Suprasti akimirksniu
  • JAV žvalgyba: įrodymų dėl COVID-19 kilmės vis dar trūksta
  • Vuhano laboratorija – didžiausia šikšnosparnių mėginių saugykla pasaulyje
  • Kinijos laboratorijoje buvo fiksuoti saugos pažeidimai, darbuotojai sirgo į COVID-19 panašia liga
Šaltiniai
Vuhano laboratorija
JAV išslaptino dalį informacijos apie COVID-19 kilmę. KOBU Agency

JAV žvalgyba: įrodymų dėl COVID-19 kilmės vis dar trūksta

Skaičiuojant jau ne vienerius metus nuo 2020 m., kai pasaulį surakino koronaviruso pandemija, klausimų dėl tikrosios viruso kilmės ir toliau išlieka daugiau nei atsakymų.

JAV Nacionalinės žvalgybos direktoriaus biuras (ODNI) neseniai išslaptino dalį informacijos, kuriose analizuojamos įvairios COVID-19 paplitimo teorijos.

Tačiau atskleidus šią informaciją paaiškėjo, kad JAV žvalgybos agentūros nerado jokių tikslių tiesioginių įrodymų, kad COVID-19 nutekėjo iš Kinijos, Vuhano tyrimo laboratorijos. ODNI ataskaitoje teigiama, kad tiek laboratorinio nuotėkio, tiek natūralaus viruso išplitimo teorija yra reali ir galima[1].

Ši ataskaita paviešinta po to, kai Kongresas dar kovo mėnesį priėmė įstatymą, kuriuo JAV žvalgybai buvo suteikta 90 dienų išslaptinti tai, ką ji žino apie liūdnai pagarsėjusį Vuhano virusologijos institutą.

„Centrinė žvalgybos valdyba ir kitos agentūros vis dar negali nustatyti tikslios COVID-19 pandemijos kilmės, nes abi natūralios ir laboratorinės hipotezės remiasi svarbiomis prielaidomis arba susiduria su sunkumais dėl prieštaringų pranešimų“, – teigiama oficialios ODNI ataskaitos išvadose.

Keturios JAV agentūros mano, kad virusas buvo perduotas natūraliu būdu – iš gyvūnų žmonėms, tuo tarpu kitos dvi agentūros – Energetikos departamentas ir FTB mano, kad virusas į žmonių populiaciją pateko po netyčinio laboratorijos nuotėkio.

JAV agentūros galutinai patvirtina tik tai, kad COVID-19 arba SARS-CoV-2 nebuvo kurtas kaip biologinis ginklas.

Tačiau tokia ataskaita ir toliau neatsako į daugelį pandemijos pradžią gaubiančių klausimų. Kaip teigia Johnas Ratcliffe'as, dirbęs JAV nacionalinės žvalgybos direktoriumi buvusio prezidento Donaldo Trumpo laikais, dabartinio prezidento Joe Bideno administracija galimai žino daugiau, tačiau sistemingai nutyli informaciją.

„Laboratorijos nutekėjimas yra vienintelė teorija, kurią patvirtina mokslas, žvalgyba ir sveikas protas“, – sako J. Ratcliffe'as.

Primename, kad dar 2021 m. buvo atliktas bendras Kinijos ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) tyrimas, kurio metu viruso nutekėjimo iš laboratorijos teorija buvo pripažinta „labai mažai tikėtina“.

Vis dėlto, tyrimas sulaukė didelės tarptautinių ekspertų kritikos dėl skaidrumo stokos, o kai kurie mokslininkai konstatavo, kad tikroji viruso kilmė gali būti niekuomet taip ir neatskleista.

Vuhano laboratorija – didžiausia šikšnosparnių mėginių saugykla pasaulyje

Neseniai paviešinta ODNI ataskaita rodo, kad 2017-2019 m. Vuhano laboratorijoje buvo vykdyta daugybė mokslinių tyrimų projektų, kuriais buvo siekiama pagerinti Kinijos žinias apie patogenus ir ankstyvojo perspėjimo apie ligas pajėgumus[2].

Atsižvelgiant į tyrimų kiekį, JAV konstatavo, kad Vuhano laboratorija gali turėti vieną didžiausių pasaulyje šikšnosparnių mėginių saugyklų, kuri leidžia atlikti itin pavojingus koronavirusų tyrimus.

Pavyzdžiui, manoma, kad 2013 m. Vuhano laboratorija buvo surinkusi gyvūnų mėginius, iš kurių identifikavo šikšnosparnių koronavirusą RaTG13, 96,2 proc. panašų į COVID-19 virusą.

Tuo tarpu 2019 m. pabaigoje laboratorijos mokslininkai daugiausia dėmesio skyrė MERS ir su SARS susijusiems koronavirusams, kurių tyrimams buvo naudoti transgeninių pelių modeliai.

Vėliau, 2020 m. pradžioje Vuhano laboratorija perėjo prie dar platesnių tyrimų, susijusių su COVID-19 pandemija: mokslininkai genų inžinerijos būdu sukūrė į SARS panašių koronavirusų chimeras arba jų derinius, bandė klonuoti kitus nesusijusius infekcinius virusus ir naudojo atvirkštinio genetinio klonavimo metodus į SARS panašiems koronavirusams.

ODNI ataskaitoje dėmesys atkreipiamas ir į tai, kad kai kuriuose genų inžinerijos projektuose, susijusiuose su koronavirusais, buvo naudojami metodai, dėl kurių vėliau gali būti sunkiau aptikti tyčinius pokyčius ir modifikacijas.

Pavyzdžiui, dar 2017 m. vieno Vuhano laboratorijos mokslininko-studento parengta disertacija parodė, kad atvirkštinio genetinio klonavimo metodai nepaliko jokių į SARS panašių koronavirusų genetinės modifikacijos pėdsakų.

Tikroji COVID-19 kilmė gali būti niekuomet neatskleista. Fusion Medical Animation/Unsplash nuotrauka
Tikroji COVID-19 kilmė gali būti niekuomet neatskleista. Fusion Medical Animation/Unsplash nuotrauka

Kinijos laboratorijoje buvo fiksuoti saugos pažeidimai, darbuotojai sirgo į COVID-19 panašia liga

ODNI ataskaitoje taip pat pažymima, kad dalis Vuhano laboratorijos darbuotojų galėjo nesilaikyti tinkamų biologinės saugos priemonių, todėl padidėjo atsitiktinio sąlyčio su virusais rizika.

JAV žvalgyba surinko pakankamai informacijos, kuri rodo, kad dar gerokai prieš COVID-19 pandemiją Vuhano laboratorija stengėsi pagerinti kai kurias biologinės saugos sąlygas ir rengė papildomus saugos mokymus.

2019 m. sausio mėnesį laboratorijoje buvo atlikti į SARS panašaus koronaviruso eksperimentai, tačiau mokslininkai dar 2017 m. buvo perspėti apie šių virusų gebėjimą tiesiogiai užkrėsti žmones per jų smaigalio baltymą. Apie pavojų pakartotinai buvo paskelbta ir 2019 m. pradžioje. Be to, 2019 m. rudenį Vuhano laboratorijoje buvo atlikta epideminių virusų analizė iš pangolinų mėginių.

Jau 2020 m., praėjus vos keliems mėnesiams nuo COVID-19 protrūkio pradžios, atlikus Vuhano laboratorijos patikrinimą, buvo nustatyta, kad joje reikia atnaujinti didelę dalį senstančios įrangos, laboratorijoje taip pat trūko papildomos dezinfekavimo įrangos, o vėdinimo sistemos veikė prastai.

Tokia saugumo stoka galimai lėmė ir tai, kad 2019 m. rudenį keli Vuhano laboratorijos tyrėjai susirgo, o šios mįslingos ligos simptomai atitiko COVID-19 simptomus. Tačiau jeigu būtų remiamasi PSO 2021 m. kovo mėnesį atlikto tyrimo ataskaita, Vuhano laboratorijos ekspertų ir darbuotojų mėginių tyrimai dėl SARS-CoV-2 antikūnų buvo neigiami.

Apie galimą užsikrėtimą COVID-19, dar prieš virusui išplitus globaliai, prabilo ir Vuhano laboratorijos mokslininkas Benas Hu. Jis teigia, kad bet kokios spekuliacijos šiuo klausimu nėra tikslingos, o JAV išslaptintos informacijos ataskaitą pavadino melu ir absurdu[3].