheminių medžiagų poveikis pasireiškė įkvėpus, nurijus ir patekus per odą į organizmą, yra padidėjusi vėžio rizika[3].
Taigi, ką galite padaryti, kad apsisaugotumėte nuo šių kenksmingų cheminių medžiagų? Gera žinia ta, kad yra priemonių, kurių galite imtis, kad sumažintumėte jų poveikį. Dr. Johnson-Arbor teigia, kad geriausias būdas sumažinti lakiųjų organinių junginių poveikį automobilyje, tai užtikrinti tinkamą ventiliaciją. Tai galima padaryti nuleidus langus arba įjungus oro kondicionavimo sistemą.
Be to, galite rinktis automobilį, kuriame yra mažesnis LOJ kiekis. Kai kurie automobilių gamintojai ėmėsi priemonių, kad sumažintų LOJ kiekį savo automobiliuose. Imdamiesi būtinų atsargumo priemonių patys galite sumažinti kenksmingų cheminių medžiagų poveikį, kad galėtumėte mėgautis saugesniu vairavimu.
Be tinkamo vėdinimo yra ir kitų priemonių, kurių galite imtis, kad sumažintumėte LOJ poveikį. Pavyzdžiui, galite rinktis natūralias valymo priemones ir asmens higienos priemones, kuriose nėra aštrių cheminių medžiagų. Be to, dažydami namus ar biurą galite rinktis dažus su mažu LOJ kiekiu arba be LOJ.
Apskritai šio tyrimo rezultatai kelia susirūpinimą ir rodo, kad reikia geriau informuoti žmones apie galimą riziką, susijusią su lakiųjų organinių junginių poveikiu. Nors visiškai pašalinti šių cheminių medžiagų poveikio neįmanoma, tačiau imdamiesi veiksmų, kad sumažintumėte jų poveikį, galite labai apsaugoti savo sveikatą ir gerovę.
Koks pavojus slypi už šių medžiagų?
Du iš didžiausią susirūpinimą keliančių lakiųjų organinių junginių, aptiktų naujuose automobiliuose, buvo formaldehidas ir acetaldehidas. Formaldehidas[4] yra bespalvės, degios dujos, naudojamos namų statybos produktams gaminti ir aptinkamos automobilių išmetamosiose dujose.
Aplinkos apsaugos agentūra (EPA) jį laiko tikėtinu žmogaus kancerogenu, nes kai kurie žmonių tyrimai parodė ryšį tarp formaldehido poveikio ir plaučių bei nosiaryklės vėžio. Kita vertus, acetaldehidas yra organinis cheminis junginys, naudojamas poliesterio dervoms, kvepalams ir dažikliams gaminti, taip pat dažnai naudojamas kitoms cheminėms medžiagoms gaminti.
Jis taip pat laikomas tikėtinu žmogaus kancerogenu. Nors trumpalaikis formaldehido ar acetaldehido poveikis gali sukelti akis, plaučius, nosį ir gerklę veikiančius dirginančius simptomus, įkvėpus šių garų ilgesnį laiką, jie gali būti susiję su padidėjusia vėžio išsivystymo rizika.
Kadangi vairuojant automobilį tenka reguliariai atidaryti ir uždaryti automobilio dureles, mažai tikėtina, kad formaldehido, acetaldehido ar kitų lakiųjų organinių junginių nuolat kaupiasi pakankamai dideli kiekiai, kad sukeltų vėžį naujus automobilius vairuojantiems žmonėms.
Ekologija ir tvarumas turės pasiekti ir automobilių gamintojus
Nepaisant to, tyrimo išvados vis tiek kelia susirūpinimą, o transporto priemonių konstruktoriai ir vartotojai gali imtis priemonių, kad sumažintų kenksmingų cheminių medžiagų, esančių naujuose automobiliuose, poveikį. Tyrėjai siūlo transporto priemonių dizaineriams rinktis aplinkai draugiškesnes interjero medžiagas ir imtis priemonių, kad būtų sumažinta salono oro kokybė.
Nors vartotojai negali pasirinkti gamybos procese naudojamų medžiagų, jie gali automobilyje naudoti oro valytuvus ir, jei leidžia oro sąlygos, važiuodami atidaryti ventiliaciją arba langus. Taip pat svarbu pažymėti, kad cheminių medžiagų poveikio lygis laikui bėgant mažėja, kai automobilis naudojamas.
Nors lakiųjų organinių junginių buvimas naujų automobilių salonuose kelia nerimą dėl galimo poveikio žmonių sveikatai, lakiųjų organinių junginių koncentracija naujuose automobiliuose laikui bėgant mažėja, nes vairuojant vėdinamas automobilio salonas[5].
Kaip parodė šis tyrimas, gerai išvėdinti automobilį prieš pradedant juo važiuoti galima atidarius duris ir langus likus mažiau nei pusvalandžiui iki vairavimo. Tai ypač svarbu žmonėms, kurie yra ypač jautrūs kvapams, arba karštomis vasaros dienomis, kai išmetama daugiau lakiųjų organinių junginių.
Be poveikio žmonių sveikatai, formaldehidas taip pat daro neigiamą poveikį aplinkai. Formaldehidas yra lakusis organinis junginys (LOJ), kuris gali prisidėti prie pažemio ozono, galinčio sukelti smogą ir oro taršą, susidarymo. Formaldehidas taip pat gali patekti į vandenį ir dirvožemį, kur gali užteršti šiuos išteklius ir pakenkti laukinei gamtai.
Nepaisant tyrimo spragų, jo rezultatai nemalonūs tiek vairuotojams, tiek automobilių gamintojams
Tačiau svarbu pažymėti, kad tyrimas turėjo apribojimų, o išvados gali skirtis skirtingose transporto priemonėse ir scenarijuose. Pavyzdžiui, temperatūra ir kiti veiksniai, darantys įtaką cheminių medžiagų išmetimui, gali skirtis važiuojant automobiliu arba esant atidarytiems langams.
Nepaisant šių apribojimų, tyrimas pabrėžia galimą riziką, susijusią su lakiųjų organinių junginių poveikiu naujuose automobiliuose, ir būtinybę geriau informuoti apie šią riziką. Svarbu, kad transporto priemonių konstruktoriai ir vartotojai imtųsi veiksmų, siekdami sumažinti kenksmingų cheminių medžiagų poveikį ir apsaugotų savo sveikatą bei gerovę.
Nors naujo automobilio kvapas gali būti viliojantis, svarbu apsvarstyti galimą riziką, susijusią su LOJ poveikiu jūsų automobilyje. Taip pat svarbu imtis būtinų atsargumo priemonių poveikio rizikai sumažinti. Vienas iš didžiausią susirūpinimą keliančių formaldehido poveikių yra jo ryšys su vėžiu.
Formaldehidas gali pažeisti DNR bei sukelti vėžį
Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, formaldehidas yra žinomas žmogaus kancerogenas. Jis siejamas su padidėjusia kelių rūšių vėžinių susirgimų, įskaitant leukemiją ir nosiaryklės vėžį, rizika. Formaldehidas yra mutageninė medžiaga, t. y. gali pažeisti žmogaus DNR ir sukelti mutacijas, kurios sukelia rimtus, net mirtinus susirgimus.
Formaldehidas ypač pavojingas žmonėms, dirbantiems pramonės šakose, kuriose naudojamas arba gaminamas formaldehidas. Padidėjęs formaldehido poveikio pavojus kyla baldų, statybos ir tekstilės pramonės darbuotojams, taip pat balzamuotojams ir laborantams. Šie darbuotojai gali įkvėpti formaldehido dujų arba susidurti su formaldehido turinčiais produktais, o tai gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų.
Formaldehidas yra pavojinga medžiaga, galinti turėti mirtiną poveikį žmonių sveikatai. Jos ryšys su vėžiu ir kitomis sveikatos problemomis yra gerai dokumentuotas, be to, jis gali turėti neigiamą poveikį aplinkai.
Svarbu imtis priemonių formaldehido poveikiui mažinti tiek darbo vietoje, tiek kasdieniame gyvenime. Žinodami su formaldehido poveikiu susijusią riziką ir imdamiesi atsargumo priemonių poveikiui apriboti, galime apsaugoti save ir aplinkinius nuo mirtino šios toksiškos medžiagos poveikio.