Suprasti akimirksniu
  • Maisto priedas E155 padeda suteikti rudą spalvą, tačiau kai kur laikomas pavojingu naudoti
  • E155 maisto priedas sukelia vaikų hiperaktyvumą, gali suintensyvinti astmą ir kitas sveikatos problemas
  • Natūralūs maisto dažai gali pakeisti potencialiai pavojingą rudąjį HT
Šaltiniai
E155
E155 yra legalus ES, tačiau draudžiamas keliose skirtingose šalyse. American Heritage Chocolate/Unsplash nuotrauka

Maisto priedas E155 padeda suteikti rudą spalvą, tačiau kai kur laikomas pavojingu naudoti

Dauguma žmonių maisto prekių parduotuvėse neišvengiamai atkreipia dėmesį į patrauklius prekių įpakavimus, ryškias maisto produktų spalvas ir kitus rinkodaros triukus, kuriais siekiama padidinti pardavimus. Tačiau šie dirbtiniai dažikliai, kurie iš pirmo žvilgsnio patiekalus paverčia patrauklesniais, dažnai slepia galimą neigiamą poveikį sveikatai. Šį kartą pažvelgsime į vieną iš tokių priedų – rudąjį HT.

E155, dar žinomas kaip rudasis HT, yra sintetinis maisto dažiklis, naudojamas siekiant įvairiems maisto produktams suteikti rudą atspalvį[1]. E155 dažiklis dažniausiai naudojamas įvairiuose šokoladiniuose kepiniuose, šokoladu gardintuose pieno produktuose (pavyzdžiui, ledų ar pieniškų gėrimų gamyboje), taip pat sūrio, džemų, padažų, vaisių produktuose ir net žuvies gaminių gamyboje, siekiant sukurti arba sustiprinti rudą spalvą.

Bet net ir nevalgant maisto su E155, jį įmanoma sutikti kitomis formomis – maisto papilduose ar vaistuose, mat kartais šis dažiklis gali būti naudojamas keičiant vaistinių preparatų spalvą.

E155 yra cheminiu būdu sukurtas dažiklis, pradėtas naudoti XX a. pradžioje, kai pramonė siekė rasti efektyvius ir stabilius dažiklius, galinčius pakeisti brangesnius natūralius variantus. Sintetinių azo dažiklių grupė buvo ypač patraukli dėl ryškių spalvinių savybių, stabilumo ir mažų gamybos sąnaudų. Tačiau laikui bėgant paaiškėjo, kad šie pigūs ir lengvai gaminami maisto priedai gali kelti rimtų sveikatos problemų, sukeldami abejonių dėl jų saugumo ilguoju laikotarpiu.

Nors E155 dažiklis leidžiamas maisto pramonėje Europos Sąjungoje, jis yra uždraustas kai kuriose šalyse dėl galimos žalos sveikatai[2].
Perkant įvairius maisto produktus yra svarbu patikrinti jų sudėtį. Nik/Unsplash nuotrauka
Perkant įvairius maisto produktus yra svarbu patikrinti jų sudėtį. Nik/Unsplash nuotrauka

Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) šio priedo kol kas neuždraudė, tačiau nustatė griežtas jo naudojimo ribas. E155 naudojimas Europos Sąjungoje yra leidžiamas tik laikantis šių ribų – tiek suaugusiems, tiek vaikams nuo 1 iki 10 metų amžiaus maksimali leistina dienos dozė yra 1,5 mg/kg kūno svorio.

E155 maisto priedas sukelia vaikų hiperaktyvumą, gali suintensyvinti astmą ir kitas sveikatos problemas

Viena dažniausių problemų, susijusių su E155, yra jo gebėjimas sukelti alergines reakcijas. Ypač jautrūs šiam dažikliui yra žmonės, turintys padidintą jautrumą aspirinui (acetilsalicilo rūgščiai). Tokių reakcijų metu gali pasireikšti odos bėrimai, niežulys ar net dilgėlinė, dėl ko šis dažiklis tampa pavojingas tam tikroms jautrioms asmenų grupėms[3].

Be to, astma sergantys žmonės ar tie, kurie jau yra pastebėję padidėjusį jautrumą sintetiniams dažikliams, irgi turėtų vengti E155. Šis dažiklis gali suintensyvinti astmos simptomus, išprovokuoti astmos priepuolius ir sukelti kitų kvėpavimo problemų. Dėl šios priežasties E155 gali būti ypač pavojingas žmonėms, turintiems kvėpavimo sistemos sutrikimų ar alergijų[4].

E155 maisto dažiklis gali kenkti sveikatai. Toa Heftiba/Unsplash nuotrauka
E155 maisto dažiklis gali kenkti sveikatai. Toa Heftiba/Unsplash nuotrauka

Tyrimai parodė, kad kai kurie sintetiniai dažikliai, įskaitant E155, gali padidinti vaikų hiperaktyvumo riziką[5]. Šis dažiklis buvo tyrinėjamas dėl galimo ryšio su elgesio sutrikimais, tokiais kaip dėmesio deficito ir hiperaktyvumo sutrikimas (ADHD). Nors šių tyrimų rezultatai dar nėra galutiniai, daugelyje šalių toks ryšys vertinamas rimtai, todėl tam tikri dažikliai, įskaitant E155, yra ribojami arba netgi draudžiami.

„Hiperaktyvių vaikų paramos grupė“ (angl. Hyperactive Children's Support Group) taip pat rekomenduoja pašalinti rudąjį HT iš vaikų maisto, nes jis gali skatinti hiperaktyvumą[6].

E155 yra sintetinis azo junginys, o kai kurie azo junginiai gali skilti į aromatines aminos rūgštis, kurios turi kancerogeninių savybių. Nors nėra tiesioginių įrodymų, kad E155 sukelia vėžį žmonėms, kai kurie ekspertai rekomenduoja atsargiai vartoti tokius dažiklius, ypač ilgą laiką arba dideliais kiekiais. Ilgalaikis cheminių medžiagų poveikis gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai, todėl šių sintetinių priedų vartojimas kelia tam tikrų abejonių.

Dėl galimo neigiamo poveikio E155 yra uždraustas tokiose šalyse kaip Austrija, Australija, Belgija, Danija, Prancūzija, Vokietija, JAV, Norvegija, Rusija, Šveicarija ir Švedija[7].

Šių šalių sveikatos institucijos nusprendė uždrausti E155 naudojimą maisto produktuose, nes kilo abejonių dėl jo saugumo. Deja, nors kai kurios šalys jau pripažino galimą E155 žalą, Europos Sąjunga vis dar laiko šį maisto priedą tinkamu naudoti ir tiesiog reikalauja laikytis numatytų ribų bei žymėti E155 maisto produktų etiketėse.

Natūralūs maisto dažai gali pakeisti potencialiai pavojingą rudąjį HT

Sintetinius maisto dažiklius galima keisti natūraliais produktais. Douglas Lopez/Unsplash nuotrauka
Sintetinius maisto dažiklius galima keisti natūraliais produktais. Douglas Lopez/Unsplash nuotrauka

Kadangi E155 gali turėti neigiamų padarinių sveikatai, vartotojams rekomenduojama būti atidžiais ir tikrinti maisto produktų etiketes. Tai ypač svarbu tiems, kurie patys arba jų šeimos nariai turi alergijų, kvėpavimo sutrikimų ar tiesiog augina vaikus. Be to, reikėtų atkreipti dėmesį ir į kitus maisto priedus, tokius kaip E123, E131 ir pan.

Geriausia stengtis vengti produktų, kurių sudėtyje yra E155. Maisto gamyboje vietoje sintetinių dažiklių, tokių kaip E155, galima rinktis natūralias alternatyvas. Šios alternatyvos ne tik saugesnės sveikatai, bet dažnai turi ir papildomų naudingų savybių, pavyzdžiui, antioksidantų. Štai keletas natūralių priemonių, kurios gali būti naudojamos siekiant išgauti rudus atspalvius:

  • Kakava. Kakavos milteliai yra puikus natūralus rudasis dažiklis. Ji dažniausiai naudojama kepiniuose, desertuose, šokolado gaminiuose, leduose ir netgi gėrimuose. Kakava suteikia gilų rudą atspalvį bei turi antioksidantų, kurie gali būti naudingi sveikatai.
  • Karamelė. Karamelizuotas cukrus yra natūrali dažančioji medžiaga, kuri naudojama įvairiuose produktuose, tokiuose kaip saldainiai, įvairūs kepiniai, padažai ir gėrimai. Karamelė suteikia tamsų rudą atspalvį ir ją paprasta paruošti naudojant cukrų ir vandenį.
  • Rudojo cukraus melasa. Melasa, kuri gaunama kaip šalutinis rudojo cukraus gamybos produktas, taip pat suteikia rudą atspalvį. Ji dažnai naudojama kepiniuose, padažuose ir tam tikruose gėrimuose. Melasa ne tik suteikia spalvą, bet ir praturtina skonį dėl savo intensyvaus, sodraus saldumo.
  • Cikorija. Cikorijos šaknys, skrudintos ir sumaltos, gali maistui suteikti rudą spalvą. Ji dažnai naudojama kaip natūralus kavos pakaitalas, tačiau taip pat gali būti naudojama kepiniuose ar gėrimuose. Cikorija taip pat yra naudinga dėl savo prebiotinių savybių.
  • Juodasis sezamas. Juodasis sezamas gali būti sumaltas į pastą ir naudojamas kaip natūralus dažiklis, suteikiantis tamsiai rudą spalvą maistui. Jis naudojamas desertuose, azijietiškos virtuvės patiekaluose ir konditerijos gaminiuose. Juodasis sezamas taip pat pasižymi gausiu sveikųjų riebalų ir mineralų kiekiu.
  • Natūralios rudų vaisių ir daržovių sultys arba tyrės. Tam tikri vaisiai ir daržovės, pavyzdžiui, slyvos, datulės ar burokėliai, gali būti naudojami kaip natūralūs dažikliai, suteikiantys rudus ar tamsius atspalvius. Iš jų gaminamos sultys arba tyrės gali būti dedamos į kepinius ar desertus, praturtinant jų spalvą ir skonį.
  • Kavos koncentratas. Kava taip pat yra natūrali priemonė, galinti suteikti rudą spalvą. Kavos koncentratas gali būti naudojamas įvairiuose desertuose, gėrimuose, šokolado gaminiuose ar netgi kepiniuose. Be dažymo savybių, kava suteikia sodrų skonį.
  • Cinamonas. Cinamono milteliai gali būti naudojami kaip natūralus rudasis dažiklis, ypač turint omenyje kepinius ir desertus. Be spalvos, cinamonas suteikia malonų kvapą ir skonį, taip pat turi antioksidantų bei priešuždegiminių savybių.
  • Juodoji arbata. Juodoji arbata gali būti naudojama kaip natūralus dažiklis. Ji suteikia rudą atspalvį ir dažnai naudojama kepiniuose, gėrimuose ar desertuose. Arbatos ekstraktas taip pat turi antioksidantų.
  • Raudonieji burokėliai (jei maišomi su kitais ingredientais). Nors burokėliai paprastai suteikia raudoną spalvą, sumaišius juos su tam tikrais ingredientais, galima gauti rudą atspalvį. Pavyzdžiui, maišant burokėlius su kakava ar kava, gaunamas tamsesnis ir sodresnis tonas.

Šios natūralios priemonės ne tik pakeičia sintetinius dažiklius, bet ir suteikia maistui papildomos naudos sveikatai, praturtina skonį bei tekstūrą. Tad gamindami namuose, galite praturtinti savo maistą ne tik naujomis spalvomis, bet ir naudingomis medžiagomis.

avatar
Raimonda Jonaitienė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Vikipedija. Rudasis HT Vikipedija
2.arrow_upward
IvyRose Holistic. E155 IvyRose Holistic
3.arrow_upward
Food Detektiv. E155 Brown HT Food Detektiv
4.arrow_upward
Konservantai.lt. E155 Rudasis HT Konservantai.lt
5.arrow_upward
Infocons.org. E155 Brown HT Infocons.org
6.arrow_upward
Open Food Facts. E155 - Brown ht Open Food Facts
7.arrow_upward
The UK Food Guide. Brown HT, Chocolate brown HT The UK Food Guide