
Per kelis metus „Ignitis“ kartu su ESO skyrė įspūdingą paramą Ukrainai
Reaguodama į karinius veiksmus Ukrainoje, „Ignitis grupė“ skelbia tvirtai pasisakanti už Ukrainos laisvę ir nepriklausomybę. Ši įmonių grupė, laikydamasi savo vertybių, skelbia aktyviai remianti Ukrainą tiek piniginiais, tiek materialiniais ištekliais, o kaip pagrindinį tikslą nurodo pagalbą atkuriant dėl karo sunaikintą Ukrainos energetikos infrastruktūrą. Prie „Igničio“ kaip mat prisijungė ir ESO, kuris, veikiausiai pamiršo apie savo skolą Lietuvos vartotojams.
Humanitarinė pagalba teikiama per įvairias priemones. 2024 metais tiek „Energijos skirstymo operatorius“, tiek „Ignitis gamyba“ perdavė reikalingą įrangą ir turtą, skirtą Ukrainos energetikos atstatymui. Pavyzdžiui, „Energijos skirstymo operatorius“ skyrė 359 837 EUR vertės pagalbą, apimantį nenaudojamą turtą ir transportavimą, o „Ignitis gamyba“ prisidėjo su 1 012 657 EUR vertės paramos įranga[1].
Kartu su materialine pagalba, „Ignitis grupė“ taip pat teikia pinigines lėšas, kuriomis remia tarptautines organizacijas ir svarbiausius žmogiškuosius poreikius užtikrinančius projektus. 2024 m. skirti 4 milijonai eurų per „Energy Community“ Sekretoriatą, kad būtų atkurta Ukraina energijos srityje.
Jau 2023 m. ir 2022 m. „Ignitis grupė“ taip pat nepraleido progos teikti paramą, skirdama tiek pinigines, tiek materialines lėšas ukrainiečiams, siekdama atkurti karo nusiaubtą energetikos sektorių.
„Ignitis grupė“ taip pat skelbia esanti pasiryžusi toliau teikti pagalbą Ukrainai ir remti ją visomis įmanomomis priemonėmis – tiek karo sąlygomis, tiek po jo, neva taip siekiant užtikrinti Ukrainos žmonių gerovę ir energetinę nepriklausomybę.
Paramą Ukrainai renka smaugdami vartotojus?
Tuo tarpu Energetikos reguliavimo institucija svarsto galimybę įvesti abonentinį mokestį už elektros tiekimą, siekiant padengti pastovius administravimo kaštus.
Tokia priemonė esą galėtų sumažinti kintamą elektros kainą, tačiau gyventojai jau reiškia susirūpinimą dėl papildomų išlaidų už paslaugos prieinamumą, nepriklausomai nuo sunaudoto elektros kiekio. Viešasis tiekėjas „Ignitis“ taip pat svarsto šį žingsnį likusiems gyventojams, tačiau tai sukėlė diskusijas, nes kai kurie vartotojai mano, kad tai jiems taps tik papildoma finansine našta.
Tuo tarpu nepriklausomi elektros tiekėjai jau baiminasi, kad įvedus fiksuotą mokestį, vartotojai galėtų pradėti manipuliuoti sistema, pereidami prie visuomeninio tiekimo, ir taip mokėti mažiau.
Be to, jau kalbama ir apie smulkesniems vartotojams suteikiamas privilegijas – siūloma leisti socialiai pažeidžiamiems gyventojams iki 2030 metų likti reguliuojamoje rinkoje.
Tačiau nepriklausomi tiekėjai reikalauja užbaigti liberalizavimą iki 2026 metų, tikėdamiesi, kad didesnė konkurencija užtikrins geresnes kainas visiems.
ESO vis dar skoloje Lietuvos vartotojams, o „Ignitis“ dalinasi pelnus
Tuo tarpu ESO 2023 metais susidūrė su viešu pasipiktinimu dėl 160 mln. eurų permokos, kurią vartotojams reikės grąžinti.
Bendrovė paskelbė, kad ne tik grąžins šią sumą, bet ir papildomai 40 mln. eurų, tačiau vartotojams pinigai bus grąžinami per ilgą laikotarpį – tas esą gali užtrukti net iki 15 metų. ESO atstovai paaiškino, kad permoka susidarė dėl reguliavimo pokyčių 2021 metais, kai buvo pakeisti turto bazės skaičiavimai, tačiau pabrėžė, kad lėšos buvo investuotos į infrastruktūrą, o ne „užrakintos“ bendrovėje.
Be to, operatorius tikino, kad grąžinimas įvyks per tarifą, kur bus įtrauktos ir palūkanos, todėl suma bus didesnė nei pradinė.
O štai „Ignitis“ neseniai viešai pasidžiaugė, kad 2024 metais jos koreguotas EBITDA išaugo 8,9% ir pasiekė 527,9 mln. eurų, kas rodo geresnius rezultatus nei 2023 metais. Tačiau grynasis pelnas sumažėjo 13,7% ir sudarė 276,2 mln. eurų.
Tačiau nors pelnas ir sumažėjo, įmonė vis tiek siekia susigrąžinti prarastus rezultatus per tolesnį augimą ir investicijas.