Suprasti akimirksniu
  • „FTX“ biržos griūties istorija juda į priekį: SBF paleidimas už užstatą paneigtas
  • Auksinis berniukas su pilkais marškinėliais turės pasėdėti už grotų
  • Nesėkmingi bandymai nutildyti SBF: teismui teko imtis griežtesnių priemonių
Šaltiniai
Teismas nusprendė
Teisėjas nusprendė netvirtinti dar vieno paleidimo už užstatą. Ekaterina Bolovtsova/ Pexels nuotrauka

„FTX“ biržos griūties istorija juda į priekį: SBF paleidimas už užstatą paneigtas

Buvęs „FTX“ biržos vadovas teismo posėdžio, numatyto spalio mėnesį, lauks kitokiomis sąlygomis nei iki šiol. Niujorko federalinis teisėjas pasiuntė buvusį „FTX“ įkūrėją Samą Bankmaną-Friedą į kalėjimą ir atšaukė jo paleidimą už užstatą. Anksčiau S. Bankman-Friedui buvo skirtas namų areštas, tačiau Manheteno federalinio apygardos teismo teisėjas Lewisas A. Kaplanas panaikino jo paleidimą už užstatą[1].

Taip buvo nuspręsta po to, kai prokurorai pateikė įrodymų, kad jis nutekino dokumentus žiniasklaidai, siekdamas įbauginti liudytoją vykstančioje byloje. Dabar SBF laukia užduotis pasirengti gynybai teisme, kur jam pateikiama 13 baudžiamųjų kaltinimų būnant už grotų. Siekdamas, kad kai kurie kaltinimai būtų panaikinti, S. Bankmanas-Friedas birželio mėn. pateikė prašymą. Tačiau teisėjas L. A. Kaplanas atmetė jo argumentus kaip ginčytinus, arba nepagrįstus.

Siekdama, kad S. Bankmanas-Friedas būtų įkalintas, prokuratūra, be kitų žiniasklaidos straipsnių, nurodė ir „The New York Times“ pranešimą. Ataskaitoje buvo pateikti Caroline Ellison, buvusios „FTX“ vadovės ir buvusios S. Bankman-Fried draugės, kuri pripažino savo kaltę ir bendradarbiauja su teisėsauga kriptovaliutų biržos tyrime, privatūs raštai.

Teismas, apkaltintas tuo, kad naudojosi C. Ellison pranešimais siekdamas ją įbauginti, padarė išvadą, kad SBF mažiausiai du kartus klastojo liudytojų parodymus, kaip pranešė ne viena žiniasklaidos atstovė. Teismui rūpėjo ne tik konkretus pranešimas. Dėl kitų SBF bendravimo su žiniasklaida incidentų prokurorai paprašė įsakymo uždrausti jam bendrauti su spauda. Tačiau reporterių komitetas už spaudos laisvę ir vienas dokumentalistas pareiškė susirūpinimą dėl įsakymo uždengti burną[2].

„FTX“ buvęs vadovas „Forbes“ žurnale, kaip sėkmingas verslininkas. Forbes nuotrauka
„FTX“ buvęs vadovas „Forbes“ žurnale, kaip sėkmingas verslininkas. Forbes nuotrauka

Auksinis berniukas su pilkais marškinėliais turės pasėdėti už grotų

S. Bankmanas-Friedas sudrebino pasaulį kai susikrovė milijonus dėvėdamas pilkus marškinėlius ir gyvendamas su savo verslo partneriais kaip bendrabutyje studijų metais. Įmonė sukrovė turtus įkūrėjams ir investuotojams, bet griuvo su trenksmu kai buvo išaiškinta visa sukčiavimo schema. Jis siekė atidėti pakartotiną sulaikymą, kol bus apskųsta nutartis panaikinti jo paleidimą už užstatą, tačiau teisėjas atmetė jo prašymą. S. Bankman-Fried, kuriam JAV Vertybinių popierių ir biržos komisija, CFTC ir Niujorko pietinės apygardos prokuratūra pateikė kaltinimus, įskaitant „FTX“ investuotojų apgaudinėjimą, neprisipažino kaltu dėl baudžiamųjų kaltinimų.

Iš pradžių SBF ne kartą buvo prašęs prieigos prie savo „Google Drive“ dėl atradimų tyrimui. O vėliau JAV prokuroro padėjėja Danielle Sassoon apkaltino jį naudojantis šia prieiga, kad nutekintų C. Ellison dokumentus laikraščiams ir spaudai. SBF teisė viešai aptarinėti bylą jau buvo apribota, nes jis buvo linkęs komentuoti įvairius faktus apie savo įkalinimą[3].

Kadaise jam buvo skirtas namų areštas už 250 mln. dolerių užstatą, dabar jam gresia pasekmės už tariamą liudytojų bauginimą. L. A. Kaplanas pareiškė, kad įsakymas uždaryti burną buvo neadekvatus, atsižvelgiant į nuolatinius SBF nusižengimus ir elgesio pažeidimus. Per posėdį teisėjas paminėjo galimybę S. Bankmaną-Friedą laikyti Metropoliteno sulaikymo centre, kuris nėra pageidaujama įstaiga, tačiau pažymėjo, kad jam gali būti suteiktas specialus nešiojamasis kompiuteris, kuriuo jis kasdien nuo 9 iki 11 valandų gali naudotis Bruklino kalėjime.

Galiausiai verta paminėti, kad gruodžio pabaigoje buvęs vienas iš „FTX“ įkūrėjų Gary Wangas prisipažino kaltais dėl įvairių kaltinimų ir sutiko su susitarimais dėl kaltės pripažinimo ir bausmės sumažinimo mainais už bendradarbiavimą su JAV valdžios institucijomis. Tai jis padarė kartu su minima C. Ellison[4]. Po paskutinio teismo posėdžio Niujorke S. Bankmanas-Friedas buvo tiesiogiai išsiųstas į Bruklino Metropoliteno sulaikymo centrą, kaip nurodyta Kalėjimų biuro įrašuose. Jei apeliacinis skundas nebus patenkintas, jis greičiausiai liks suimtas iki spalio 2 d. kai prasidės jo baudžiamosios bylos nagrinėjimas.

Nesėkmingi bandymai nutildyti SBF: teismui teko imtis griežtesnių priemonių

Kaip teigia teisme buvę, scena buvo emocionali, kai teismo maršalai palydėjo S. Bankmaną-Friedą į areštinę; jis nusivilko švarką, kaklaraištį, ištuštino kišenes ir, atrodo, nusiavė batus. Dalyvavo jo tėvai, o motina buvo akivaizdžiai susijaudinusi per visą išsamų teisėjo sprendimą.

Nors vyriausybė siūlė S. Bankmaną-Friedą perkelti į kalėjimą Putname, Niujorko valstijoje, kur jis galėtų naudotis nešiojamuoju kompiuteriu gynybai pasirengti, jis buvo išsiųstas į Metropoliteno sulaikymo centrą, esantį netoli teismo pastato, kuriame interneto prieiga yra ribota. Nuo gruodžio mėn. suėmimo S. Bankmanas-Friedas gyveno savo tėvų namuose Palo Alto, Kalifornijoje, už 250 mln. dolerių užstatą.

Pasirodymas teisme yra naujausias įvykis iš daugelio ikiteisminių posėdžių, susijusių su buvusio milijardieriaus nuolatiniu bendravimu su spauda. Teisingumo departamentas šiuos pokalbius vertina kaip nuoseklų manipuliavimą liudytojais ir užstato sąlygų vengimą. Gynyba taip pat tikėjosi, kad informacijos atskleidimo procesas sustiprins SBF bylą, ir tvirtino, kad jo įkalinimas trukdytų tinkamai pasirengti teismo procesui, nes dėl didžiulio kiekio informacijos atskleidimo dokumentų reikia prieigos prie interneto.

Vyriausybės prašyme dėl sulaikymo teigiama, kad S. Bankman-Friedas per pastaruosius mėnesius išsiuntė daugiau kaip 100 elektroninių laiškų ir daugiau kaip 1 000 kartų skambino žiniasklaidai. Lemiamas taškas prokurorams buvo tai, kad jis nutekino savo buvusios merginos asmeninio dienoraščio įrašus laikraščiui. Prokuratūra nupiešė vaizdą, kaip S. Bankman-Friedas nepaliaujamai bando apeiti peržiūrėtas užstato sąlygas, tarp kurių ir ribota prieiga prie interneto ir draudimas naudotis išmaniuoju telefonu.

S. Bankman-Fried, kuriam pateikti keli kaltinimai dėl sukčiavimo elektroniniu ryšiu ir sukčiavimo vertybiniais popieriais, susiję su įtariamu „FTX“ sukčiavimu, veiksmus prokuratūra apibūdino kaip netiesioginį liudytojų bauginimą per žiniasklaidą. Byla toliau plėtojama, o prokuratūrai teko du kartus sumažinti kaltinimus, kad jie atitiktų ekstradicijos susitarimą su Bahamų salomis, kur S. Bankman-Friedas anksčiau buvo sulaikytas. Vyriausybė taip pat informavo teisėją apie savo planus kitą savaitę pateikti naują papildomą kaltinamąjį aktą.

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Turner Wright. Sam Bankman-Fried jailed as judge revokes bail Cointelegraph. Crypto news
2.arrow_upward
3.arrow_upward
Kelsey Piper. Sam Bankman-Fried tries to explain himself Vox. Trend reports