Suprasti akimirksniu
  • Nuosprendis A. Mašinskio sukčiavimo byloje bus pasiektas praėjus dvejiems metams po Celsius žlugimo
  • Po žlugimo „Celsius“ įkūrėjas Aleksas Mašinskis pripažįsta kaltę dėl kaltinimų sukčiavimu
  • Mašinskis sutinka pripažinti savo kaltę dėl dviejų iš septynių punktų, kuriais iš pradžių buvo kaltinamas
Šaltiniai
Celsius įkūrėjas
Dar vienas kriptovaliutų kompanijos įkūrėjas gaus savo nuosprendį. Youtube ekrano nuotrauka

Nuosprendis A. Mašinskio sukčiavimo byloje bus pasiektas praėjus dvejiems metams po Celsius žlugimo

Kriptovaliutų skolinimo platforma „Celsius Network“ 2021 m. sparčiai augo. Ji siūlė dideles kriptovaliutų indėlių palūkanas ir pritraukė didelę naudotojų bazę. Celsius žlugo likus keliems mėnesiams iki garsiosios FTX nesėkmės ir kitų kriptovaliutų industrijos sukrėtimų, tačiau buvęs generalinis direktorius ir įkūrėjas kaltę pripažino tik dabar. Ir tai, kad tam, kad gautų švelnesnę bausmę[1].

Tuo pat metu kai Celsius klestėjo, FTX birža, kurią įkūrė Sam Bankman-Fired, SBF, tapo viena didžiausių kriptovaliutų mainų platformų pasaulyje. Vėliau, 2022 m., stabili valiuta „Terra Luna“ ir jos ekosistemos žlugimas sukėlė paniką rinkoje bei lėmė nuostolius daugeliui.

Greitai po to „Celsius“ turėjo įšaldyti klientų pinigų išėmimą, kilus likvidumo krizei. Tuo metu to priežastis buvo nurodytos „ekstremalios rinkos sąlygos“. Kita vertus, FTX masiškai augo ir pritraukė garsių visuomenės veikėjų palaikymą.

2022 m. liepos mėn. bendrovė „Celsius“ pateikė prašymą dėl apsaugos nuo bankroto, o įmonė atskleidė, kad klientams ir kreditoriams yra skolinga milijardus dolerių. Tuomet generalinis direktorius Aleksas Mašinskis sulaukė intensyvios kritikos dėl prasto įmonės valdymo.

Tų pačių metų lapkričio mėn. įvyko staigus FTX žlugimas. Įmonę ištiko likvidumo krizė, o SBF paprašė „Binance“ pagalbos. Jie sutiko įsigyti FTX, bet per 24 valandas pasitraukė iš sandorio, ištyrę FTX finansus. FTX teko skelbti bankrotą, o SBF atsistatydino.

Kol SBF grėsė suėmimas, ekstradicija ir daugybė kaltinimų sukčiavimu, pinigų plovimu ir rinkimų kampanijų finansavimo įstatymų pažeidimais, tęsėsi „Celsius“ bankroto procedūra. Įmonė stengėsi grąžinti skolas kreditoriams ir išspręsti teisminius ginčus, o tuo metu generaliniam direktoriui buvo vykdomi tyrimai dėl sukčiavimo ir netinkamo valdymo.

Atrodo, kad Celsius žlugimas nublanko prieš FTX ir paties įkūrėjo akibrokštus, bet 2024 m. abi įmonės ir toliau įsivėlusios į teisinius mūšius, o buvusiems vadovams bus iškeltos bylos ir vykdomi baudžiamieji tyrimai. Klientai ir kreditoriai vis dar kovoja dėl kompensacijų, o reguliavimo institucijos griežtina kriptovaliutų sektoriaus priežiūrą.

Aleksas Mašinskis, norėdamas gauti mažesnę bausmę, turėjo pripažinti du iš septynių kaltinimų. Ekrano vaizdas
Aleksas Mašinskis, norėdamas gauti mažesnę bausmę, turėjo pripažinti du iš septynių kaltinimų. Ekrano vaizdas

Po žlugimo „Celsius“ įkūrėjas Aleksas Mašinskis pripažįsta kaltę dėl kaltinimų sukčiavimu

SBF buvo nuteistas dėl kelių kaltinimų, įskaitant sukčiavimą ir pinigų plovimą, susijusių su jo kriptovaliutų biržos žlugimu. 2023 m. gruodžio mėn. jis buvo pripažintas kaltu dėl septynių kaltinimų, įskaitant klientų ir investuotojų apgaudinėjimą. Dėl jo elgesio kilo daug problemų, o teisėjas pastebėjo jo „vaikišką“ elgesį, todėl jis buvo nubaustas 25 metų laisvės atėmimo bausme.

Kitas kriptovaliutų berniukas, „Binance“ įkūrėjas ir generalinis direktorius Changpeng Zhao (CZ), susidūrė su teisine sistema, tačiau jis nebuvo nuteistas už jokias nusikalstamas veikas. Bent ne taip griežtai kaip SBF. Pačią „Binance“ dėl įtarimų pinigų plovimu, JAV vertybinių popierių įstatymų pažeidimais ir kitais galimais finansiniais nusižengimais tyrė kelios reguliavimo institucijos, įskaitant JAV Teisingumo departamentą (DOJ) ir Prekių ateities sandorių prekybos komisiją (CFTC).

CZ neigia bet kokius pažeidimus ir tvirtina, kad „Binance“ visiškai atitinka pasaulines taisykles. Bendrovė susidūrė su keliais teisminiais procesais, tačiau asmeniškai CZ nebuvo priimtas joks apkaltinamasis nuosprendis. Jis buvo greitai paleistas namo po suėmimo ir susidūrė su kur kas švelnesnėmis pasekmėmis nei SBF.

Kalbant apie bankrutavusios kriptovaliutų įmonės „Celsius“ įkūrėją, 59 metų A. Mašinskį, jam praėjusių metų liepą buvo pateikti septyni kaltinimai[2]. Dabar jis sutiko pripažinti savo kaltę dėl dviejų iš jų. Prokurorai teigia, kad jis klaidino klientus, siekdamas įtikinti juos investuoti, ir dirbtinai išpūtė „Celsius“ priklausančio kriptovaliutos žetono vertę.

„Kartais atsakomybės prisiėmimas, kai ir kur reikia, yra geriausias būdas padėti visiems judėti į priekį“, - po posėdžio žurnalistams sakė Mašinskio gynėjas Marcas Mukasey.

Mašinskis sutinka pripažinti savo kaltę dėl dviejų iš septynių punktų, kuriais iš pradžių buvo kaltinamas

Alexas Mashinsky iš pradžių praėjusiais metais pripažino savo kaltę. Neseniai JAV apygardos teisėjas Johnas Koeltlas atmetė A. Mašinskio prašymą atmesti du kaltinimus prieš teismo procesą, kuris pirmą kartą buvo numatytas sausio 28 d. Teisėjas Koeltl nuosprendį Mašinskiui turėtų paskelbti 2025 m. balandžio mėnesį[3].

Antradienį Mašinskis sutiko pripažinti savo kaltę dėl dviejų punktų iš septynių kaltinimų: sukčiavimas biržos prekėmis, sukčiavimo schema siekiant manipuliuoti keltų kainomis. Teisme jis prisipažino, kad 2021 m. per interviu „Celsius“ pirkėjams suteikė „melagingą paguodą“.

Interviu metu jis sakė, kad „Celsius“ gavo reguliavimo institucijų patvirtinimą „Earn“ programai. Tai buvo netiesa. Programa siūlė klientų kriptovaliutų turtą panaudoti investicinei grąžai gauti. Mašinskis taip pat prisipažino, kad neatskleidė, jog pardavinėjo „Celsius“ vidinio žetono CEL turtą.

„Žinau, kad tai, ką padariau, buvo neteisinga, ir noriu pabandyti padaryti viską, ką galiu, kad tai ištaisyčiau“, - sakė A. Mashinsky.

A. Mašinskis sudarė susitarimą dėl kaltės pripažinimo ir sutiko neapskųsti 30 metų arba mažesnės bausmės. Tai yra maksimali bausmė, kuri jam galėtų būti skirta už abu kaltinimus.