Suprasti akimirksniu
  • „Meta“ kaltės nepripažįsta, padarinius šluodama po kilimu
  • Platformos skatina vaikus naudotis su anoreksija susijusiu turiniu – ir dar baisiau
  • Žmonės vienijasi, pasisakydami prieš socialinėje erdvėje kiurksantį demoną
Šaltiniai
Technologijos
„Meta“ inicijavo kraupias vaikų priklausomybes – atžagaria ranka. Tem Sodoge/Unsplash nuotrauka

„Meta“ kaltės nepripažįsta, padarinius šluodama po kilimu

„Meta“ sąmoningai leido nepilnamečiams naudotojams turėti paskyras, kad galėtų rinkti asmeninius duomenis ir parduoti juos reklamuotojams. Tai puikiai iliustruoja federalinį ieškinį pateikę 33 valstijų generaliniai prokurorai – nuo Kalifornijos valstijų iki Viskonsino[1]. Skunde, tiesa, atskleidžiama dar daugiau brutalių detalių, pabrėžiant, neva feisbukas ir instagramas pasitelkia itin manipuliatyvius algoritmus bei technologines priemones. Kokį atsakomąjį ėjimą padarė prieštaringai vertinama socialinės žiniasklaidos milžinė?

Nepaisant to, jog buvo išsiųsti milijonai skundų, „Meta“ veiksmų, taikomų platesniu mastu, nesiėmė, išjungdama tik dalį paskyrų. Kita vertus, situacijos reikšmingumo visa tai nekeičia: cituojant bendrovės vidaus dokumentus, atskleista, jog didelis nepilnamečių naudotojų skaičius buvo „vieša paslaptis“.

Nepasakysime nieko naujo: kai spalio mėn. buvo pateiktas skundas, valstijos bendrame pareiškime teigė, kad „Meta“ savo verslo praktika pažeidė federalinį Vaikų privatumo internete apsaugos įstatymą (angl. Children's Online Privacy Protection Act, COPPA) ir kitų valstijų vartotojų apsaugos įstatymus.

Konkretizuojama, esą 2021 m. pastaroji gavo daugiau kaip 402 000 pranešimų, jog instagramu naudojasi jaunesni nei 13 metų vartotojai. Technologijų bendrovė išjungė viso labo 164 000 – tai yra pusę pranešimų skaičiaus ir, matyt, vis dar yra iki 2,5 mln. jaunesnių vaikų paskyrų, laukiančių atitinkamų veiksmų. Nors paauglių bei vaikų naudojimasis minėtomis platformomis sukelia fizinę ir psichinę žalas, „Meta“ atstovas spaudai pareiškime teigė: 

„Skunde neteisingai apibūdinamas mūsų darbas, naudojant selektyvias citatas ir pasirinktus dokumentus“.
Viename iš pavyzdžių dargi cituojamas vidinis elektroninio pašto srautas, kuriame darbuotojai aptaria, kodėl nebuvo pašalintos keturios dvylikametės mergaitės paskyros, gavus jos motinos skundus, kuriuose nurodoma, kad dukrai yra 12 metų. Pastarieji padarė išvadą, neva paskyros buvo ignoruojamos iš dalies dėl to, jog „Meta“ atstovai negalėjo tiksliai pasakyti, kad naudotojas yra nepilnametis. Tai nekeičia fakto, kad šis ir kiti atvejai pažeidžia Vaikų privatumo ir apsaugos internete įstatymą, pagal kurį reikalaujama, jog socialinės žiniasklaidos įmonės, prieš rinkdamos vaikų duomenis, gautų tėvų sutikimą.
„Meta“ kaltės nepripažįsta, padarinius šluodama po kilimu. Daniel Lincol/Unsplash nuotrauka
„Meta“ kaltės nepripažįsta, padarinius šluodama po kilimu. Daniel Lincol/Unsplash nuotrauka

Platformos skatina vaikus naudotis su anoreksija susijusiu turiniu – ir dar baisiau

Skunde cituojamuose bendrovės dokumentuose aprašyti keli „Meta“ pareigūnai pripažino, kad bendrovė sukūrė savo produktus, siekdama pasinaudoti jaunimo psichologijos trūkumais. Nepaisant to, jog „Meta“ nuogąstauja pasisakanti už nepilnamečių naudojimo kontrolės naštos perkėlimą programėlių parduotuvėms ir tėvams, vienas feisbuko saugos vadovas prieš kurį laiką išreiškė nusivylimą, kad neaptiktas pernelyg „didelis entuziazmas“, ieškant būdų, kaip identifikuoti jaunesnius vaikus, pašalinant juos iš savo platformų[2].

Aišku viena: jaunų naudotojų asmeninė informacija ir laikas yra itin svarbūs bendrovės pelnui. „Meta“ verslo strategija, kuria siekiama didesnio augimo ir pelno, savo ruožtu grindžiama vadinamuoju „praleistu laiku“, reiškiančiu, kiek laiko svetainė gali išlaikyti naudotojus įsitraukusius į pranešimus, nuotraukas, vaizdo įrašus bei kitą turinį; kuo ilgiau naudotojas išbūna feisbuke ar instagrame, tuo daugiau asmens duomenų platforma gali surinkti.

Tiesą sakant, klausimas, kaip „Meta“ platformos veikia mažamečius vaikus, atsidūrė dėmesio centre dar 2021 m., kai darbuotoja tapusi demaskuotoja Frances Haugen pasidalijo įmonės vidaus tyrimų dokumentais, atskleisdama, jog instagramas kai kurioms paauglėms iš tiesų sustiprina mintis apie savižudybę ir įtakoja valgymo sutrikimus.

„Meta“ žino, kad tai, ką ji daro, yra blogai vaikams“, – antrino Kalifornijos generalinis prokuroras Robas Bonta pirmadienį paskelbtame pareiškime.
Vaikai yra ypač jautrūs priklausomybę sukeliančioms technologijoms, o „Meta“ pasinaudojo šiuo pažeidžiamumu ir savo reklamos pajamų siekį iškėlė aukščiau už jaunų žmonių psichologinę ir emocinę gerovę, melagingai tikindama, neva jos funkcijos yra saugios ir tinkamos jauniems naudotojams[3].
Platformos skatina vaikus naudotis su anoreksija susijusiu turiniu – ir dar baisiau. Marie Michele/Unsplash nuotrauka
Platformos skatina vaikus naudotis su anoreksija susijusiu turiniu – ir dar baisiau. Marie Michele/Unsplash nuotrauka

Žmonės vienijasi, pasisakydami prieš socialinėje erdvėje kiurksantį demoną

Amerikoje dabar ganėtinai sunkus metas, ryškėjant poliarizacijai – tokiai, kokios niekas nėra matęs nuo pilietinio karo laikų. Visgi džiaugiamasi, kad abiejų partijų generaliniai prokurorai – žmonės, kurie dažnai garsiai ir viešai nesutaria – susivienijo ir eina ta pačia kryptimi.

„Tai nėra lengvas veiksmas, nes tai nėra byla, kuri bus išspręsta labai greitai. Tačiau tai labai svarbu. Štai kodėl mes skyrėme čia susirinkusių valstijos agentūrų lygio išteklius, spręsdami klausimus, kurie yra svarbiausi mūsų nacionalinėje darbotvarkėje“, – spaudos konferencijoje tvirtino Kolorado federalinis prokuroras Phil Weiser.
Pagal „Meta“ praktiką žmonės turėjo būti įspėti, kad jie turi reikalų su pavojingu, potencialiai priklausomybę sukeliančiu produktu dar prieš pradėdami juo naudotis. Nestebina, jog pasauliečiams trūko kantrybė, – ir tai ne pirmas kartas, kai plati valstijų generalinių prokurorų koalicija susivienija, kad paspęstų spąstus „Meta“[4]

Pavyzdžiui, 2020 m. 48 valstijos ir teritorijos padavė bendrovę į teismą dėl antimonopolinių priežasčių, kartu su atskiru Federalinės prekybos komisijos skundu. Skirtumas tas, jog dabar valstijos siekia, kad būtų nutraukta, jų nuomone, žalinga praktika. Ieškiniai šiuo atveju yra tik viena iš visą pramonę apimančio tyrimo dalių; tai nėra susiję tik su „Meta“ – labiau kaip su vienu iš didžiausių žaidėjų ir subjektų, klaidinančių visuomenę ir priimančių sąmoningus sprendimus, kenkiančius vaikams. Būtent todėl pokytį tikslinga pradėti šiuo ieškiniu, nelaukiant, kol pasikartos savižudybės aktas kaip, deja, visai neseniai nutiko tiktoke.

Žmonės vienijasi, pasisakydami prieš socialinėje erdvėje kiurksantį demoną. The Nix Company/Unsplash nuotrauka
Žmonės vienijasi, pasisakydami prieš socialinėje erdvėje kiurksantį demoną. The Nix Company/Unsplash nuotrauka
Žmonės vienijasi, pasisakydami prieš socialinėje erdvėje kiurksantį demoną. The Nix Company/Unsplash nuotrauka
Žmonės vienijasi, pasisakydami prieš socialinėje erdvėje kiurksantį demoną. The Nix Company/Unsplash nuotrauka