Lenkijos ūkininkai protestuoja prieš Ukrainos žemės ūkio produktų eksportą
Internete žaibiškai paplito vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip protestuodami lenkų ūkininkai griebėsi kiaušinių, kad parodytų savo nepritarimą Ukrainos žemės ūkio produktų eksportui į trečiąsias šalis per Lenkijos teritoriją. Šalia Lenkijos žemės ūkio ministro Henryko Kovalchyko bei ministro pirmininko stovėjo ir kolegos iš Lietuvos bei Čekijos, tad kiaušinių kliuvo ir jiems.
„YouTube“ pasidalintame vaizdo įraše matyti, kaip Lenkijos ūkininkai mėtė kiaušinius į žemės ūkio ministrą ir jo kolegas iš Lietuvos bei Čekijos. Salėje aidėjo frazės: „Judas, išdavikas, tu mus pardavei Ukrainai“[1].
Incidentas įvyko per vyriausybės pareigūno kalbą 5-ajame Europos agrariniame forume Jasionkoje netoli Žešuvo[2].
Išreikšdami savo nepasitenkinimą jie mėtė kiaušinius į vicepremjerą, žemės ūkio ministrą Henriką Kovalčiką ir skandavo prieš jį nukreiptus šūkius.
Protestuotojai teigia, kad ukrainietiški grūdai galiausiai nusėda Lenkijoje, mažindami Lenkijos ūkininkų grūdų supirkimo kainas. Opozicinė Lenkijos valstiečių partija ragina H. Kovalčyką atsistatydinti.
Tuo tarpu Lenkijos žemės ūkio ministras pareiškė esąs pasirengęs diskusijai su opozicija ir pabrėžė, kad jis taip pat balsavo už sienų atidarymą ukrainietiškų grūdų gabenimui į Azijos ir Afrikos šalis.
Praėjusį penktadienį lenkų ūkininkai taip pat bandė sužlugdyti H. Kovalčyko vizitą į tarptautinę „Agrotech“ mugę Kelcuose.
Reikalaujama imtis veiksmų dėl grūdų importo
Lenkijos ūkininkai prieš keletą dienų Ščecine protestavo prieš grūdų importą iš Ukrainos ir pareikalavo derybų su ministru pirmininku Mateuszu Morawieckiu[3]. Jie taip pat reikalavo įsteigti garantijų fondą nukentėjusiems ūkininkams, geriau kontroliuoti importuojamus žemės ūkio produktus, padėti gauti ir grąžinti paskolas žemės ūkio veiklai ir žemės ūkiui įvesti „antikrizinį skydą“.
Protesto akcija prasidėjo nuo 70-80 į vietą atvykusių traktorių, o galiausiai buvo skaičiuojami keli tūkstančiai mitingo dalyvių. Ūkininkai paliko gėlių prie laivų statytojų atminimo lentos ir planavo įkurti palapinių miestelį laukdami derybų su ministru pirmininku.
Anksčiau lenkų organizacijos protestavo prieš atsiskaitymą už eksportui skirtus grūdus šalyje, kurie buvo vežami iš Ukrainos į Lenkiją, taip pat prieš prastą šių grūdų kokybę. Praėjusiais metais į Lenkiją iš Ukrainos buvo įvežta apie 2 mln. tonų grūdų.
Lietuvos ūkininkai prie Seimo atsivežė net mėšlo
Tuo tarpu tą pačią kovo 23-ąją ūkininkų protestas įvyko ir Lietuvoje, prie Seimo. Mitingo organizatorė – Lietuvos pienininkų asociacija. Protesto dalyviai reikalavo valdančiųjų gelbėti visą šalies žemės ūkį – skirti 40 mln. eurų patirtiems nuostoliams dėl smarkiai kritusių pieno supirkimo kainų padengti, reikalavo žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko atsistatydinimo, taip pat prašė suorganizuoti susitikimą su premjere Ingrida Šimonyte[4].
Protestas į sostinę subūrė ne vieną pasipiktinusį ūkininką iš visos Lietuvos ir įvairiausių miestų, čia buvo vėl tęsiamos nemokamo pieno dalybos, o kai kurie nepagailėjo ir mėšlo: „Atvežėme šūdo, nes mokate gerai jį malti“, – tokie buvo užrašai ant kai kurių atsineštų plakatų.
Protesto akcijos metu Pienininkų asociacijos vadovas Jonas Vilionis atkreipė dėmesį, kad į šį mitingą atvyko ne tik šalies pienininkai, bet ir visos kitos ūkininkų asociacijos, įskaitant ir grūdų, pieno, žvėrelių ir kt.
Tačiau proteste apsilankęs žemės ūkio ministras protestuotojams nenusileido ir toliau teigė, kad 8 milijonai eurų yra ta suma, kurią valstybė šiuo metu yra pajėgi skirti nukentėjusiems ūkininkams, mat daugiau lėšų biudžete – nėra.
Kiek anksčiau žemės ūkio viceministras pareiškė, kad 8 mln. eurų parama ūkininkus turėtų pasiekti jau gegužės pabaigoje. Visgi, protesto metu su ūkininkų atstovais susitikęs Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) pirmininkas Viktoras Pranckietis tvirtino, kad Žemės ūkio ministerija paramą ūkininkams galėjo skirti jau anksčiau, mat ir siūlomi 8 milijonai esą neatsirado „iš niekur“.