Paskelbtos COVID-19 kilmės tyrimo išvados
JAV Kongreso komitetas pritarė teorijai, kad COVID-19 pasaulinę pandemiją sukėlė laboratorijos nuotėkis. Tai patvirtinta pirmadienį paskelbtoje ataskaitoje, kurią parengė respublikonų kontroliuojamų Atstovų Rūmų Atskirojo pakomitetis, skirtas koronavirusų krizės klausimams nagrinėti[1].
Atstovų Rūmų komitetas laboratorijos nutekėjimo teorija įsitikino po to, kai per pastaruosius dvejus metus posėdžiavo 25 kartus, atliko daugiau kaip 30 transkribuotų interviu ir peržiūrėjo daugiau kaip milijoną puslapių dokumentų.
Ataskaitoje teigiama, kad koronavirusas „greičiausiai atsirado dėl nelaimingo atsitikimo laboratorijoje ar su moksliniais tyrimais susijusioje srityje“[2].
Viena iš pagrindinių ataskaitos išvadų buvo ta, kad JAV Nacionalinis sveikatos institutas iki viruso protrūkio finansavo prieštaringai vertinamus „funkcijos stiprinimo“ tyrimus, kuriais virusai tobulinami siekiant rasti kovos su jais būdų. Visa tai vyko ne kur kitur, o būtent Vuhano virusologijos institute Kinijoje.
O būtent 2019 m. gruodžio mėnesį pirmieji COVID-19 atvejai buvo nustatyti Vuhane. Virusas greitai išplito po visą pasaulį, pražudė daugiau kaip 7 milijonus žmonių ir sukėlė sumaištį pasaulio ekonomikoje, paskatino ilgalaikius masinius karantinus ir iš esmės pakeitė požiūrį į visuomeninę sveikatą.
Šioje net dvejus metus rengtoje 520 puslapių ataskaitoje buvo išsamiai nagrinėjama federalinio ir valstijų lygmens reakcija į pandemiją, taip pat jos kilmė ir skiepijimo pastangos. Manoma, kad šie duomenys bus itin naudingi reaguojant į panašias pandemijas ateityje.
Anksčiau JAV federalinės agentūros, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir grupės mokslininkų siekė nustatyti COVID-19 kilmę, tačiau vieningos nuomonės taip ir nebuvo pasiekta, nors teorija, kad virusas netyčia nutekėjo iš laboratorijos yra laikoma viena realiausių.
Atsekti virusų sukėlėją – net dešimtmetį trunkantis darbas
Mokslininkai taip ir nerado pirmojo gyvūno, užsikrėtusio pandemiją sukėlusiu virusu, tačiau tokios paieškos nėra lengva užduotis. Pavyzdžiui, prireikė daugiau nei dešimtmečio, kad būtų nustatyta pirmojo SARS protrūkio kilmė, o Ebolos viruso kilmė ir dabar vis dar neaiški.
Tačiau mokslininkai ir toliau kaupia daugelį metų kauptus įrodymus, rodančius, kad pandemijos kilmė yra natūrali, o pasaulinė pandemija greičiausiai kilo Huanano jūros gėrybių didmeninės prekybos turguje Vuhane[3].
Naujoje ataskaitoje JAV pakomitetis taip pat apkaltino Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pastangas kovoti su pandemija, teigdamas, kad ji iškėlė Kinijos komunistų partijos politinius interesus aukščiau už savo misiją padėti žmonėms visame pasaulyje ir netgi leido partijai kontroliuoti viruso kilmės tyrimą.
Ataskaitoje taip pat kritiškai vertinamos bendros COVID-19 poveikio švelninimo priemonės: pabrėžiama, kad socialinio atsiribojimo ir kaukių įpareigojimai nebuvo pagrįsti moksliškai pagrįstais duomenimis, o „užsitęsęs uždarymas padarė neišmatuojamą žalą ne tik Amerikos ekonomikai, bet ir psichinei bei fizinei amerikiečių sveikatai, ypač neigiamai paveikdamas jaunesnius piliečius“.
Ekspertai teigė, kad kartais tokios rekomendacijos dėl klimato kaitos švelninimo buvo grindžiamos kitų kvėpavimo takų virusų tyrimais, nes trūko žinių apie patį koronavirusą.
Kita vertus, ataskaitoje teigiamai vertinami Donaldo Trumpo administracijos pandemijos pradžioje įvesti kelionių apribojimai: sakoma, kad jie padėjo išgelbėti žmonių gyvybes ir buvo nepagrįstai kritikuojami kaip ksenofobija.
D. Trumpo administracija taip pat giriama už operaciją „Warp Speed“ – pastangas greitai sukurti COVID-19 vakciną, kuri ataskaitoje vadinama „neįtikėtinu mokslo žygdarbiu“, išgelbėjusiu milijonus gyvybių.
Ataskaitoje pažymima, kad šią operaciją pagyrė net daktaras Anthony Fauci, buvęs Nacionalinio alergijos ir užkrečiamųjų ligų instituto direktorius, dažnai tapęs pakomitečio taikiniu.
Be to, tyrimo išvadose teigiama, kad sveikatos apsaugos pareigūnai ir jau vėliau – Joe Bideno administracija pernelyg sureikšmino vakcinų galią užkirsti kelią infekcijos perdavimui ar užsikrėtimui, o tai galbūt prisidėjo prie visuomenės nepasitikėjimo COVID-19 skiepais ir apskritai visomis vakcinomis.
JAV institucijos išslaptino informaciją apie COVID-19 kilmę
Dar 2023 m. JAV Nacionalinės žvalgybos direktoriaus biuras (ODNI) išslaptino dalį informacijos, kuriose taip pat buvo analizuojamos įvairios COVID-19 paplitimo teorijos.
Tačiau atskleidus šią informaciją paaiškėjo, kad JAV žvalgybos agentūros nerado jokių tikslių tiesioginių įrodymų, kad COVID-19 nutekėjo iš Kinijos, Vuhano tyrimo laboratorijos. ODNI ataskaitoje buvo teigiama, kad tiek laboratorinio nuotėkio, tiek natūralaus viruso išplitimo teorija yra reali ir galima.
„Centrinė žvalgybos valdyba ir kitos agentūros vis dar negali nustatyti tikslios COVID-19 pandemijos kilmės, nes abi natūralios ir laboratorinės hipotezės remiasi svarbiomis prielaidomis arba susiduria su sunkumais dėl prieštaringų pranešimų“, – buvo teigiama oficialios ODNI ataskaitos išvadose.
Tuomet skelbta, kad Keturios JAV agentūros mano, kad virusas buvo perduotas natūraliu būdu – iš gyvūnų žmonėms, o kitos dvi agentūros – Energetikos departamentas ir FTB mano, kad virusas į žmonių populiaciją pateko po netyčinio laboratorijos nuotėkio. JAV agentūros galutinai patvirtino tik tai, kad COVID-19 arba SARS-CoV-2 nebuvo kurtas kaip biologinis ginklas.
Dar 2021 m. buvo atliktas bendras Kinijos ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) tyrimas, kurio metu viruso nutekėjimo iš laboratorijos teorija buvo pripažinta „labai mažai tikėtina“.
Vis dėlto, tyrimas sulaukė didelės tarptautinių ekspertų kritikos dėl skaidrumo stokos, o kai kurie mokslininkai konstatavo, kad tikroji viruso kilmė gali būti niekuomet taip ir neatskleista.
Įvertinus tai, ODNI ataskaita parodė, kad 2017-2019 m. Vuhano laboratorijoje buvo vykdyta daugybė mokslinių tyrimų projektų, kuriais buvo siekiama pagerinti Kinijos žinias apie patogenus ir ankstyvojo perspėjimo apie ligas pajėgumus.
Atsižvelgiant į tyrimų kiekį, JAV konstatavo, kad Vuhano laboratorija gali turėti vieną didžiausių pasaulyje šikšnosparnių mėginių saugyklų, kuri leidžia atlikti itin pavojingus koronavirusų tyrimus.
Pavyzdžiui, manoma, kad 2013 m. Vuhano laboratorija buvo surinkusi gyvūnų mėginius, iš kurių identifikavo šikšnosparnių koronavirusą RaTG13, 96,2 proc. panašų į COVID-19 virusą.
2020 m. pradžioje Vuhano laboratorija perėjo prie dar platesnių tyrimų, susijusių su COVID-19 pandemija: mokslininkai genų inžinerijos būdu sukūrė į SARS panašių koronavirusų chimeras arba jų derinius, bandė klonuoti kitus nesusijusius infekcinius virusus ir naudojo atvirkštinio genetinio klonavimo metodus į SARS panašiems koronavirusams.
ODNI ataskaitoje taip pat pažymima, kad dalis Vuhano laboratorijos darbuotojų galėjo nesilaikyti tinkamų biologinės saugos priemonių, todėl padidėjo atsitiktinio sąlyčio su virusais rizika. JAV žvalgyba surinko pakankamai informacijos, kuri rodo, kad dar gerokai prieš COVID-19 pandemiją Vuhano laboratorija stengėsi pagerinti kai kurias biologinės saugos sąlygas ir rengė papildomus saugos mokymus.
2019 m. sausio mėnesį laboratorijoje buvo atlikti į SARS panašaus koronaviruso eksperimentai, tačiau mokslininkai dar 2017 m. buvo perspėti apie šių virusų gebėjimą tiesiogiai užkrėsti žmones per jų smaigalio baltymą. Apie pavojų pakartotinai buvo paskelbta ir 2019 m. pradžioje, tačiau 2019 m. rudenį Vuhano laboratorijoje ir vėl buvo atlikta epideminių virusų analizė iš pangolinų mėginių.
Jau 2020 m., praėjus vos keliems mėnesiams nuo COVID-19 protrūkio pradžios, atlikus Vuhano laboratorijos patikrinimą, buvo nustatyta, kad joje reikia atnaujinti didelę dalį senstančios įrangos, laboratorijoje taip pat trūko papildomos dezinfekavimo įrangos, o vėdinimo sistemos veikė prastai. Tokia saugumo stoka galimai lėmė ir tai, kad 2019 m. rudenį keli Vuhano laboratorijos tyrėjai susirgo, o šios mįslingos ligos simptomai atitiko COVID-19 simptomus.
CŽV buvo apkaltinta slėpusi informaciją dėl COVID – 19 kilmės
O šiais metais konservatyvaus politikos fondo padalinys „Heritage Foundation“ net padavė į teismą Centrinę žvalgybos valdybą (CŽV), kaltindamas ją, kad šioji nuslėpė įrašus, kuriuose išsamiai skelbiami analitikams išmokėtų atlyginimų duomenys, siekiant paslėpti tikrąsias išvadas apieCOVID-19 pandemijos paplitimo iš laboratorijos versiją.
Praėjusių metų gruodžio 22 d. analitinis centras pateikė federalinį ieškinį prieš CŽV. Jame teigiama, kad agentūra neįvykdė Informacijos laisvės įstatymo (FOIA) prašymo dėl analitikų, tariamai gavusių pinigines paskatas, kad pakeistų savo poziciją dėl viruso kilmės. Teigiama, kad agentūra pasiūlė sumokėti šešiems analitikams, kuriems buvo pavesta nustatyti SARS-CoV-2 kilmę.
CŽV informatorius pateikė rimtų įtarimų, kad agentūros darbuotojai buvo papirkinėjami siekiant užkirsti kelią tiesos išaiškinimui apie tikrąją viruso kilmę. Anot CŽV informatoriaus, po peržiūros šeši iš septynių grupės narių manė, kad žvalgybinių ir mokslinių duomenų pakanka norint daryti mažo patikimumo vertinimą, jog COVID-19 yra kilęs iš laboratorijos Vuhane, Kinijoje.
Tačiau tam, kad galiausiai būtų priimtas kitoks sprendimas, šeši nariai buvo paskatinti solidžiomis pinigų sumomis už atitinkamai pakeistas savo pozicijas. Šią analitikų grupę rengusią išvadas apie COVID-19 kilmę sudarė patyrę ir turintys aukštų mokslinių kompetencijų mokslininkai.