Suprasti akimirksniu
  • Kontraversiška visuomenės sveikatos figūra traukiasi iš posto, prasideda kaltųjų paieškos
  • A. Fauci teks atvirauti teisme
  • A. Fauci klaidų netrūko
  • Neišgelbėjo ir vakcinacija
Šaltiniai
Pandemija
JAV aiškinamasi apie COVID-19 pandemiją. CDC/Unsplash nuotrauka

Kontraversiška visuomenės sveikatos figūra traukiasi iš posto, prasideda kaltųjų paieškos

Antradienį JAV prezidento vyriausiasis patarėjas medicinos klausimais, kontraversiškai vertinamas Anthony Fauci paskutinį kartą pasirodė Baltuosiuose rūmuose. Baigėsi jo tris metus trukusi valstybės tarnautojo karjera[1].

A. Fauci indėlis į pandemijos valdymą ir visuomenės informavimą net ir šiandien yra vertinamas prieštaringai, o tiek su Donaldu Trumpu, tiek su Joe Bidenu dirbęs ekspertas negalėjo išvengti partijų susiskaldymo ir supriešintos visuomenės priekaištų.

Net ir paskutinė jo spaudos konferencija Baltuosiuose rūmuose buvo kelis kartus nutraukta. Viena žurnalistė net peršaukė būrį savo kolegų, reikalaudama pasakyti, ką A. Fauci asmeniškai padarė, kad ištirtų viruso kilmę.

A. Fauci, kuriam kitą mėnesį sukaks 82 metai ir kuris 38 metus vadovavo NIH Nacionaliniam alergijos ir infekcinių ligų institutui, neužsiminė, ką darys toliau, bet pažadėjo bendradarbiauti su Atstovų Rūmų respublikonais, kurie ketina ištirti jo vaidmenį reaguojant į COVID-19 pandemiją.

O bendradarbiauti tikrai teks. JAV generalinis prokuroras Ericas Schmittas nori sužinoti, kaip A. Fauci bendradarbiavo su feisbuku, kad esą kontroliuotų viešą diskusiją ir visuomenės reakciją apie COVID-19.

A. Fauci teks atvirauti teisme

Numatyta, jog A. Fauci duos parodymus pagal respublikonų ieškinį, pateiktą prieš J. Bideno administraciją, kuriame teigiama, kad vyriausybė susitarė su socialinės žiniasklaidos bendrovėmis cenzūruoti laisvą kalbą apie COVID-19.

Praėjusį mėnesį federalinis teisėjas nurodė, kad A. Fauci vieši komentarai padarė jį pagrindine figūra Misūrio ir Luizianos respublikonų generalinių prokurorų, kurie kaltina J. Bideno administracijos ir socialinės žiniasklaidos bendrovių sąmokslą cenzūruoti Baltiesiems rūmams galinčią pakenkti kalbą, pavyzdžiui, apie viruso kilmę ir kaukių veiksmingumą, ieškinyje.

Teismo procesui vadovaus prokurorai Ericas Schmittas ir Jeffas Landry kartu su savo biuro teisininkais. Teismo sprendimu parodymai bus užantspauduoti.

„Nuo tada, kai pateikėme savo svarbų ieškinį, aptikome dokumentų ir atradimų, kurie rodo aiškų J. Bideno administracijos ir socialinės žiniasklaidos bendrovių veiksmų dėl laisvos kalbos cenzūravimo koordinavimą, tačiau mes dar nebaigėme. Planuojame gauti atsakymus Amerikos žmonių vardu. Sekite naujienas“, – teigia E. Schmittas[2].

Prokuroras J. Landry teigia, kad visi amerikiečiai nusipelno sužinoti, kaip daktaras A. Fauci elgėsi „cenzūruojant Amerikos žmones COVID-19 pandemijos metu.

E. Schmittas ir J. Landry pirmą kartą pateikė ieškinį gegužės mėnesį ir apkaltino aukščiausio rango vyriausybės pareigūnus bendradarbiavimu su didžiosiomis socialinės žiniasklaidos bendrovėmis, tokiomis kaip „Meta“, „YouTube“ ar tviteris, prisidengiant kova su dezinformacija", siekiant didesnės cenzūros.

Vienas iš svarbiausių faktų, kurį jie nori įrodyti, yra tai, kad A. Fauci bendradarbiavo su feisbuku ir kitomis bendrovėmis, siekdamas nuslopinti kalbas apie tai, kad virusas atsirado laboratorijoje Vuchane, Kinijoje.

„Atsakovas Dr. Anthony Fauci, aukštas federalinės vyriausybės pareigūnas, koordinuodamas savo veiksmus su kitais asmenimis, 2020 m. pradžioje organizavo kampaniją, kuria buvo siekiama diskredituoti laboratorijos nutekėjimo hipotezę. Būdamas Nacionalinio alergijos ir infekcinių ligų instituto NIAID direktorius, daktaras Fauci finansavo rizikingus funkcijos padidėjimo tyrimus Vuhano virusologijos institute per tarpininkus, tokius kaip „EcoHealth Alliance“, kuriai vadovauja daktaras Peteris Daszakas“, – rašoma prokurorų pranešime.

A. Fauci klaidų netrūko

Pačiame pandemijos įkarštyje reaguoti laiku ir tikslingai gali būti sudėtinga. Tačiau net ir bėgant kažkelintam pandemijos mėnesiui, A. Fauci dažnai demonstruodavo prieštaringą poziciją vienu ar kitu klausimu, taip tarsi paneigdamas savo anksčiau išsakytą nuomonę.

Dalis su JAV atsako į COVID-19 komanda susipažinusių asmenų anonimiškai yra linkę teigti, kad privačiuose pokalbiuose A. Fauci reiškė abejones, ar virusas gali plisti besimptomiu būdu, ar kaukių dėvėjimas gali padėti jį sulaikyti ir ar galima pakartotinai užsikrėsti vėl ir vėl.

Vis gi viešai milijonus amerikiečių jis įspėjo saugotis visais įmanomais būdais ir piešė pačius juodžiausius, apokaliptinius scenarijus, prognozuodamas milijonus mirčių. Nors JAV iš tiesų neteko daugybės piliečių, ilgainiui paaiškėjo, kad A. Fauci taikomi algoritminiai modeliai nebuvo tikslūs ir nebuvo pritaikyti JAV populiacijai[3].

Griežti ir pertekliniai perspėjimai reiškė ilgą ir ne visada naudos duodantį karantiną, bei, žinoma, ekonomikos sustabdymą. Taip daugiau nei 40 mln. žmonių buvo atleisti iš darbo, dešimtys milijonų vaikų negalėjo lankyti mokyklos, smulkios šeimos įmonės bankrutavo.

Tuomet A. Fauci ėmė primygtinai reikalauti, kad būtų atliekamas masinis kontaktų atsekamumas. Medicinos sektorius taip sugaišo labai daug brangaus laiko ir išteklių, bandant susekti kiekvieną asmenį, kuris galėjo turėti kontaktą su kiekvienu asmeniu, galėjusiu užsikrėsti COVID-19. Galima diskutuoti, kad šie žmogiškieji ištekliai tikslingiau būtų mesti darbui su jau garantuotai užsikrėtusiais ir sunkia viruso forma sergančiais pacientais.

Dalis ekspertų dabar kritikuoja ir tai, kad A. Fauci griežtai ribojo visas demografines grupes, nors didžiausią dėmesį galėjo skirti pagyvenusių žmonių apsaugai. Tačiau kai dalis visuomenės sveikatos ekspertų bandė išdėstyti, kaip puikiai gali veikti tik senjorų apsaugos sistema, A. Fauci viešai užsipuolė jų idėjas, pavadindamas jas labai pavojingomis nesąmonėmis.

Kvestionuojami ekspertų veiksmai. National Cancer Institute/Unsplash nuotrauka
Kvestionuojami ekspertų veiksmai. National Cancer Institute/Unsplash nuotrauka

Neišgelbėjo ir vakcinacija

Pandeminiai situacijai JAV ir visame pasaulyje susinormalizavus, pasirodo vis daugiau sensacingos informacijos bei duomenų, kurie tarsi prieštarauja anksčiau aiškintoms ekspertų teorijoms.

„Kaiser Family Foundation“, Amerikos ne pelno siekianti organizacija, kurios būstinė yra San Franciske, Kalifornijoje, paskelbė, kad remiantis nauja federalinių ir valstybinių duomenų analize, šiuo metu, pirmą kartą nuo pandemijos pradžios, dauguma nuo koronaviruso mirštančių amerikiečių yra bent iš dalies paskiepyti nuo COVID-19[4].

Dėl mažėjančio COVID-19 vakcinų veiksmingumo ir vis labiau užkrečiamų viruso atmainų, kuriomis užsikrečia vyresnio amžiaus ir imuniteto sutrikimų turintys žmonės, miršta daugiau žmonių, kurie pasiskiepijo bent viena vakcinos doze.

Net 58 proc. rugpjūčio mėnesį nuo koronaviruso mirusių žmonių buvo paskiepyti viena arba net keliomis vakcinų dozėmis.

Tai yra nerimą kelianti tendencija, nes pastaruosius metus paskiepytų žmonių mirčių dalis tendencingai auga. Tai reiškia, kad vakcinų veiksmingumas anaiptol neprilygsta tam, apie kurį ne kartą kalbėjo pasaulio lyderiai bei sveikatos apsaugos ekspertai.