LRT ir kitoms organizacijoms Lietuvoje buvo numatyta iš JAV plaukianti parama

Suprasti akimirksniu
Finansavimas
Inovacijos vis dar nėra pagrindinis valstybės „kertinis akmuo“. Pixabay/Pexels nuotrauka.

Už kovą su COVID-19 dezinformacija „Laisvės TV“ buvo numatytas gausus finansavimas

Pamažu yla lenda iš maišo – galima pasvarstyti, kodėl kai kurios Lietuvoje veikusios ir tebeveikiančios organizacijos laikosi itin agresyvios retorikos svarbiausiais šiuo metu visuomenei vertybiniais klausimais. Viešai prieinamoje JAV skiriamo finansavimo duomenų bazėje – USASPENDING.gov matyti ne vienos lietuviškos organizacijos pavadinimas, aršiai pasisakančios apie tuos, kurie neatitinka šios transliuojamų ideologinių normų.

Viešai pateiktoje duomenų bazėje USAspending.gov matyti, kad „Laisvės TV“ buvo numatyta skirti finansavimą 2020 m. – 41 528 JAV dolerių, antrąjį kartą (2022 m.) šiai žiniasklaidos priemonei buvo numatyta skirti 18 920 JAV dolerių. Remiantis ataskaitos duomenimis, faktinė išmokėta nurodoma 74 750 JAV dolerių. [1]

Nemokamas sūris – tik pelėkautuose? Nurodoma, kad abiem atvejais pinigai „Laisvės TV“ turėjo būti skirti atitinkamai už projekto, susijusio su kova prieš COVID-19 dezinformaciją, pavadinimu „Humoras“, rėmimą bei „remti plataus masto ekonomikos augimą, rengiant dokumentų ciklą, kuriame kaimo regionų smulkiojo verslo savininkus konsultuoja verslo ir verslumo ekspertai“.

USASPENDING.gov
USASPENDING.gov svetainėje nurodoma, kad „Laisvės TV“ gavo paramą iš JAV. Ekrano nuotrauka

Finansavimas buvo numatytas ir Moterų informacijos centrui už kovą dėl lyčių lygybės

Nepamirštas liko ir Lietuvos Moterų informacijos centras, kuriam iš viso buvo numatyta skirti 32,6 tūkst. JAV dolerių finansavimą.

2020-aisiais buvo numatyta 24,9 tūkst. dolerių suma už tai, kad organizacija įgyvendintų JT rezoliucijos nr. 1325: saugumo namuose skatinimą pasitelkiant aktyvią lyderystę.

Dar 7,7 tūkst. dolerių suma buvo numatyta 2019 m., siekiant „paremti projektą, skirtą smurto dėl lyties aukoms, moterims ir vaikams“. [2]

USASPENDING.gov svetainėje nurodoma, kad parama buvo skirta ir Moterų informacijos centrui. Ekrano nuotrauka

Dar beveik 40 tūkst. JAV dolerių per tris kartus buvo numatyta skirti Lietuvos žmogaus teisių centrui – už tai, kad būtų užkirstas kelias seksualinei prievartai, būtų skleidžiama informacija apie žmogaus teises ir skatinamas aktyvumas žmogaus teisių klausimais. [3]

USASPENDING.gov svetainėje nurodoma, kad JAV skyrė paramą Lietuvos žmogaus teisių centrui. Ekrano nuotrauka

LRT iš JAV buvo numatyta skirti per 276 tūkst. JAV dolerių paramos

Nepamirštas, žinoma, liko ir mūsų visuomeninis transliuotojas – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT). Parama iš už Atlanto jam buvo numatyta „atplukdyti“ du kartus – 2011 ir 2019 metais atitinkamai už tai, kad būtų paremtas dokumentinio filmo „Nepamirštama patirtis“ kūrimas ir informacinė kampanija „Drąsa būti laisvam“. [4]

USASPENDING.gov svetainėje nurodoma, kad LRT taip pat buvo numatytas finansavimas iš JAV. Ekrano nuotrauka

Kiek daugiau finansinio dėmesio iš JAV sulaukė Lietuvos žurnalistikos centras. Jam JAV parama buvo numatyta net keturis kartus – 2019, 2021, 2023 ir 2024 metais. Iš viso šiam centrui buvo numatytas skirti finansavimas už 112 tūkst. JAV dolerių. [5]

Žurnalistų bendruomenė neliko pamiršta. Ekrano nuotrauka

L. Kojalos vadovaujamam studijų centrui parama buvo numatyta net devynis kartus

Be numatyto finansavimo neliko ir politologo Lino Kojalos vadovaujamas VšĮ Rytų Europos studijų centras, dabar jau tapęs Geopolitikos ir saugumo studijų centru.

Šiam centrui numatytas bendras finansavimas perkopė 120 tūkst. eurų ribą.

Pinigai taipogi ne už „ačiū“ – o už tai, kad būtų rengiamos konferencijos, skatinamas Rusijos ir Baltarusijos žurnalistų bendradarbiavimas, už publikacijas, keitimosi svarbiausiomis žiniomis palengvinimą, naudingų Baltijos šalių ir JAV saugumo ekspertų ryšių užmezgimą ir t. t. [6]

L. Kojalos vadovaujamas centras ne kartą sulaukė dėmesio iš Amerikos. Ekrano nuotrauka

Į Baltuosius rūmus sugrįžus D. Trumpui panašios „paramėlės“ gali ir nebelikti

Visgi, gali būti, kad aukso amžius panašioms organizacijoms jau eina į pabaigą, mat JAV valdymą į savo rankas perėmus Donaldui Trumpui, buvo priimtas sprendimas laikinai sustabdyti užsienio pagalbos programas, įskaitant finansavimą nevyriausybinėms organizacijoms (NVO) Lietuvoje.

90 dienų galiosiantis sprendimas jau paveikė daugelį projektų, finansuotų per JAV ambasadą ir USAID, tarp jų – iniciatyvas, skirtas socialiai pažeidžiamoms grupėms bei paramai Ukrainai. Finansavimą praradusios organizacijos, įskaitant lytiškumo ugdymo programas vykdžiusius projektus, susiduria su neaiškia ateitimi, o Lietuvos pareigūnai ieško būdų, kaip kompensuoti prarastas lėšas.

Tuo tarpu USAID veiklos mažinimas globaliu mastu gali sukelti didelių pasekmių – finansavimo neteko apie 800 projektų, tarp jų ŽIV prevencijos, humanitarinės pagalbos ir sveikatos apsaugos iniciatyvos daugiau nei 120 šalių.

Ukraina, kuri iki šiol gavo milijardines JAV subsidijas ekonominiam stabilumui ir kovai su korupcija, jau dabar esą susiduria su rimtais iššūkiais. Kritikai teigia, kad tokie sprendimai gali didinti geopolitinį nestabilumą ir sustiprinti Rusijos bei Kinijos įtaką, o tai, kaip teigiama, ilgainiui gali atsigręžti ir prieš pačią JAV.