Suprasti akimirksniu
  • Filtrinė kava visuomenėje priimama kaip per lengva
  • Skonis tarsi „išsiskleidęs kaip gėlės žiedas“
  • Filtrinės kavos ruošimas
  • Nenaudokite prastų kavos pupelių
  • Kodėl kava būna rūgšti
  • Mitas: silpnoje kavoje yra mažai kofeino
Šaltiniai
Populiarumu nenusileidžianti espresso
Filtrinė kava išpopuliarėjo net labiau nei espresso. Autorių albumo nuotrauka

Filtrinė kava visuomenėje priimama kaip per lengva

Per ilgus darbo metus pastebėjome, kad nors žmonių besidarbuojančių su šiuo gėrimu tarpe filtrinė kava sparčiai išpopuliarėjo ir dažnai yra mėgiama net labiau nei espresso – kavos civilių tarpe ji vis dar priimama kaip per lengva ir neverta kavos pavadinimo. Per dar ilgesnius darbo metus išsiaiškinome ir kodėl taip yra!

Skonis tarsi „išsiskleidęs kaip gėlės žiedas“

Turbūt ne kartą tai girdėjote arba patys buvote žmogus paragavęs filtrinės kavos ir ištaręs žodį „kavasiusė“. Tiesa yra ta, kad šio tipo kava tokia ir turi būti. Iš jos tikėtis, kad ji bus stipri ir tvirto kūno, yra tas pats, kaip iš plovo tikėtis, kad jis bus be ryžių. Filtrinių kavų privalumas yra tas, kad priešingai nei espresso, jose skonis yra ne koncentruotas, o išsiskleidęs kaip gėlės žiedas. Dėl šios priežasties gerdami filtrinę kavą galite geriau pajusti joje vyraujančius poskonius. Tiesa, tam tokį gėrimą reikia tinkamai paruošti. Kaip tai padaryti? 

Filtrinės kavos ruošimas

Nors filtrinę kavą galima paruošti įvairiausiais būdais pradedant Chemex ir baigiant merliumi, kuriuo nusunkiami cepelinams skirti tarkiai, joms visoms galioja bendri principai. Tokiai kavai pupeles reikia malti kiek stambiau nei užpiltinei. Tai leis vandeniui geriau prasiskverbti pro tirščius iš jų sugeriant tiek gerųjų savybių, kiek reikia. Tuomet reikia pasirinkti tinkamą kavos kiekį. Bet kuriai filrtinei kavai galioja auksinės proporcijos taisyklė – 6 g kavos 100 ml vandens.

Filtrinėje kavoje ypač jaučiami pupelių skoniai ir poskoniai. Autorių albumo nuotrauka
Filtrinėje kavoje ypač jaučiami pupelių skoniai ir poskoniai. Autorių albumo nuotrauka

Tai reiškia, kad už kiekvieną 100 ml savo gėrimo, turite pridėti po 6g maltos kavos. Jei šį skaičių viršysite, užuot gavę stipresnę kavą, gausite labiau koncentruotą. Tokią kavą galite atskirti, jei jaučiate, kad išgėrus gurkšnį, jums sutraukia liežuvį. Jei maltos kavos įdėsite per mažai, gausite tikrąją „kavasiusę“.

Tam, kad geriau atskirtumėte tinkamą kavą nuo per lengvos, pamėginkite įsivaizduoti rutulio formos šokoladinį saldainį. Mintyse prakąskite šį saldainį, jei vidus irgi užpildytas šokoladu, tai jūsų tinkamai paruošta kava. Nors jis nuo to netampa nei stipresnis, nei lengvesnis, jūs jaučiate daugiau skonio. Jei prakandus saldainį viduje yra vanduo, tai per lengva kava arba kaip sakome mes – spalvotas vanduo. Ruošiant filtrinę kavą pirmiausia reikia sušlapinti tirščius ir palaukti 20 sekundžių. Tada palengva, nekeliant purslų, supilti likusį vandenį ir palaukti, kol šis prasiskverbs pro kavą. Taip gausite geriausią rezultatą. Visgi, tai ne pabaiga, turite rinktis tam tinkamas kavos pupeles.

Nenaudokite prastų kavos pupelių

Kaip ir minėjome, filtrinėse kavose labai gerai jaučiami kavos pupelių, kurias naudojate, skoniai ir poskoniai. Tad, jei kavą ruošiate iš prastų pupelių, labai gerai pajausite, kuo jos yra blogos. Labai dažnai aparatams skirtos kavos pupelės turi robustos (kas savaime nėra blogai), tačiau robusta kavai suteikia labiau tradicinį skonį, kuris filtrinių kavų kontekste atsiskleidžia kaip labai neskanus ir primenantis degėsius. Dėl šios priežasties rekomenduojame rinktis 100% arabikos pupeles, kurios būtų skrudintos kiek šviesiau.

Filtrinėje kavoje ypač jaučiami pupelių skoniai ir poskoniai. Autorių albumo nuotrauka
Filtrinėje kavoje ypač jaučiami pupelių skoniai ir poskoniai. Autorių albumo nuotrauka

Visgi, čia vėl atsiranda problema, šviesiai skrudinta kava, tradicinės kavos mėgėjams gali pasirodyti per rūgšti.

Kodėl kava būna rūgšti

Dažniausiai nurašoma kavos savybė yra jos rūgštumas. Šiuo atveju laimi anglakalbiai, kurie rūgštumui apibūdinti turi du atskirus terminus, kuriais labai paprasta paaiškinti, kada kava turi būti rūgšti, o kada – ne. Sourness – tai yra rūgštumo tipas, kuris kavoje atsiranda kaip skrudinimo, paruošimo ar tiesiog pupelių defektas. Jei tai ne pastarasis variantas, dažniausiai taip nutinka dėl per greito kavos paskrudinimo arba paruošimo, o tai labai propaguoja pramoniniai kavos gamintojai, kurių pupelėse dažniausiai ir juntama ta blogoji (sourness) rūgštis. Tuo tarpu gerasis rūgštumas – vadinamas acidity, kavoje yra kaip natūrali balanso dalis. Afrikietiškose kavose ši savybė yra išreikšta labiau, Pietų Amerikos kavose mažiau, tačiau, kad jos nebūtų visai, pasitaiko labai retai. Negana to, bendrai rūgštelė kavoje paintensyvėja ją paskrudinus šviesiau, o būtent tokio laipsnio skrudinimo mums ir reikia norint paruošti skanią filtrinę kavą. Taigi, prieš ragaudami filtrinę kavą, turite tikėtis, kad ji turės rūgštelės, tačiau vietoj veido suraukimo, pabandykite pažvelgti plačiau ir joje užčiuopti kokius nors poskonius. Tai gali būti bet kas nuo citrinos žievelės iki spanguolių ar nuo vyno iki žalio obuolio. Prižadame, kad atradus tai, tikrai atsivers akys apie filtrinę kavą ir gerdami įžvelgsite visus jos privalumus.

Mitas: silpnoje kavoje yra mažai kofeino

Šioje vietoje norėtume sugriauti mitą, kad kavos skonio stiprumas kaip nors koreliuoja su kofeino kiekiu joje. Tiesa, kad ši medžiaga gali suteikti kavai kartumo, tačiau net ir lengviausio skonio kava, gali turėti kur kas daugiau kofeino nei stiprus, smalą primenantis gėrimas. Taip yra todėl, kad kavos skonio stiprumas priklauso nuo jos skrudinimo laipsnio, o kofeino kiekis - nuo sąlyčio su vandeniu laiko. Negana to, šviesiau skrudinant kavos pupeles pats procesas užtrunka trumpiau (tai nėra tas pats, kas greičiau) dėl to sudega mažiau kofeino. Taigi, didesnė jo dalis lieka pasiruošusi ištirpti jūsų ruošiamoje filtrinėje kavoje. Galiausiai gauname, kad taip paruošta kava ne tokia jau ir silpna kofeino atžvilgiu.

Bet kuriuo atveju, net ir žinant visus niuansus, pradėti reikėtų nuo savo požiūrio išplėtimo. Turėdami išankstinę nuomonę, niekuomet nepamėgsite filtrinės kavos, todėl norėdami pažinti kavos pasaulį turite tapti kiek atviresni tam, ką iš tiesų siūlo kitokie kavos paruošimo būdai. Juk ir žodis „kavasiusė“ filtrinei kavai yra komplimentas.