Suprasti akimirksniu
  • „Binance“ įkūrėjas atsistatydina po istorinio susitarimo su JAV valdžios institucijomis
  • Didžiausia pasaulio kriptovaliutų birža ne pirmoji susidurianti su sandorių slėpimu
  • Kriptovaliutų industrijos turtingiausias žmogus ir jo nuosmukis
  • „Binance“ teks bendradarbiauti su vyriausybe ir taikstytis su jos nuolatiniu stebėjimu
Šaltiniai
„Binance“ įkūrėjas
Vadovui teko pripažinti kaltę ir pasitraukti iš CEO pozicijos. Socialinių tinklų nuotrauka

„Binance“ įkūrėjas atsistatydina po istorinio susitarimo su JAV valdžios institucijomis

Kriptovaliutų pasaulyje įvyko seisminis pokytis „Binance“ įkūrėjas Changpeng Zhao oficialiai atsistatydino iš didžiausios pasaulyje kriptovaliutų biržos generalinio direktoriaus pareigų. Tačiau tai įvyko po to kaip jam teko teisme prisipažinti kaltu. Šis stulbinantis įvykis įvyko po to, kai antradienį Jungtinių Valstijų teisingumo departamentas (DOJ) paskelbė apie revoliucinį susitarimą, kuriuo užbaigiamas trejus metus trukęs užsitęsęs „Binance“ veiklos tyrimas.

Departamento tyrimas atskleidė daugybę rimtų pažeidimų, o iždo sekretorė Janet Yellen pareiškė, kad sąmoningi pažeidimai leido, kad per jos platformą pinigai patektų teroristams, kibernetiniams nusikaltėliams ir vaikų išnaudotojams. Dėl šių išvadų rimtumo buvo sudarytas istorinis susitarimas, kuris pakeis kriptovaliutų pramonės kraštovaizdį[1].

Pagal susitarimo dėl kaltės pripažinimo sąlygas Changpeng Zhao teks pagrindinė finansinių pasekmių našta - jis sutiko sumokėti milžinišką 50 mln. dolerių baudą. Ši didelė bauda pabrėžia kaltinimų rimtumą ir yra griežtas įspėjimas kitiems kriptovaliutų lyderiams, kaip svarbu laikytis griežtų atitikties standartų.

Į teisinę pelkę pateko ir pati birža „Binance“, kurios vienas iš įkūrėjų ir yra C. Zhao vadinamas tiesiog CZ. Birža prisipažino kalta dėl sąmokslo vykdyti nelicencijuotą pinigų pervedimo veiklą ir pažeidusi sankcijas Iranui, Kubai ir Sirijai. Dėl to „Binance“ gresia astronominė 4,3 mlrd. dolerių bauda, kuri neabejotinai sukels šoką visoje kriptovaliutų bendruomenėje.

Sekretorė J. Yellen pasveikino susitarimą kaip istorinį įvykį ir pabrėžė, kad bet kuri institucija, kad ir kur ji būtų įsikūrusi, norinti naudotis JAV finansų sistemos teikiamais privalumais, taip pat privalo laikytis taisyklių, kurios saugo mus visus nuo teroristų, užsienio priešininkų ir nusikalstamumo, arba susidurti su pasekmėmis.

Vyras, vadinamas turtingiausiu kriptovaliutų industrijos žmogumi, dabar susimokės milijardus. Socialinių tinklų nuotrauka
Vyras, vadinamas turtingiausiu kriptovaliutų industrijos žmogumi, dabar susimokės milijardus. Socialinių tinklų nuotrauka

Didžiausia pasaulio kriptovaliutų birža ne pirmoji susidurianti su sandorių slėpimu

Be milžiniškų baudų, Changpeng Zhao taip pat bus taikomas laikinas draudimas dalyvauti „Binance“ veikloje. Pagal susitarimą dėl kaltės pripažinimo priežiūros institucijos trejus metus paskirs nepriklausomą atitikties stebėtoją, kuris prižiūrės įmonės veiklą. Tik pasibaigus šiam stebėjimo laikotarpiui Zhao galės svarstyti galimybę grįžti prie kriptovaliutų milžinės vairo[2].

Šis įvykių posūkis įvyko po ankstesnių „Binance“ teisinių painiavų, kai birželį Vertybinių popierių ir biržos komisija (SEC) biržai pateikė kaltinimus. SEC teigė, kad Zhao ir „Binance“ slapta leido didelės vertės JAV klientams toliau prekiauti savo platformoje, pažeisdami įstatymus, kurie riboja JAV klientų prieigą prie jos paslaugų. Be to, JAV Teisingumo departamentas atskleidė, kad Zhao asmeniškai nurodė darbuotojams slėpti šiuos sandorius, kad būtų išvengta reguliavimo institucijų kontrolės.

Nors „Binance“ iki FTX žlugimo, kai atsitiktinai buvo padidintos jos pajamos, kovojo su pajamų mažėjimu, didelė bauda, kurią skyrė kaltinimų pripažinimo susitarimas, gali turėti didelį poveikį biržos finansams. Šio susitarimo pasekmės neabejotinai atsilieps visai kriptovaliutų rinkai. JAV generalinis prokuroras Merrickas Garlandas gyrė Changpeng Zhao ir „Binance“ užtikrintus susitarimus dėl kaltės pripažinimo, pažymėdamas, kad jie buvo sudaryti greitai po to, kai anksčiau tą patį mėnesį FTX įkūrėjas Samas Bankmanas-Friedas buvo nuteistas dėl kaltinimų sukčiavimu, pinigų plovimu ir sąmokslu.

M. Garlandas pabrėžė šių teisinių pergalių svarbą, teigdamas, kad „Binance“ tapo didžiausia pasaulyje kriptovaliutų birža iš dalies dėl jos padarytų nusikaltimų - dabar ji moka vieną didžiausių JAV istorijoje baudų įmonėms. Jis taip pat pabrėžė, kad žinia šiuo atveju turėtų būti aiški: naudodamiesi naujomis technologijomis, kad pažeistumėte įstatymus, jūs netampate pažeidėju, o nusikaltėliu.

Kriptovaliutų industrijos turtingiausias žmogus ir jo nuosmukis

Kriptovaliutų pasaulis, garsėjantis sparčiu augimu ir inovacijomis, dabar susiduria su blaiviu suvokimu, kad teisinė priežiūra ir atitiktis teisės aktų reikalavimams nėra pasirenkama. Stiprėjant reguliavimo kontrolei, pramonės lyderiai turi orientuotis sudėtingoje ir besikeičiančioje aplinkoje, užtikrindami, kad jų veikla tvirtai laikysis įstatymų. „Binance“ ir jos įkūrėjo atvejis yra griežtas priminimas, kad net ir skaitmeniniame pasienyje teisinių normų laikymasis yra imperatyvas, kurio negalima ignoruoti[3].

Lemiamu kriptovaliutų pramonei momentu Changpeng Zhao, meiliai savo gerbėjų vadinamas CZ ir visuotinai pripažintas turtingiausiu kriptovaliutų erdvės asmeniu 2022 m., pasitraukė iš biržos generalinio direktoriaus pareigų. Šis pranešimas sukėlė bangą per skaitmenines platformas, žymėdamas svarbų posūkį didžiausioje pasaulyje kriptovaliutų biržoje ir jos paslaptingam vadovui. Ne vienas socialiniuose tinkluose jam kabine medalius ir dėkoja, pamiršdami dėl kokių kaltinimų jam teko prisipažinti.

Changpeng Zhao kelionė su „Binance“ buvo nepaprasta. 2017 m. jis ėmėsi drąsaus sumanymo - pritraukė 15 mln. dolerių, kad paleistų savo projektą. Tuo metu kriptovaliutų rinka dar buvo pradiniuose etapuose ir tik nedaugelis galėjo numatyti, kokį milžinišką poveikį turės ši birža. Iki 2022 m. vidurio „Binance“ išaugo iki 92,5 mlrd. dolerių apytikrės rinkos vertės ir įtvirtino savo, kaip pramonės milžinės, statusą[4].

Nepaprasta C. Zhao sėkmė kuriant „Binance“ ir jai vadovaujant pelnė jam išskirtinę vietą kriptovaliutų pasaulyje. Savo socialiniame tinkle pasidalytame nuotaikingame pareiškime Changpengas Zhao atviravo apie emocinį krūvį atsisakius biržos, kurią jis išugdė iki žinomumo, kontrolės. Jis pripažino, kad išsiskirti su projektu nebuvo lengva, tačiau tvirtai teigė, kad tai buvo teisingas sprendimas. Zhao pripažino praeities klaidas ir prisiėmė visą atsakomybę, pabrėždamas, kad šis perėjimas geriausiai atitiko „Binance“ bendruomenės, pačios biržos ir jo asmeninio augimo interesus.

Po Zhao pasitraukimo „Binance“ vairas buvo perduotas Richardui Tengui, buvusiam biržos pasauliniam regioninių rinkų vadovui. R. Tengas, galintis pasigirti daugiau nei trijų dešimtmečių patirtimi finansinių paslaugų ir reguliavimo srityje, pradeda eiti generalinio direktoriaus pareigas, jam tenka nelengva užduotis - vadovauti bendrovei kitame jos plėtros etape.

„Binance“ teks bendradarbiauti su vyriausybe ir taikstytis su jos nuolatiniu stebėjimu

C. Zhao išreiškė neabejotiną pasitikėjimą R. Teng vadovavimo gebėjimais, pabrėždamas jo kvalifikaciją ir esminį vaidmenį, kurį jis atliks užtikrinant, kad „Binance“ laikytųsi aukščiausių saugumo, skaidrumo, atitikties ir augimo standartų. Tengas bus paskirtas su didelėmis pareigomis, įskaitant visapusišką bendradarbiavimą su vyriausybe visais klausimais, susijusiais su biržos elgesiu, kaip nurodyta susitarime dėl kaltės pripažinimo.

Pagal susitarimą stebėtojas trejus metus prižiūrės „Binance“ veiklą ir užtikrins, kad būtų laikomasi reguliavimo reikalavimų. Per šį laikotarpį Tengas bendradarbiaus su valdžios institucijomis, o jo įsipareigojimas vykdyti informacijos atskleidimo įsipareigojimus yra labai svarbus. Tai reiškia, kad jis turi nedelsdamas pranešti apie bet kokius įrodymus ar įtarimus, susijusius su pinigų plovimu, atitiktimi, su sankcijomis susijusiais nusižengimais ar kitais nusikalstamais federalinių įstatymų pažeidimais.

Nepaisant to, kad atsisakė generalinio direktoriaus pareigų, Changpeng Zhao išreiškė ketinimą padaryti pertrauką, tačiau ir toliau galės konsultuotis su „Binance“ komanda. Šią galimybę jis suformulavo atsižvelgdamas į JAV agentūrų rezoliucijose išdėstytą sistemą, pasinaudodamas savo istorinėmis žiniomis apie bendrovę ir savo, kaip akcininko, vaidmeniu.

Savo nuoširdžiame pranešime Zhao taip pat pabrėžė tam tikrus teigiamus susitarimų dėl kaltės pripažinimo aspektus. Visų pirma, jis nurodė, kad šiuose susitarimuose nėra teigiama, kad „Binance“ neteisėtai pasisavino naudotojų lėšas ar dalyvavo manipuliuojant rinka. Šie punktai suteikia tam tikro aiškumo tarp sudėtingų susitarimų.

Kadangi Changpeng Zhao svarsto savo ateitį, jis išreiškė abejonių dėl grįžimo į startuolio generalinio direktoriaus pareigas. Vietoj to jis išreiškė įsitikinimą, kad įmonė, kurią jis puoselėjo ir stebėjo, kaip ji auga, ir toliau klestės. CZ pasitraukimas žymi vienos „Binance“ eros pabaigą, tačiau taip pat reiškia kriptovaliutų pramonės atsparumą ir gebėjimą prisitaikyti. Kadangi reguliavimo aplinka keičiasi, o kriptovaliutų erdvė bręsta, šis perėjimas yra aštrus priminimas, kad pokyčiai yra nuolatiniai, o lyderiai turi prisitaikyti, kad užtikrintų tolesnę savo įmonių sėkmę.

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Matt Egan, Evan Perez, Allison Morrow, Holmes Lybrand, Sean Lyngaas and Bryan Mena. CEO of world’s largest cryptocurrency exchange pleads guilty to money laundering violations CNN. Breaking news
4.arrow_upward
MacKenzie Sigalos, Ryan Browne. Binance CEO Changpeng Zhao pleads guilty to federal charges, steps down CNBC. Trend news