Suprasti akimirksniu
  • E153 maisto dažiklis – juodas pigmentas, plačiai naudojamas maisto pramonėje
  • E153 maisto priedo žala: gali sukelti vaikų hiperaktyvumą ir net vėžį
  • Natūralūs maisto dažai, kurie gali pakeisti E153
Šaltiniai
E153
E153 padeda sukurti juodos spalvos maisto produktus. Damieno Creatzo/Unsplash nuotrauka

E153 maisto dažiklis – juodas pigmentas, plačiai naudojamas maisto pramonėje

Parduotuvių lentynose galime rasti įvairiausių produktų, kurie atrodo geriau nei tai, ką pasigaminame namuose. Jie vilioja savo ryškiomis spalvomis, ilgesniu galiojimo laiku, geriau išsilaikančia estetine išvaizda ar tiesiog ryškesniu skoniu. Tačiau tam, kad būtų pasiekti visi šie rezultatai, maisto pramonėje naudojami įvairūs maisto priedai. Vienas iš tokių priedų – E153 dažiklis.

E153 maisto priedas daugeliui yra žinomas kaip augalinė anglis. Dėl savo puikių dažančių savybių ši medžiaga naudojama jau šimtmečius. E153 netgi buvo pasitelkiama senovės medicinoje dėl savo detoksikuojančių savybių. Tiesa, laikui bėgant augalinė anglis labiau paplito maisto pramonėje, kur iki šiol yra naudojama kaip gan dažnas maisto dažiklis.

E153 pasižymi juoda spalva, todėl puikiai tinka įvairiems itin tamsių atspalvių reikalaujantiems produktams. Šis juodas pigmentas gaunamas iš įvairių šaltinių, įskaitant medieną, kokoso kevalus ir kitas anglies turinčias medžiagas. Procesas apima šių medžiagų kaitinimą aukštoje temperatūroje, kad susidarytų smulkūs juodi milteliai, t. y. pelenai[1]. Vėliau augaliniai pelenai yra išvalomi, kad būtų tinkami naudoti maisto produktuose.

Augalinė anglis dažnai naudojama konditerijos gaminiuose, pavyzdžiui, saldymedžio ar kitų saldainių gamyboje. Šis maisto priedas taip pat pasitelkiamas ledams ir desertams dažyti, kad būtų gauta dažniausiai ledams išties neįprasta juoda spalva. E153 netgi galima aptikti pyraguose, duonos gaminiuose, prieskoniuose, padažuose, konservuotose prekėse ir prancūziškame Morbier sūryje[2].

Be to, E153 yra naudojamas kai kuriuose maisto papilduose ir detoksikacijos produktuose dėl savo absorbcinių savybių, kurios gali surišti toksinus ir padėti juos pašalinti iš organizmo. Anglis puikiai tinka viduriavimo ir ūmaus apsinuodijimo vaistais ar sunkiaisiais metalais atveju. Tad iš esmės šio priedo taikymas apima ne tik maistą, bet ir kosmetiką bei farmaciją.

Visgi, nepaisant itin plataus šio dažiklio naudojimo, kyla įtarimų, jog E153 gali turėti neigiamos įtakos žmogaus organizmui. Tad prieš vartojant šį ar kurį kitą maisto priedą, verta pirmiausia plačiau pasidomėti galimu jo poveikiu.

E153 maisto priedo žala: gali sukelti vaikų hiperaktyvumą ir net vėžį

Maisto dažikliai dažnai neigiamai veikia vaikus. Toa Heftiba/Unsplash nuotrauka
Maisto dažikliai dažnai neigiamai veikia vaikus. Toa Heftiba/Unsplash nuotrauka

Nors E153 paprastai laikomas saugiu vartoti, visgi verta įsidėmėti, jog šiuo metu jau pilnai uždrausti ar kai kuriose šalyse draudžiami maisto priedai irgi kažkada buvo laikomi saugiais. Bėgant laikui vis daugėja mokslinių įrodymų ir atsiranda pavienių skaudžių atvejų, kurie padeda geriau suvokti galimą maisto priedų žalą.

Būtent dėl galimos žalos organizmui E153 maisto priedas yra uždraustas JAV[3]. O kai kuriose kitose šalyse (pavyzdžiui, Australijoje) E153 leidžiamas tik su sąlyga, jog yra išgaunamas natūraliu būdu[4].

Lietuvoje, kaip ir kitose Europos Sąjungos valstybėse, šis maisto priedas vis dar laikomas saugiu naudoti, mat Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) įvertino E153 ir nustatė leistiną paros dozę. Tačiau per didelis augalinės anglies vartojimas gali sukelti virškinimo trakto problemų. Pavyzdžiui, žmogui gali pasireikšti vidurių užkietėjimas ar juodos išmatos.

Dar svarbiau, kad ekspertai nerimauja dėl gamybos procese galinčio pasitaikyti augalinės anglies užterštumo kenksmingomis medžiagomis, tokiomis kaip policikliniai aromatiniai angliavandeniliai (PAH). PAH yra žinomi kancerogenai ir yra susiję su įvairiomis vėžio formomis[5].

Siekiant sumažinti kancerogeniškumo riziką, taikomos griežtos taisyklės ir kokybės kontrolė. Bet puikiai žinome, jog maisto pramonėje, kaip ir kitose srityse, įvairios taisyklės yra dažnai apeinamos ar jų piktybiškai nesilaikoma, kol kontroliuojančios institucijos neaptinka tokių pažeidėjų.

Be to, nors paprastai manoma, kad E153 yra saugus vartoti, jei yra laikomasi teisės aktų nustatytų ribų, su šio maisto priedo naudojimu vis tiek susiję keli nerimą keliantys sveikatos klausimai. Pavyzdžiui, yra manoma, kad E153 gali padidinti vaikų hiperaktyvumą ar iššaukti alergines reakcijas[6]. Nors yra nedaug tiesioginių įrodymų, siejančių E153 su hiperaktyvumu, kai kurie tyrimai rodo, kad įvairūs maisto dažikliai gali prisidėti prie vaikų elgesio pokyčių.

Verta paminėti ir genotoksiškumo klausimą. Genotoksiškumas reiškia medžiagos gebėjimą pažeisti genetinę informaciją ląstelėse, o tai gali sukelti DNR mutacijas ir vėžį. Kai kurių tyrimų metu iškeltas susirūpinis dėl E153 genotoksinio poveikio. Tiesa, aiškesnėms išvadoms reikia atlikti daugiau tyrimų, kurių šiuo metų ypač trūksta.

Natūralūs maisto dažai, kurie gali pakeisti E153

Įvairius maisto dažiklius galima pakeisti natūraliomis priemonėmis. Mako Flexo/Unsplash nuotrauka
Įvairius maisto dažiklius galima pakeisti natūraliomis priemonėmis. Mako Flexo/Unsplash nuotrauka

Tiems, kurie nori vengti E153 dėl galimų sveikatos problemų ar kitų priežasčių, verta pagalvoti apie akylesnį maisto produktų etikečių skaitymą. Be to, gaminant maistą namuose galima išmėginti skirtingus natūralius dažus:

  • Juodosios kakavos milteliai: jie gaunami iš kakavos pupelių ir suteikia tamsų atspalvį. Tokius miltelius galima naudoti įvairiems kepiniams, kuriems tinka kakavos skonis.
  • Juodųjų sezamų pasta: ši pasta yra pagaminta iš maltų juodųjų sezamų sėklų ir gali suteikti patiekalams tamsią spalvą. Tiesa, verta įsidėmėti, kad juodųjų sezamų pasta yra riešutų skonio.
  • Kalmarų rašalas: dažnai naudojamas gurmaniškiems patiekalams, mat kalmarų rašalas suteikia natūralią juodą spalvą Jis gali būti naudojamas makaronams, padažams ir jūros gėrybių patiekalams gaminti.
  • Aktyvuota anglis iš kokoso kevalų: ieškantiems natūralios aktyvuotos anglies formos, kokoso kevalų medžio anglis yra saugesnė alternatyva, dažnai neturinti jokių teršalų, esančių kituose anglies šaltiniuose.

Verta įsidėmėti, kad tausojant savo sveikatą reikėtų vengti ir kitų maisto dažiklių. Įvairius sveikatos negalavimus gali sukelti tokie maisto priedai kaip E151, E142 ir kiti.

avatar
Raimonda Jonaitienė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
E153 Augalinė anglis Konservantai.lt
2.arrow_upward
E153 Vegetable Carbon Food Detektiv
3.arrow_upward
E153 Vegetable Carbon Wotzinurfood.com
4.arrow_upward
E153 Ivyroses.com
5.arrow_upward
E153 (Carbon Black) Ataman Chemicals
6.arrow_upward
Food Additives, E-NUMBERS An-Najah National University