- Iš M. Zuckerbergo kišenės – simbolinė parama D. Trumpui
- M. Zuckerbergo „Meta“ ir D. Trumpas nesutarė nuo 2020 metų JAV prezidento rinkimų
- D. Trumpui grįžtant į politinę areną jį pradėjo remti įvairūs verslininkai ir kiti žinomi žmonės
Iš M. Zuckerbergo kišenės – simbolinė parama D. Trumpui
„Meta“, tokių socialinių tinklų kaip Feisbukas ir „Instagram“ valdytoja, paaukojo 1 milijoną dolerių Donaldo Trumpo inauguracijos fondui. Ši naujiena sukėlė nemažą aplinkinių nuostabą ir prikaustė žiniasklaidos dėmesį, mat ne taip seniai generalinis kompanijos direktorius Markas Zuckerbergas ir pati „Meta“ laikėsi visiškai priešingo požiūrio į D. Trumpą ir netgi buvo užblokavę jo anketą Feisbuko socialiniame tinkle.
Be to, M. Zuckerbergas apskritai laikėsi kitokios politikos šių metų rinkimuose, nes kampanijos metu atsisakė pritarti tiek D. Trumpo, tiek J. Bideno kandidatūrai. Taip jis kalbėjo duodamas interviu dar prieš tai, kai J. Bideną rinkiminėje kovoje pakeitė Kamala Harris.
Tačiau po D. Trumpo pergalės, M. Zuckerbergas greitai susitiko su D. Trumpu. Buvo teigiama, jog „Meta“ vadovas sugalvojo bandyti užmegzti draugišką ryšį su naujai išrinktu prezidentu. Tą patvirtino ir D. Trumpo rinkimų štabo viršininko pavaduotojas, sakydamas[1]:
„Markas Zuckerbergas labai aiškiai išreiškė norą būti šio pokyčio rėmėju ir dalyviu. Jis aiškiai pasakė, kad nori paremti nacionalinį Amerikos atsinaujinimą vadovaujant prezidentui Trumpui.“
O dabar išaiškėjo, kad mėgindamas sušvelninti ilgai trukusius pykčius, M. Zuckerbergas netgi paaukojo 1 mln. eurų[2]. Nors „Meta“ kompanijai ir pačiam verslininkui tokia suma tėra tik lašas jūroje, tačiau tai vis tiek yra akivaizdus žingsnis, norint užglaistyti senus nesutarimus.
M. Zuckerbergo „Meta“ ir D. Trumpas nesutarė nuo 2020 metų JAV prezidento rinkimų
D. Trumpo ir M. Zuckerbergo kompanijos santykiai tapo įtempti dar po 2020 metų prezidento rinkimų. D. Trumpas kaltino „Metą“ slopinant turinį, kuris būtų pakenkęs J. Bidenui 2020 metų rinkimuose. Jis taip pat kritikavo M. Zuckerbergo aukas, skirtas stiprinti rinkimus.
Vėliau nesutarimai dar labiau paaštrėjo, kai po 2021 metų sausio mėnesį įvykusių riaušių „Meta“ apskritai užblokavo D. Trumpo Feisbuko ir „Instagram“ paskyras. Tuo metu M. Zuckerbergas apkaltino D. Trumpą, jog šis esą kursto smurtą. O pats politikas bandė paduoti į teismą tiek Feisbuką, tiek ir „Google“ bei „Twitter“, teigdamas, kad buvo pažeistos jo Pirmosios pataisos teisės.
Vėlesniais metais D. Trumpas ne sykį neigiamai pasisakė apie M. Zuckerbergą. 2022 metais, per Pensilvanijoje vykusį mitingą, jis pavadino „Metos“ vadovą „keistuoliu“ ir aiškino, kad M. Zuckerbergas buvo atėjęs į Baltuosius rūmus „bučiuoti jam užpakalio“. O savo knygoje „Išgelbėti Ameriką“ D. Trumpas apie M. Zuckerbergą rašė[3]:
„Atidžiai jį stebime ir jei šį kartą jis padarys ką nors neteisėto, visą likusį gyvenimą praleis kalėjime – kaip ir kiti, kurie sukčiauja 2024 m. prezidento rinkimuose.“
Kalbant apie pačius socialinius tinklus, maždaug dvejus metus D. Trumpas negalėjo prisijungti prie savo paskyrų, kol pagaliau jos buvo atblokuotos[4]. Po ilgo svarstymo kompanijos atstovai nusprendė, kad „ypatingos aplinkybės“, susijusios su Kapitolijaus riaušėmis, nebėra reikalingos. Pasak „Metos“, būtina, kad rinkėjai turėtų galimybę matyti visų kandidatuojančių politikų pasisakymus.
Tiesa, tuo metu buvo aiškinama, jog atskiri įrašai vis tiek gali būti trinami arba anketos apskritai gali būti užblokuotos, jeigu politikas pažeis taisykles ar elgsis, jų nuomone, netinkamai. O pats D. Trumpas demonstratyviai neskubėjo sugrįžti į Feisbuką ir jame pradėjo dalintis informacija tik po kurio laiko.
„Metos“ sprendimas po visos nesantaikos staiga paaukoti D. Trumpo inauguracijos fondui yra reikšmingas dėl kelių priežasčių. Pirma, ši parama žymi akivaizdų bandymą pagerinti santykius su dešiniąja politine stovykla. Tačiau tai drauge rodo, jog M. Zuckerbergas puikiai suvokia, kad D. Trumpo administracija gali vykdyti tokią politiką, kuri tiesiogiai paveiktų „Metos“ verslo modelį – nuo privatumo įstatymų iki apsaugos nuo atsakomybės.
D. Trumpui grįžtant į politinę areną jį pradėjo remti įvairūs verslininkai ir kiti žinomi žmonės
2024 metais D. Trumpo informacinė įtaka yra gerokai didesnė nei jo pirmosios kadencijos metu. Nors seniau daugelis atstūmė šią žinomą asmenybę, per tą laiką politikas sugebėjo dar labiau sustiprėti ir priversti senuosius priešus bei aršius kritikus nulenkti galvas.
D. Trumpo „Truth Social“ socialinė platforma tapo informacijos sklaidos bastionu jo pasekėjams. Be to, į jo informacinę komandą įžengė galingi informaciniai gigantai, tokie kaip Elonas Muskas, kuris pats kontroliuoja „X“ (buvusią „Twitter“ socialinę platformą), taip pat didžiulę įtaką turintys tinklalaidininkai, tokie kaip Tuckeris Carlsonas ir Joe'as Roganas. Tokios asmenybės turi milijonus sekėjų socialiniuose tinkluose ir padeda dar labiau reklamuoti D. Trumpą bei skleisti jo idėjas.
Elonas Muskas, kuris 2023 metai gavo „Twitter“ kontrolę, pervadino šį socialinį tinklą į „X“ ir sumažino moderavimo griežtumą, sudarydamas galimybes politiniams veikėjams skelbti kontroversiškai vertinamus pareiškimus. E. Muskas teigia, jog palaiko laisvo žodžio principus principus, o tai atitinka D. Trumpo siekį laisviau skleisti savo idėjas ir drauge pažaboti socialinių tinklų cenzūrą.
T. Carlsonas ir J. Roganas taip pat prisideda prie informacijos sklaidos. T. Carlsonas, buvęs „Fox News“ vedėjas, į savo naujas platformas pritraukė milžinišką auditoriją. O J. Roganas, turėdamas milžinišką populiarumą „Spotify“ platformoje, nuolat kviečia svečius, kurie palaiko D. Trumpo naratyvus. Tad šiuo metu D. Trumpas turi stiprius informacinius sąjungininkus
Taip pat nereikėtų pamiršti, jog 2024 metų JAV prezidento rinkimų metu Donaldas Trumpas sulaukė reikšmingos finansinės paramos iš ne vieno puikiai žinomo asmens. Tarp svarbiausių jo kampanijos rėmėjai buvo[5]:
- Timothy Mellonas: 82 metų bankininkas, kuris Respublikonų partijai ir D. Trumpo kampanijai skyrė 197 mln. dolerių, tapdamas vienu didžiausių rėmėjų.
- Richardas ir Elizabeth Uihleinai: pakuočių pramonės atstovai, kurie taip pat reikšmingai prisidėjo prie D. Trumpo kampanijos finansavimo.
- Miriam Adelson: kazino magnatė ir filantropė, skyrusi dideles sumas Respublikonų partijai ir D. Trumpo kampanijai.
Tuo tarpu aršiausi D. Trumpo kritikai arba skuba užglaistyti nesutarimus, arba patiria vis didesnių nesklandumų. Pavyzdžiui, po D. Trumpo pergalės MSNBC ir CNN prarado rekordišką kiekį savo auditorijos.