Skurstantis „Ignitis“? Pelnas pernai siekė daugiau nei 500 mln. eurų

Energetika, LietuvaEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Ignitis
„Ignitis“ ne tik neskursta, bet ir palepina akcininkus dividendais. Emilijos Jaksiborgaitės/ELTA nuotrauka

Pernai metais „Ignitis“ pelnas vėl paaugo, nors grynasis – sumažėjo

Valstybės energetikos įmonių grupė „Ignitis“ paskelbė apie puikius 2024 metų rezultatus – jos koreguotas pelnas prieš mokesčius, palūkanas ir nusidėvėjimą (EBITDA) išaugo 8,9 proc., ir pasiekė 527,9 mln. eurų. Tai reiškia, kad įmonė pasiekė geresnius rezultatus nei 2023 m., nors grynasis pelnas sumažėjo 13,7 proc. ir sudarė 276,2 mln. eurų. Tačiau „Ignitis“ ne kvailas ir užsimojo prarastus rezultatus susigrąžinti svarstydamas apie abonentinio mokesčio įvedimą?

Skelbiama, kad didžiausią EBITDA augimą lėmė stiprūs Žaliųjų pajėgumų segmento rezultatai, kurie dabar sudaro beveik pusę visos grupės EBITDA. „Ignitis grupė“ praneša, kad koreguotas EBITDA viršijo metinę prognozę, o investicijos 2024 m. siekė 812 mln. eurų, mažėjant 13,3 proc. nuo ankstesnių metų. Pusę investicijų įmonė skyrė žaliesiems projektams, daugiausia – naujiems vėjo parkams Lietuvoje[1].

Be to, „Ignitis“ prognozuoja, kad 2025 m. EBITDA pasieks 500-540 mln. eurų, o investicijos – apie 700 mln. eurų. Už 2024 m. dividendams skiriama 96 mln. eurų, ir nors dalis šios sumos jau buvo išmokėta pirmąjį pusmetį, likusi dalis bus patvirtinta per visuotinio akcininkų susirinkimą.

Pinigai
Išaugo „Ignitis“ pelnas. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka

„Ignitis“ planuoja taisyti situaciją – kalba apie abonentinį mokestį

Tačiau nors grynasis pelnas ir sumažėjo, „Ignitis“ neabejotinai ras būdų, kaip šią situaciją pataisyti. Ir vienas jų – tai abonentinio mokesčio įvedimas elektros vartotojams, neva tam, kad būtų amortizuojami tiekėjų patiriami administravimo kaštai.

„Ignitis“ svarsto šį mokestį įvesti likusiems vartotojams trečiajame liberalizacijos etape, tačiau gyventojai baiminasi papildomų išlaidų, nepriklausomai nuo sunaudotos energijos kiekio.

Nepriklausomi tiekėjai taip pat išreiškė susirūpinimą, kad šis pokytis gali paskatinti piktnaudžiavimą, kai didesni vartotojai pereis prie visuomeninio tiekimo ir sumažins savo sąskaitas, o skirtumą padengs kiti.

Tiekėjo klientai sumišo gavę klaidingas sąskaitas

Vasario pradžioje „Ignitis“ sukėlė nerimą daliai savo klientų – dėl techninės klaidos jiems buvo išsiųstos klaidingos sąskaitos. Dėl sistemos problemos, kai duomenys buvo paimti du kartus, kai kuriems klientams buvo pateikta neteisinga suma už suteiktas paslaugas. Tačiau bendrovė netrukus patikino trikdžius išsprendusi[2]

Elektra
Vasario pradžioje „Ignitis“ klientai gavo dvigubas sąskaitas. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka

„Ignitis grupės“ akcininkai kasmet išsidalina vis didesnius dividendus

„Ignitis grupės“ akcininkai badu tikrai nemiršta – štai 2023 metais jiems buvo išmokėta 93 mln. eurų dividendų, o per 2026–2027 metus jų suma viršys 100 mln. eurų. Šie dividendai rodo įmonės pelno augimą nepaisant nei pandemijos, nei šalį ištikusios energetinės krizės.

Bendrovės akcininkams numatomas 7,3–8 proc. pajamingumas, todėl įmonė vilioja investuotojus solidžia grąža. Be to, pirmąjį 2023 metų pusmetį „Ignitis“ uždirbo 155,8 mln. eurų grynojo pelno, 35,7 proc. daugiau nei 2022-aisiais.

„Ignitis grupė“ nurodo nuolat plečianti savo veiklą, investuodama į elektros tinklų plėtrą ir žaliosios energetikos projektus, tokius kaip vėjo ir saulės jėgainės. Tačiau ekspertai teigia, kad šie plėtros planai gali riboti konkurenciją ir užkirsti kelią mažesniems gamintojams prisijungti prie tinklo.

ESO savo skolą vartotojams ketina išmokėti per beveik dešimtmetį

Tuo tarpu Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) 2023-aisiais parengė 157,7 mln. Eur grąžinimo grafiką „Energijos skirstymo operatoriui“ (ESO), atsižvelgdama į Seimo ir Valstybės kontrolės rekomendacijas.

Skelbta, kad grąžinimas vyks pagal tris alternatyvas, tačiau pagrindinė numato derinimą tarp 10 metų investicijų plano įgyvendinimo ir tvaraus įsiskolinimo kriterijų, kas užtikrintų tiek tinklo plėtrą, tiek paslaugų kokybę. Privatiems vartotojams permokos bus grąžintos per 2,5 metų, o nebuitiniams – per 7,5 metų, pradedant 2024 m. antrą pusmetį.

77.lt primena, kad ESO yra valdomas tos pačios „Ignitis grupės“ rankomis.