Suprasti akimirksniu
  • Pirmadienį K. Bartoševičius pareiškė dėl asmeninių priežasčių atsisakantis Seimo nario mandato
  • Generalinė prokurorė kreipėsi į Seimo Pirmininkę dėl pradėto ikiteisminio tyrimo
  • VRK savo sprendimą priims antradienį
  • Įtariamajam politikui gresia ilgi metai už grotų
  • Politiko kolega A. Navickas negali patikėti gauta informacija
  • A. Tapinas konservatoriams užklijavo naują „pedopartijos“ etiketę
  • Ne visos naujienos iš politikos pasiekia rinkėjų ausis
Šaltiniai
Seimas
Seime kilo dar neregėtas galimos pedofilijos skandalas. Emilijos Barčytės nuotrauka

Pirmadienį K. Bartoševičius pareiškė dėl asmeninių priežasčių atsisakantis Seimo nario mandato

Jeigu manėte, kad Lietuva jau yra pasiekusi dugną, manykite iš naujo – čia, pasirodo, į valdžią yra įlindęs net ir toks asmuo, kuris yra kaltinamas pedofilija. Ir toks asmuo yra ne kur kitur, o Seime, tarp valdančiųjų konservatorių. Konservatoriai, pasirodo, savo tarpe turi politiką, prieš kurį dar rudenį buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl lytinio priekabiavimo prie vaikų (jaunesnių nei 16 metų). Šiuo nusikaltimu įtariamas konservatorius Kristijonas Bartoševičius. Šiandien jis atsisakė Seimo nario mandato esą dėl asmeninių priežasčių.

Neseniai dėl galimos pedofilijos skriejo kaltinimai ir Regionų frakcijos nariui Remigijui Žemaitaičiui, tačiau jo kaltintoja buvo anaiptol ne teisėsauga, o viso labo tik premjerės neoficialus „patarėjas“ Olegas Šurajevas, pats viešai demonstravęs savo lytinius organus.

Dabar konservatoriams turėtų būti gėda kaip turi būti – tai mažiausiai, ką galima pasakyti apie tokį faktą, ypač išskriejusį iš konservatorių tarpo, kurie, panašu, mėgsta save laikyti elito grupuote vargšų visuomenėje. Juk iki tol tik konservatoriai esą galėdavo atstovauti labiausiai išsilavinusią visuomenės dalį ir būti mokslo ir visokių kitų sričių eruditais. Gi kas tie „valstiečiai“ ar kiti kaimiečiai, kai atstovauja tik „plūgų“ interesus.

Tačiau didesnė blogybė, kai tarp tų „mokslo žmonių“ atsiranda ir tokių, kurie labai gerai žino, ką reiškia tam tikri iškrypimai. Jeigu tokia statuso visuomenėje kaina – tegu, geriau būsime kaimo plūgais, bet paliksime ramybėje vaikus ir turėsime bent jau ta prasme švarią savo reputaciją.

Taigi, šiandien Seimo narys K. Bartoševičius nusprendė atsisakyti savo Seimo nario mandato, o Generalinė prokurorė savo ruožtu jau kreipėsi dėl jo neliečiamybės panaikinimo[1].
Komentuodamas, dėl ko nusprendė atsisakyti savo mandato, politikas nedaugžodžiavo ir nurodė, kad tą lėmė asmeninės priežastys. Tuo tarpu konservatorių frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulienienė savo buvusiam kolegai tik palinkėjo gero vėjo ir pareiškė laukianti kito frakcijos kolegos, esančio partijos sąraše – Viliaus Semeškos.
K. Bartoševičius atsisako Seimo nario mandato. Ventės Viteikaitės nuotrauka
K. Bartoševičius atsisako Seimo nario mandato. Ventės Viteikaitės nuotrauka

Generalinė prokurorė kreipėsi į Seimo Pirmininkę dėl pradėto ikiteisminio tyrimo

Tačiau atsistatydinimo iš parlamentaro kėdės priežastys netrukus paaiškėjo – generalinė prokurorė Nida Grunskienė kreipėsi į Seimo Pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen ir informavo apie 2022 m. lapkričio 15 d. pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl galimai įvykdytų nusikalstamų veikų, numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (BK) 150 straipsnio (seksualinis priekabiavimas) 4 dalyje, 153 straipsnio (jaunesnio negu 16 metų asmens tvirkinimas) 1 dalyje ir 150 straipsnio 3 dalyje[1].

Seimo Pirmininkei adresuotame laiške buvo nurodoma, kad remiantis tyrime nurodytais duomenimis, būtina spręsti klausimą dėl K. Bartoševičiaus patraukimo baudžiamojon atsakomybėn ar galimybių kitaip suvaržyti jo teises Seimo statuto 23 straipsnyje nustatyta tvarka.

Remiantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 62 straipsnio nuostatomis, Lietuvos Respublikos Seimo nario asmuo yra neliečiamas, o Seimo narys be Seimo sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas, negali būti kitaip suvaržoma jo laisvė. Seimo statuto 22 ir 23 straipsniai numato, kad dėl Seimo nario neliečiamybės atėmimo į Seimą turi kreiptis Lietuvos Respublikos generalinis prokuroras[1].

Generalinė prokurorė kreipėsi į V. Čmilytę-Nielsen dėl pradėto ikiteisminio tyrimo. Tingey traumų advokatų kontoros/Unsplash nuotrauka
Generalinė prokurorė kreipėsi į V. Čmilytę-Nielsen dėl pradėto ikiteisminio tyrimo. Tingey traumų advokatų kontoros/Unsplash nuotrauka

VRK savo sprendimą priims antradienį

Tuo tarpu Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) atstovė Indrė Ramanavičienė patikino, kad klausimas dėl K. Bartoševičiaus Seimo nario įgaliojimų panaikinimo yra įtrauktas į antradienio VRK posėdžio darbotvarkę[1].

Remiantis rinkimų kodeksu, savo įgaliojimų nesuėjus terminui Seimo narys netenka, jeigu atsistatydina pateikęs atitinkamą pareiškimą. Toks pareiškimas turi būti įteiktas asmeniškai arba pasirašytas kvalifikuotu elektroniniu parašu, arba patvirtintas notarine tvarka ir pateiktas VRK.

VRK K. Bartoševičiaus atsisakymą gavo elektroniniu paštu sausio 20 dieną, apie 20 valandą.

Įdomu, jei ikiteisminis tyrimas dėl tokios parlamentaro nusikalstamos veikos buvo pradėtas pernai metais, kodėl politikas nusprendė atsistatydinti tik dabar? Galbūt apie tokius Seimo nario „darbelius“ žinojo ir jo kolegos?

Įtariamajam politikui gresia ilgi metai už grotų

Jei visgi būtų konstatuota, kad K. Bartoševičius atliko šias BK priskiriamas baudžiamąsias veikas, jam grėstų ilgi metai belangės. Na, nebent, (buvusio) parlamentaro kolegoms pasidarytų gaila bendražygio ir šie galimai suregztų planą, kaip nusidėjėlį išvaduoti į laisvę anksčiau.

BK 150-asis straipsnio „Seksualinis priekabiavimas“ numato, kad tas, kas tenkino savo lytinę aistrą su žmogumi prieš šio valią analiniu, oraliniu ar kitokio fizinio sąlyčio būdu panaudodamas fizinį smurtą ar grasindamas tuoj pat jį panaudoti, ar kitaip atimdamas galimybę priešintis, ar pasinaudodamas bejėgiška nukentėjusio asmens būkle, ir atliko čia išvardintus veiksmus nepilnamečiui asmeniui, baudžiamas laisvės atėmimu nuo 2 iki 10 metų.

To paties straipsnio 4-oji dalis skelbia, kad tas, kas minimus veiksmus atliko mažamečiui asmeniui, baudžiamas laisvės atėmimu nuo 3 iki 13 metų.

BK 153 straipsnio „Jaunesnio negu šešiolikos metų asmens tvirkinimas“ 1-oji dalis numato, kad tas, kas atliko jaunesnio negu šešiolikos metų asmens tvirkinimo veiksmus, baudžiamas laisvės apribojimu arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 5 metų.

Politiko kolega A. Navickas negali patikėti gauta informacija

Kol kas iš pačio K. Bartoševičiaus jokių pasiteisinimų negirdėti – nei žiniasklaidoje, nei asmeninėje socialinėje feisbuko paskyroje parlamentaras nėra pateikęs jokių komentarų.

Tačiau vietoje jo situaciją pakomentavo jo (buvę) kolegos. Vienas iš jų – konservatorius Andrius Navickas, kuriam šios dvi žinios (apie atsistatydinimą ir apie įtarimus pedofilija) pasirodė it trenkusios iš giedro dangaus. Asmeninėje feisbuko paskyroje A. Navickas neskubėjo teisti politiko ir paliko viską išsiaiškinti atsakingoms teisinėms institucijoms.

A. Navickui pasirodė, kad Kristijonas ir prievarta – tai du žodžiai, nederantys viename sakinyje. Iki šiolei K. Bartoševičius jam esą atrodo „per geras ir kiek per naivus atšiauriai politikai“. Visgi, mintis apie provokacijas A. Navickas pareiškė stumiantis tolyn, mat neturintis pagrindo nepasitikėti Generaline prokuratūra ir teismais.

„Perskaičiau, kad pats Kristijonas neigia ir nesupranta, kas vyksta. Jis net teigia, kad jo pasitraukimas iš Seimo su jokia byla nesusijęs. Pastarasis faktas apskritai glumina. Labai sunku patikėti tokiu sutapimu... Bet lengva spėlioti, kai nieko tikro nežinai“, – pridūrė konservatorius.

Jis taip pat pridūrė, kad nors Seimo nariui pirmą kartą yra pateikti tokio pobūdžio įtarimai, Kristijonas esą ir toliau kartoja neva nesuprantantis, dėl ko yra kaltinamas ir toliau neigia visus jam skriejančius kaltinimus.

Žinia apie kaltinimus kolegai buvo it perkūnas iš giedro dangaus. Andriaus Navicko/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka
Žinia apie kaltinimus kolegai buvo it perkūnas iš giedro dangaus. Andriaus Navicko/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

A. Tapinas konservatoriams užklijavo naują „pedopartijos“ etiketę

Iki šiol, galima sakyti, už konservatorius mūru stojęs „Laisvės TV“ vadovas Andrius Tapinas taip pat pasišlykštėjo tokiu partijos nario elgesiu. Po pirmadienį išgirstų naujienų A. Tapinas pareiškė nesuvokiantis, kaip konservatoriai dar kada atsiplaus pedofilijos skandalo paliktą žymę.

„O jeigu rimtai – po prokuratūros kaltinimų, po truputį nutekančios informacijos apie nukentėjusius, mažamečius, Seimo nario „nieko nežinojimo“ ir sutapusio mandato padėjimo ir laiko, kiek šita istorija dar tęsis ir vyniosis – neįsivaizduoju, kaip konservatoriai atsiplaus nuo pedopartijos etiketės“, – rėžė jis.
Konservatoriai sunkiai atsiplaus šio skandalo pėdsakus. Andriaus Tapino/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka
Konservatoriai sunkiai atsiplaus šio skandalo pėdsakus. Andriaus Tapino/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Ne visos naujienos iš politikos pasiekia rinkėjų ausis

Iki šiol šis faktas apie K. Bartoševičių buvo akylai slepiamas saugant partijos garbę, o apie tai šiandien sužinoję internautai Vakarus jau prilygino Rusijos režimui, kuriame ne visos naujienos turi teisę pasiekti klausytojus. Ir taip yra ne tik Lietuvoje, bet ir likusiame Vakarų pasaulyje.

Štai viena internautė savo „Twitter“ paskyroje atkreipė dėmesį į tai, kad net ir tokio masto transliuotojas kaip BBC sugebėjo ignoruoti įvykusį milžinišką protestą, kurį surengė nukentėjusieji nuo vakcinų ir reikalavo išsiaiškinti tiesą. Tokie faktai, pasak jos, rodo, kokia „patikima“ yra mūsų žiniasklaida.

Kitas internautas komentaruose pasidalino, kad masinė žiniasklaida nepastebėjo kelių šimtų tūkstančių žmonių, žygiuojančių 2020 m. birželio mėnesį vykusiame proteste. Kitas komentatorius neslėpė pernai metais pats nuvykęs į slaugytojų organizuotą protestą, kuriame savo akimis regėjo maždaug 15 tūkstančių žmonių, nors tas pats BBC neva citavo, kad į mitingą buvo susirinkę 400 protestuotojų.

Didžiausi pasaulyje naujienų transliuotojai slepia nuo visuomenės informaciją. Bernie's Tweets/„Twitter“ paskyros ekrano nuotrauka
Didžiausi pasaulyje naujienų transliuotojai slepia nuo visuomenės informaciją. Bernie's Tweets/„Twitter“ paskyros ekrano nuotrauka