Suprasti akimirksniu
  • Dieta pagal kraujo grupę gali padėti numesti svorio, pagerinti virškinimą ir sustiprinti imunitetą
  • Mityba pagal kraujo grupę turi ir minusų: rizikuojama sukurti maistinių medžiagų disbalansą
  • Dietos pagal kraujo grupę planas skatina vartoti tik tam tikrus maisto produktus
  • A kraujo grupės mityba
  • B kraujo grupės mityba
  • AB kraujo grupės mityba
  • O kraujo grupės mityba
  • Individuali dieta gali duoti teigiamų rezultatų, bet tai veikiausiai nebus susiję su kraujo grupe
Šaltiniai
Kraujo grupių dieta
Kraujo grupių dieta buvo sugalvota dar praėjusiame amžiuje. Farhado Ibrahimzade'o/Unsplash nuotrauka

Dieta pagal kraujo grupę gali padėti numesti svorio, pagerinti virškinimą ir sustiprinti imunitetą

Kraujo grupių dieta sulaukė didelio dėmesio mitybos pasaulyje ir jos populiarumas neslūgsta jau daug metų. Šis mitybos metodas aiškina, kad žmogaus kraujo grupė atlieka lemiamą vaidmenį nustatant idealų maistą kūnui ir taip galima pagerinti sveikatą bei bendrą savijautą. Jei iki šiol nesate girdėję apie kraujo grupių dietą, siūlome susipažinti su jos istorija, galima nauda ar žala ir kitais faktais.

Gydytojas natūropatas dr. Peteris D'Adamo pirmą kartą pristatė kraujo grupių dietą savo knygoje, išleistoje dar 1996 metais. Pagrindinė šios dietos idėja yra ta, kad skirtingos kraujo grupės išsivystė skirtingais istorijos laikotarpiais, prisitaikydamos prie skirtingų dietų ir gyvenimo būdo. Dr. P. D'Adamo mano, kad laikantis dietos, pritaikytos savo kraujo grupei, galima optimizuoti virškinimą, pagerinti maistinių medžiagų įsisavinimą ir pagerinti bendrą sveikatą[1].

Jei tikėsime dr. P. D'Adamo sukurta teorija, tam tikruose maisto produktuose yra lektinų arba baltymų, kurie gali neigiamai sąveikauti su tam tikromis kraujo grupėmis ir sukelti virškinimo problemų. Vengdami šių maisto produktų ir sutelkdami dėmesį į naudingus maisto produktus, tam tikrą kraujo grupę turintys asmenys gali pagerinti virškinimą ir sumažinti nemalonų pilvo pūtimą.

Taip pat teigiama, jog skirtingų kraujo grupių medžiagų apykaitos profiliai taipogi skiriasi. Tad vartodami maistą, atitinkantį jų kraujo grupę, žmonės gali pasiekti geresnių svorio valdymo rezultatų ir jaustis energingesni.

Dr. P. D'Adamo netgi įsitikinęs, jog tam tikri maisto produktai gali sustiprinti imuninę sistemą ir geriau apsaugoti nuo ligų. Pavyzdžiui, O kraujo grupę turintys asmenys turėtų valgyti liesą mėsą ir žuvį, kurioje gausu baltymų, nes aiškinama, jog tai gali palaikyti gerą imunitetą.

Mityba pagal kraujo grupę turi ir minusų: rizikuojama sukurti maistinių medžiagų disbalansą

Kraujo grupių dietos kritikai teigia, jog šis mitybos planas nėra pagrįstas tvirtais moksliniais įrodymais. Dauguma tyrimų, atliktų siekiant įvertinti jo veiksmingumą, davė įvairių rezultatų, o dietos teorijai trūksta biologinio mechanizmo paaiškinimo.

Tiesa, visgi jau galima rasti keletą įdomesnių kraujo grupių tyrimų, kuriuose buvo pastebėtas ryšys tarp tam tikrų ligų rizikos[2]. Pavyzdžiui, O kraujo grupės savininkai turi mažesnę širdies ligų riziką, bet didesnę skrandžio opų riziką[3][4]. Tačiau tokie tyrimai vis tiek neįrodo kraujo grupės dietos veiksmingumo.

Mokslininkai jau spėjo pastebėti ryšį tarp tam tikrų ligų dažnumo ir kraujo grupių. National Cancer Institute/Unsplash nuotrauka
Mokslininkai jau spėjo pastebėti ryšį tarp tam tikrų ligų dažnumo ir kraujo grupių. National Cancer Institute/Unsplash nuotrauka

Be to, ribojantis dietos pobūdis gali privesti prie maistinių medžiagų disbalanso ir jų trūkumo organizme. Labai svarbu užtikrinti, kad būtų suvartojamas pakankamas kiekis visų pagrindinių maistinių medžiagų, nes kitu atveju gali pasireikšti įvairios sveikatos problemos. O dieta pagal kraujo grupes kaip tik skatina nevartoti tam tikrų produktų arba labiau vartoti tik tam tikrus produktus, priklausomai nuo kraujo grupės.

Iš esmės, nors kai kurie specialistai pripažįsta, kad kraujo grupė gali turėti įtakos tam tikriems sveikatos aspektams, visgi kiekvieno žmogaus genetinė sandara yra unikali. O tai reiškia, kad renkantis mitybą svarbu atsižvelgti į visus veiksnius. Pavyzdžiui, alergijas, sveikatos būklę, fizinį aktyvumą ir panašiai.

Dietos pagal kraujo grupę planas skatina vartoti tik tam tikrus maisto produktus

Kraujo grupių dieta palaiko mintį, jog jokia įprasta dieta nėra gera, nes reikalauja visus žmones maitintis vienodai. Tuo tarpu remiantis Dr. P. D'Adamo teorija, žmonės skatinami klausytis savo kūno ir pritaikyti mitybos įpročius pagal kraujo grupę.

Beje, įdomu dar ir tai, jog dietos besilaikantiems žmonėms rekomenduojama rinktis specifinius pratimus ir gyvenimo būdo pakeitimus, kurie taip pat skiriasi priklausomai nuo kraujo grupės. Aiškinama, jog toks elgesys gali pati optimizuoti savijautą, sustiprinti sveikatą ir numesti svorio.

Ši dieta suskirsto asmenis į keturias skirtingas grupes pagal jų kraujo grupę: A, B, AB ir O. Kiekviena kraujo grupė turi skirtingas mitybos gaires, kuriose rekomenduojama vengti tam tikrų maisto produktų arba atvirkščiai – būtinai juos įtraukti į savo mitybos racioną[5].

A kraujo grupės mityba

Asmenims, turintiems A kraujo grupę, rekomenduojama laikytis augalinės dietos principų ir atsisakyti raudonos mėsos. Kai kurie sako, jog ši mityba primena vegetarišką mitybą. Tad A kraujo grupės mitybos planas turėtų susidaryti iš šių maisto produktų:

  • Švieži vaisiai ir daržovės. Būtina valgyti įvairius spalvingus vaisius ir daržoves, pavyzdžiui, brokolius, morkas ir kitus.
  • Nesmulkinti grūdai. Tam, kad organizmas gautų būtinų maistinių medžiagų ir skaidulų, reikia rinktis nesmulkintus grūdus, pavyzdžiui, ruduosius ryžius, avižas ir panašiai.
  • Ankštiniai augalai. Į mitybą reikėtų įtraukti puikų baltymų ir skaidulų šaltinį – ankštinius augalus. Tiks lęšiai, avinžirniai, pupelės ir kiti.

Tuo tarpu riboti reikėtų raudoną mėsą ir pieno produktus. Remiantis kraujo grupių dietos teorija, tokie maisto produktai gali būti mažiau suderinami su A kraujo grupe.

B kraujo grupės mityba

Asmenys, turintys B kraujo grupę, skatinami laikytis subalansuotos mitybos, kurią apima įvairūs maisto produktai. Jiems galima valgyti ne tik augalus, bet ir mėsą (išskyrus vištieną ir kiaulieną). Tad B kraujo grupės mitybos planas turėtų susidaryti iš šių maisto produktų:

  • Liesa mėsa ir žuvis. Reikia saikingai įtraukti į mitybą liesą mėsą, tokią kaip paukštiena. Iš žuvų tiks lašiša, menkė ir kitos žuvys.
  • Pieno produktai. Rekomenduojama vartoti įvairius pieno produktus, tokius kaip sūris, pienas, jogurtas. Manoma, kad ši kraujo grupė gerai toleruoja pieno produktus, todėl jų nereikia vengti.
  • Vaisiai ir daržovės. Tinka įvairūs vaisiai ir daržovės, tačiau didžiausią dėmesį reikėtų skirti daugiau maistinių medžiagų turintiems produktams. Tad tiks špinatai, saldžiosios bulvės, paprikos ir kiti.

Riboti reikėtų suvartojamo perdirbto maisto kiekį, taip pat vištieną. Be to, reikėtų vengti kviečių, kukurūzų, lęšių, pomidorų. Aiškinama, jog tokie maisto produktai gali būti mažiau tinkami B kraujo grupės turėtojams.

AB kraujo grupės mityba

AB kraujo grupę turintiems žmonėms rekomenduojama maitintis sudarant A ir B kraujo grupių mitybos derinį. Tad AB kraujo grupės mitybos planas galėtų būti sudarytas remiantis tokiomis taisyklėmis:

  • Liesa mėsa, žuvis ir pieno produktai. Žinoma, juos reikia vartoti saikingai, atsižvelgiant į B kraujo grupei taikomas rekomendacijas.
  • Augalinis maistas. Mityboje turėtų būti įvairių daržovių, vaisių ir nesmulkintų grūdų produktų, kurie rekomenduojami A kraujo grupės turėtojams.
  • Pusiausvyra ir įvairovė. Reikia siekti subalansuotos mitybos, praturtintos tiek augaliniais, tiek gyvūniniais maisto produktais.

Tiesa, AB kraujo grupę turintys žmonės taip pat turėtų vengti perdirbto maisto, vištienos, jautienos, kukurūzų. Teigiama, jog toks maistas yra mažiau suderinamas su organizmu, kaip ir B kraujo grupės atveju.

O kraujo grupės mityba

O kraujo grupę turintys žmonės šioje dietoje vadinami medžiotojais. Jų mitybos planas turėtų koncentruotis į maistą, primenančią ankstyvųjų žmonių mitybą. O šie, kaip žinia, daugiausia buvo medžiotojai ir įvairių augalų rinkėjai. Tad O kraujo grupės mitybos planas turėtų būti sudarytas laikantis šių principų:

  • Liesa mėsa ir žuvis. Reikėtų valgyti įvairią liesą mėsą, tokią kaip jautiena, ėriena ar elniena. Joje gausu baltymų, kurie naudingi raumenų vystymuisi ir bendrai sveiktai. Taip pat rekomenduojama valgyti lašišą, menkę, skumbrę ir panašias žuvis, kurios yra puikus omega-3 riebalų rūgščių šaltinis.
  • Vaisiai ir daržovės. Ypatingą dėmesį reikėtų skirti lapiniams žalumynams, brokoliams, kopūstams, tačiau tinka ir kitos daržovės bei vaisiai. Tokie maisto produktai suteikia daug būtinų vitaminų, mineralų ir skaidulų.
  • Sveiki riebalai. Į racioną reikėtų įtraukti sveikų riebalų, tokių kaip alyvuogių aliejus, avokadai ir riešutai. Šie riebalai suteikia organizmui itin svarbių riebalų rūgščių ir padeda užtikrinti gerą širdies sveikatą.
  • Ankštinės daržovės. Rekomenduojama į mitybą įtraukti įvairių ankštinių augalų, tokių kaip lęšiai, įvairios pupelės. Šios daržovės suteikia organizmui augalinių baltymų ir skaidulų.

Tuo tarpu grūdai turėtų būti vengiami. Ypač atsargiai reikėtų elgtis su kviečių produktais, nes jie gali sukelti virškinimo problemų. Vietoj to geriau rinktis įvairius grūdus be glitimo: kvinoją, ryžius, burnočius. Taip pat reikėtų riboti pieno ir perdirbto maisto vartojimą. Tokia mityba iš esmės yra gan panaši į paleo dietą.

Individuali dieta gali duoti teigiamų rezultatų, bet tai veikiausiai nebus susiję su kraujo grupe

Teigiama, jog kiekvienai kraujo grupei tinka skirtinga mityba. Jonathano Borbos/Unsplash nuotrauka
Teigiama, jog kiekvienai kraujo grupei tinka skirtinga mityba. Jonathano Borbos/Unsplash nuotrauka

Galima rasti daugybę teigiamų atsiliepimų, todėl kraujo grupių dietos populiarumas neslūgsta ir kasmet tokį mitybos planą išbando išties daug žmonių. Tačiau, kaip jau minėta, nėra rimtų mokslinių tyrimų, kurie padėtų pagrįsti kraujo grupių dietos veiksmingumą.

Tie teigiami rezultatai daugeliu atveju nėra susiję su konkrečia kraujo grupe ir veikiausiai reikėtų dėl to kaltinti pasikeitusią mitybą ir sveikesnius maisto produktus. Juk iš raciono yra išmetamas įvairus nesveikas, perdirbtas maistas, tad natūralu, jog po to galima pastebėti tirpstančius kilogramus ar pagerėjusią sveikatą.

Skirtingos dietos tinka skirtingiems žmonėms. Jeigu visgi sugalvosite išmėginti šį mitybos būdą ir jis duos teigiamų rezultatų, tuomet tikrai nereikėtų sukti galvos, ką sako moksliniai įrodymai. Tačiau prieš imantis drastiškų pokyčių geriausia pasitarti su savo gydytoju – ši taisyklė galioja griebiantis bet kokios naujos dietos.

avatar
done
Raimonda Jonaitienė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Stephanie Watson. The Blood Type Diet WebMD
2.arrow_upward
Fumiichiro Yamamoto, Emili Cid, Miyako Yamamoto, Antoine Blancher. ABO research in the modern era of genomics Transfusion medicine reviews
3.arrow_upward
Meian He, Brian Wolpin, Kathy Rexrode, et. al. ABO Blood Group and Risk of Coronary Heart Disease in Two Prospective Cohort Studies Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology
5.arrow_upward