Suprasti akimirksniu
  • JAV finansuoja Kinijos paukščių gripo eksperimentus
  • Dėl kinų tyrimo finansavimo mokesčių mokėtojų pinigais susirūpino įstatymų leidėjai
  • COVID-19 privertė atidžiau stebėti tyrimų vykdymą ir jų finansavimą, ypač Kinijoje
Šaltiniai
Tyrimai
JAV finansuoja pavojingus paukščių gripo tyrimus Kinijoje. Julia Koblitz/Unsplash nuotrauka

JAV finansuoja Kinijos paukščių gripo eksperimentus

JAV vyriausybė, bendradarbiaudama su Kinijos mokslininkais, skiria 1 mln. dolerių paukščių gripo virusų eksperimentams finansuoti. Tyrimus finansuoja JAV žemės ūkio departamentas, o patys tyrimai bus atliekami Džordžijos valstijoje, Kinijos, Pekino ir Škotijos, Edinburgo universitetuose[1]. Tyrimų metu antys ir žąsys bus užkrečiamos skirtingomis virusų atmainomis, o tada bus tiriamas virusų potencialas plisti.

Mokslininkai dirba su bent trimis skirtingais virusais: H5NX, H7N9 ir H9N2. H5NX virusai yra apibūdinami kaip labai patogeniški, galintys žmonėms sukelti neurologinių komplikacijų. H7N9 viruso padermė pirmą kartą žmones ir gyvūnus užkrėtė Kinijoje, dar 2013 m., o susirgimai buvo itin komplikuoti. H9N2 padermė buvo aptikta balandžiuose Kinijoje. Viruso patogeniškumas mažesnis, tačiau jis irgi gali paveikti žmones.

Duomenis apie JAV finansuojamus ir Kinijos mokslininkų vykdomus tyrimus gavo aktyvistų grupė „The White Coat Waste Project“. Iš dokumentų matyti, kad tyrimų finansavimas prasidėjo 2021 m. balandį ir yra numatytas iki 2026 m. kovo mėnesio. JAV žemės ūkio departamento teigimu, paraiška dėl projekto finansavimo buvo pateikta 2019 m., o patvirtinta 2020 m. – COVID-19 pandemijos metu.

Aktyvistų grupės „The White Coat Waste Project“ viceprezidentas Justinas Gudmanas teigia, kad JAV vyriausybė elgiasi neapgalvotai ir nepateisinamai, finansuodama pavojingus tyrimus, kuriuose dalyvauja tyrėjai iš liūdnai pagarsėjusios Vuhano laboratorijos, kuri laikoma vieta, iš kurios išplito COVID-19.

Nerimą dėl užsienio tyrimų paskatino COVID-19 pandemija. Engin Akyurt/Unsplash nuotrauka
Nerimą dėl užsienio tyrimų paskatino COVID-19 pandemija. Engin Akyurt/Unsplash nuotrauka

Dėl kinų tyrimo finansavimo mokesčių mokėtojų pinigais susirūpino įstatymų leidėjai

Į šią informaciją sureagavo Ajovos respublikonų senatorė Džoni Ernst. Ji šiuo klausimu kreipėsi į JAV žemės ūkio departamento sekretorių Tomą Vilsaką, prašydama pateikti daugiau informacijos apie departamento vykdomą mokslinių tyrimų finansavimą.

Dž. Ernst laiške kvestionuojamas JAV Žemės ūkio departamento sprendimas remti tik tuos mokslinius tyrimus, kurie yra susiję su paukščių gripo virusais bei bandymaisvirusus patobulinti taip, kad ligos taptų labiau užkrečiamos ir pavojingos.

„Man sukėlė nerimą ne pelno siekiančios grupės „The White Coat Waste Project“ informacija, kad departamentas remia eksperimentus, susijusius su labai patogenišku paukščių gripo virusu, kuris kelia pavojų ir gyvūnams, ir žmonėms“, – laiške rašo senatorė.

Senatorė vėliau žiniasklaidai teigė, kad amerikiečių sveikata ir saugumas yra per daug svarbūs, kad būtų galima tai tiesiog ignoruoti. Ji taip pat pabrėžė, kad prezidento Joe Bideno administracija turėtų atsargiau žvelgti į bendradarbiavimą su Kinija, ypač tokioje jautrioje srityje kaip žmogui pavojingi tyrimai.

„Mes negalime leisti, kad pasikartotų tai, kas nutiko Vuhane“, – teigia Ajovos senatorė.

JAV Žemės ūkio departamento atstovas spaudai Allanas Rodrigesas atsakė, kad visiškai įprasta, jog tarptautiniai tyrėjai atlieka nepriklausomus tyrimus. Jo teigimu, iš JAV biudžeto tyrimams skirtas 100 mln. dolerių finansavimas, kuris skiriamas tik konkretiems komponentams, kuriuos atlieka Džordžijos valstijoje įsikūrusi amerikiečių komanda, ir jokiu būdu neprisideda prie Jungtinėje Karalystėje, Kinijoje ar kur kitur atliekamų tyrimų.

Vuhane atliekami tyrimai kelia nerimą JAV įstatymų leidėjams. Kobe agency/Unsplash nuotrauka
Vuhane atliekami tyrimai kelia nerimą JAV įstatymų leidėjams. Kobe agency/Unsplash nuotrauka

COVID-19 privertė atidžiau stebėti tyrimų vykdymą ir jų finansavimą, ypač Kinijoje

2015-2023 m. mažiausiai septyni JAV subjektai skyrė dotacijas Kinijos laboratorijoms, atliekančioms eksperimentus su gyvūnais. Bendrai, Kinija taip gavo maždaug 3 306 061 JAV dolerių.

Tik praėjusią vasarą JAV sustabdė federalinį finansavimą Kinijos Vuhano virusologijos institutui, tačiau sprendimas priimtas tik todėl, nes institutas nepateikė dokumentų, susijusių su susirūpinimą sukeliančiais biologinės saugos protokolo pažeidimais[2].

JAV Sveikatos ir žmogaus paslaugų departamento (HHS) pareiškime buvo teigiama, kad Vuhano institutas jau nuo 2020 m. liepos mėnesio negauna federalinio finansavimo iš Nacionalinio sveikatos instituto (NIH), JAV medicininių tyrimų agentūros. HHS taip pat nusprendė, jog nori uždrausti Kinijos mokslinių tyrimų įstaigai ateityje dalyvauti valstybinėse viešųjų pirkimų ir ne viešųjų pirkimų programose.

Susirūpinimas užsienio tyrimų finansavimu JAV išaugo po COVID-19 pandemijos. Tai paskatino ir netylančios diskusijos dėl pandemiją sukėlusio viruso kilmės.

Yra žinoma, kad 2017-2019 m. Vuhano laboratorijoje buvo vykdyta daugybė mokslinių tyrimų projektų, kuriais buvo siekiama pagerinti Kinijos žinias apie patogenus ir ankstyvojo perspėjimo apie ligas pajėgumus. Įvertinus tai, manoma, kad ši laboratorija gali turėti vieną didžiausių pasaulyje šikšnosparnių mėginių saugyklų, kuri leidžia atlikti itin pavojingus koronavirusų tyrimus.

2013 m. Vuhano laboratorija buvo surinkusi gyvūnų mėginius, iš kurių identifikavo šikšnosparnių koronavirusą RaTG13, 96,2 proc. panašų į COVID-19 virusą, o 2019 m. pabaigoje laboratorijos mokslininkai daugiausia dėmesio skyrė MERS ir su SARS susijusiems virusams, kurių tyrimams buvo naudoti transgeninių pelių modeliai.

JAV respublikonai 2021 m. paskelbė ataskaitą, kurioje nurodė turintys pakankamai įrodymų, kad Vuhano instituto mokslininkai dirbo siekdami modifikuoti koronavirusus taip, kad jais būtų galima užkrėsti žmones, ir tokios manipuliacijos galėjo būti slepiamos.

FTB direktorius Kristoferis Rėjus praėjusių metų vasario mėnesį sakė, kad jo agentūra jau kurį laiką vertino, jog pandemijos ištakos greičiausiai buvo galimas incidentas laboratorijoje Vuhano laboratorijoje, tačiau vėliau JAV žvalgybos agentūros paskelbė išvadas, kurios teigiama, kad tyrimo metu nerado tiesioginių įrodymų, kad COVID-19 pandemija kilo dėl galimo incidento Vuhane.

Remiantis paskutiniais duomenimis, keturios JAV agentūros mano, kad virusas buvo perduotas natūraliu būdu – iš gyvūnų žmonėms, kitos dvi agentūros – Energetikos departamentas ir FTB mano, kad virusas į žmonių populiaciją pateko po netyčinio laboratorijos nuotėkio. Vieningai JAV agentūros galėjo patvirtinti tik tai, kad COVID-19 arba SARS-CoV-2 nebuvo kurtas kaip biologinis ginklas.

Tačiau dar 2024 m. pradžioje „Heritage Foundation“ padalinys padavė į teismą Centrinę žvalgybos valdybą (CŽV), kaltindamas ją, kad ši nuslėpė įrašus, kuriuose išsamiai skelbti analitikams išmokėtų atlyginimų duomenys, siekiant nuslėpti tikrąsias išvadas apie labiausiai tikėtiną COVID-19 pandemijos paplitimo iš laboratorijos versiją.