Lietuva paklūsta Ukrainos nurodymams, nors patys ukrainiečiai savo taip nurodinėjančiai valdžiai rodo vidurinį pirštą

Lietuva, Menas, PasaulisEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Vėliava
Ukrainos kultūros ministras nori išbraukti P. Čaikovskio vardą. Maxo Kukurudziako/Unsplash nuotrauka.

Ukrainos menininkai užprotestavo P. Čaikovskio vardo išbraukimą iš akademijos pavadinimo

Ukrainiečių menininkai demonstruoja tvirtą savo stuburą nepaisydami šalyje vykstančio karo. Jie nusprendė istorijos nenaikinti ir neleisti Ukrainos valdžiai iššluoti visko, kas gyvavo šimtmečius ir dešimtmečius iki karo. Ukrainos kultūros ministrui Oleksandrui Tkačenko pareiškus, kad Kijevo Nacionalinės muzikos akademija turi panaikinti jai suteiktą P. Čaikovskio vardą, akademijos darbuotojai tą daryti atsisakė. O štai Lietuva paklūsta bet kokiems „madingiems“ reikalavimams – tas pats O. Tkačenko kreipėsi su prašymu šalies teatruose neberodyti visų pamėgto „Spragtuko“, o mūsų politikai su tuo uoliai sutinka.

Kultūros ministras O. Tkačenko užsidegė iš savo šalies iššluoti viską, kas rusiška, įskaitant ir meną. Norėdamas išbraukti P. Čaikovskio vardą iš minimos akademijos ir sulaukęs neigiamo jos darbuotojų atsako, jis neslėpė savo nusivylimo.

„Esame nusivylę, kad Ukrainos Nacionalinės muzikos akademijos darbuotojai, kurių posėdis įvyko šiandien Kijeve, mano, jog dar reikia svarstyti, ar apskritai verta P. Čaikovskio vardą išbraukti iš garsios šalies muzikinės aukštosios mokyklos pavadinimo“, – savo socialinėje feisbuko paskyroje rašė O. Tkačenko.

Kultūros ministras teigė, kad išbraukti P. Čaikovskio vardą šiai muzikos akademijai rekomendavo Aukščiausiosios Rados komitetas ir kitos susijusios institucijos.

Kiek anksčiau buvo pranešta, kad P. Čaikovskio vardu pavadintos Kijevo muzikos akademijos akademinė taryba atsisakė iš savo pavadinimo išbraukti garsaus rusų kompozitoriaus vardą, nes P. Čaikovskio tėvas esą buvo kilęs iš Zaporožės kazokų, o pats kompozitorius į Ukrainą esą žvelgė su „neįtikėtina meile“. P. Čaikovskis taip pat Ukrainoje parašė daug kūrinių.

Teatras
Akademijos darbuotojai nesutiko su P. Čaikovskio vardo pašalinimu iš įstaigos pavadinimo. Wesley’o Pribadio/Unsplash nuotrauka.

Charkivas iš teatro pavadinimo išbraukė rusišką reikšmę turinčius žodžius

Tuo tarpu Charkive panašių problemų dėl rusišką reikšmę turinčių žodžių pašalinimo iš teatrų pavadinimų nekilo. Charkivo srities taryba nusprendė išbraukti Puškino vardą iš jo vardu pavadinto Charkivo akademinio rusų dramos teatro.

Vietinis naujienų portalas „Strana“ pranešė, kad rusų poeto Puškino vardas yra šalinamas iš visur, įskaitant ir gatvių pavadinimus, viešąsias erdves ir aikštes, demontuojami ir Puškino biustai bei paminklai.

Iki 2023 m. gegužės mėnesio Kyjive užsimota nugriauti arba perkelti tris paminklus, skirtus Puškinui.

O. Tkačenko reikalavimų Ukraina nepaiso, tačiau juos uoliai vykdo Lietuva

Ukrainos kultūros ministro nors ir neklausoma gimtojoje šalyje, tačiau Lietuva pasiruošusi šių reikalavimų išklausyti ir netgi juos įgyvendinti. Jau kalbama, kad kitais metais mūsų šalies teatruose gali nebelikti visų taip pamėgto P. Čaikovskio „Spragtuko“, o vietoje jo planuojama rodyti alternatyvą, pagal Austrijos kompozitoriaus Wolfgango Amadeus Mozarto muziką pastatytą baletą „Užburtos akys“. To Lietuvos paprašė pats Ukrainos kultūros ministras, bent jau iki tol, kol pasibaigs karas Ukrainoje.

„Šis karas – tai civilizacinė kova dėl kultūros ir istorijos. Rugsėjo 1 dieną Vladimiras Putinas pasirašė dekretą, kuriame kalbama apie „Rusijos taiką“. Dokumente Kremlius aiškiai nurodė, kad kultūra yra įrankis ir net ginklas valdžios rankose ir kad ji aktyviai naudosis visomis turimomis galimybėmis – nuo rusų baleto populiarinimo iki rusakalbių teisių gynimo užsienyje – siekdama įgyvendinti savo interesus“, – teigė O. Tkačenka.

Ukrainos kultūros ministras įžvelgia neteisybę – kol Europos teatruose esą skamba P. Čaikovskio kūriniai, tuo tarpu okupuotuose teritorijose rusai likviduoja ukrainiečių bibliotekas, naikina muziejus.

Dėl tokio žingsnio, panašu, nesiginčytų ir Lietuvos kultūros ministras Simonas Kairys, pabrėžęs, kad kol patys rusai pabrėžia, kaip norėtų sunaikinti Ukrainą kartu su jos kultūra, tuo metu esą tikrai galėtume susilaikyti nuo rusiškų kūrinių.

Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vadovas Jonas Sakalauskas taip pat pridūrė, kad kol vyksta karas, bus svarstomas visiškas rusų autorių spektaklių atšaukimas ir nerodymas.

Baletas
Nuo kitų metų Lietuvos teatruose gali nebelikti „Spragtuko“. Pixabay/Pexels nuotrauka.

Aukštiems pareigūnams ir toliau atleidžiami jų apsilankymai rusiškuose spektakliuose

Tačiau garsūs politikai ir toliau kaip niekur nieko viena ranka remia Ukrainą, o kita mėgaujasi rusų kompozitorių kūriniais, kol pastaruosius norima atimti iš paprastų žmonių.

Ir kol kas jokių smerkimų jų pusėn nepasigirsta – juk jie palaiko Ukrainą. Tačiau pabandykime šią situaciją įsivaizduoti atvirkščiai – kas būtų, jei remiantis Ukrainą žmogus nuspręstų dalyvauti rusiškame renginyje? Arba tą padarytų šiaip koks ne itin parankus nuomonės formuotojas?

Visiems Vakarams uždraudžiant bet kokią rusišką kultūrą, viename geriausių pasaulyje operos teatrų, Milano „La Scala“ sezoną pradėjus rusų opera „Borisas Godunovas“, joje nusprendė dalyvauti Italijos premjerė Giorgia Meloni, Italijos prezidentas Sergio Mattarella ir pati Europos Komisijos pirmininkė Ursula von Der Leyen, kuri net viešai žavėjosi rusų kompozitoriais. Ir, žinoma, niekas jų už tai nepasmerkė…

Bet rusų indėlis yra net ir „AstraZeneca“ vakcinose, ir kosmonautikoje…

Tačiau norint galutinai ištrinti rusus ir jų palikimą kultūrai, technologijoms ir medicinai, nepakaks tik uždrausti eiti į jų kompozitorių spektaklius, prireiks daug daugiau. Juk rusų indėlio yra ir tose pačiose „AstraZeneca“ vakcinose, kuriose naudojama rusų mokslininkų sukurta vektorinė technologija.

Kada iš istorijos bus ištrintas ir pirmasis kosmonautas, rusas Jurijus Gagarinas? Ar galbūt bus iš mokyklų bei universitetų pašalinta rusų mokslininko Dmitrijaus Mendelejevo sukurta periodinė cheminių elementų lentelė bei daugelis kitų žmonijai itin svarbių atradimų bei išradimų?

O štai, kad uždrausime lankytis rusų kūrėjų spektakliuose, dėl to tikrai nepradėsime gyventi iš naujo, ištrindami visą pagrindą, kurį pastatė būtent rusų mokslininkai.