Mokesčių deklaravimas už 2024 metus: kaip sutaupyti ir nepermokėti VMI?

Finansai ir NT, LietuvaMiglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
VMI
VMI neturi teisės automatiškai priverstinai išieškoti delspinigių. ELTA nuotrauka

Duomenis galima pateikti internetu ir kitais būdais

Gyventojai dar vasario pabaigoje galėjo deklaruoti pajamas už 2024 m., nors Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) visgi siūlė luktelėti iki kovo 1 d. – mat tik tada būna apdoroti gauti asmenų duomenys bei suformuota preliminari deklaracija[1]. Pajamų deklaravimas vyksta kasmet, ir 2025 metais jis – ne išimtis. Svarbu teisingai pateikti deklaraciją, užkertant kelią klaidoms ir galimam lėšų nutekėjimui.

Daugelis žino, jog deklaruojant pajamas, būtina nurodyti visus gautus pajamų šaltinius: darbo užmokestį, dividendus, nuomos pajamas ir kitus gautus pinigus – net ir iš užsienio. Pajamų deklaravimas už 2024 metus oficialiai prasideda 2025 metų balandžio 1 d. (tiems, kurie dirba savarankiškai, įprastai prasideda anksčiau) ir tęsiasi iki gegužės 2 d. (tai yra paskutinė diena, iki kurios galima pateikti deklaraciją be baudos).

Pajamų deklaracija turi būti pateikta per VMI elektroninę sistemą (EDS). Visus duomenis apie pajamas ir atskaitomas išlaidas galima pateikti tiek internetu, tiek kitais metodais, jei asmuo neturi galimybės naudotis internetu (pavyzdžiui, apsilankant VMI skyriuje). Visgi, geriau teikti deklaraciją, kai yra gauti visi dokumentai, kitu atveju formą teks tikslinti. Tuo tarpu pavėlavusiems lėšų grąžinimas gali užtrukti iki 90 dienų.

Visus duomenis apie pajamas ir atskaitomas išlaidas galima pateikti tiek internetu, tiek kitais metodais. ELTA nuotrauka
Visus duomenis apie pajamas ir atskaitomas išlaidas galima pateikti tiek internetu, tiek kitais metodais. ELTA nuotrauka

Pajamos – tai ne tik darbo užmokestis, bet ir nuoma ar pajamos iš kitų šaltinių

Deklaravimo procedūra nėra sudėtinga. Ji žingsnis po žingsnio atrodo taip:

Prisijungiama prie EDS sistemos. Tai galima padaryti naudojantis elektronine bankininkyste, elektroniniu parašu ar kitu prieigos būdu, kuriame bus identifikuota tapatybė.

Peržiūrima preliminari deklaracija. VMI kasmet automatiškai parengia preliminarias deklaracijas, kuriose jau yra surinkti duomenys apie gyventojų pajamas, išlaidas ir sumokėtus mokesčius.

Patikrinamas duomenų tikslumas. Būtina įsitikinti, kad visa informacija yra teisinga ir atnaujinta. Rekomenduojama pasitikrinti viską įdėmiai ar netrūksta kokios nors informacijos, ar nėra klaidų, neatitikimų.

Papildomi trūkstami duomenys. Jei yra papildomų pajamų, kurios neįtrauktos į preliminarią deklaraciją (tarkime, individualios veiklos pajamos, nuomos pajamos, dividendai), būtina įvesti šią informaciją. Taip pat naudinga patikrinti, ar yra galimybė pasinaudoti mokesčių lengvatomis.

Pateikiama deklaracija. Užpildžius deklaraciją, rekomenduojama dar kartą ją peržiūrėti, jog įsitikinti, kad visi duomenys teisingi. Tuomet pateikti deklaraciją elektroniniu būdu.

Atsiskaitoma arba susigrąžinama permoka. Jei deklaracijoje nurodyta mokėtina suma, ją galima sumokėti per „Mano VMI“ sistemą arba atlikti bankinį pavedimą. Jei deklaracijoje matoma GPM permoka, VMI ją perves į gyventojo banko sąskaitą iki liepos 31 dienos.

Pateikiant pajamų deklaraciją, gali prireikti šių dokumentų: dokumentai apie gautas pajamas, pridedant dokumentus, patvirtinančius užsienio valstybėje gautų pajamų sumą ir nuo jų sumokėtus mokesčius; paskolų ir nuomos sutartys – jei taikoma; individualios veiklos pajamų dokumentai – jei taikoma. Tiesa, pravartu žinoti, jog į pajamas įeina ne tik darbo užmokestis, bet ir nuomos ar kitų šaltinių pajamos (pavyzdžiui, palikimo ar dovanų atvejai). Svarbu tiksliai įvertinti kiekvieną pajamų šaltinį, nes skirtingos pajamos gali turėti skirtingus apmokestinimo kriterijus.

Būtina įvesti visus reikalingus duomenis – kitaip galite permokėti

Svarbu žinoti, jog turint negalią, priklauso didesnis neapmokestinamas pajamų dydis (NPD) – ir jį reikia nurodyti patiems[2]. To nepadariusiems, gali būti taikomas standartinis NPD, tuo tarpu šalia to prisidėtų ir didesnis gyventojų pajamų mokestis (GPM).

Įsidėmėtina ir tai, kad NPD taikomas tik darbo užmokesčiui ir kitoms pajamoms, kurioms taikomas 20 proc. GPM tarifas. Pajamoms, gautoms iš individualios veiklos NPD netaikomas. Jei buvo gautas darbo užmokestis, kuriam buvo taikytas NPD ir papildomai – nuomos pajamos (15 proc. GPM), dėl nuomos pajamų sumažės darbo užmokesčio NPD. Tai reiškia, jog dalis algos bus papildomai apmokestinta 20 proc. GPM.

Individualios veiklos apskaitai yra pasirenkamas vienas kaupimo metodas

Deklaruojant individualią veiklą, pasirinkus kaupimo metodą, jį (tokį patį) teks taikyti ir ateityje visoms individualios veiklos (IDV) pajamoms. Taip pat įsidėmėtina, jog pasirinkus sąnaudų būdą, reikia įrašyti sąnaudų sumą.

Tiems, kurie sirgo ar gavo socialines išmokas, verta žinoti, kad jei nurodomas pajamų pasiskirstymas pamėnesiui, visos pajamos bus išdalintos per metus. Tai gali turėti įtakos ligos, motinystės ar tėvystės išmokų dydžiui.

Kalbant apie Sodros mokesčių įtraukimą, nors VMI sako, kad automatiškai įtraukia PSD/VSD į sąnaudas, rekomenduojama patiems juos įrašyti ranka. Pavyzdžiui, 2023 m. užfiksuota atvejų, kai sistema jų neįtraukė, o gyventojams buvo priskaičiuotas didesnis GPM.

Vertybinių popierių pajamos ir NT pardavimas pildomi atskirai

VMI deklaracijoje vertybinių popierių pajamos, iš kurių 500 eurų, kaip žinoma, nėra apmokestinama, rodomos su 12 kodu (be lengvatos). Tačiau deklaracijų teikėjai turėtų žinoti, jog beveik visais atvejais reikės pakeisti kodą iš 12 į 11. Jei kodas nebus pakeistas, GPM bus skaičiuojamas ne nuo pelno, o nuo visos pardavimo sumos. Parduodant kitą turtą, svarbu nurodyti įsigijimo sąnaudas. Kadangi VMI pateikia tik pajamas, ne savikainą, be šių duomenų tektų sumokėti didesnį GPM.

Bene sunkiausiai apskaičiuojamas nekilnojamo turto pardavimas. Todėl deklaruojant rekomenduojama kreiptis į VMI arba buhalterį, jog netektų susimokėti daugiau, nei reikia.