
VMI permokos vidutiniškai siekia 428 eurus
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad nuo kovo pradžios tūkstančiai Lietuvos gyventojų jau sulaukė pervestų sumų už gyventojų pajamų mokesčio (GPM) permokas. Pagal naujausią VMI informaciją, daugiau nei kelioms dešimtims tūkstančių šalies gyventojų jau buvo grąžinta vidutiniškai po 428 eurus siekiančių permokų. Šie pinigai buvo pervesti į gyventojų sąskaitas automatiškai, todėl gyventojams patariama aktyviai tikrinti savo banko sąskaitas.
Valstybinė mokesčių inspekcija nurodo, kad GPM permokų grąžinimas atliekamas automatiškai ir sąrašai sudaromi atsitiktine tvarka. Tai reiškia, kad nesvarbu, kada gyventojai pateikė deklaraciją – visi, teisingai užpildę reikiamas deklaracijas, turi vienodas galimybes sulaukti permokos pervedimo. VMI vadovės pavaduotojas Martynas Endrijaitis teigė[1]:
„Gyventojai, kurie teisingai užpildytą deklaraciją pateikia iki gegužės 2 d., permoką gaus ne vėliau kaip iki liepos 31 d., o pateikus po šio termino – per 90 dienų nuo pateikimo dienos.“
Šiemet vidutinė jau grąžinta permoka siekia 428 eurus vienam žmogui, tačiau permokų dydžiai skirtingiems asmenims gali ženkliai skirtis.
Anot M. Endrijaičio, pinigai gali būti grąžinami tik tiems gyventojams, kurie yra pateikę visas reikalingas pajamų deklaracijas arba jas patikslinę už ankstesnius metus. Svarbu atkreipti dėmesį, kad jeigu gyventojai ankstesniais metais deklaravo klaidingai arba nepilnai, VMI lėšų negrąžins tol, kol deklaracijos nebus tinkamai sutvarkytos. Todėl gyventojai skatinami patikrinti ankstesnių metų deklaracijų būseną.

Gyventojų pajamų deklaracijos priimamos iki gegužės 2 d., tačiau grąžintinų sumų sulauks ne visi
Gyventojų pajamų deklaracijas už 2024 metus pateikti būtina iki 2025 metų gegužės 2 dienos.
Gyventojai, kurie vykdo individualią veiklą, turi ypatingai atidžiai deklaruoti visas pajamas ir išlaidas. Būtent ši grupė gyventojų dažniausiai susiduria su situacijomis, kai dėl klaidingai ar nepakankamai tiksliai užpildytos deklaracijos vėluoja permokos grąžinimas. Ekspertai rekomenduoja individualią veiklą vykdantiems asmenims nuolat sekti savo pajamas ir išlaidas, reguliariai naudotis EDS sistema ir laiku kreiptis į specialistus, jei kyla klausimų dėl deklaracijos užpildymo.
Svarbu paminėti, kad šiais metais vidutinė permokos suma siekia net 428 eurus, tačiau kai kuriems gyventojams ši suma gali būti žymiai didesnė. Taigi, kai kuriems piliečiams atgaunama suma gali tapti reikšminga finansine parama, todėl verta pasirūpinti deklaracijos tvarkingumu.
Be to, reikėtų nepamiršti ir tų gyventojų, kurie VMI yra skolingi. Apie 131 tūkstantis Lietuvos gyventojų turės papildomai sumokėti mokesčius, o vidutinė mokėtina suma siekia apie 397 eurus. Todėl rekomenduojama patikrinti deklaraciją iš anksto, kad būtų galima iš anksto numatyti savo finansines galimybes ir laiku atsiskaityti su valstybe.
Kaip deklaruoti pajamas greitai ir be klaidų?
Paprasčiausias ir greičiausias būdas deklaruoti pajamas – naudotis elektroniniu deklaravimo vedliu per Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS), prieinamą adresu deklaravimas.vmi.lt. Šis įrankis sukurtas taip, kad net ir mažiau patyrę vartotojai galėtų lengvai ir greitai užpildyti savo deklaraciją. Vedlys nuosekliai užduoda klausimus apie pajamas ir išlaidas, o vartotojui tereikia pasirinkti tinkamus atsakymus.
Jeigu vartotojui iškyla sunkumų ar neaiškumų pildant deklaraciją, VMI organizuoja nuotolinius praktinius seminarus. Seminaruose VMI specialistai išsamiai pristato pajamų deklaravimo procesą, atsako į visus klausimus, paaiškina dažniausiai pasitaikančias klaidas. Tokie seminarai ypač naudingi tiems gyventojams, kurie pajamų deklaracijas pildo pirmą kartą arba kuriems kyla specifinių klausimų dėl deklaracijų.
Taip pat verta priminti, kad jeigu žmogui yra sudėtinga susisiekti su konsultantu telefonu, VMI siūlo patogią skambučio užsakymo paslaugą. Prisijungę prie Mano VMI sistemos gyventojai gali užsisakyti konsultanto skambutį sau patogiu metu. Tai leidžia greičiau ir efektyviau išspręsti visas su deklaravimu susijusias problemas, todėl gyventojai skatinami aktyviai naudotis šia paslauga.
Nors VMI aktyviai ragina gyventojus deklaruoti pajamas laiku, vis dar yra nemažai žmonių, kurie šią prievolę ignoruoja arba atlieka pavėluotai. Tokie gyventojai rizikuoja sulaukti baudų arba priverstinio išieškojimo proceso, kuris sukelia papildomų išlaidų ir streso. Todėl gyventojams rekomenduojama laiku pasitikrinti, ar neturi mokėtinų sumų ir nedelsti atsiskaityti su VMI.