Suprasti akimirksniu
  • Kentukio senatorius daktarą A. Fauci nori matyti už grotų
  • A. Fauci melus įrodo jo elektroniniai laiškai
  • COVID-19 kilmė vis dar nėra oficialiai patvirtinta, nors visi keliai veda į Kiniją
  • Dėl atsako į pandemiją A. Fauci yra tapęs itin kontraversiška figūra visame pasaulyje
Šaltiniai
A. Fauci
A. Fauci kaltinamas dėl melo apie koronaviruso atsiradimą ir išplitimą. ELTA nuotrauka

Kentukio senatorius daktarą A. Fauci nori matyti už grotų

Televizijos „Fox News“ laidoje „Hannity“ pasirodęs Kentukio senatorius Randas Paulas pateikė keletą rimtų kaltinimų buvusiam vyriausiajam JAV prezidento patarėjui sveikatos klausimais, daktarui Anthony Fauci.

Senatorius kaltina daktarą, kuris vadovavo JAV atsakui į COVID-19 pandemiją, melu ir sistemingu informacijos, apie tikrąją viruso kilmę, slėpimu.

Pasak R. Paulo, daktaras A. Fauci jau 2020 m. sausio mėnesį žinojo, kad COVID-19 greičiausiai atsirado Vuhano virusologijos instituto laboratorijoje, finansuojamoje JAV mokesčių mokėtojų lėšomis per Nacionalinį sveikatos institutą (NIH) ir „EcoHealth Alliance“. Pats A. Fauci iki 2022 m. pabaigos ėjo Nacionalinio alergijos ir infekcinių ligų instituto (NIAID) direktoriaus pareigas ir buvo atsakingas už tokių mokslinių tyrimų dotacijų pasirašymą[1].

Senatoriaus R. Paulo teigimu, A. Fauci viešai atmetė šiuos teiginius, vadindamas juos sąmokslo teorija ir šmeižtu, tačiau privačiai išreiškė susirūpinimą dėl manipuliacijų virusu ir Vuhano laboratorijoje atliekamų tyrimų.

Tačiau net ir dvejodamas, A. Fauci pateikė prieštaringus liudijimus Kongresui, neigdamas bet kokį savo dalyvavimą finansuojant šiuos tyrimus.

„Tai, ko gero, yra didžiausias tiesos nuslėpimas per visą mūsų šalies istoriją. Nuo to mirė milijonas amerikiečių ir mes nusipelnėme žinoti, kas nutiko“, – teigia R. Paulas.

Kentukio senatorius pažymi, kad daktaro A. Fauci melagingi parodymai yra rimtas nusižengimas, o už šį melą gali būti baudžiama net iki penkerių metų kalėjimo.

R. Paulas taip pat atkreipia dėmesį, kad šiuo metu JAV yra taikomi dvigubi standartai, ypač tada, kai reikia patraukti asmenis atsakomybėn dėl jų politinių pažiūrų.

„Jei dirbi Trumpo administracijai, jie tave sodina į kalėjimą. Jei dirbi Bideno administracijoje, jie linkę į tai žiūrėti pro pirštus“, – pastebi politikas.

O laidos vedėjui paklausus, ar R. Paulo nuomone, daktaras A. Fauci turi būti nubaustas ir atsidurti kalėjime, senatorius atsakė nedviprasmiškai.
„Be jokios abejonės“, – atsakė senatorius, pažymėjęs, kad A. Fauci yra savo šalies išdavikas."

A. Fauci melus įrodo jo elektroniniai laiškai

Kentukio valstijos senatorius R. Paulas dar šią vasarą Teisingumo departamentui pateikė oficialų baudžiamąjį kreipimąsi dėl buvusio vyriausiojo šalies gydytojo A. Fauci parodymų dėl koronaviruso kilmės. Kreipimasis pateiktas generaliniam prokurorui Merrickui Garlandui.

Kaip oficialiame rašte teigia R. Paulas, A. Fauci melagingus parodymus davė 2021 m., kai liudijo Senato komitetui[2].

„Kai Anthony Fauci atvyko į mano komitetą, jis teigė, kad visiškai nefinansuoja jokių funkcinių tyrimų Kinijoje. Turime elektroninį laišką, kuriame jis aprašo jų atliekamus tyrimus. Jie sakė, kad žinote ką? Mes įtariame šią laboratoriją, nes žinome, kad jie atlieka funkcinius tyrimus“, – galimą A. Fauci melą atskleidžia Kentukio senatorius.

Iš tiesų, 2021 m. liepą daktaras A. Fauci liudijo komitetui ir teigė, kad niekada nefinansavo ir dabar nefinansuoja Vuhano virusologijos institute atliekamų funkcinių tyrimų. Tačiau 2023 m. liepą Atstovų Rūmų Atskirasis pakomitetis dėl koronavirusų pandemijos paviešino daktaro elektroninius laiškus apie koronaviruso kilmę. Viename elektroniniame laiške A. Fauci pripažįsta, kad mokslininkų bendruomenė turėjo nuogąstavimų, jog virusas galėjo būti genetiškai modifikuotas.
COVID-19 kilmė ir toliau neduoda ramybės. Mufid Majnun/Unsplash nuotrauka
COVID-19 kilmė ir toliau neduoda ramybės. Mufid Majnun/Unsplash nuotrauka

Pavyzdžiui, 2020 m. vasario 1 d. A. Fauci kolegoms mokslininkams rašė, kad Vuhano universiteto mokslininkai dirbo su funkciniais tyrimais. Kituose laiškuose minimi ir A. Fauci bei kitų mokslininkų pokalbiai, kurių metu buvo nerimaujama, dėl viruso mutacijų, kurios būtų neįprastos natūraliai išsivysčiusiame viruse.

„Tai tiesiogiai prieštarauja viskam, ką jis man sakė komiteto posėdyje, visiškai neigdamas, kad jie finansavo bet kokį funkcijos padidėjimą, ir tai yra absoliutus melas. Štai kodėl aš nusiunčiau oficialų baudžiamąjį kreipimąsi į Teisingumo departamentą“, – šios situacijos rimtumą aiškina senatorius R. Paulas.

Pats daktaras A. Fauci ir toliau neigia savo kaltę ir tikina, kad niekada nemelavo Kongresui.

COVID-19 kilmė vis dar nėra oficialiai patvirtinta, nors visi keliai veda į Kiniją

Tiek JAV, tiek ir likęs pasaulis toliau bando atsakyti į vieną esminių klausimų: kokia yra tikroji koronaviruso kilmė? JAV Nacionalinės žvalgybos direktoriaus biuras (ODNI) neseniai išslaptino dalį informacijos apie galimą koronaviruso kilmę.

Vis dėlto, JAV žvalgybos agentūros nerado jokių tikslių tiesioginių įrodymų, kad COVID-19 nutekėjo iš Kinijos, Vuhano laboratorijos.

ODNI paskelbė ataskaitą, kurioje teigia, kad tiek laboratorinio nuotėkio, tiek natūralaus viruso išplitimo teorija yra reali ir galima.

„Centrinė žvalgybos valdyba ir kitos agentūros vis dar negali nustatyti tikslios COVID-19 pandemijos kilmės, nes abi natūralios ir laboratorinės hipotezės remiasi svarbiomis prielaidomis arba susiduria su sunkumais dėl prieštaringų pranešimų“, – teigiama oficialios ODNI ataskaitos išvadose.

Keturios JAV agentūros mano, kad virusas buvo perduotas natūraliu būdu – iš gyvūnų žmonėms, tuo tarpu kitos dvi agentūros – Energetikos departamentas ir FTB mano, kad virusas į žmonių populiaciją pateko po netyčinio laboratorijos nuotėkio.

JAV agentūros galutinai patvirtina tik tai, kad COVID-19 arba SARS-CoV-2 nebuvo kurtas kaip biologinis ginklas.
Manoma, kad COVID-19 buvo sukurtas Kinijoje, Vuhano instituto laboratorijoje. Martin Sanchez/Unsplash nuotrauka
Manoma, kad COVID-19 buvo sukurtas Kinijoje, Vuhano instituto laboratorijoje. Martin Sanchez/Unsplash nuotrauka

Dėl atsako į pandemiją A. Fauci yra tapęs itin kontraversiška figūra visame pasaulyje

O A. Fauci, net ir be pastaruoju metu girdimų kaltinimų dėl informacijos apie viruso kilmę slėpimo, pastaraisiais metais buvo tapęs itin kontraversiška figūra tiek JAV, tiek ir už jos ribų.

Jo indėlis į pandemijos valdymą ir visuomenės informavimą COVID-19 metu vertinamas itin neigiamai, jis kaltinamas tiek dėl perteklinių koronaviruso valdymo priemonių, tiek ir dėl supriešintos visuomenės.

Nors dalis žmonių sutinka, kad pačiame pandemijos įkarštyje į problemą reaguoti laiku ir tikslingai gali būti sudėtinga, didelė dalis amerikiečių A. Fauci kritikuoja dėl dažnai nenuoseklios pozicijos vienu ar kitu klausimu.

Pavyzdžiui, dalis su JAV atsako į COVID-19 komanda susipažinusių asmenų anonimiškai yra linkę teigti, kad privačiuose pokalbiuose A. Fauci reiškė abejones, ar virusas gali plisti besimptomiu būdu, ar kaukių dėvėjimas gali padėti jį sulaikyti ir pan. Tačiau tuo pat metu jis pasisakė už griežtus ir kartais perteklinius pandemijos valdymo ribojimus, kurie ne visada padėjo, o kartu, neigiamai veikė JAV ekonomiką, piliečių psichinę sveikatą, socialinį gyvenimą.

Dėl to, didelė dalis ekspertų kritikavo A. Fauci, kuris griežtai ribojo visas demografines grupes, nors didžiausią dėmesį galėjo skirti pagyvenusių žmonių apsaugai. Tačiau nepaisant to, prezidento Joe Bideno administracija A. Fauci giria už jo indėlį valdant pandemiją, daktaras yra vertinamas ir įvairiose mokslininkų bendruomenėse.