E. Muskas atleido net 90 proc. tviterio darbuotojų
Kai praėjusiais metais milijardierius Elonas Muskas galiausiai užbaigė tviterio įsigijimo sandorį, jis nieko nelaukdamas kibo į darbus ir vien per pirmąją savo valdymo savaitę iš pareigų atleido tūkstančius darbuotojų.
Bėgant mėnesiams jis kiek pristabdė darbuotojų atleidimo greitį ir mastus, tačiau darbo tviteryje ir toliau netenka daugybė specialistų, pavyzdžiui, skelbiama, kad technologijų bendrovėje liko tik apie 500 inžinierių
Iš tiesų, nuo tada, kai socialinės žiniasklaidos milžinė atiteko E. Muskui, tviterio darbuotojų skaičius sumažėjo iki rekordinių žemumų. Pranešama, kad šiuo metu įvairiuose kompanijos padaliniuose dirba tik 1 000 darbuotojų pilnu etatu[1]. Šis skaičius yra net mažesnis už tą, kurį pats E. Muskas patvirtino prieš kelias savaites duotame interviu.
Tai, jog pilną darbo dieną bendrovėje dirbančių specialistų skaičius dabar priartėjo prie 1 000 reiškia, kad nuo tada, kai kompaniją oficialiai įsigijo E. Muskas, jos darbuotojų skaičius sumažėjo beveik 90 proc.
Paskutinį kartą tviteris tiek mažai darbuotojų turėjo dar 2011 m. Tuo metu bendrovėje dirbo dar mažiau, maždaug 400 darbuotojų[2].
Tačiau tuomet platforma turėjo tik apie 100 mln. aktyvių naudotojų ir iki pirminio viešo akcijų siūlymo visuomenei (IPO) buvo likę dveji metai. Šiandien situacija yra kitokia: tviteris turi šiek tiek daugiau nei 250 mln. aktyvių vartotojų per dieną.
Nors per pastaruosius tris mėnesius programos atsisiuntimų skaičius sumažėjo beveik 15 proc., bent jau pirmosiomis E. Musko darbo savaitėmis atsisiuntimai ir naudojimas platforma sparčiai augo.
Anksčiau E. Muskas yra sakęs, kad jo siekis yra iki kitų metų pasiekti, jog tviteriu kas mėnesį naudotųsi daugiau nei 1 mlrd. vartotojų.
Tviterio darbuotojams reikšmingai sutrumpintos vaikų auginimo atostogos
Nuo praėjusių metų, kai E. Muskas perėmė tviterio valdymą, jis atliko nemažai platformos ir bendrovės politikos pakeitimų, kurie neapsiribojo tik darbuotojų atleidimu.
Naujausias pakeitimas yra motinystės ir tėvystės atostogų sutrumpinimas nuo 20 savaičių iki maždaug 140-14 dienų[3]. Tai svarbus pokytis, nes Jungtinėse Amerikos Valstijose nėra bendro federalinio įstatymo, kuriuo būtų nustatytos apmokamos vaiko priežiūros atostogos.
Tačiau pagal Šeimos ir sveikatos atostogų įstatymą, tam tikriems darbuotojams leidžiama iki 12 savaičių išeiti neapmokamų atostogų dėl konkrečių šeimos ir sveikatos priežasčių.
Šiuo metu tik 12 valstijų iš dalies numato ir tam tikro pobūdžio apmokamas atostogas. Kalifornijoje pagal valstijos įstatymus darbuotojams leidžiama imti iki aštuonių savaičių apmokamų atostogų. Niujorke ir Naujajame Džersyje be 12 savaičių apmokamų atostogų leidžiama imti ir iki 26 savaičių neapmokamų atostogų.
Priežastys, dėl kurių E. Muskas nusprendė sumažinti vaiko priežiūros atostogų politiką, lieka neaiškios. Tačiau kai kurie analitikai teigia, kad šis žingsnis gali būti platesnės jo strategijos, kuria siekiama sumažinti tviterio išlaidas ir padidinti tviterio pelningumą, dalis.
Nors E. Muskas garsėja netradiciniu vadovavimo stiliumi ir dažnai imasi drastiškų priemonių savo tikslams pasiekti, jo sprendimo sumažinti vaiko auginimo atostogų dienų skaičių pasekmės gali būti neigiamos. Manoma, kad tai gali neigiamai paveikti darbuotojų moralę ir potencialiai lemti talentų nutekėjimą.
Be to, tikėtina, kad dėl šio žingsnio visuomenė susidarys neigiamą nuomonę apie tviterį ir patį E. Muską, kuris jau seniai yra kaltinamas darbuotojų išnaudojimu ir psichologiniu teroru darbovietėse.
Platformos finansinė padėtis gerėja, tačiau skolų šleifo atsikratyti nepavyksta
Nors pats E. Muskas neseniai kalbėjo, kad pirmaisiais jo valdymo mėnesiais patirti finansiniai sunkumai yra praeityje ir tviteris jau netrukus taps pelningu, nuo skolų išsukti taip greitai nepavyksta. Negana to, dalis mažesnių įmonių kaltina tviterį, kad šis jas apvaginėja[4].
Kaip teigiama teismo dokumentuose, tviteris vėluoja sumokėti daugiau kaip 10 mln. dolerių įvairioms įmonėms, teikiančioms jai paslaugas. Praėjusį mėnesį 4 šių įmonių atstovai pateikė bendrą ieškinį dėl sutarties pažeidimo, nes tviteris nesumoka savo įsiskolinimų. Negana to, nuo praėjusio gruodžio dar bent 10 įmonių padavė bendrovę į teismą dėl panašių priežasčių.
Tarp šių pardavėjų yra mažų įmonių, kurios teigia, kad norėdamos tęsti veiklą, jos tiesiogiai priklauso nuo tviterio mokėjimų. Vienas iš prie ieškinio prisijungusių nedidelės Vermone įsikūrusios įmonės „White Coat Captioning“ direktorė Norma Miller teigia, kad su tviteriu bendradarbiavo nuo 2020 m. ir kompanijai suteikė platformoje naudojamų aprašų paslaugas.
Tačiau praėjusį spalį tviteris nustojo mokėti už gaunamas paslaugas. Bandant susisiekti su kompanijos atstovais, N. Miller sulaukdavo tik patvirtinimų, kad jos pranešimas buvo gautas, o galiausiai ji gaudavo akivaizdžiai kalbos roboto parengtus šabloninius atsakymus. Moteris teigia, kad yra įsprausta į kampą ir dabar ji iš savo kišenės dengia įmonės išlaidas ir balansuoja ties bankroto riba. O tokių istorijų yra ne viena ir ne dvi.
Ekspertai mano, kad taip masiškai vėluojantys tviterio mokėjimai yra susiję tiek su chaotišku E. Musko vadovavimo stiliumi, tiek su iš tiesų sudėtinga ir dar toli gražu neužtikrinta kompanijos finansine padėtimi.
E. Musko tviteris nepaklūsta valdžios cenzūrai: ar tikrai?
Vienas iš esminių pokyčių, kurie įvyko E. Muskui perėmus tviterį, yra siejamas su žodžio laisve. Pats E. Muskas ne kartą pabrėžė neribotą žodžio ir nuomonės raiškos svarbą ir žadėjo, kad jo vadovaujamoje platformoje cenzūrai vietos nebeliks. Netrukus tokie jo pažadai tapo tiesa.
Drauge su nepriklausomais žurnalistais jis paskelbė dešimtis sensacingų tviterio failų dalių, kuriose įrodoma, kaip valstybinės agentūros ir įvairios organizacijos cenzūravo skirtingą, visuomenei aktualų turinį: tiek skandalingą Joe Bideno sūnaus Hunterio nešiojamojo kompiuterio istoriją, tiek ir tikrąją informaciją apie koronavirusą ar vakcinas.
E. Muskas taip pat ne kartą viešai kritikavo ankstesnę tviterio vadovybę, jog šie visiškai pakluso valdžios prašymams nuslėpti vieną ar kitą istoriją ir įrašą. Vis dėlto, šioje srityje pasikeitė tikrai ne viskas.
Paskutinieji tviterio duomenys rodo, kad kompanija ir toliau vykdo beveik visus vyriausybės prašymus pašalinti jų prašomą turinį. Socialinės žiniasklaidos milžinė įvykdė 98,8 proc. prašymų pašalinti turinį. Visi šie prašymai buvo gauti jau po 2022 m. spalio 27 d., kai E. Muskas perėmė tviterio valdymą.
Remiantis tviterio duomenimis, kuriuos surinko Harvardo teisės mokyklos Berkmano interneto visuomenės centras, kompanija visiškai patenkino 808 arba 83 proc. prašymų, o iš dalies – dar 154 arba 15,8 proc. prašymų. Kai socialinės žiniasklaidos platforma priklausė kitiems vadovams, tviteris per 12 mėnesių laikotarpį visiškai patenkino 440, t. y. 50 proc., prašymų ir iš dalies patenkino 377, t. y. 42 proc. prašymų[5].
Dabar beveik pusė visų pašalinimo prašymų teko Turkijai, po jos sekė Vokietija ir Indija. Šios vyriausybės siekė pašalinti turinį, kritikuojantį jų valdžią arba politiką vienu ar kitu klausimu. Per šį laikotarpį nebuvo atmestas nei vienas vyriausybė prašymas dėl turinio pašalinimo.
Šie duomenys gali kelti klausimų dėl E. Musko deklaruojamo įsipareigojimo saugoti žodžio laisvę, kurį milijardierius nurodė kaip pagrindinę priežastį, dėl kurios pernai už 44 mlrd. dolerių įsigijo socialinės žiniasklaidos platformą.