Liga skausmu sukaustanti kūną ir palaužianti psichiką: fibromialgija

Alternatyvos, Medicina, SveikataDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Skausmas
Liga, kuri kankina nuolatiniu skausmu. Rodolfo Clix/ Pexels nuotrauka

Gydymo neturinti liga gali paūmėti staigiai ir nurimti savaitėms ar net metams

Fibromialgija yra lėtinė liga, kuriai būdingas plačiai paplitęs skausmas visame kūne, dažnai lydimas nuovargio, miego, atminties problemų ir nuotaikų svyravimų. Tai viena dažniausių lėtinio skausmo būklių, kuria serga milijonai žmonių visame pasaulyje. Su fibromialgija susijęs skausmas ir miego trūkumas gali trukdyti jums funkcionuoti namuose ar darbe[1].

Nusivylimas dėl dažnai nesuprantamos būklės taip pat gali sukelti depresiją ir su sveikata susijusį nerimą. Šią ligą dažnai sunku diagnozuoti, nes jos simptomai imituoja kitų ligų simptomus, be to, šiuo metu nėra galutinių fibromialgijos laboratorinių tyrimų. Vietoj to gydytojai turi pasikliauti paciento nurodytais simptomais ir fiziniu skausmo taškų įvertinimu. Supratimas, kas yra fibromialgija ir kaip ji diagnozuojama, yra pirmas žingsnis siekiant valdyti šią ligą[2].

Fibromialgijai būdingas vadinamasis generalizuotas skausmas, jaučiamas visame kūne. Skausmas gali būti apibūdinamas kaip nuolatinis bukas skausmas, dažnai kylantis iš raumenų. Kad skausmas būtų laikomas plačiai paplitusiu, jis turi pasireikšti abiejose kūno pusėse ir aukščiau bei žemiau juosmens. Šiam sutrikimui taip pat būdingas papildomas skausmas stipriai spaudžiant tam tikras kūno vietas, vadinamas jautriaisiais taškais.

Anksčiau, norint diagnozuoti fibromialgiją, bent 11 iš šių 18 taškų jautrumas turėjo būti teigiamas. Tačiau sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai nebenaudoja šių konkrečių taškų fibromialgijai diagnozuoti. Bet diagnozavimas nėra lengvesnis. Dažnai simptomai sutampa su kitomis lengviau gydomomis būklėmis. Su fibromialgija taip pat dažnai siejami nuotaikos sutrikimai, be to, ji dažnai gali pasireikšti kartu su kitomis skausmingomis ligomis, pavyzdžiui, dirgliosios žarnos sindromu, migrena ir artritu.

Kartu su lėtiniu skausmu sergantieji fibromialgija dažnai jaučia nuolatinį nuovargį. Nepaisant to, kad miega pakankamai, asmenys dažnai pabunda išsekę ir jaučiasi taip, tarsi visai nebūtų miegoję. Dėl tokio ramaus miego trūkumo gali atsirasti kognityvinių ir atminties problemų, dažnai vadinamų fibro migla. Tai gali pasireikšti sunkumais susikaupti, pamesti daiktus ar pamiršti detales.

Fibromialgija
Neišgydoma, bet kontroliuojama būklė. Kindel media/ Pexels nuotrauka

Tiksli fibromialgijos priežastis nežinoma, tačiau tikėtina, kad ją lemia įvairūs veiksniai

Nors nerandamas aiškus priežastingumas kodėl ši būklė atisranda, galima atrasti ryšio tarp fibromylagia diagnozės ir kitų dalykų. Tai gali būti genetika, infekcijos, fizinės ar emocinės traumos ir galbūt net tai, kaip mūsų smegenys suvokia skausmo signalus. Šiuo metu fibromialgija neišgydoma, tačiau vaistų, fizinių pratimų, streso valdymo ir sveikos gyvensenos įpročių derinys gali padėti suvaldyti simptomus ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Nepaisant sunkumų, daugelis fibromialgija sergančių asmenų gyvena visavertį, aktyvų gyvenimą. Norint gerai gyventi sergant fibromialgija, labai svarbu suprasti šios ligos pobūdį ir išmokti veiksmingų simptomų valdymo metodų.

Pagrindiniai fibromialgijos simptomai:

  • Plačiai paplitęs skausmas: Fibromialgija: Fibromialgijai būdingas nuolatinis bukas skausmas, trunkantis mažiausiai tris mėnesius. Skausmas paprastai pasireiškia abiejose kūno pusėse, aukščiau ir žemiau juosmens.
  • Nuovargis: Žmonės, sergantys fibromialgija, dažnai pabunda pavargę, nors ilgai miegojo. Šių asmenų miegas dažnai sutrinka dėl skausmo, be to, daugelis jų turi ir kitų miego sutrikimų, pavyzdžiui, neramių kojų sindromą ir miego apnėją.
  • Kognityviniai sunkumai: Šis simptomas dažnai vadinamas fibro migla, nes dėl jo sutrinka gebėjimas atkreipti dėmesį, susikaupti ir susikoncentruoti į protines užduotis.
  • Kiti simptomai: Tai galvos skausmas, depresija, nerimas, dirgliosios žarnos sindromas ir temporomandibulinio sąnario (TMJ) sutrikimai.

Fibromialgijos simptomai gali imituoti kitas ligas, pavyzdžiui, reumatoidinį artritą ar vilkligę, todėl ją diagnozuoti gali būti sudėtinga. Fibromialgija dažniausiai pasireiškia šeimose. Jei turite giminaičių, sergančių fibromialgija, tikimybė susirgti šia liga gali būti didesnė. Kai kurios ligos gali sukelti arba sustiprinti fibromialgiją ir dažnos infekcijos veikia tokią būklę. Fizinės ar emocinės traumos gali sukelti rizikos veiksnius tokiai ligai. Potrauminio streso sutrikimas yra susijęs su fibromialgija.

Kaip diagnozuojama fibromialgija ir kodėl taip sunku sulaukti atsakymo?

Diagnozuoti fibromialgiją gali būti sudėtinga, nes nėra konkretaus testo, kuriuo būtų galima galutinai nustatyti diagnozę. Vietoj to gydytojai dažnai remiasi eliminavimo procesu, kad atmestų kitas ligas, kurios gali pasireikšti panašiais simptomais.

Ne vienas pacientas praeina kryžiau skelius kol gauna tikslią diagnozę ir atskaymą į klausimą kas juos kamuoja. Dažnai ši liga net slepia kitas būkles kaip Laimo ligą. Kaip viena pacientė Lietuvoje bandė gauti diagnozę jau girdėjome. Vaida gavo fibromialgijos diagnozę, bet kūno potyriai nesibaigė ir tyrimai taip pat. jai teko keliauti ir į kitas šalis, kad neatsidurtų paraštėse kaip kiti ligoniai su panašiais simptomais[3].

Dažnai su neaiškiais, bet nerimtais laikomais simptomais jie nurašomi į eilės galą ir nesulaukdami atsakymo dienos toliau kenčia. Deja tai yra įprasta su tokiais pacientais, kurie kenčia chroninį skausmą. Ir taip yra visame pasaulyje.

Amerikos reumatologų kolegija nustatė du fibromialgijos diagnozavimo kriterijus:

  • Plačiai paplitęs skausmas, trunkantis ne mažiau kaip tris mėnesius.
  • Kiti simptomai, tokie kaip nuovargis, prabudimas neatsikėlus ir kognityviniai simptomai.

Be to, kadangi daugelį fibromialgiją imituojančių būklių galima diagnozuoti atlikus laboratorinius tyrimus, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas gali atlikti kraujo tyrimus, rentgeno nuotraukas ar kitus tyrimus, kad atmestų kitas ligas. Tačiau tai trunka tikrai ilgai, o jei pacientai yra jauni, simptomai nėra vertinami rimtai.

Medikamentai
Gydymas vaistais ne visada padeda kai paūmėja fibromialgija. Suzy Hazel/ Pexels nuotrauka

Fibromialgijos gydymo galimybės deja yra labai ribotos

Nors fibromialgija neišgydoma, simptomus valdyti gali padėti įvairūs gydymo būdai. Simptomus gali padėti valdyti be recepto parduodami skausmą malšinantys vaistai, receptiniai nuskausminamieji vaistai. Taip pat skiriami kitokie prepartai, pavyzdžiui, antidepresantai ir vaistai nuo traukulių. Kai kurie vaistai taip pat gali padėti geriau miegoti ir pagerinti nuotaiką.

Fizinė terapija gali padėti pagerinti jūsų jėgą, lankstumą ir ištvermę. Ergoterapijos specialistai gali padėti pakoreguoti darbo vietą arba užduočių atlikimo būdą, kad mažiau veiktų jūsų kūną. Konsultantas gali padėti jums sukurti streso įveikimo ir fibromialgijos poveikio jūsų gyvenimui valdymo strategijas. Reguliari mankšta, sveika mityba, pakankamas miegas ir streso valdymo būdai, pavyzdžiui, gilaus kvėpavimo pratimai ar meditacija, taip pat gali padėti valdyti fibromialgijos simptomus.

Gyvenimas sergant fibromialgija gali būti sudėtingas. Tačiau savigydos strategijos, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų tinklas ir stipri paramos sistema gali labai pagerinti gyvenimo kokybę. Turėtumėte stengtis maitintis gerai subalansuota mityba, reguliariai mankštintis, daug miegoti ir išmokti valdyti streso lygį.

Fibromialgija sergantiems žmonėms taip pat gali būti naudinga prisijungti prie paramos grupės. Šios grupės yra forumas, kuriame žmonės gali dalytis patirtimi ir teikti abipusę paramą. Atminkite, kad sergant fibromialgija svarbu kreiptis į kitus žmones paramos. Turint stiprų paramos tinklą, gali labai padidėti jūsų gebėjimas susidoroti su fibromialgija ir valdyti jos simptomus.

Fibromialgija yra lėtinė liga, su kuria gyventi gali būti sudėtinga dėl nuolatinio skausmo ir nuovargio. Tačiau tinkamai derinant gydymą, keičiant gyvenimo būdą ir teikiant paramą, įmanoma suvaldyti simptomus ir gyventi visavertį, produktyvų gyvenimą. Labai svarbu nepamiršti, kad fibromialgija yra tikra liga ir ji nėra tik jūsų galvoje. Jei įtariate, kad galite sirgti fibromialgija, nedvejodami kreipkitės į gydytoją.

Sindromas, kurį suaktyvinti gali ir psichologinės traumos ar stresas

Fibromialgija (FM) tai sutrikimas, kuriam būdingas plačiai paplitęs raumenų ir skeleto diskomfortas, nuovargis ir padidėjęs jautrumas skausmui tam tikrose lokalizuotose vietose. Pagrindinė FM priežastis vis dar neaiški, tačiau spėjama, kad prie jos gali prisidėti genetiniai veiksniai. Simptomai gali pasireikšti po:

  • Emocinis stresas
  • Fizinė trauma
  • Nelaimingas atsitikimas
  • Liga
  • Papildomi simptomai gali būti depresija, sunkumai susikaupti ir galvos skausmai.

FM valdymo esmė yra veiksmingas skausmo, nuovargio ir kitų susijusių simptomų gydymas. Laimei, yra daugybė strategijų, padedančių palengvinti ir suvaldyti fibromialgijos simptomus, taip pagerinant gyvenimo kokybę. Fibromialgijos skausmui, kuris gali būti nuo silpno iki stipraus ir gali turėti įtakos kasdienėms užduotims, malšinti taikomi įvairūs metodai.

Dar viena svarbi strategija fibromialgijos simptomams pagerinti apima dirgiklių nustatymą ir vengimą. Nors tiksli fibromialgijos priežastis vis dar nežinoma, yra keletas veiksnių, susijusių su simptomų atsiradimu ar pablogėjimu, įskaitant stresą, infekcijas, fizines ar emocines traumas, tam tikrus maisto produktus, sėdimą veiklą ir prastą miegą. Kadangi trigeriai gali skirtis priklausomai nuo žmogaus, veiklos, nuotaikos ir mitybos dienoraščio vedimas gali padėti nustatyti bet kokius dėsningumus.

Oro pokyčiai
Oro temperatūros ar slėgio pokyčiai gali iššaukti skausmo paaštrėjimą. Michelle Leman/ Pexels nuotrauka

Orų pokyčiai

2021 m. tyrimo duomenimis, orų pokyčiai gali sukelti fibromialgijos paūmėjimą. Daugelis fibromialgija sergančių pacientų praneša apie padidėjusį skausmą per orų permainas, be to, atrodo, kad tai glaudžiai susiję su šia liga sergančių žmonių gyvenimo kokybe. Vėlgi vertingų įžvalgų galėtų suteikti simptomų žurnalo vedimas, kuriame būtų pažymėti orų pokyčiai.

Perfekcionizmas

2020 m. atliktame tyrime, kuriame dalyvavo 228 fibromialgija sergančios moterys, buvo nagrinėjamas galimas perfekcionizmo poveikis fibromialgijos skausmui[4]. Paaiškėjo, kad fibromialgija sergančioms moterims būdingas polinkis į perfekcionizmą, dėl kurio jos galbūt vengia veiklos, įskaitant tą, kuri gali būti naudinga simptomų valdymui, arba, atvirkščiai, ignoruoja savo skausmą ir stumia jį į priekį, taip sustiprindamos simptomus ir net sukeldamos paūmėjimus.

Mitybos pokyčiai

Be to, kad reikia ne tik vengti sukeliančių maisto produktų, bet ir plačiau keisti mitybą, gali būti naudingi platesni mitybos pokyčiai. 2023 m. apžvalgoje teigiama, kad augalinė mityba gali turėti nuolatinį teigiamą poveikį su fibromialgija susijusiam skausmui malšinti. Reikėtų vengti kofeino vartojimo po pietų arba vakare, nes jis gali sutrikdyti miego režimą.

Vitaminas D

Žmonėms, sergantiems FM, dažnai būna mažas vitamino D kiekis. 2013 m. atlikto tyrimo metu mokslininkai nustatė, kad žmonės, sergantys FM, fiziškai jautėsi geriau ir mažiau pavargdavo, kai vartojo vitamino D papildus. Prieš pradėdami vartoti vitamino D papildų, pasitarkite su gydytoju, nes per didelis jų kiekis gali būti toksiškas.

Įvairūs gydymo būdai, kurie padeda pagerinti gyvenimo kokybę

Tarp fibromialgija sergančių žmonių dažnai pasitaiko depresija ir nerimas. Labai svarbu atkreipti dėmesį ne tik į šiuos, bet ir į fizinius ligos simptomus. Psichikos sveikatos specialistai gali pateikti streso ir neigiamų emocijų valdymo strategijų. Taip pat gali būti naudinga šeimos, draugų ar paramos grupės parama. Mokslininkams toliau tyrinėjant fibromialgiją ir kuriant naujus gydymo būdus, yra vilties, kad vieną dieną turėsime dar veiksmingesnių būdų fibromialgijos skausmui valdyti[5]. Iki tol žinokite, kad yra galimybių, galinčių padėti sumažinti simptomus ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Palaikymas
Supratimas, artimieji ir palaikymo grupės gali padėti lengviau pakelti problemas, su kuriomis susiduria pacientai. Shvets production/ Pexels nuotrauka

Tačiau fbromialgijos ir skausmo valdymas yra labai individualus. Tai, kas tinka vienam žmogui, gali netikti kitam. Geriausias būdas paprastai yra įvairiapusis, derinant vaistus, fizinę terapiją, mankštą, gerą miego higieną ir stresą mažinančius metodus. Visada pasitarkite su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju arba skausmo specialistu, kad nustatytumėte geriausią gydymo planą.

  • Skausmą malšinantys vaistai: FM skausmui malšinti yra vaistų. Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas gali pasiūlyti be recepto parduodamų analgetikų, pavyzdžiui, aspirino, ibuprofeno ir naprokseno natrio druskos. Šie vaistai gali mažinti uždegimą, palengvinti raumenų diskomfortą ir pagerinti miego kokybę.
  • Antidepresantai: Jie gali sumažinti skausmą ir nuovargį. Būtina aptarti galimą šalutinį antidepresantų, skirtų FM, poveikį su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju. Kai kuriems asmenims antidepresantai gali sukelti įvairių nepageidaujamų šalutinių poveikių, pavyzdžiui, pykinimą, svorio augimą ir sumažėjusį seksualinį susidomėjimą.
  • Antikonvulsantai: Vaistai, paprastai vartojami priepuoliams slopinti, taip pat gali padėti sumažinti skausmą. JAV Maisto ir vaistų administracija leido naudoti pregabaliną (Lyrica), pirmąjį vaistą nuo traukulių, skirtą FM gydyti. Gali būti rekomenduojamas gabapentinas, žinomas dėl gebėjimo mažinti nervų skausmą. Tačiau šie vaistai gali sukelti galimą šalutinį poveikį, pvz: galvos svaigimas, svorio padidėjimas, tinimas, burnos džiūvimas.
  • Joga: Tyrimai rodo, kad FM sergantiems pacientams, kurie užsiima joga, pagerėja nuotaika, sumažėja skausmas ir nuovargis. Tai galėtų būti ir meditacija, kvėpavimo pratimai, grupinės diskusijos. Užsirašymas į jogos užsiėmimus gali būti naudingas. Ši praktika skatina raumenų stiprumą, apima meditaciją ir įvairias atsipalaidavimo technikas. Būtinai informuokite instruktorių apie savo būklę, kad jis galėtų pakeisti pozas pagal jūsų poreikius.
  • Akupunktūra: Tai gali būti viena iš galimybių, kurią galima išbandyti skausmui malšinti. Akupunktūros metu į odą įvedamos adatos: stimuliuoti natūralų savaiminį gijimą, skatinti kraujo tekėjimo pokyčius, keisti neurotransmiterių kiekį smegenyse, gydyti įvairius sveikatos sutrikimus, įskaitant lėtinį skausmą. Tyrimai parodė, kad FM pacientams, kuriems buvo atliekama akupunktūra, skausmas sumažėjo mažiausiai dvejus metus, palyginti su tais, kuriems akupunktūra nebuvo atliekama. Tiems, kurie netoleruoja adatų, akupresūra gali būti alternatyva. Su akupunktūra susijusi rizika yra skausmingumas, nedidelis kraujavimas ir mėlynės po gydymo. Įsitikinkite, kad akupunktūros specialistas turi licenciją, kad sumažintumėte infekcijos riziką dėl nesterilizuotų adatų.
  • Fizinė terapija: Kineziterapijos metodais siekiama padidinti judesių amplitudę ir sustiprinti raumenis, o tai gali padėti sumažinti FM skausmą. Terapeutas parengs programą, pritaikytą konkretiems jūsų simptomams valdyti. Jis taip pat gali suteikti savipagalbos metodus, įskaitant švietimą apie FM, kad galėtumėte savarankiškai įveikti nuovargį ir skausmą. Tyrimai rodo, kad švietimas apie skausmo valdymą gali pagerinti fizinės veiklos rezultatus.
  • Masažo terapija: Masažo terapija yra vienas seniausių vis dar praktikuojamų sveikatos priežiūros metodų. Profesionalus masažo terapeutas gali manipuliuoti raumenimis ir kitais minkštaisiais audiniais, kad palengvintų skausmą, skatintų atsipalaidavimą ir palengvintų simptomus. Tyrimai parodė, kad masažo terapija gali būti naudinga fibromialgija sergantiems žmonėms, nes laikinai sumažina skausmą ir pagerina gyvenimo kokybę.
  • Biologinis grįžtamasis ryšys: Tai metodas, kuriuo žmonės mokomi kontroliuoti tam tikras kūno funkcijas, paprastai vykstančias nevalingai, pavyzdžiui, širdies ritmą ir raumenų įtampą[6]. Per biologinio grįžtamojo ryšio seansą prie odos tvirtinami elektrodai, kurie siunčia signalus į monitorių, rodantį garsą, šviesos blyksnį ar vaizdą, atspindintį jūsų kūno fizines reakcijas. Padedami biologinio grįžtamojo ryšio terapeuto, galite išmokti kontroliuoti šias reakcijas ir sumažinti skausmą.
  • Kognityvinė elgesio terapija (KET): Tai gali padėti įveikti lėtinį skausmą. Tai psichoterapijos forma, padedanti asmenims suprasti savo mintis ir jausmus, kurie daro įtaką elgesiui. Tokia terapija gali suteikti priemonių ir strategijų, kaip susidoroti su skausmu ir stresu, padidinti pasitikėjimą savimi ir išsiugdyti geresnę savijautą.
  • Pratimai: Nors tai gali atrodyti nelogiška, reguliarus fizinis aktyvumas gali padėti sumažinti lėtinį skausmą, susijusį su fibromialgija. Vidutinio sunkumo fiziniai pratimai skatina natūralių endorfinų, neurotransmiterių, kurie blokuoja skausmo signalus smegenyse, gamybą organizme. Fiziniai pratimai taip pat gali padėti pagerinti miegą, sumažinti nuovargį, pagerinti nuotaiką ir psichinę savijautą.
  • Miego higiena: Daugeliui fibromialgija sergančių žmonių sunku miegoti, o tai gali sustiprinti kitus simptomus. Padėti gali miego higienos, įpročių, padedančių užtikrinti gerą miego būklę, gerinimas. Tai apima reguliaraus miego grafiko laikymąsi, patogią ir neblaškančią miego aplinką, vengimą vartoti kofeiną ir sunkų maistą prieš miegą, taip pat atpalaiduojančią rutiną prieš miegą.
  • Mityba: Kai kurie fibromialgija sergantys žmonės pastebi, kad dėl tam tikrų maisto produktų simptomai pablogėja. Maisto dienoraščio vedimas gali padėti nustatyti šiuos veiksnius. Apskritai subalansuota mityba, kurioje gausu vaisių, daržovių, liesų baltymų ir neskaldytų grūdų, gali būti naudinga sveikatai.

Kiti galimi simptomų malšinimo būdai yra ergoterapija arba fizinė terapija, masažo terapija, akupunktūra, aminorūgštis 5-hidroksitriptofanas (5-HTP) ir kanapės arba CBD produktai[7]. Nepaisant to, kad trūksta išsamių aukštos kokybės šių metodų tyrimų, kai kuriems fibromialgija sergantiems pacientams jie yra naudingi. Fibromialgija yra sudėtinga ir lėtinė liga. Norint veiksmingai ją gydyti, reikia taikyti įvairiapusį požiūrį, kuriuo būtų atsižvelgiama į fizinius ir psichologinius ligos aspektus. Labai svarbu palaikyti atvirą bendravimą su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, kad būtų užtikrintas tinkamiausias ir veiksmingiausias gydymas.